Jump to content



Φθηνός φορητός έως 350 ευρω


Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη. Καλή χρονιά να έχουμε.

Στο θέμα μας. ψάχνω φορητό για τον πατέρα μου ετών 65. Χρήση ουσιαστικά μόνο internet. Βασικά σκέφτομαι για κάνα lenovo εκεί στην κατηγορία των 270 ευρώ με απλό διπύρηνο Celeron η να ανέβω κατηγορία για ένα i3 Dell κατά προτίμηση. Πείτε μου προτάσεις και το κυριότερο μαγαζί γιατί διαβάζω κάποια περίεργα προβλήματα με εγγύηση από γνωστές αλυσίδες.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από anikologr
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα σε i3 dell και αν μπορουσα και με ανεξαρτητη καρτα γραφικων πχ nvidia 820m αλλα φτανει τα 440 ευρω.

Ξεφεύγει πολύ από το budget. Επίσης θα ήθελα να διαθέτει και ελληνικά στο πληκτρολόγιο για να μην ψάχνει όλη την ώρα το ψ θ κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο διπύρηνος Celeron, αρκεί να μην είναι κάποιος από αυτούς που βασίζεται σε Atom πυρήνα(Bay Trail και τρίχες κατσαρές). Ένας φίλος μου ήθελε ένα φτηνό laptop για internet και streaming, του πρότεινα ένα με Celeron 1000m(Ivy Bridge πυρήνας) που έπαιζε προσφορά τότε και όλο αυτό το χρονικό διάστημα που τον έχει (1 χρόνο? ή και παραπάνω) είναι απόλυτα ευχαριστημένος. Τώρα μέχρι 270 ευρώ που λες εσύ, όλα είναι με Bay Trail ή αντίστοιχα χαμηλών δυνατοτήτων dual core AMD SoCs. Το πρώτο που βλέπω διαθέσιμο με αξιοπρεπές επεξεργαστή είναι αυτό

Dell Inspiron 3537 (2955U/2GB/500GB/Linux) | Skroutz.gr στα 284€ χωρίς Windows στην τιμή, αλλά με Ubuntu.

Από εκεί και πέρα

HP 250 G1 (1000M/2GB/500GB) | Skroutz.gr

Dell Inspiron 15 3542 (2957U/2GB/500GB) | Skroutz.gr

HP 250 G3 (i3-4005U/4GB/500GB) (J4T62EA) | Skroutz.gr

Dell Inspiron 3542 (3558U/4GB/500GB) | Skroutz.gr

...........

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο διπύρηνος Celeron, αρκεί να μην είναι κάποιος από αυτούς που βασίζεται σε Atom πυρήνα(Bay Trail και τρίχες κατσαρές). Ένας φίλος μου ήθελε ένα φτηνό laptop για internet και streaming, του πρότεινα ένα με Celeron 1000m(Ivy Bridge πυρήνας) που έπαιζε προσφορά τότε και όλο αυτό το χρονικό διάστημα που τον έχει (1 χρόνο? ή και παραπάνω) είναι απόλυτα ευχαριστημένος. Τώρα μέχρι 270 ευρώ που λες εσύ, όλα είναι με Bay Trail ή αντίστοιχα χαμηλών δυνατοτήτων dual core AMD SoCs. Το πρώτο που βλέπω διαθέσιμο με αξιοπρεπές επεξεργαστή είναι αυτό

Dell Inspiron 3537 (2955U/2GB/500GB/Linux) | Skroutz.gr στα 284€ χωρίς Windows στην τιμή, αλλά με Ubuntu.

Από εκεί και πέρα

HP 250 G1 (1000M/2GB/500GB) | Skroutz.gr

Dell Inspiron 15 3542 (2957U/2GB/500GB) | Skroutz.gr

HP 250 G3 (i3-4005U/4GB/500GB) (J4T62EA) | Skroutz.gr

Dell Inspiron 3542 (3558U/4GB/500GB) | Skroutz.gr

...........

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Αυτά που προτείνεις έχουν άραγε τα ελληνικά πλήκτρα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, δεν είμαι και ο πλέον ειδικός για laptops. Απλά παίρνεις τηλέφωνο τα καταστήματα, ρωτάς τι πληκτρολόγιο έχουν, αν έχουν εγγύηση Ελληνικής αντιπροσωπείας και πόσο κοστίζει η επέκταση αυτής. Μετά αν θέλεις να το ψάξεις λίγο παραπάνω, ρωτάς στο forum ποια εταιρία έχει την καλύτερη εγγύηση στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Η Dell νομίζω έχει καλό όνομα, για την HP δεν ξέρω.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δύο που έχει σε προσφορά το eshop στο crazy Sundays X552EA-SX289B της ASUS και lenovo Lenovo G50-70 ο μεν πρώτος με amd AMD Quad Core E2-3800 Και ο δεύτερος με Intel Core i3-4005U (1.70 GHz) γιο έχετε να πείτε; αξίζει ο lenovo τα 40 παραπάνω ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Ο AMD είναι ένα απλό quad core Kabini SoC σαν τον Sempron 3850 που έχω στο AM1. Ο i3 είναι Haswell με δύο πυρήνες και 4 threads. Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στους δύο. Εντελώς διαφορετική κατηγορία ο Haswell. Με βάση τον επεξεργαστή και μόνο αξίζει το Lenovo. Απλά με την εγγύηση του κιτρινομάγαζου δεν ξέρω τι παίζει. Δίνουν δύο χρόνια, με το δεύτερο ψιλό κουτσουρεμένο, αλλά δεν νομίζω να είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας. Αν δεν είναι, θα το έπαιρνα από τον Κωτσόβολο ο οποίος το δίνει 10€ ακριβότερα και με έναν χρόνο εγγύησης αλλά μάλλον Ελληνικής αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo έχει αγγλικό πληκτρολόγιο, δεν έχει windows, εγγύηση καταστήματος (ότι και αν σημαίνει αυτό).

 

Αν πας για i3 (προσωπικά εκεί θα πήγαινα), εγώ θα έβλεπα αυτό. Δεν έχει windows μόνο, αλλά έχει 2ετή εγγύηση στο χώρο σου από Dell και χαμηλή τιμή για i3.

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo έχει αγγλικό πληκτρολόγιο, δεν έχει windows, εγγύηση καταστήματος (ότι και αν σημαίνει αυτό).

Αν πας για i3 (προσωπικά εκεί θα πήγαινα), εγώ θα έβλεπα αυτό. Δεν έχει windows μόνο, αλλά έχει 2ετή εγγύηση στο χώρο σου από Dell και χαμηλή τιμή για i3.

Τελικα πήρα από κωτσοβολο. Έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο και windows 8.1. Βέβαια έχει ένα χρόνο εγγύηση αλλά πιστεύω πως είναι ελληνικής αντιπροσωπείας. Τα ελληνικά και το λειτουργικό τα ήθελα οπότε θέλω να πιστεύω πως έκανα καλή επιλογή.. Θα δείξει

Έγινε επεξεργασία από anikologr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πήρα από κωτσοβολο. Έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο και windows 8.1. Βέβαια έχει ένα χρόνο εγγύηση αλλά πιστεύω πως είναι ελληνικής αντιπροσωπείας. Τα ελληνικά και το λειτουργικό τα ήθελα οπότε θέλω να πιστεύω πως έκανα καλή επιλογή.. Θα δείξει

Οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές. Βέβαια είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με Windows 8 και πρέπει να πετάει λίγος καιρός εξοικείωσης. Πχ για τα παιχνίδια (πασιέντζα κτλ) που ασχολείται ο πατέρας μου έπρεπε να τα κατεβάσω από το site. Επίσης η έλλειψη start menu είναι πρόβλημα και το classic shell δεν με ικανοποιεί..
Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές. Βέβαια είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με Windows 8 και πρέπει να πετάει λίγος καιρός εξοικείωσης. Πχ για τα παιχνίδια (πασιέντζα κτλ) που ασχολείται ο πατέρας μου έπρεπε να τα κατεβάσω από το site. Επίσης η έλλειψη start menu είναι πρόβλημα και το classic shell δεν με ικανοποιεί..

 

Βάλε τα 7αρια. Θέλει κάποιες αλλαγές στο bios, υπάρχει σχετικός οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα 7αρια. Θέλει κάποιες αλλαγές στο bios, υπάρχει σχετικός οδηγός.

Δεν αξίζει τον κόπο να μπω σε αυτή την διαδικασία. Άλλωστε εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα 8 είναι πολύ πιο γρήγορα από τα 7...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει τον κόπο να μπω σε αυτή την διαδικασία. Άλλωστε εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα 8 είναι πολύ πιο γρήγορα από τα 7...

 

Πολύ πιο γρήγορα δεν είναι με τίποτα, βελτιωμένα, ναι, είναι. Εφόσον δεν θες να μπεις στη διαδικασία, δεν υπάρχει άλλος δρόμος από το να τα συνηθίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα Dell και αυτό γιατί το after sales είναι απλά τέλειο. Τους παίρνεις τηλ και την επόμενη μέρα έρχεται τεχνικός στον χώρο σου. Έχει και στο eshop ένα με dual core, 4gb ram κτλ. Αλλά εφόσον τελικά αποφάσισες δεν έχει νόημα. Καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

Τα 8 είχε ή τα 8.1? Αν δεν έχεις κάνει αναβάθμιση σε 8.1, νομίζω αξίζει να την κάνεις. Δωρεάν δεν είναι;

Τα 8.1 είχε...

Εγώ θα πρότεινα Dell και αυτό γιατί το after sales είναι απλά τέλειο. Τους παίρνεις τηλ και την επόμενη μέρα έρχεται τεχνικός στον χώρο σου. Έχει και στο eshop ένα με dual core, 4gb ram κτλ. Αλλά εφόσον τελικά αποφάσισες δεν έχει νόημα. Καλορίζικο!

Το ξέρω αλλά δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ επιπλέον. Επίσης του eshop η εγγύηση είναι αμφισβητούμενη. Ευχαριστώ πάντως.

Γενικά ο πατέρας μου χρησιμοποιεί πολύ συγκεκριμένα πράγματα και πιστεύω πως θα καλυφθεί για πολλά χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το eshop. Ξέρω πως είναι απο τα χειρότερα, εκεί δούλευα. Αν πάρεις dell απο οπουδήποτε η τεχνική υποστήριξη παρέχεται απο την ίδια την dell ελλάδος. Με ένα απλό τηλεφώνημα, δίνεις σειριακό αριθμό περιγράφεις το πρόβλημα και την επόμενη μέρα έρχεται τεχνικός με το ανταλλακτικό στα χέρια και στο έχει έτοιμο σε 20 λεπτά, ακόμα και αν έχει καμμένη board.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.