Jump to content



4460 vs 8320


Recommended Posts

Δεν νομιζω να αρνήθηκε κανεις οτι η ιντελ εχει ποιο δυνατους επεξεργαστες ουτε οτι η amd εχει μεινει πολλυ πισω πλεων, αλλα αν η amd παιζει ενα παιχνδι με 60 και ενας ιντελ με 80 τοτε και οι δυο επεξεργαστες παιζουν το παιχνιδι άψογα απλα αλλος πληρωνει για 80 και άλλος για 60

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

Αντιστοιχη συζητηση εχουμε ξανακανει μαζι σε αλλο θεμα για καρτες γραφικων και συζητουσαμε το κλασσικο θεμα nvidia vs amd... Αλοιμονο αν καποιος απο μας ψωνιζει κατι για να νιωθει με την πλευρα του ισχυρου, η για να πιστευει πως εχει το δικαιωμα να τη λεει σε καποιον αλλον. Αλλα οπως και στο προηγουμενο θεμα που συζητουσαμε, παλι σε βλεπω να παιρνεις το ρολο του υποστηρικτη του "αδυναμου", πραγμα με το οποιο διαφωνω καθετα. Αλλα το σεβομαι και δεν το κρινω. Σαν δικη μου θεση ειχα πει πως αυτο το ρολο δεν θα τον παιξω ποτε, αρνουμαι, ειδικα αν στο ρολο του "αδυναμου" ειναι κοτζαμ AMD και οχι καποιο συνοικιακο μαγαζι. καποτε ειχε την ιδια δυναμικη σαν εταιρια και την ιδια ποιοτητα πριοιοντων με intel στο κομμτι των cpu, αν οχι την ιδια εστω παραπλησια. Τωρα το τι της εφταιξε και τι πρεπει να κανει απο δω και περα ειναι κατι που πρεπει να το βρουν μονοι τους. Και φυσικα δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να τους χρηματοδοτει αγοραζοντας προιοντα AMD. Το γεγονος ομως οτι η intel εχει πιο ολοκληρωμενη γκαμα cpu και πολυ πολυ ανωτερα απ οτι η AMD νομιζω δεν μπορουμε να το αμφισβητησουμε. Σχεδον σε ολες τις κατηγοριες, αν οχι σε ολες. Και οταν πρεπει-θελεις να προτεινεις σε καποιον μια αγορα τοτε νομιζω θα προτεινεις να ψωνισει απο τον καλυτερο και αυτο ειναι που κανει ο @Trexx, τεκμηριωνοντας (παντα οπου συμμετεχει) την αποψη του με απτα στοιχεια-δεδομενα και ποτε με fanboy-ισμους. Προτεινω ψυχραιμια οπως και να χει γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι εμεις αποκλειεται να βγουμε κερδισμενοι απο μεταξυ μας κοντρες!

Κάτσε. Δεν είναι θέμα υποστήριξης του αδυνάτου. Είναι απλά θέμα μη ισοπέδωσης των πάντων. Είναι θέμα αντικειμενικότητας. Το 90% μαύρο δεν είναι ΚΑΙ 100% μαύρο. Και εσύ μπορείς να διαφωνείς με αυτό και δικαίωμά σου, αλλά εγώ διαφωνώ με την ισοπέδωση.

 

Προσωπικά προτείνω και Intel και Nvidia. Και αν θυμάμαι καλά, κανένας δεν σου είπε να πας να αγοράσεις κάτι για να στηρίξεις κάποια εταιρία. Σε βολεύει να κάνεις απλή την ζωή σου αγοράζοντας το καλύτερο; Who cares? Και καλά κάνεις. Αυτό δεν σου είχα γράψει;

 

Και ναι, αυτή την στιγμή η Intel έχει σαφέστατα πιο ολοκληρωμένη γκάμα προϊόντων και 7-8 στις 10 φορές θα προτείνεις Intel. 1-2 στις 10 θα προτείνεις και τα δύο, και 1 στις 10 θα τύχει να προτείνεις AMD. Γιατί δηλαδή η αντικειμενική άποψη να πρέπει να είναι 10 στα 10 Intel; Διότι κάποιοι αυτό διαλαλούν. Και εκεί είναι η ένσταση. Και αυτό εσύ το μεταφράζεις ως υπεράσπιση του αδυνάτου; Όχι φίλε μου. Είναι υπεράσπιση της αντικειμενικότητας και αν αδυνατείς να το καταλάβεις ή αν σου φαίνεται γραφικό, σπαταλάω τον χρόνο μου τζάμπα.

 

Από εκεί και πέρα μπορεί άνετα να κρύψει κάποιος τον φανμποισμό του πίσω από αυτές τις ομολογουμένως καλύτερες επιλογές με εύκολα επιχειρήματα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα ισοπεδώνουμε τα πάντα. Ούτε σημαίνει ότι το καλύτερο hardware μας δίνει το δικαίωμα να τρολάρουμε με προσβολές. Όταν το κάνουμε, τότε δείχνουμε το πραγματικό μας πρόσωπο. Το μέγεθος του φανμποισμού μας.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ας μην μενουμε στα παιχνιδια που ισως ειναι οτι χειροτερο απο πλευρας software που υπαρχει. Εδω τρεχουμε παιχνιδια πανω σε συστηματα με πανακριβα εξαρτηματα και παλι για να δουλεψουν σωστα μας βγαζουν το λαδι, αν δουλεψουν κιολας.. Οι ιντελ καλως κακως ειναι ανωτεροι γενικα, σε ολη τους τη γκαμα, και αυτο ειναι και το βασικοτερο κριτηριο οταν προκειται να ακουμπησεις τα λεφτα σου καπου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι περναγα φινα ,χαχαχα ,ειπα οτι έπαιζε μια χαρά ,και οταν μπόρεσα (εγω ο λεφτάς του lab) πηρα gpu και στανιαρα ,σαν το σνικερς ρε παιδιά...

Αν ειχα apu ,θα χαιρόμουν το πρωτο εξάμηνο και εκεί θα πέρναγα όντως φινα (lol) ,και μετα που ήθελα να παίξω και κανα άλλο game ,θα έπρεπε να κανω crossfire η να χαλαλισω την apu ,να παρω gpu ,και να μείνω με ενα crappy για τα λεφτα του cpu .

Αυτό ειναι παιδιά μου fuck logic.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια 

οριστε 

 

σαφος η amd στα γραφικα των apu ειναι καλυτερη 

ομως ο Α10 6800Κ κοστιζει 130ε και ο Α10 7850Κ κοστιζει 150ε 

ο G3258 κοστιζει 70ε , και σου μενουν στην ακρη απο 60ε εως 80ε 

πολυ ευκολα μπορει καποιος να τσονταρει αλλα 50ευρα και να παρει την 750ti και να εχει ενα πιο "ολοκληρωμενο" πακετο 

 

 

σαφος η εξτρα διαφορα ειναι υπολογισιμη , αλλα αμα φτιαξεις PC απο την αρχη , ειτε δωσεις 400 ειτε 450 δεν ειναι τρομερη διαφορα 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καποιος ζηταει βοηθεια για μια συνθεση amd με συγεκριμενο προσανατολισμό και χρηματικο ποσο και καταλήγει να του προτείνουν intel me + 20- 30 % δεν μπορώ να το καταλαβω με τιποτα

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια 

οριστε 

 

σαφος η amd στα γραφικα των apu ειναι καλυτερη 

ομως ο Α10 6800Κ κοστιζει 130ε και ο Α10 7850Κ κοστιζει 150ε 

ο G3258 κοστιζει 70ε , και σου μενουν στην ακρη απο 60ε εως 80ε 

πολυ ευκολα μπορει καποιος να τσονταρει αλλα 50ευρα και να παρει την 750ti και να εχει ενα πιο "ολοκληρωμενο" πακετο 

 

 

σαφος η εξτρα διαφορα ειναι υπολογισιμη , αλλα αμα φτιαξεις PC απο την αρχη , ειτε δωσεις 400 ειτε 450 δεν ειναι τρομερη διαφορα 

υπαρχει και ο 860 k....

http://benchmarks-tests.com/reviews/processors/amd_athlon_x4_860k/index.php

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ο ένας μας κάθεται και μας βγάζει λόγο για το πόσο χάλια είναι οι AMD, αλλά 6 μήνες με την iGPU του 2600Κ πέρναγε φίνα. F@ck logic.

Εσύ τώρα έρχεσαι και προσβάλλεις τον κόσμο με χυδαίο τρόπο. Τον i7 τον αγόρασες για τις επιδόσεις του ή για να νιώθεις ότι έχεις το δικαίωμα να προσβάλλεις; Είναι ωραίο να νιώθεις φαντάζομαι στην πλευρά του ισχυρού. Μπράβο σου. Και ξανά μπράβο σου.

 

 

Eίσαι ίσως ο μοναδικός "από το απέναντι στρατόπεδο" σ αυτό το τοπικ ο οποίος θα μπορούσε να παραθέσει επιχειρήματα. Δεν το έκανες ούτε εσύ. Από ποιόν να περιμένω να το κάνει λοιπόν; Να μιλήσουμε για ipc; Να μιλήσουμε για memory controller και bandwidth; Να μιλήσουμε για επιδόσεις; Να μιλήσουμε για κατανάλωση; Να μιλήσουμε για pci-e 3.0; Να μιλήσουμε για usb 3.0; Να μιλήσουμε για quick sync; Για τίποτα απ αυτά δε μιλάτε. Όχι άλλες συνωμοσίες.

 

Δεν αισθάνομαι καθόλου ισχυρός επειδή κάπως, κάπου, κάποτε βρέθηκε ένα τσιπ στην κατοχή μου. Αλλά δεν θα κάτσω -από την ανάποδη- να κάνω τον επαναστάτη -την ανάγκη φιλοτιμία ποιούμενος- ανατρέποντας την πραγματικότητα.

 

Οn topic, τώρα: Το θέμα είναι 4460 vs 8320. Εγώ λέω ότι 4460>8320 και περιμένω -αν υπάρχει- αντίλογο. Υπάρχει;

 

ΥΓ. Φτάνει πια με τους θιασώτες της amd με sabertooth mobo, H100 και 850 pro ssd.... Vfm επιλογές.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν μας σνομπαρισες και εφυγες απο το θεμα,παρε μια αποφαση επιτελους ,οσο για επιχειρηματα πρεπει πρώτα να ακούς το συνομιλητή σου και να μην τα βλεπεις ολα μπλε η.................κοκκινα γιατι αλλιώς οτι και να σου πούνε στο βρόντο θα παει

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ποια επιχειρηματα?αυτα που εχουμε αναφερει χιλιαδες φορες σε αλλα παρομοια θεματα σαν αυτο?υπαρχει νοημα να λεμε ολη την ωρα τα ιδια απο την στιγμη που καποιοι δεν δεχονται ουτε λεξη και ισοπεδωνουν το θεμα με μειωτικα σχολια ?

ο γιαννης απο την αρχη του θεματος ειχε πει το εξης με λιγα,απλα και κατανοητα λογια που δινουν μια γενικη εικονα του τι επικρατει στην αγορα:

 

2-3 Tabs στον Firefox μπορείς να τα έχεις με οποιονδήποτε επεξεργαστή. Games για την ώρα μάλλον θα σου δώσει περισσότερα ο Intel, μελλοντικά λόγω DX12 ίσως να σου δώσει ο FX. Μετατροπές ταινιών ναι μεν ο FX έχει περισσότερους πυρήνες, αν όμως για τις μετατροπές που θέλεις να κάνεις μπορεί να παίξει το Quicksync, ο Intel είναι προτιμότερος. Σαν κόστος ο AMD είναι φτηνότερη πλατφόρμα. Ο Intel ποιο αναβαθμίσιμη μιας και η AM3+ δεν έχει μέλλον εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Έγινε επεξεργασία από dragontech
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτο που καποιος ζηταει βοηθεια για μια συνθεση amd με συγεκριμενο προσανατολισμό και χρηματικο ποσο και καταλήγει να του προτείνουν intel me + 20- 30 % δεν μπορώ να το καταλαβω με τιποτα

 

 

 

 

spyros 007 πλακα κανεις ρε φίλε ??? Δηλαδή τα παιδια προσπαθούν να προτείνουν το καλύτερο...Ε ναι τι να κάνουμε η ιντελ ειναι πιο ακριβή αλλα αυτο που λες δεν ισχύει...Δεν λεει θελω πσ με αμδ 400 ευρω  και εμεις και καθε αλλος  τον προτείνουμε ιντελ με 700....του λεμε οτι μπορεις με ενα 60-100 να παρεις ιντελ και να ειναι 3 φορες καλύτερος...δλδ εσυ δν θα ελεγες σε καποιον να παρει το καλύτερο??Εγω προσωπικά αυτο κανω ... τι να κανω αμα ειναι 300-400 ευρω ενταξει ο αλλος δν ειναι επιχειρηματίας αλλα με 50-60 ευρω και 100 ας πω εγω γιατι να μην πάρει ενα pc που θα κρατήσει και 1-2 χρονια παραπάνω και θα ειναι και 3 φορες καλύτερο..!!...Aπλα δεν σας καταλαβαίνω για εμενα Ο τρεχχ ειναι σωστος και με το παραπάνω προτείνει το καλύτερο που μπορεις να παρεις και εξάλλου ρε παιδια 4460 vs 8320 ηταν και υποστηρίζει οτι ο 4460 ειναι καλύτερος.... Και επίσης δεν ειναι  Μπλε φανμποι και αλλες τετοιες βλακιες...γιατι αν ειναι αυτός μπλε φανμποι εσείς ειστε κόκκινα φανμποι οποτε δεν θα μιλάτε καθόλου...Kαι για να τελειώνουμε πριν γινει αυτο το θεμα 4460 βσ 8320 είχα δει βιντεο με 4440 βσ 8350 στα 4,7 και 4690κ στα 4,8 και απλα έμεινα με το στόμα ανοιχτό...Είναι στα 4,7 ο αμδ και απλα υπάρχουν στιγμές που τον σκάει και 30 φπσ και σπάνια ειναι διπλα διπλα  δλδ 50 φπσ αμδ και 51 ο ιντελ απλα αυτό γινετε 2-3 φορες στο βίντεο ολες τις αλλες στιγμες ειναι 30,20,10 ,15 φπς κατω και ειναι και o/c ....!!Επισής εγω δεν ειμαι ουτε ιντελακιας ουτε αμδακιας (ο πατερας μου φυσικά ειναι ιντελακιας καθαρότατος δεν αλλαζει με τιποτα :p ) τελος παντων και αμδ εχω σκεφτεί να παρω και ιντελ και οι δυο ειναι μια χαρα απλα αμα θες περισσότερη δύναμη πας σε ιντελ χωρις δεύτερη σκέψη ...Ειδικα σε καποια ατομα που σκάνε 1000+ δεν υπάρχει περιπτωση να παει σε αμδ..Οταν καποιος λεει 400 ευρω ουτε 1 ευρω περισσότερο τοτε και εγω αμδ θα έπαιρνα ....Τεσπα 

 

@https://www.youtube.com/watch?v=yBq4D-zgTCU

Έγινε επεξεργασία από AsuS
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε. Δεν είναι θέμα υποστήριξης του αδυνάτου. Είναι απλά θέμα μη ισοπέδωσης των πάντων. Είναι θέμα αντικειμενικότητας. Το 90% μαύρο δεν είναι ΚΑΙ 100% μαύρο. Και εσύ μπορείς να διαφωνείς με αυτό και δικαίωμά σου, αλλά εγώ διαφωνώ με την ισοπέδωση.

Προσωπικά προτείνω και Intel και Nvidia. Και αν θυμάμαι καλά, κανένας δεν σου είπε να πας να αγοράσεις κάτι για να στηρίξεις κάποια εταιρία. Σε βολεύει να κάνεις απλή την ζωή σου αγοράζοντας το καλύτερο; Who cares? Και καλά κάνεις. Αυτό δεν σου είχα γράψει;

Και ναι, αυτή την στιγμή η Intel έχει σαφέστατα πιο ολοκληρωμένη γκάμα προϊόντων και 7-8 στις 10 φορές θα προτείνεις Intel. 1-2 στις 10 θα προτείνεις και τα δύο, και 1 στις 10 θα τύχει να προτείνεις AMD. Γιατί δηλαδή η αντικειμενική άποψη να πρέπει να είναι 10 στα 10 Intel; Διότι κάποιοι αυτό διαλαλούν. Και εκεί είναι η ένσταση. Και αυτό εσύ το μεταφράζεις ως υπεράσπιση του αδυνάτου; Όχι φίλε μου. Είναι υπεράσπιση της αντικειμενικότητας και αν αδυνατείς να το καταλάβεις ή αν σου φαίνεται γραφικό, σπαταλάω τον χρόνο μου τζάμπα.

Από εκεί και πέρα μπορεί άνετα να κρύψει κάποιος τον φανμποισμό του πίσω από αυτές τις ομολογουμένως καλύτερες επιλογές με εύκολα επιχειρήματα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα ισοπεδώνουμε τα πάντα. Ούτε σημαίνει ότι το καλύτερο hardware μας δίνει το δικαίωμα να τρολάρουμε με προσβολές. Όταν το κάνουμε, τότε δείχνουμε το πραγματικό μας πρόσωπο. Το μέγεθος του φανμποισμού μας.

Σορρυ αλλα επειδη ημουν απο κινητο αυτο το ποστ τωρα το βλεπω. Και παλι σορρυ οσον αφορα την υποστηριξη του αδυνατου, ισως παρασυρθηκα απο την προηγουμενη μας συζητηση. Εγω σε ολα οσα λες συμφωνω. Και οχι απλα 1 στις 10 αλλα μπορει και 10 στις 10, αν και τις 10 φορες μου ζητηθει να προτεινω σε ατομα σαν τον πατερα μου που ας πουμε το ταβλι στο dod games μεσω facebook ειναι η αιχμη της τεχνολογιας για εκεινον και ειναι το μονο που χρησιμοποιει. Σε τετοιες περιπτωσεις προφανως οτι cpu και να εχει διαφορα δεν θα δει.

Το μονο που λεω ειναι οτι σε καποιον που θελει κατι παραπανω απο το συστημα του ειτε για μια συγκεκριμενη βαρυα δουλεια, ειτε για all around πιο απαιτητικη χρηση, τοτε θα προτεινω intel. Και νομιζω και σ αυτο συμφωνεις κι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

@Trexx, θα μπορούσες να είχες ζητήσει απλά συγνώμη για τις εκφράσεις σου. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και ουσιαστικά ένας τρόπος να ξεχαστεί το τι έγραψες.

 

Σχετικά με το αρχικό ερώτημα αυτό έχει απαντηθεί. Όταν παρουσίασες συγκριτικό μεταξύ 6300 και Celeron είδες ότι το δέχτηκα. Δεν με απασχολούσε να παρουσιάσω μια εικονική πραγματικότητα, διότι με ενδιαφέρει να είμαι πρώτα από όλα αντικειμενικός. Και δεν είναι καθόλου αντικειμενική η ισοπεδωτική άποψη ότι σε κάθε κατηγορία τιμής και για κάθε περίπτωση η μόνη λογική επιλογή είναι η Intel. Αν επιμένεις σε μια τέτοια άποψη, δείχνει απλά το πόσο απέχεις εσύ και άλλοι από αυτό που ονομάζεται αντικειμενικότητα. Και πολύ ασχολήθηκα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σαφος η amd στα γραφικα των apu ειναι καλυτερη ομως ο Α10 6800Κ κοστιζει 130ε και ο Α10 7850Κ κοστιζει 150ε ο G3258 κοστιζει 70ε , και σου μενουν στην ακρη απο 60ε εως 80ε πολυ ευκολα μπορει καποιος να τσονταρει αλλα 50ευρα και να παρει την 750ti και να εχει ενα πιο "ολοκληρωμενο" πακετο

Άμα "τσοντάρεις" και άλλα 100 παίρνεις i5 (ειδικά με 200 και i7). Ε, αμα βάλεις και άλλα 200 παίρνεις και μια GTX 970 και εκεί να δεις ολοκληρωμένο πακέτο!

Φίλε Πέτρο όταν υπάρχει το "μαρούλι" οπως λένε κάποιοι, όλα γίνονται. Όταν δεν..  τότε είναι τα δύσκολα.

Φιλαράκι μου πριν περίπου 2 χρόνια (όταν έβγαιναν τα πρώτα FM2+) ήθελε πύργο για internet, ταινίες και gaming χωρίς απαιτήσεις και με 300-350€.

Μια χαρά του έκατσε ο A8 5600K (στα 86€). Τότε, κάρτα γραφικών για να μην πάρεις HD5450/GT210 έπρεπε να δώσεις πάνω από 50€. Όπως θα κατάλαβες δεν υπήρχε "τσοντάρισμα" και η επιλογή ξεχωριστής κάρτας ήταν εκτός.

 

 

Συγνώμη για το offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι ίσως ο μοναδικός "από το απέναντι στρατόπεδο" σ αυτό το τοπικ ο οποίος θα μπορούσε να παραθέσει επιχειρήματα. Δεν το έκανες ούτε εσύ. Από ποιόν να περιμένω να το κάνει λοιπόν; Να μιλήσουμε για ipc; Να μιλήσουμε για memory controller και bandwidth; Να μιλήσουμε για επιδόσεις; Να μιλήσουμε για κατανάλωση; Να μιλήσουμε για pci-e 3.0; Να μιλήσουμε για usb 3.0; Να μιλήσουμε για quick sync; Για τίποτα απ αυτά δε μιλάτε. Όχι άλλες συνωμοσίες.

 

Δεν αισθάνομαι καθόλου ισχυρός επειδή κάπως, κάπου, κάποτε βρέθηκε ένα τσιπ στην κατοχή μου. Αλλά δεν θα κάτσω -από την ανάποδη- να κάνω τον επαναστάτη -την ανάγκη φιλοτιμία ποιούμενος- ανατρέποντας την πραγματικότητα.

 

Οn topic, τώρα: Το θέμα είναι 4460 vs 8320. Εγώ λέω ότι 4460>8320 και περιμένω -αν υπάρχει- αντίλογο. Υπάρχει;

 

ΥΓ. Φτάνει πια με τους θιασώτες της amd με sabertooth mobo, H100 και 850 pro ssd.... Vfm επιλογές.

φιλε Trexx, ειναι κριμα και για τους "Ιντελαδες" (να βαλω κι εσενα μεσα?), να συγκρινουν ανομοια πραγματα για να λεμε οτι ειμαστε καλυτεροι. 

 

δεν νοειται συγκριση 2 επεξεργαστων με σχεδον 2 γενιες διαφορα..!!!   

 

η AMD δεν εχει βγαλει κατι νεο, εδω και 2+ χρονια, κι εσεις επιμενετε να συγκρινετε τον 8320/50/70, με τον 4690Κ και τον 4770Κ για να αποδειξετε τι? 

 

ΑΝ ακομα και σημερα, θεωρειται ο FX ανταγωνιστικος του 4690Κ και του 4770Κ, τοτε μαλλον η AMD εχει κανει καλη δουλεια, και η αρχιτεκτονικη της εχει -αν μη τι αλλο- καλυτερη αντοχη στο χρονο.......!!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν νοειται συγκριση 2 επεξεργαστων με σχεδον 2 γενιες διαφορα..!!!   

 

η AMD δεν εχει βγαλει κατι νεο, εδω και 2+ χρονια, κι εσεις επιμενετε να συγκρινετε τον 8320/50/70, με τον 4690Κ και τον 4770Κ για να αποδειξετε τι? 

 

ΑΝ ακομα και σημερα, θεωρειται ο FX ανταγωνιστικος του 4690Κ και του 4770Κ, τοτε μαλλον η AMD εχει κανει καλη δουλεια, και η αρχιτεκτονικη της εχει -αν μη τι αλλο- καλυτερη αντοχη στο χρονο.......!!!

Απεχω απο τετοιες κουβεντες και παντα θα απεχω αλλα δε μπορω να μη σταθω στις 3 αυτες προτασεις.

Tα θεματα που ρωταει καποιος χρηστης μεταξυ 8320/8350 και καποιον intel, καλη ωρα.

Πως γινεται να αποφυγει καποιος τη συγκριση λοιπον?

Και με ποιον τροπο να χρησιμοποιησει την προταση σου? (δε νοειται συγκριση -> παρε ιντελ?)

Ο haswell επι τη ευκαιρια βγηκε μεσα 13..θα κλεισει 2 χρονια σε κανα 3μηνο.

Mηπως να φτασουμε και στο σημειο αυτο που ειχα γραψει ως αστειο να συγκρινουμε nehalem με amd.

(Aπο την "αναποδη" το ειχα γραψει μιας και δεν συμπαθω τους nehalem με αξαιρεση κατι παμφθηνα πλεον xeon 6-core και ας καιει τα αντερα της η πλατφορμα)

Link to comment
Share on other sites

φιλε Trexx, ειναι κριμα και για τους "Ιντελαδες" (να βαλω κι εσενα μεσα?), να συγκρινουν ανομοια πραγματα για να λεμε οτι ειμαστε καλυτεροι. 

 

δεν νοειται συγκριση 2 επεξεργαστων με σχεδον 2 γενιες διαφορα..!!!   

 

η AMD δεν εχει βγαλει κατι νεο, εδω και 2+ χρονια, κι εσεις επιμενετε να συγκρινετε τον 8320/50/70, με τον 4690Κ και τον 4770Κ για να αποδειξετε τι? 

 

ΑΝ ακομα και σημερα, θεωρειται ο FX ανταγωνιστικος του 4690Κ και του 4770Κ, τοτε μαλλον η AMD εχει κανει καλη δουλεια, και η αρχιτεκτονικη της εχει -αν μη τι αλλο- καλυτερη αντοχη στο χρονο.......!!! 

 

απο προσωπική εμπειρία απο κατάστημα, οι AMD φεύγουν ευκολότερα απο τους intel, οι πυρήνες και η τιμή κάνουν τον απλό "οχι-thelab" χρήστη να τους παίρνει, ενώ για να πουλήσεις intel χρειάζεσαι να αραδιάσεις 5 επιχειρήματα παραπάνω και να προσπαθήσεις να πείσεις τον άλλον. Το ποσοστό είναι μεγαλύτερο σε αυτούς που παίρνουν φθηνά pc και σε αυτούς που δεν το ψάχνουν και πολύ και στην τελική δεν παραπονιούντε κιόλας που αυτήν είναι και η ουσία έτσι? το τελικό αποτέλεσμα. Σίγουρα η AMD έχει κάνει καλή δουλειά γιατί 2+ χρόνια πλατφόρμα πουλάει μια χαρά ακόμα.

Μια χαρά σύγκριση υπάρχει ανάμεσα σε 100 ευρώ AMD και σε 300+ intel, όταν μπαίνει η τιμή στην μέση στα πάντα υπάρχει σύγκριση.

Ξέρεις πόσοι αγοράζουν tablets με <100 ευρώ και νομίζουν ότι πείραν το ipad με 500 ευρώ? αφου ίδιο μέγεθος είναι "ιδιο μοιάζει" εξωτερικά χαζός είμαι να δώσω 500 ευρώ για το ίδιο πράγμα? έτσι σκέφτονται οι "μη-ψαγμένοι" και είναι πάρα πολλοί, πίστεψε με.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Trexx, θα μπορούσες να είχες ζητήσει απλά συγνώμη για τις εκφράσεις σου. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και ουσιαστικά ένας τρόπος να ξεχαστεί το τι έγραψες.

 

Σχετικά με το αρχικό ερώτημα αυτό έχει απαντηθεί. Όταν παρουσίασες συγκριτικό μεταξύ 6300 και Celeron είδες ότι το δέχτηκα. Δεν με απασχολούσε να παρουσιάσω μια εικονική πραγματικότητα, διότι με ενδιαφέρει να είμαι πρώτα από όλα αντικειμενικός. Και δεν είναι καθόλου αντικειμενική η ισοπεδωτική άποψη ότι σε κάθε κατηγορία τιμής και για κάθε περίπτωση η μόνη λογική επιλογή είναι η Intel. Αν επιμένεις σε μια τέτοια άποψη, δείχνει απλά το πόσο απέχεις εσύ και άλλοι από αυτό που ονομάζεται αντικειμενικότητα. Και πολύ ασχολήθηκα.

 

 

Γιατί να ζητήσω συγγνώμη; Δεν σε καταλαβαίνω. Για τη μιζέρια; Αφού αυτό εισπράττω. 

 

Κατά τα άλλα δεν είσαι υποχρεωμένος να με παρακολουθείς αλλά δεν πιστεύω στο παντού και πάντα intel. Άλλωστε πολλές φορές έχω προτείνει FX 6300, παλιότερα 960T, αλλά και μερικές apu. Όσοι με γνωρίζουν -διαβάζουν τι γράφω από πιο παλιά- το ξέρουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.