Jump to content



κατασκευη case με 2 μητρικες


pitbullman

Recommended Posts

fuz10n ευχαριστω! seafalco η ιδεα ειναι η εξης: θα κανω μια αναδιαμορφωση στο μαγαζι και επειδη στο ταμειο εχω 2 pc σε 2 ξεχωριστα κουτια 1 του ταμειου και ενα που χρησιμοποιουμε εμεις και επειδη απο καιρο ηθελα να φτιαξω ενα scrath build case ειπα γιατι να μην συνδιασω τις 2 αναγκες μου σε μια κατασκευη οποτε φτιαχνω ενα κουτι που στα σωθικα του θα φιλοξενει 2 μητρικες και θελω να του δωσω ενα design σε στυλ warhammer 40k ή κατι αναλογο ωστε να χρησιμοποιησω και τις μοντελιστικες μου γνωσεις.Εχω σκεφτει καποια πραγματα ως προς της θερμοκρασιες και τα τροφοδοτικα εχουν τοποθετηθει με τετιο τροπο ωστε να μην εχουν καμμια σχεση με το κυριως κουτι που θα ειναι οι μητρικες και εχω βαλει 4 μινι fan για τις ram

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και πολύ προσεγμένη κατασκευή φαίνεται!! Καλό είναι να βάλεις και ανεμιστήρες για είσοδο αέρα από τον εξωτερικό χώρο με κάποια φίλτρα για να μην εισέρχεται σκόνη και ανεμιστήρες για την έξοδο ζεστού αέρα από το κουτί. Δώσε και πληροφορίες των υλικών που χρησιμοποιείς. Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

και εχουμε συνεχεια φτιαχθηκαν οι βασεις για τις καρτες γραφικων που ομολογουμενως ειναι τουμπανο(πολυ γερες)παρολο που δεν θα σας γεμισουν το ματι.τοποθετημενες οι 2 μητρικες χωρις καμμια βιδα μονο στις βασεις στηριξης των καρτων σηκωσα ορθιο το κουτι και δεν καναν κιχ(λαικη ριση).φτιαχθηκαν απο ατσαλενια ραβδο με αποστατες Μ4 και αλλενοβιδες Μ4 αφου πρωτα εκανα βολτες στην ραβδο

gallery_61301_872_1579.jpg

gallery_61301_872_23883.jpg

αποσυναρμολογηθηκαν τα στρογγυλα στεφανια βαφτηκαν και περαστικε εσωτερικα λεντοταινεια και κοληθηκε με το αυτοκολητο που εχει αλλα δεν μειναμε εκει ασφαλιστικε και με τις αλουμινενιες γωνιες που ειναι για να στηριχτουν τα στεφανια στο καπακι + στις ενωσεις με τα καλωδια μπηκε θερμοσυστελομενο για προστασια απο βραχυκυκλωμα και εχτρα αντοχη

gallery_61301_872_118257.jpg

gallery_61301_872_49437.jpg

gallery_61301_872_28269.jpg

gallery_61301_872_13538.jpg

gallery_61301_872_14739.jpg

gallery_61301_872_1948.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά !

Κατ' αρχήν ένα μεγάλο μπράβο για το κέφι σου και την υπομονή σου !

Η δουλειά σου θα  είναι έμπνευση και για άλλους φίλους ! :)

 

Μια πρόταση σχετικά με τη στήριξη των δίσκων.

Η σκέψη σου αν έχω καταλάβει καλά από τα λεγόμενά σου και το γεγονός ότι άνοιξες πάσα πάνω στις αλουμινογωνιές στήριξης των δίσκων , μάλλον θα είναι όπως στο αριστερό σκίτσο που βάζω εδώ:

 

HDD Base Pitbullman 2015 01 11 22 17 18

 
Βιδώνεις μια βίδα στο στήριγμα και αυτή προχωρά -εφαρμοστά μεν αλλά χωρίς να βιδώνει - μέσα στο πάσο που έχει ο δίσκος.
Η σταθερότητα εξασφαλίζεται από το γεγονός ότι το ελαστικό υπόστρωμα, πιέζει τον δίσκο πρός τά επάνω οπότε η βίδα που έβαλες , τελικά σταθεροποιείται με αυτή την πίεση στο κάτω τοίχωμα της οπής που διαθέτει ο δίσκος για την βίδα στήριξής του.
 
Σαν σκέψη είναι καλή , αλλά έχει ένα μειονέκτημα, αν παρατηρήσεις τα κόκκινα βελάκια, ουσιαστικά αυτή η επαφή της βίδας με τα τοιχώματα της οπής στερέωσης του δίσκου δίνουν έναν δρόμο για να περάσουν οι κραδασμοί του δίσκου στο στήριγμα και από εκεί στο κουτί !
 
 
Ένας τρόπος για να έχεις καλή μηχανική απομόνωση του δίσκου από το κουτί είναι αυτός που δείχνει το δεξιό σκαρίφημα:
 
Μεγαλώνεις λίγο τις τρύπες που έχει το στήριγμα΄' προς το κουτί και κόβεις ε΄να μικρό κομμάτι σωληνάκι σιλικόνης από αυτό που έχουν τα μαγαζιά ανταλλακτικών αυτοκινήτων η τα καλά εργαλειάδικα (συνήθως έχει μπλε χρώμα) και κόβεις με μια σγρόμπια μερικές ροδέλες από ελαστικό και σαμπρέλα αυτοκινήτου κάνει , αλλά υπάρχει και φύλα αφρώδους ελαστικού, η και ταινίες αφρώδους ελαστικού!
 
Και κάνεις την κατασκευή που φαίνεται στο δεξιό σκαρίφημα.
Την αλουμινογωνιά την στηρίζεις σφιχτά πάνω στο δίσκο , έτσι θα συμμετέχει και αυτή στην ψύξη του. και με τον τρόπο αυτό θα είναι και η κάτω επιφάνεια του δίσκου ελεύθερη , πράγμα που θα βοηθήσεις και αυτό στην καλύτερη ψύξη του !
 
Πιστεύω ότι είναι εύκολη η μετατροπή, φυσικά δεν είναι η μόνη σχετική λύση , αλλά με αυτήν δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τρύπες, απλά θα μεγαλώσεις της οπές που περνάνε οι βίδες στήριξης στο κουτί  των αλουμινογωνιών .
 
Ελπίζω να σε βοηθάει η ιδέα αυτή !
Καλή συνέχεια , την οποία και αναμένουμε ! :D
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

seafalco χροννια πολλα(αν και πιστευω να ειναι καλα και ας μην ειναι πολλα) χαιρομαι που σου αρεσει και αυτη η κατασκευη μου.

Και δεν σου κρυβω το να τραβαω φωτογραφιες και το να ποσταρω δεν ειναι το καλυτερο μου γιατι εργαζομαι πολλες ωρες και τις υπολοιπες τρεχω να μαζεψω καταστασεις που για μενα η μερα θα επρεπε να εχει τουλαχιστον 36 ωρες αλλα θεωρω οτι απολλα αυτα που κανω ειτε ειναι σωστα ειτε λαθος ολο και καποιον θα βοηθησει 'η θα  εμπνευση οπως αντιστοιχα και γω εμπνεομαι ή βοηθιεμαι απο ανθρωπους που κανουν το ιδιο και κυριως στο εξωτερικο που ισως ειναι πιο εξεικηωμενη με την χρηση του ιντερνετ ή δεν εχουν μαλλον το κομπλεξ, οτι αν δειξουν καποια πραγματα δεν θα πεινασουν μετα ή οτι η γνωση θα πρεπει να περασει κληρονομικα στο παιδι τους.

 

τωρα στο προκειμενο σε αυτα που μου εγραψες δεν θα διαφωνησω καθολου απλα εχω μια ενσταση οτι στα κουτια του εμποριου μιλαμε για λαμαρινες 0.25 του χιλιοστου με νευρα για να ειναι πιο γερα και δεσιματα με πριτζινια και αυλακωσεις.στην δικια μου κατασκευη η αλουμινογωνιες ειναι παχος 1 mm και βιδωμενα σε κοντρα πλακε θαλλασης 9 mm που το ξυλο απο μονο του ειναι πιο ηχομονοτικο απο το μεταλο.οι βιδες οι πλαινες θα βιδωνουν κανονικα στο σκληρο και το υλικο που βαζω απο κατω ειναι για να εχει πληρη επαφη ολοι η επιφανεια του σκληρου και οχι τα 4 σημεια του δισκου που πανε οι βιδες

οποτε ο οποιοδηποτε τσογος που μπορει να εχει ο σκληρος περιοριζετε στο 0.και οποιαδηποτε δονηση αποκλειετε να συντονιση μια κατασκευη σε αυτο το μεγεθος.βεβαια μενει η αποδειξη απο την πραξη γιατι ολα αυτα που σου γραφω ειναι εικονικες θεωριες του μυαλου μου και δεν βασιζοντε σε κατασκευαστικη εμπειρια.παντος χαιρομαι σε οποιαδηποτε υποδειξη ή συμβουλη 'η γνωση εχει ο οποισδηποτε να καταθεση γιατι μονο ετσι γινομαστε καλυτεροι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μετα από αρκετο καιρο ηρθε η ωρα για ένα μικρο update.

post-61301-0-35626600-1427557866_thumb.j

καπως ετσι θα είναι το κουτι μπροστα από το ταμειο

post-61301-0-54720600-1427557937_thumb.j

ετσι θα ανοιγει το πλαινο πορτακι για να μπορεις να συνδεσεις πληκτρολογια ποντικια οθονες που θα περνανε από την τρυπα στο πανω μεροςpost-61301-0-47840000-1427558006_thumb.j

post-61301-0-70124600-1427558020_thumb.j

post-61301-0-44720900-1427558033_thumb.j

αυτό είναι το πισω μερος που προστεθηκαν ανεμιστήρες για τους σκληρους δισκους

post-61301-0-70713500-1427558080_thumb.j

post-61301-0-10382900-1427558102_thumb.j

τωρα μια ωραια ιδεα που μου ηρθε δουλεύοντας το κουτι είναι ότι για να εχω προσβαση στο hardware σε περιπτωση βλαβης θα επρεπε να ξεβιδωσω το plexyglass της πρόσοψης να βγαλω το μαυρο επιπεδο που διαχωριζη τις μητρικες και μετα να εχω προσβαση στις μητρικες και μου ηρθε η εξης ΙΔΕΑ

post-61301-0-11274600-1427558258_thumb.j

post-61301-0-33822200-1427558272_thumb.jpost-61301-0-67775700-1427558286_thumb.jpost-61301-0-29685100-1427558300_thumb.j

με αυτό το τροπο ανα πασα στιγμη εχω προσβαση στις μητρικες χωρις να ξεβιδωσω ουτε μια βιδα το κουτι είναι ξαπλωμενο γιατι κανινικα πρεπει να είναι στηριγμενο για να το ανοιξω ορθιο.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Που ήταν τόσο καιρό αυτό το θέμα καλέ; μόλις το πήρα πρέφα :D

 

Εξαιρετική δουλειά μέχρι στιγμής. Πολλά πολλά μπράβο !!!!

 

subscribed και πολλά likes μαζί με τα αστεράκια βεβαιως βεβαίως!

 

Αναμένω με αγωνία τη συνέχεια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.