Jump to content



Τι προγράμματα να χρησιμοποιήσω ;


Recommended Posts

Έχω κάποιες ασκήσεις που θέλω να τις τρέξω σε C αλλά και κάποιες ασκήσεις σε Pascal..

 

Μπορείτε να μου πείτε κάποιο πρόγραμμα το οποίο μπορεί να λειτουργήσει με Windows 7 x64 ?

 

+ ένα ακόμα θέμα,όταν έκανα compile σε κάποια προγράμματα σε άλλο υπολογιστή που τα έιχε έτοιμα τα προγράμματα κτλ. 

 

συνέχεια στα project μου, πχ αν έπρεπε να βρώ το ύψος ή το βάθος κτλ. ενώ μετέτρεπα ότι χρειαζόταν μου έτρεχε σε dos αλλά έκλεινε αμέσως το παράθυρο 0 errors 100% σωστό,αλλά έκλεινε το παράθυρο όποτε το έκανα run δηλαδή δεν με άφηνε να δώ τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

σε dos/terminal θα σου τρέχει, λογικό είναι.

 

Βάλε ένα getchar στο τέλος, ώστε να μην κλείνει αμέσως αλλά να περιμένει κάποια εισαγωγή από το πληκτρολόγιο

 

για περιβάλλον, για C μπορείς να δοκιμάσεις:

DevC++ (βρες ποια έκδοση χρησιμοποιεί τον gcc για compiler)

Code::Blocks

στην πληροφορική στο εκπα χρησιμοποιούν πολύ το Visual Studio νομίζω

Link to comment
Share on other sites

σε dos/terminal θα σου τρέχει, λογικό είναι.

 

Βάλε ένα getchar στο τέλος, ώστε να μην κλείνει αμέσως αλλά να περιμένει κάποια εισαγωγή από το πληκτρολόγιο

 

για περιβάλλον, για C μπορείς να δοκιμάσεις:

DevC++ (βρες ποια έκδοση χρησιμοποιεί τον gcc για compiler)

Code::Blocks

στην πληροφορική στο εκπα χρησιμοποιούν πολύ το Visual Studio νομίζω

 

Ωραία σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου.

 

Για Pascal τι έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι προτείνουν να βάζεις getchar στο τέλος του console application, system("pause") και άλλα. Console application είναι τρέχτο όπως πρέπει,απο command prompt :p

 

Για το Dev-C++ διάβασε μια και το παρακάτω θέμα.Προτείνω να εγκαταστήσεις την έκδοση Dev-C++ που του έλυσε το πρόβλημα.

 

http://www.thelab.gr/topic/140054-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-dev-c/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι. Εγώ χρησιμοποιώ το Dev-Cpp 5.7.1 MinGW 4.8.1 (setup edition) σε Win 8.1 64bit απροβλημάτιστα. Λογικά αν πας με το πάνω πάνω(23k dls) που είναι και η τελευταία έκδοση, αλλά με διαφορετικό compiler, δε θα έχεις προβλήματα για 64bitα συστήματα / Win 8/8.1
 
Εγώ πάντως με system("pause") δουλεύω :p

Link to comment
Share on other sites

Για c/c++ υπάρχει και το Visual Studio Express που ειναι free και έχει πολύ καλό intellisense που βοηθάει είτε είσαι αρχάριος είτε όχι.

Επίσης για console apps δεν χρειάζεται ούτε system("pause") που είναι platform specific και αργό ούτε getchar ή cin >> asdf,

με το Visual Studio τουλάχιστον πατάς Ctrl + F5 και τρέχει χωρίς να κλείσει η κονσόλα στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Dev C++ από την έκδοση 5.8.2 (λογικά) και πάνω ο compiler δε χρειάζεται το system("pause"). Στην 5.8.2 δεν χρειάζεται σίγουρα, δοκιμασμένο.

Επίσης γιατί λέτε για την getchar, που προτείνουν να χρησιμοποιείται που λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.