Jump to content



Εξοικονόμηση ενέργειας από λαμπτήρες


Recommended Posts

Θέλω να αντικαταστήσω τις λάμπες οικονομίας με LED, αλλά δεν ξέρω τι να ελέγξω για να δω αν είναι συμβατές. Χρειάζεται και κάποια βάση; Με τις λκυκλικές λάμπες φθορίου τι γίνεται; Δεν είναι και πολύ οικονομικές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

που εχεις σκοπο να τις βαλεις ?( θα μπουν σε κανα κλιμακοστασιο με πολλα αναψε-σβησε ?) τι θερμοκρασια χρωματος θες ? εχεις σκοπο να διαβαζεις στο σημειο που θα μπουν ?

και ειναι φθορισμου   :p

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία έχουμε απλές λάμπες πυρακτώσεως, από τις στρογγυλές ή όπως λέγονται. Και στο ασανσέρ έχουμε απλές μικρές, ενώ οι άλλοι φρόντισαν κι έβαλαν στα δικά τους LED για εξοικονόμηση. Στο διαμέρισμα έχω 5 φωτιστικά για στρόγγυλες λάμπες φθορισμού (σαλόνι, κουζίνα, 2 δωμάτια και διάδρομο), ενώ στο γραφείο έχω φωτιστικό γραφείου φθορίου αυτού του τύπου: http://www.grafika-analosima.gr/STORE/tabid/82/ProdID/1530/Default.aspx

Μάλλον για τα στρόγγυλα (κυκλικά) φωτιστικά θα χρειαστεί να αγοράσω φωτιστικά για LED ή για νέου τύπου λάμπες εξοικονόμησης. Πάντως δεν έχω δει τέτοιου τύπου σε στρόγγυλο σχήμα. Για του γραφείου τι να κάνω; Το έχω μονίμως αναμμένο όταν είναι σκοτεινά την ημέρα, τη δε νύχτα επιβάλλεται. Μιλάμε για τουλάχιστον 6-7 ώρες κατανάλωσης ημερησίως.

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα πρέπει να αλλάξεις φωτιστικά άν αυτά που έχεις παίρνουν φθορισμού. Ωστόσο να έχεις υπόψιν σου ότι είναι πιθανόν να μην σε συμφέρει, αν συνυπολογίσεις και το γεογονός ότι πρέπει να αλλάξεις φωτιστικά(εκτός αν έτσι και αλλιώς ήθελες να τα αλλάξεις πχ για αισθητικούς λόγους) οι LED αυτή τη στιγμή δεν έχουν πολύ μεγαλύτερη απόδοση απο τις CFL, αλλά όσο πάνε και βελτιώνονται.

Γενικά το νούμερο που σε ενδιαφέρει για την απόδοση είναι το lumen/watt του λαμπτήρα. Αν δεν το αναγράφει μπορείς να διαιρέσεις τα Lumen με τα watt του λαμπτήρα, ωστόσο να έχεις υπόψιν σου ότι στην δικιά σου περίπτωση με τους φθορισμού, έχουν και ένα εξωτερικό μπαλλαστ, το οποίο θα σου μειώσει λίγο την συνολική απόδοση.

Έγινε επεξεργασία από darthtony
Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο προλαλησαντας 

βαλε κανονικα φθορισμου  (αποτι εχω καταλαβει αυτην την στιγμη εχεις πυρακτωσεως ) 

εχε στο νου σου ομως οτι αυτες δεν dimmαρονται 

 

στο θεμα καταναλωσης δεν ειναι τοση τραγικη η διαφορα , ενδεικτικα αναφορες λενε πως 11w απο αυτες ισοδυναμουν με 7w σε led . 

οποτε οσπου να κανεις αποσβεση το μεγαλυτερο κοστος αγορας και κοστος αλλαγης της εγκαταστασεις , μαλλον θα χρειαστει να περασουν ΠΟΛΛΑ  χρονια 

 

 

darthtony

σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα στην γειτονια μου , ειχα δει που πλασαραν led λαμπες με edison σπειρωμα το οποιο ελεγε πως το βαζεις κατευθειαν στο ντουι ..... παιζει κατι τετοιο ? χωρεσαν κυκλωμα ανορθωσης μεσα εκει ? XD

Link to comment
Share on other sites

 

darthtony

σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα στην γειτονια μου , ειχα δει που πλασαραν led λαμπες με edison σπειρωμα το οποιο ελεγε πως το βαζεις κατευθειαν στο ντουι ..... παιζει κατι τετοιο ? χωρεσαν κυκλωμα ανορθωσης μεσα εκει ? XD

Ναι έχουν εσωτερικό κύκλωμα για να οδηγεί τα led. Εξάλλου και στις CFL χώρεσαν ηλεκτρονικό μπάλαστ εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

μωρε μπραβο .... αλλα να υποθεσω πως η σωστη δουλεια γινεται μονο με εξωτερικο τροφοδοτικο  :p

μηπωε γνωριζεις αμα το κυκλωμα αυτο ειναι dimmαριζομενο ? ειμαι με πυρακτωσεως στο δωματιο ....

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, απ'το να έχουμε πυρακτώσεως στην πολυκατοικία και να ανεβαίνει το κόστος στα κοινόχρηστα, καλύτερα οικονομίας. Αλλά για ποιο λόγο μεγάλες επιχειρήσεις πχ τράπεζες, πολυκαταστήματα κτλ βάζουν LED αφού δεν κερδίζουν και πολλά για την ώρα;

Link to comment
Share on other sites

CFL(Οικονομίας με ενσωματωμένο μπάλαστ δλδ) με LED ισάξιας ποιότητας έχουν ~50% διαφορά(από κάτω προς τα πάνω) στην απόδοση όταν μιλάμε για οικιακές λάμπες (έως 30W CFL πες).

20W CFL θα πρέπει να έχει σχεδόν ίδια απόδοση με 10W LED πχ.

 

Στην απλή πυράκτωση η διαφορά με το LED είναι x8 τουλάχιστον.

60W πυράκτωση =  ~7,5W LED

 

Επίσης πρέπει να υπολογίσεις και την διάρκεια ζωής της κάθε λάμπας,τυπικά

~1000ώρες πυράκτωση

~8000ώρες CFL

~15,000 με 25.000ώρες LED

 

Τα 50,000 στις LED όπου τα δείς αγνόησε τα, μιλάν για την δίοδο μόνο κ όχι για όλη τη λάμπα, και για θερμοκρασίες ~25C πάνω της,

Μη ρεαλιστικά σενάρια. 

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες LED για ποιο λόγο δεν είναι ακόμη τόσο αποδοτικές; Είναι "καινούρια" η τεχνολογία και εξελίσσεται ή είναι υψηλό το κόστος κατασκευής; Ή κρύβονται συμφέροντα από πίσω και οι εταιρείας προσπαθούν να επιτύχουν υπερκέρδη λόγω τις αυξανόμενης ζήτησης; Διάβασα στη βικιπαίδεια ότι η τεχνολογία LED πρωτοεφαρμόστηκε το '62. Δε δικαιολογείται να μην έχει εξελιχθεί όπως πρέπει μέχρι τώρα.

 

Υποθέτω ότι οι λάμπες οικονομίας θα πρέπει να είναι ίδιας έντασης και ισχύος με της πυρακτώσεως ή μπορώ να επιλέξω διαφορετικών τιμών; Πχ έστω ότι έχω μια πυρακτώσεως 20W, επιλέγω μια οικονομίας ίδιας ισχύος ή μπορώ να παίξω;

Link to comment
Share on other sites

εκτός από τα Watt να προσέξεις κι αυτά περί θερμοκρασίας χρώματος που σε ρώτησε πιο πάνω ο kpetros κι αν είναι χώρος που έχεις απαιτήσεις για το είδος του φωτός ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπτήρες LED είναι στην ουσία μια φωτοδίοδος η οποία έχει ανακαλυφθεί καιρό απλά το κόστος ήταν μεγάλο και δεν βγήκε νωρίς στην αγορά, επίσης τα LED ζεσταίνονται στο πίσω του μέρος και χρειάζονται ψήκτρα με θερμοαγωγιμη πάστα. Είναι και ένας λόγος που τα κινεζοLED δεν έχουν καλή απόδοση και διάρκεια ζωής. Κατά την γνώμη μου σε καταστήματα που χρησιμοποιούν PL λαμπτήρες η εξοικονόμηση θα είναι αρκετά μεγάλη, βέβαια εάν προσθέσεις και το κόστος αγοράς θα χρειαστεί κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να έχεις απόσβεση

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι οι λάμπες οικονομίας θα πρέπει να είναι ίδιας έντασης και ισχύος με της πυρακτώσεως ή μπορώ να επιλέξω διαφορετικών τιμών; Πχ έστω ότι έχω μια πυρακτώσεως 20W, επιλέγω μια οικονομίας ίδιας ισχύος ή μπορώ να παίξω;

Ότι θες διαλέγεις ρε συ, είχες πχ 20W, αν θες ίδιο φως πας σε 20/5=~4W οικονομίας.

Lumen κοιτάς για να κάνεις την αντιστοιχία, όχι watt.

Βάση Ευρωπαϊκής οδηγίας όλες οι λάμπες πρέπει στο κουτί τους να γράφουν την απόδοσή τους σε Lumen.

 

εκτός από τα Watt να προσέξεις κι αυτά περί θερμοκρασίας χρώματος που σε ρώτησε πιο πάνω ο kpetros κι αν είναι χώρος που έχεις απαιτήσεις για το είδος του φωτός ή όχι.

Πολύ σημαντικό είναι επίσης το CRI, βάση οδηγίας πάλι, πρέπει να είναι 80+ για οικιακή χρήση.

Το πολύ χαμηλό CRI (60+ πχ) κουράζει πολύ τα μάτια.

 

υπάρχει πουθενά κάποιος κατάλογος που να δειχνει αξιόπιστες πληροφορίες σχετικά με τις λάμπες πχ 230V50W 40D (philips/osram κτλ) και τις "ισοδύναμές" σε φωτεινότητα LED?

Ο κάθε κατασκευαστής δίνει άλλες τιμές για την φωτεινή ροή(Lumen) της λάμπας του, λίστα αξιόπιστη δε θα βρεις όχι.

Επιπλέον για τις κατευθυντικές (GU10 40μοιρών είναι αυτή που λες), πρέπει να ξέρεις καντέλες, παλιά τις γράφανε. πλέον μόνο lumen βλέπω να αναφέρουν.

Χοντρά χοντρά, στην πιάτσα (μιας και είμαι του επαγγέλματος) για τις 50αρες προτείνουμε 7W LED ή 13W CFL. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό είναι επίσης το CRI, βάση οδηγίας πάλι, πρέπει να είναι 80+ για οικιακή χρήση.

μεγάλη, πονεμένη ιστορία αυτό που γράφεις. Δυστυχώς υπάρχουν λίγες με πραγματικό άνω του 90, συνήθως είναι από τις ακριβές. Οι αμερικάνοι (το αντίστοιχο τμήμα του υπουργείου ενέργειας) είχαν κάνει πριν 3-4 χρόνια ένα διαγωνισμό που τον κέρδισε η Phillips αλλά τον λαμπτήρα δεν έχω καταφέρει να τον βρω στην Ευρώπη. Ένας που του μοιάζει κοστίζει κοντά στα 30€. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν λες μάλλον:

http://www.usa.lighting.philips.com/lightcommunity/trends/l-prize/lprizeinfo.wpd

Αντίστοιχη MasterLED δεν νομίζω να υπάρχει στην Ελλάδα, μέχρι 80+ τις πάνε, και έχουν και κανένα 30άρι €.

Γενικός με 80+ βρίσκεις εύκολα αν ψάξεις, και με ανθρώπινες τιμές...

 

Πρακτικά να σου πω την αλήθεια δε χρειάζεται να πας σε 90+, είναι για ειδικές εφαρμογές (πχ φωτογραφία, βιτρίνα κτλ) που θες όσο το δυνατόν καλύτερη χρωματική απόδοση του αντικειμένου που φωτίζει η λάμπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι ψέμματα τα όσα λένε για τις ώρες χρήσης και τις 50.000 ώρες.

Κάθε led έχει ένα μινι τροφοδοτικό το οποίο στις φτηνές κινέζικες μου έχει χαλάσει πολύ νωρίτερα.

Τις υπολογίζω μεταξύ πυρακτώσεως και ccfl.

 

Οι καλύτερες ποιοτικά λογικά αντέχουν περισσότερο, αλλά π.χ. οι τσίπικες όταν έχουν πυκνωτές με χρόνο ζωής 1000 ώρες δύσκολο να βγάλουν 50.000.

Οι δίοδοι καίγονται πιο δύσκολα αλλά αν περάσει περισσότερο ρεύμα απ'όσο πρέπει (π.χ. από αστοχία τροφοδοτικού) καίγονται αβέρτα.

 

Προσωπικά μου έχουν καεί 2 στις 4 κινέζικες με LED ισχύος, 2 στις 6 κινέζικες με πολλά μικρά LED και καμία από τις πιο ακριβές (κινέζικες αλλά IKEA).

 

Ανθρώπινες τιμές έχει μόνο σε κάνα στοκ ικέα, εκεί είχα πάρει τους εκθεσιακούς λαμπτήρες μισοτιμής, και ebay στις φτηνές κινεζιές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.