Jump to content



Ερευνα αγοράς για VDSL WIFI Modem Router


Recommended Posts

Είμαι σε έρευνα αγοράς για  VDSL modem/router για οικιακή χρήση αλλά με κάποιες δυνατότητες παραπάνω από τις απλές που δίνουν τα router των ISP.

Ειδικότερα απαιτούνται:

1) Υποστήριξη modem θεωρείται απαραίτητη αν και γνωρίζω πως με την υπαρξη του modem του ISP (σε bridge) θα συγχρονίζει ψηλοτερα.

2) Υποστηριξη VDSL (αν και στην παρούσα φάση θα είναι πάνω σε ADSL)

3) Σταθερό/Γρήγορο/Αξιόπιστο και ρυθμιζόμενης ισχύος WIFI (n,ac?) ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ MULTIPLE SSID!

4) Υποστήριξη Gbit LAN (αυτονόητο πλέον)

5) Υποστήριξη QoS/rate limit ανα SSID (?)

6) Nα μην "κλατάρει" από τα p2p

7) Τιμή 100? αν δεν είναι αρκετά το συζητάμε για παραπάνω αναλόγως

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Noμιζω το TP-LINK TD-W9980 ειναι μονοδρομος.

 

Το έχω εδω και μερικές βδομάδες (αντικατέστησε το speedport) και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Το wifi signal μπορεί να περάσει και από 3 πλάκες (2 ορόφους) και να συνεχίσει με 2 μπάρες, ενώ έχει επιλογή να ρίξει την ισχύ του όσο επιθυμείς.

 

Η μοναδική επιπλέον ρύθμιση που πρέπει να κάνεις κατα την εγκατάσταση από το quick setup ειναι να ρυθμίσεις το vlan id σε 825 αν χρησιμοποιεις το vdsl του ΟΤΕ. Εχω την εντυπωση οτι οι εναλλακτικοι χρησιμοποιουν αλλα vlan. Επιπλέον να αναφέρω πως στο μήνυμα ενεργοποίησης της υπηρεσίας στέλνουν το user name και το password κενό (ωστε να σε αποτρεπουν να βαλεις αλλο modem) και το vdsl modem του οτε προ σεταρισμένο να τα τραβάει μονο του, οποτε θα πρέπει να ζητήσεις να σου σταλεί σε μήνυμα το password ώστε να τα βάλεις στο νέο vdsl modem.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις σκέτο router. Vdsl router δεν παίζουν και πολλά. Την τεχνολογία εξω την προσπέρασαν . Αμερική πχ δεν την ξέρουν καν.

 

Aμερικη περα απο το cable δεν ξερουν και τιποτα αλλο.

 

Για το multiple ssid δωσε μερικα ευρω και παρε ενα repeater εχω δει αρκετα της dlink (30 ευρω) που κανουν την δουλεια αυτη ευκολα και θα εχεις 2 ssid. Παντως το tplink εκπεμπει σε 2 μπαντες 2.4 και 5ghz για την περιπτωση που σε ενδιαφερει.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sstav Και εγώ όπως ξέρεις είμαι της άποψης του ξεχωριστού router. Με λιγότερα από 80Ε παίρνεις ένα πολύ καλό tp-link ρουτερ, του περνάς και dd-wrt ή openwrt και κάνεις την δουλειά σου με τα qos/ssid/usb-share κτλ. Όρεξη να έχεις να παίζεις.

 

Διαφορετικά αν θες όλα σε ένα modem/router κοιτα σε fritz! & vigor που έχουν πολλά καλούδια και μπορεί να σε καλύπτουν, δεν ξέρω βέβαια αν θα βρείς στο budget που θες.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις κάτι όλα σε ένα πάς σε x2 από την τιμή που είσαι αλλα παίρνεις και κάτι καλό. Ρίξε και μια ματιά για το Asus DLS-AC68U που είναι και modem με ADSL/VDSL.

Από εκει και πέρα ,

 

mikrotik 951 (demo)

tp-link wdr4900 με openwrt

tp-link wr1043ndv2 με superwrt

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@TifoziF1 και όποιος άλλος, για πείτε μοντέλο router μονο;

 

δεν θα είναι διαχειρίσιμο από εμένα και συνεπώς ψάχνω κάτι που να μου δίνει multiple SSID όπως το ASUS AC68U χωρίς openwrt κτλ

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κανένα ΖΤΕ ZXDSL 931VII σαν αυτά που δίνει ο ΟΤΕ. Είναι vdsl, έχει multiple ssid, αλλά από qos.... μηδεν βοήθεια για να το σετάρεις. Να έχει όλα όσα θές out of the box και στα ~100Ε πολύ δυσκολο. Στα ~140 βρίσκεις το asus dsl N65U χωρίς ac όμως.

Link to comment
Share on other sites

http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=17054 Εγώ θα σου πρότεινα αυτο, αν και δεν εχει Gbit LAN. Έχει όμως Multi SSID. "Multi SSID (up to 4) and hidden SSID support".

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

^^ και δεν έχει και 5ghz radio (a/ac)

 

 

κατί λειπει σε κάθε μικρό....θα πρέπει ή να συμβιβαστώ κάπως ή να πάω σε πιο ακριβο [asus μαλλον]

E ναι, στα οικονομικά μοντέλα κάτι κερδίζεις και κατι αλλο χάνεις. Αν τα θέλεις όλα μετά πας σε πιο ακριβά μοντέλα (Asus, Drytek κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχει κάτι που θα προτείνατε με 8 θύρες 1000 Mbps LAN, vdsl και adsl(οι εκδόχές που υποστηρίζονται στην Ελλάδα) και 5ghz WiFi;

 

Επίσης θα εκτιμούσα αν είχε έστω με λογισμικό dd-wrt(αν το λέω σωστά) έναν torrent client. Κάτι διαβασα για transmission  σε τέτοιο λογισμικό.

Έγινε επεξεργασία από stsaerox
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε έρευνα αγοράς για  VDSL modem/router για οικιακή χρήση αλλά με κάποιες δυνατότητες παραπάνω από τις απλές που δίνουν τα router των ISP.

Ειδικότερα απαιτούνται:

1) Υποστήριξη modem θεωρείται απαραίτητη αν και γνωρίζω πως με την υπαρξη του modem του ISP (σε bridge) θα συγχρονίζει ψηλοτερα.

2) Υποστηριξη VDSL (αν και στην παρούσα φάση θα είναι πάνω σε ADSL)

3) Σταθερό/Γρήγορο/Αξιόπιστο και ρυθμιζόμενης ισχύος WIFI (n,ac?) ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ MULTIPLE SSID!

4) Υποστήριξη Gbit LAN (αυτονόητο πλέον)

5) Υποστήριξη QoS/rate limit ανα SSID (?)

6) Nα μην "κλατάρει" από τα p2p

7) Τιμή 100? αν δεν είναι αρκετά το συζητάμε για παραπάνω αναλόγως

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εσύ πήρες τελικά; Μήπως πήρες το asus?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.