Jump to content



SSD UPGRADE  

37 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλημέρα

Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας με την επιλογή ssd.

Εσεις ποιον από αυτούς στη δημοσκόπηση θα διαλέγατε και γιατί?

Έγινε επεξεργασία από Dj_Seps
Link to comment
Share on other sites

Το γιατι..

 

Crucial MX100

 

Δεν ζηλευει τιποτα σε realistic performance απο οτιδιποτε αλλο (Προφανως ποιο αργος απο Pro SSD και γενικα τουςακριβοτερους με ολα τα options που δεν χρεαιζεται το 99% των ανθρωπων δεν γνωριζω ακριβως τι options εχει ας πουμε ο 850 Pro που δεν εχει ο Crucial απλα δεν δικαιολογουνται τα ~70ε διαφορα για καθημερινη χρηση) ειναι καινουργιo σχετικα (3μηνων?) στην αγορα απο σοβαρη εταιρια που δεν εχει δωσει ακομα λογο να μην την εμπιστευεσαι.

 

Ειναι λιγο πολυ 20ε κατω απο το competition.

 

Τα Intel/Corsair ουτε τα κοιταζο, ειναι παλια και τα 2.

 

840 Evo αν θελεις να ασχοληθεις με firmware update μια χαρα ειναι ακομα αλλα +15-20ε απο τον Crucial, δηλαδη γιατι ακριβως να τον παρεις?

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το χαμηλό write speed του crucial και για να πω την αλήθεια τα 100 ευρώ είναι πολλά, πόσο μάλλον τα 130 που ζητάει ο samsung evo.

Εννοείται πως το ελάχιστο σε χωρητικότητα είναι τα 240/256 gb αλλιώς καλύτερα να μην προχωρήσω στην αναβάθμιση και να περιμένω καινούρια μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταγα και εγω να παρω εναν 128αρη για το pc στα πεθερικα μου. Δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα. Στην αρχη κοιταγα τον V300 kingston αλλα λιγο με φοβισε αυτο που εχει αλλη ταχυτητα για compressed data και αλλη για uncompressed. Μετα ειδα κατι sandisk απλους με κατω απο 70. Λενε τιποτα η να δωσω λιγο παραπανω να παω σε 840 evo ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση.

Ακόμα δεν έχω προχωρήσει στην αγορά αλλά βλέπω τον Crucial  να έρχεται όλο και ποιο κοντά|!

 

Τώρα όσο για τους φίλους που ρωτάνε για 120/128 εγώ προσωπικά θα τους συμβούλευα να περιμένουν λίγο ακόμα ώστε να ανεβούν σε τουλάχιστον 250+ giga.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις καλησπέρες μου και επανέρχομαι στο θέμα.

Τελικά αγόρασα τον crucial mx100 256gb ,όλα καλά όλα ωραία μέχρι που έβαλα τους Intel RST.Μου έδινε συνέχεια μπλε οθόνες με κωδικό σφάλματος 0x0000001E. Γνωρίζει κανένας τίποτα επί του θέματος?

Τώρα είμαι χωρίς τους οδηγούς και χαίρομαι ταχύτητα :D

Link to comment
Share on other sites

welcome to the club !!

Τις καλησπέρες μου και επανέρχομαι στο θέμα.

Τελικά αγόρασα τον crucial mx100 256gb ,όλα καλά όλα ωραία μέχρι που έβαλα τους Intel RST.Μου έδινε συνέχεια μπλε οθόνες με κωδικό σφάλματος 0x0000001E. Γνωρίζει κανένας τίποτα επί του θέματος?

Τώρα είμαι χωρίς τους οδηγούς και χαίρομαι ταχύτητα :D

δες: http://www.thelab.gr/topic/134944-crucial-mx100-thread/page-2#entry2105123

 

σε άλλες μητρικές με άλλο bios θα σου έπαιζε μια χαρά και με IRST !

 

Δοκίμασε και http://www.thelab.gr/topic/134944-crucial-mx100-thread/page-2#entry2105147

Link to comment
Share on other sites

χάνεις από 0 έως 3-4% δές τα ποστ του RexMundi στο ίδιο θέμα που έχει μετρήσεις με ms οδηγούς και με IRST. Διαφορά πάντως δεν θα καταλάβεις. Περιμένουμε είτε bios update (στην δική μου περίπτωση πολύ χλωμό) είτε fix από την crucial με firmware.

Πιστεύω (αν και μπορεί να έχω άδικο, θα δείξει) ότι η Intel δεν έχει κάνει πατατιές στους οδηγούς της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χάνεις από 0 έως 3-4% δές τα ποστ του RexMundi στο ίδιο θέμα που έχει μετρήσεις με ms οδηγούς και με IRST. Διαφορά πάντως δεν θα καταλάβεις. Περιμένουμε είτε bios update (στην δική μου περίπτωση πολύ χλωμό) είτε fix από την crucial με firmware.

Πιστεύω (αν και μπορεί να έχω άδικο, θα δείξει) ότι η Intel δεν έχει κάνει πατατιές στους οδηγούς της.

 

Όντως δεν καταλαβαίνεις διαφορά στην πράξη. Πάντως μόλις τους εγκατέστησα άρχισα να έχω προβλήματα στο boot. Απενεργοποίησα τις επιλογές για εξοικονόμηση ενέργειας που έχει στο IRST και έβαλα maximum απόδοση και μέχρι στιγμής πάει καλά. Βέβαια είναι νωρίς για συμπεράσματα, μπορεί να είναι και τυχαίο. Αν μου ξαναβγάλει πρόβλημα θα ενημερώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω (αν και μπορεί να έχω άδικο, θα δείξει) ότι η Intel δεν έχει κάνει πατατιές στους οδηγούς της.

 

Βασικά η Intel έχει κάνει πατατιές με τους οδηγούς της. Και σε πολλές εκδόσεις μάλιστα.

Η τελευταία έκδοση ΚΑΛΩΝ οδηγών ήταν η 11.7.0.1003.

Οτιδήποτε άλλο από εκεί και πέρα έχει θέματα. Έχοντας δοκιμάσει τα τελευταία δύο χρόνια πάνω από 20 διαφορετικά μοντέλα SSD και πολλούς οδηγούς της Intel, κανένας δεν είναι το ίδιο stable, performance oriented και trouble free σαν τους 11.7... δυστυχώς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σας εύχομαι!

Τις προάλλες πήρα τον Crucial mx100 256gb  και σήμερα που εγκατέστησα το ssdlife pro είδα αυτήν την εικόνα. Σας παρακαλώ, πείτε μου ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό.

Ο ssd εκτός από τις μπλε οθόνες με τους Intel RST δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

t05fup.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.