Jump to content



GTX 970 G1 ή R9 300 series


Recommended Posts

εε απ'ότι φαίνεται η r9 300 series θα ανακοινωθεί φλεβάρη (release αργότερα) οπότε μάλλον δεν είναι 2 μήνες μόνο η αναμονή..

 

Απο εκεί και πέρα, αν η κάρτα που έχεις τώρα σε καλύπτει μερικώς (αντε να ρίχνεις λεπτομέρειες) αλλά μπορείς να παίζεις κανονικά τα games που σε ενδιαφέρουν τότε περίμενε...

Αν μιλάμε για fullhd gaming  τότε ακόμη και r9 290 σε καλύπτει

Link to comment
Share on other sites

According to reports, which have a mostly-reliable track record for AMD leaks, there will be a two-part response. First, AMD will launch a faster revision of its GCN Hawaii architecture that takes advantage of a matured manufacturing process, and this is slated for an early 2015 release. Then, during summer of 2015, AMD will, if predictions hold true, launch a new series of GPUs with the codename 'Caribbean Islands.'

http://www.hexus.net/tech/news/graphics/78189-next-gen-amd-graphics-codenamed-caribbean-islands/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@FrOsT,

Και γώ κάτι τέτοιο πιστεύω.. εξάλου και βάση απλής λογικής έτσι "φαίνεται" οτι θα γίνει το πράγμα!

Και γιατί οχι full enabled Hawaii core με όλες τις βελτιώσεις και τα features σε ένα καλό SoC για να παίξει καλή μπαλίτσα με την σειρά 900 της Nvidia μέχρι να έρθει το φρέσκο! Εξάλου ούτε οι επιδόσεις των 970/980 είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά ούτε και οι τιμές τους είναι ελκυστικές.

Με ένα refresh hawaii είσαι άρχοντας μεχρι να έρθει η νεότερη σειρά! Θα είναι και ελαφρώς γρηγορότερο σε όλα σχεδόν.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Εξάλου ούτε οι επιδόσεις των 970/980 είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά ούτε και οι τιμές τους είναι ελκυστικές.

 

Ε, ενταξει μην τα παραλεμε. Οταν βγηκαν ολος ο κοσμος παραμιλαγε με την 970. Τωρα αν η AMD για να μη βαλει λουκετο πετσοκοψε τις τιμες σε ολες τις καρτες της και τις εκανε πιο ελκυστικες ειναι αλλο θεμα. Αυτη τη στιγμη οι 290/x ειναι ισως το καλυτερο deal εκει εξω και ομως απειρος κοσμος ακομα ειναι σε διλημμα για το αν θα παρει μια τετοια η μια 970 και ας βγαζει λιγοτερα frames η 970 απ οτι η 290x. Δεν ειναι τυχαιο αυτο. Ακριβως αυτη η κινηση που περιγραφω παραπανω για την AMD συν και το γεγονος οτι απο θεμα καταναλωσης ρευματος, θερμοκρασιων, θορυβου κλπ ειναι (εστω και λιγο) πισω, με απωθουν απο την AMD παρολο που παλια περιμενα πως και πως να βγαλει καινουρια πραγματα στην αγορα για να παω να αγορασω... 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ε, ενταξει μην τα παραλεμε. Οταν βγηκαν ολος ο κοσμος παραμιλαγε με την 970. Τωρα αν η AMD για να μη βαλει λουκετο πετσοκοψε τις τιμες σε ολες τις καρτες της και τις εκανε πιο ελκυστικες ειναι αλλο θεμα. Αυτη τη στιγμη οι 290/x ειναι ισως το καλυτερο deal εκει εξω και ομως απειρος κοσμος ακομα ειναι σε διλημμα για το αν θα παρει μια τετοια η μια 970 και ας βγαζει λιγοτερα frames η 970 απ οτι η 290x. Δεν ειναι τυχαιο αυτο. Ακριβως αυτη η κινηση που περιγραφω παραπανω για την AMD συν και το γεγονος οτι απο θεμα καταναλωσης ρευματος, θερμοκρασιων, θορυβου κλπ ειναι (εστω και λιγο) πισω, με απωθουν απο την AMD παρολο που παλια περιμενα πως και πως να βγαλει καινουρια πραγματα στην αγορα για να παω να αγορασω... 

 

Κοίτα δεν θέλω να επεκταθώ και να πώ ξανά τα ίδια για χιλιοστή φορά. Η κατανάλωση είναι ένα θέμα οκ, αλλά απο κεί και πέρα δεν βλέπω το λόγο να πάς σε 970 ή σε 980... απο την στιγμή που οι τιμές στις 290/290Χ έχουν πέσει στον πάτο και με aftermarket υλοποιήσεις λύθηκε και το θέμα θορύβου/θερμοκρασιών για κάποιον που θέλει αυτήν την στιγμή να κάνει το καλύτερο deal πάει σε AMD. Μονάχα αυτός που θέλει σώνει και ντε Nvidia θα πάει σε πρασινούλα. Δες πόσα άτομα που αγοράζουν εδώ μέσα ακριβές κάρτες κατέληξαν να τις δώσουν όλες και να πάνε σε 290Χ... νομίζω οτι δεν χρειάζεται να συζητάμε τόσες φορές τα ίδια και τα ίδια... απλό είναι το πράγμα για αυτούς που ΔΕΝ θέλουν να πονοκεφαλιάζουν με ανούσια πράγματα.

 

Άλεξ η κάρτα που έχεις είναι value for money?

 

Τώρα με ρωτάς σοβαρά ή να "παραβλέψω" την ερώτησή σου?

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατα σε ρωτάω. Γιατί αν τη θεωρείς, τότε θα πρέπει να θεωρείς και την 970. Και ακόμα περισσότερο μάλιστα.

 

Ναι την θεωρω! Για αυτό που είναι προορισμένη να κάνει, και με το κόστος που έχει είναι VFM ασχέτος εάν πλέον υπάρχουν ακόμα ποιο VFM κάρτες στην mid-range κατηγορία (Εγώ δεν την αγόρασα σήμερα την 270Χ). Με μία 2ή κιόλας δλδ άλλα 150€ σε παιχνίδια που παίζουν σωστά CF τι να σου λέω τι γίνεται.. πάρτυ, κερνάω όλο το μαγαζί που λένε! Αλλά μην αναλωνόμαστε τώρα στο τι έχω εγώ... δεν ενδιαφέρει κανέναν νομίζω...

 

Η 970 είναι μία πολύ αξιόλογη κάρτα και δεν σου κρύβω οτι την είχα στο μάτι για ένα εύλογο χρονικό διάστημα αλλά με την τιμή της 290Χ πλέον εκεί που είναι εάν τα πάρεις τα πράγματα απολύτως "στεγνά" και όχι με fanboy-ισμούς τότε όπως θα είδες και απο πολύ αξιόλογα μέλη του φόρουμ ναι θα αγόραζα 290Χ με aftermarket cooler.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Αναλωνόμαστε στο τι έχεις εσύ καθώς εδώ και πολύ καιρό από αυτό το γεγονός καθορίζονται οι προτάσεις σου. Εννοώ δλδ ότι δεν είσαι αντικειμενικός. Και μόνο το γεγονός ότι προτείνεις σε κάποιον ...μήνες αναμονή για ένα τεχνολογικό προϊόν αυτό καταδεικνύει.

 

Κατά τα άλλα όταν μια κάρτα κοστίζει 100 ευρώ και βγάζει 20 frames και είναι vfm τότε και αυτή που κοστίζει 200 ευρώ και βγάζει 40 frames θα είναι το ίδιο vfm. Συμφωνούμε με αυτήν την κοινή λογική; Ή υιοθετείς τη θεωρία (υποστηρικτές της είναι συνήθως οι οπαδοί μιας συγκεκριμένης εταιρείας) ότι value for money ίσον φτηνό;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε αξίζει να περιμένω άλλους 2 μήνες μέχρι την νέα σειρά της AMD η να πάω σε GTX 970 G1?

Σε δύο μήνες δεν αλλάζει τίποτα από πλευράς AMD. Σκέψου σε ποιά κατηγορία θες να βρίσκεσαι. Η gtx 970 είναι η καινούργια gtx 770, όπως θα έπρεπε να είναι.Κάτι ανάλογο με την απλή 290 στην παλιά πλέον γενιά. Αν σε εξυπηρετεί αυτή η κατηγορία παίρνεις την 970 Γ1. Διαφορετικά περιμένεις σε δύο μήνες και κάτι μήπως βγουν τα μεγάλα maxwell και πέσει και η τιμή της 980.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αναλωνόμαστε στο τι έχεις εσύ καθώς εδώ και πολύ καιρό από αυτό το γεγονός καθορίζονται οι προτάσεις σου. Εννοώ δλδ ότι δεν είσαι αντικειμενικός. Και μόνο το γεγονός ότι προτείνεις σε κάποιον ...μήνες αναμονή για ένα τεχνολογικό προϊόν αυτό καταδεικνύει.

 

Κατά τα άλλα όταν μια κάρτα κοστίζει 100 ευρώ και βγάζει 20 frames και είναι vfm τότε και αυτή που κοστίζει 200 ευρώ και βγάζει 40 frames θα είναι το ίδιο vfm. Συμφωνούμε με αυτήν την κοινή λογική; Ή υιοθετείς τη θεωρία (υποστηρικτές της είναι συνήθως οι οπαδοί μιας συγκεκριμένης εταιρείας) ότι value for money ίσον φτηνό;

 

Βιάζεσαι πολύ!

Όσον αφορά το 1 που λές! 

Μιά χαρά αντικειμενικός είμαι, απλά ΔΕΝ μου αρέσει να χαιδεύω αυτιά όπως επίσης ΔΕΝ μου αρέσει να "παίζω" με ελαφρά την καρδία με τις τσέπες των άλλων όταν κλίνομαι να πώ την άποψή μου, διότι μπορεί να έχει μία ορισμένη βαρύτητα και να πάρω κάποιον στο λαιμό μου. Η υπομονή πολλές φορές σου δείχνει ποιό δρόμο πρέπει να ακολουθήσεις.. δεν είπα σε κανέναν να κάνει αυτό που του λέω εγώ απλά ορισμένες φορές είπα οτι καλό είναι να περιμένει λίγο διότι ωφελημένος θα βγεί στην ζωή αυτός που ξέρει πότε και τι να αγοράσει, εκτός βέβαια απο κάποιες περιπτώσεις όπου ΔΕΝ έχεις επιλογή αναμονής!

Και για να τελειώνουμε με το θέμα VFM αυτό υφίστανται ανά κατηγορία τιμής και επιδόσεων. ΠΟΤΕ δεν είπα οτι δεν είναι καλή επιλογή η 970, απλά μετά την μείωση της τιμής της 290Χ πώς να το κάνουμε.. είναι ακόμα ποιό VFM πλέον + το οτι θερμοκρασίες/θόρυβος ΔΕΝ είναι πρόβλημα πλέον! 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις δλδ οτι οσοι εδωσαν τις 780/ti τις εδωσαν επειδη ξαφνικα ανακαλυφθηκε οτι οι 290/x ειναι πολυ καλες καρτες; οχι,ηταν ηδη γνωστο. Αρα γιατι δεν τις πηραν οταν διαλεξαν τις 780/ti; Τωρα τις δινουν απλα γτ βρισκουν θυματα οι τυχεροι και τις πουλανε πριν η τιμη τους εξεφτελιστει τελειως. Και θα ξεφιλιστουν ακριβως γτ η nvidia εβγαλε καλη καρτα σε πολυ ελκυστικη τιμη οπως εγινε και με τις τιμες των 290/x.

Επισης η προσωπικη μου εμπειρια μου εχει δειξει να παιρνω nvidia για να μην πονοκεφαλιαζω για ανουσια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις είναι προφανείς στα ερωτήματα σου.

Καλό θα ήταν να σου πούν εάν θέλουν και αυτοί που κάνανε τις αλλαγές αυτές που αναφέρεις απο Nvidia σε AMD.

Απο κεί και πέρα ο καθένας μπορεί πιστεύω να καταλάβει ορισμένα πραγματάκια.

Όσο για την τελευταία πρότασή σου "νομίζω" οτι αναφέρεσε στους drivers της AMD. Γιατί της nvidia είναι bug-free νομίζεις...?

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Ολες μα ολες οι γνωμες ειναι υποκειμενικες.

 

Καλυτερα θα ηταν μερικοι να μιλατε βασει εμπειριας.

 

Επειδη περασαν δυο 970 απο τα χερια μου( η μια ηταν G1 με samsung μνημες και οχι hynix), η γνωμη μου ειναι αν καιγεσαι για καρτα παρε την 970. Αν κρατιεσαι με την υπαρχουσα περιμενε μεχρι το refresh της κοκκινης.

 

Και ναι, αυτη την περιοδο VFM=290(X). (Μιλαω για Ελληνικη αγορα)

 

 

(Ειχαμε θυμαμαι ενα νημα "vga διαξιφισμοι" ή καπως ετσι. Δεν μπορω να το βρω. Ισως θα ηταν φρονιμο να ανοιξει ξανα ενα τετοιο θεμα) @astrolabos,

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Ολες μα ολες οι γνωμες ειναι υποκειμενικες.

 

Καλυτερα θα ηταν μερικοι να μιλατε βασει εμπειριας.

 

Επειδη περασαν δυο 970 απο τα χερια μου( η μια ηταν G1 με samsung μνημες και οχι hynix), η γνωμη μου ειναι αν καιγεσαι για καρτα παρε την 970. Αν κρατιεσαι με την υπαρχουσα περιμενε μεχρι το refresh της κοκκινης.

 

Και ναι, αυτη την περιοδο VFM=290(X). (Μιλαω για Ελληνικη αγορα)

 

1) Μπορεί να έχεις και ένα δίκιο!

 

2) Προσωπικά μην σε ξεγελάει η υπογραφή μου... Στο λέω για να μην την πατήσεις ΕΑΝ βάζεις και μένα μέσα σε αυτούς "Χωρίς προσωπική εμπειρία"!

 

Και 3) Έχεις απόλυτο δίκιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι η 290/x ειναι το καλυτερο vfm ειναι προφανες και το ειπα κι εγω απο την αρχη. Τα ερωτηματα που θετω τ α απανταω μονος μου.. και δεν θ αλλαξω γνωμη γιατι δεν πιστευω οτι καποιος εδωσε μια 780/ti για να αγορασει μια 290/x επειδη ειναι καλυτερη. Καθαρα και μονο οικονομικο ειναι το θεμα, και συγκεκριμενα η μεταπωλητικη αξια..

Bug free drivers δεν υπαρχουν για κανενα προιον ουτε και για καποια καρτα γραφικων. Αλλα καρτα που με το που μπηκε σε πισι πεταξε μπλε οθονη μονο amd εχω δει και ακουσει. Τεσπα οπως και να χει ο καθενας αγοραζει με βαση τα γουστα του τις εμπειριες και την τσεπη του και μονο αυτος ειναι υγιης τροπος αγορας.

Υποψην δεν εχω καμια διαθεση για καυγα ετσι; απλη συζητηση κανουμε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.