Jump to content



Οδηγός καφέ (CoffeeLab)


ΣτοΠαραΠεντε

Recommended Posts

Με αφορμή την απουσία θέματος σχετικά με τον καφέ, αποφάσισα να ξεκινήσω ένα με θέμα τα διάφορα είδη καφέ, τις ποιότητες και συμβουλές για τον τρόπο παρασκευής τους. Κι εννοείται ότι δε θα παραλήψω και το αγαπημένο ρόφημα όλων (ή σχεδόν όλων): τη σοκολάτα! Έτσι κι αλλιώς και τα δύο είδη ροφήματος παρασκευάζονται με σχετικά παρόμοιο τρόπο. Λοιπόν, πρώτα απ'όλα θέλω να ρωτήσω αν μπορούμε να βρούμε χύμα καπουτσίνο, φρέντο κτλ στα καφεκοπτεία ή αν αυτό ισχύει μόνο για τον ελληνικό και το κακάο, που τα παίρνουν σε κόκκους και τα καβουρδίζουν. Αν όχι, πώς και πού μπορούμε να βρούμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερες συσκευασίες καπουτσίνο, φρέντο, στιγμιαίο, φίλτρου κτλ; Η Nescaffe, για παράδειγμα, δε συμφέρει, γιατί και τα δοχεία της βγάζουν κάπου στα 10-14 φλιτζάνια καπουτσίνο και ξεκινούν από 3,5 ευρώ. Δεν ξέρω αν για τους ιδιοκτήτες καφετεριών και κέντρων εστίασης κυκλοφορούν μεγάλες συσκευασίες, όπως είναι το κακάο της ΙΟΝ σε 5κιλη και 10κιλη. Δεν ξέρω αν στο Praktiker ή το Makro μπορούμε να αγοράσουμε ως ιδιώτες τέτοιες συσκευασίες, ή έστω μικρότερες αλλά συμφέρουσες σε σχέση με των σούπερ μάρκετ. Αληθεύει ότι, όσον αφορά το στιγμιαίο καφέ, κυκλοφορούν 3 ποιότητες (καλή, μέτρια και κακή) και ότι στην Ελλάδα η συντριπτική πλειονότητα των χώρων εστίασης προμηθεύεται την τελευταία; Μού το'πε νεαρό άτομο που έχει δική του καφετέρια. Μήπως ισχύει κάτι τέτοιο και για τα άλλα είδη καφέ; Από πολυμηχανές καφέ ποιες είναι οι πιο συμφέρουσες; Υπάρχουν κάποιες που χρησιμοποιούν χύμα σκόνη ροφήματος ή όλες λειτουργούν μόνο με και για επώνυμα ροφήματα;

Link to comment
Share on other sites

Περί κακάου.

 

Αν δεν σας πειράζει να πληρώσετε κάτι τις έως πολλά τις παραπάνω, Van Houten. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο.

 

Αν θέλετε κάτι καλό και πολύ φτηνότερο ακόμα και από τα γνωστά ION, Γιώτης και τα ρέστα, πάτε καρφί στο Μαράτα του Σκλαβενίτη.

 

Τόσο το Van Houten όσο και το Μαράτα είναι ποιο σκουρόχρωμα από τα γνωστά Ελληνικά και επίσης λιγότερο πικρά, που σημαίνει ότι με την μισή ζάχαρη είστε κομπλέ. Προσωπικά τα προτιμώ και ως γεύση. Αν πάλι θέλετε γνωστή Ελληνική μάρκα, το καλύτερο θεωρώ ότι είναι του Παυλίδη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τυπογραφικό. Πώς μου ξέφυγε, να πάρει! Τέσπα! Πόσο καφέ βάζουμε για μια κούπα καφέ φίλτρου;


Περί κακάου.

 

Αν δεν σας πειράζει να πληρώσετε κάτι τις έως πολλά τις παραπάνω, Van Houten. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο.

 

Αν θέλετε κάτι καλό και πολύ φτηνότερο ακόμα και από τα γνωστά ION, Γιώτης και τα ρέστα, πάτε καρφί στο Μαράτα του Σκλαβενίτη.

 

Τόσο το Van Houten όσο και το Μαράτα είναι ποιο σκουρόχρωμα από τα γνωστά Ελληνικά και επίσης λιγότερο πικρά, που σημαίνει ότι με την μισή ζάχαρη είστε κομπλέ. Προσωπικά τα προτιμώ και ως γεύση. Αν πάλι θέλετε γνωστή Ελληνική μάρκα, το καλύτερο θεωρώ ότι είναι του Παυλίδη.

Van Houten έχει και στο αγγλικό amazon, αλλά είναι κάπως τσιμπημένη η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

για τον καφέ φίλτρου, υπολογίζω μία μεζούρα ανά 200ml νερού συν μία ακόμα (στο ένα λίτρο νερό 6 μεζούρες). Εάν τον προτιμάς ελαφρύτερο καλύτερα μία μεζούρα ανά 250ml νερού.

 

προφανώς και δεν υφίσταται χύμα καπουτσίνο. οι βλακείες με τα έτοιμα μίγματα που πασάρουν οι εταιρείες είναι για όσους θέλουν να λενε ότι πίνουν καπουτσίνο. βρίσκεις έναν espresso του γούστου σου, μαθαίνεις να φτιάχνεις αφρόγαλα και έτοιμος ο καπουτσίνο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μού αρέσουν οι διάφορες γεύσεις, πχ βανίλια, σοκολάτα κτλ. Πώς μπορώ να δώσω στον χειροποίητο καπουτσίνο τέτοιες γεύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Περί κακάου.

 

Αν δεν σας πειράζει να πληρώσετε κάτι τις έως πολλά τις παραπάνω, Van Houten. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο.

 

Αν θέλετε κάτι καλό και πολύ φτηνότερο ακόμα και από τα γνωστά ION, Γιώτης και τα ρέστα, πάτε καρφί στο Μαράτα του Σκλαβενίτη.

 

Τόσο το Van Houten όσο και το Μαράτα είναι ποιο σκουρόχρωμα από τα γνωστά Ελληνικά και επίσης λιγότερο πικρά, που σημαίνει ότι με την μισή ζάχαρη είστε κομπλέ. Προσωπικά τα προτιμώ και ως γεύση. Αν πάλι θέλετε γνωστή Ελληνική μάρκα, το καλύτερο θεωρώ ότι είναι του Παυλίδη.

Για το κακάο είναι σημαντικό να κοιτάτε να έχει πάνω από 20% λιπαρά, μιας και όσο πιο λιπαρό είναι το μείγμα, τόσο πιο εύγευστο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για το κακάο είναι σημαντικό να κοιτάτε να έχει πάνω από 20% λιπαρά, μιας και όσο πιο λιπαρό είναι το μείγμα, τόσο πιο εύγευστο είναι.

20,5 του Παυλίδη, 20,6 το Μαράτα. Δεν έχω άλλη συσκευασία διαθέσιμη.

 

Εγώ πάλι έχω διαπιστώσει ότι όσο ποιο σκούρο, τόσο λιγότερη ζάχαρη θέλει, τόσο καλύτερο από άποψη γεύσης το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Στη σοκολάτα τι είδους γάλα χρησιμοποιούμε; Φρέσκο, παστεριωμένο, συμπυκωμένο; Πλήρες, ημιαποβουτυρωμένο ή πλήρως αποβουτυρωμένο; Ένα θα πω: όποτε παρήγγειλα γλυκιά σοκολάτα σε καφετέρια, χρειάστηκε να βάλω τουλάχιστον 4-5 φακελάκια ζάχαρη. Και γιατί δεν έχουν χύμα ζάχαρη στα τραπεζάκια αλλά μας ταλαιπωρούν με τα φακελάκια; Φθηνότερα τούς έρχετονται τα χύμα υλικά! Σκέφτομαι ν'ασχοληθώ με καφετέρια, αλλά είναι πολλά τα λεφτά. Υπάρχει πάντα και η λύση της καντίνας. Μπορείς να προσφέρεις ροφήματα, ποτά, ψητά της ώρας και σάντουιτς. Έχω δει αρκετές στη Θεσσαλονίκη, ειδικά εκεί που σταματούν οι οδηγοί φορτηγών. Δεν ξέρω αν απαιτείται εδική άδεια για τα ροφήματα. Επίσης, δεν ξέρω πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός. Το λογικότερο είναι να αγοράζει ο ιδιοκτήτης ένα φορτηγάκι στη βασική του έκδοση, να κάνει τις απαραίτητες τροποποιήσεις και να αγοράζει τον εξοπλισμό, που σίγουρα είναι σαφέστερα φθηνότερος εκείνου που απαιτείται για ταβέρνα ή ψητοπωλείο. Ο αδερφός μου ψήνεται για κάτι τέτοιο. Έχει πάθος και με τη μαγειρική.

 

Σχετικά με τις μηχανές εσπρέσο/καπουτσίνο, κυκλοφορούν χειροκίνητες χαμηλού κόστους; Είχα δει πριν χρόνια ατομικές για καφέ στο λεπτό. 

Link to comment
Share on other sites

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/MONIX-Vitro-6,99452,501592,1168305.html?langId=-18

 

Αυτό το σκεύος για εσπρέσο κάνει δουλειά; Πολλοί φοιτητές το προτιμούν.  Για αφρόγαλα βρήκα αυτό το ενδιαφέρον άρθρο:

 

http://kouzinorama.blogspot.gr/2014/01/cappuccino.html

 

Και αυτό εδώ:

 

http://www.chiccoverde.com/pos_petihainoume_to_teleio_afrogala-t-4.html

Link to comment
Share on other sites

για espresso εγω παιρνω μονο lavazza (κοκκινη συσκευασια) νομιζω πως εχει ανωτερη γευση . προυποθετει βεβαια καλη εσπρεσσιερα και σχετικα γρηγορη καταναλωση (μετα απο 2 βδομαδες περιπου χανει αρωματα...)

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=9FiQlPrX7vY

 

Έτσι, για να θυμόμαστε... Πριν καιρό αγόρασα από σούπερ μάρκετ στιγμιαίο καφέ GRANAROM για να κάνω φραπέ. Έχει πολύ έντονο άρωμα και γεύση, σαν φίλτρου ARABICA, και μού δίνει την αίσθηση ότι πίνω μείγμα φραπέ και ελληνικού. Πολύ ιδιάζον και ενδιαφέρον συνδυασμός. Νομίζω ότι ήταν από τις εβδομαδιαίες "γνωριμίες" του LIDL με γεύσεις από άλλες χώρες. Δε με χάλασε, πάντως. Ο στιγμαιαίος καφές Nescafe που πωλείται στα ελληνικά ράφια είναι καλής ποιότητας ή σαν εκείνης που μας πλασάρουν σε όλες σχεδόν τις καφετέριες. Δε φτάνει που ό,τι περισσεύει από μπισκότα των προηγούμενων το δίνουν στους επόμενους, μας κλέβουν κι από πάνω κάνοντας έκπτωση στην ποιότητα των προϊόντων τους!

 

Να κι ένα από τα αγαπημένα μου έτοιμα ροφήματα. Αναμνήσεις από το παρελθόν!

 

https://www.youtube.com/watch?v=DUfbMkdWLms

 

Μακάρι να μπορούσα να κάνω τόσο νόστιμη σοκολάτα γάλακτος (σε ρόφημα)!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα ενωθεί με το παρακάτω εντός των ημερών:

http://www.thelab.gr/topic/140859-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%AD-coffeelab/#entry2117578

 

Το αφήνω κλειδωμένο προς ενημέρωση πριν το μεταφέρω στο παλιό :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.