Jump to content



Που φτάνει σήμερα μια HD5850?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Στα πλαίσια μιας ψιλο-ανανέωσης του υπολογιστή βρέθηκα με μια Sapphire Radeon HD 5850 1GB και αναρωτιέμαι πως τραβάει σήμερα μια τέτοια κάρτα απέναντι στα νέα παιχνίδια. Το υπόλοιπο σύστημα:

 

Intel Core2Duo 3Ghz E8400

4GB Ram

 

Ας πούμε με δύο δύσκολες περιπτώσεις όπως είναι τα Far Cry 4 και COD Advanced Warfare, θα την πάλευε καθόλου το σύστημα ή να μην ασχοληθώ κάν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  

Link to comment
Share on other sites

έπαιξα το advanced warfare μέσω προσφοράς με την 5850 1 γιγα που έχω. Νομίζω το έπαιζα όλα high  1920 χ 1080 εκτός από τις σκιές που είναι buged λένε . σε εμένα έπαιζε μια χαρά αλλά έχω τον 8350 της amd .προχώρα άφοβα για το advanced warfare.

Link to comment
Share on other sites

επειδη την ειχα, πριν την 7950, η 5850 ειχε/εχει μια χαρα δυνατο πυρηνα..!  

 

αλλα το μονο που την "κοβει", στα τελευταια παιχνιδια, ειναι η σχετικα "μικρη" μνημη (1GB) που εχει, ενω καποια παιχνιδια εχουν απαιτησεις για λιγο παραπανω...!  βεβαια αυτο μπορει να ελαφρυνεται λιγο με μειωσεις σε φιλτρα και εφε, αλλα παρ' ολα αυτα, ειναι το αδυναμο σημειο.

 

αν ειχε 1,5-2Gb, θα εστεκε ακομα καλα..!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ αντίστοιχη κάρτα (6870 για την ακρίβεια), δε νομίζω να έστεκε σήμερα καλά και όχι μόνο λόγω μνήμης. Ότι θα παίξεις, θα παίξεις πάντως. Αξιοπρεπώς αλλά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

οπωσ ειπε και ο φιλοσ 

GFFermari   ο επεξεργαστησ θα σε κοβει. βαλε ενα με 4 πυρηνεσ εστω και σε 775 socket. 

 

η καρτα σου σε προτυπο dx9 high εωσ ουλτρα τα game. σε dx 11 πιστευω στα περισσοτερα παιχνιδια θα παιζεισ σε setting κατω  απο high .. σε αναλυση 1920χ1080.. εκει θα σε κοβει τοσο η δυναμη του πυρηνα, οσο και και η λιγη μνημη τησ καρτασ.. 

 

το μονιτορ σου τι αναλυση εχει?? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Η ανάλυση στην οθόνη μου είναι 1920Χ1200 και νομίζω είναι το μέγιστο που φτάνει. Δεν είχα ποτέ ιδιαίτερες απαιτήσεις όσον αφορά την ανάλυση στα παιχνίδια, γνωρίζω πως το σύστημα είναι παλιό. Με μια ανάλυση της τάξεως 1280Χ1024 πιστεύω θα ήμουν μια χαρά.

 

Και μια ερώτηση όσον αφορά τον επεξεργαστή. Ένας CORE 2 QUAD Q8200 στα 2,33Ghz θα ήταν καλύτερος από τον διπύρηνο Ε8400 που έχω στα 3,00Ghz?

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

για την 5850 λένε αυτά Radeon HD5850 has 320 more shader processors, and 16 more texture mapping units than Radeon HD6870.  Παρόλα αυτα η 6870 λένε ότι είναι πιο γρήγορη .

ναι ετσι ειναι.. ομωσ καμια οπτικη διαφορα δεν θα δεισ υπερ τησ  6870 σε σχεση με την 5850 ασχετα εαν η 6870 αποδιδει καλυτερα στα παιχνιδια (περιπου 5% εωσ 10%) αναλογα το παιχνιδι.. 

 

οπωσ και η 5870 που ειναι καλητερη στα παιχνιδια απο την 6870 διαφορα οπτικη μηδεν .  

 

απλα οταν βγηκε η σειρα 6 καταναλωνε λιγοτερο ρευμα , σχεδον ιδιεσ αποδωσεισ , χαμηλοτερεσ θερμοκρασιεσ, και καλητερη υποστηριξη με τουσ νεουσ οδηγουσ.. 

 

και φυσικα τοσο η 6850-70 ηταν αρκετα φθηνοτερεσ απο την 5850-70

Καλημέρα & ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Η ανάλυση στην οθόνη μου είναι 1920Χ1200 και νομίζω είναι το μέγιστο που φτάνει. Δεν είχα ποτέ ιδιαίτερες απαιτήσεις όσον αφορά την ανάλυση στα παιχνίδια, γνωρίζω πως το σύστημα είναι παλιό. Με μια ανάλυση της τάξεως 1280Χ1024 πιστεύω θα ήμουν μια χαρά.

 

Και μια ερώτηση όσον αφορά τον επεξεργαστή. Ένας CORE 2 QUAD Q8200 στα 2,33Ghz θα ήταν καλύτερος από τον διπύρηνο Ε8400 που έχω στα 3,00Ghz?

εαν το παιχνιδι που παιζεισ εκμεταλευεται και τουσ τεσσερισ πυρηνεσ  ναι φυσικα θα παιξει καλυτερα, εαν οχι πιθανον οχι .. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ οριακά τα παιχνίδια. Δοκίμασέ τα αλλά είναι ψιλοβαριά για το σύστημά σου. Έχεις και μικρή ram ρε γμτ

 

Το φαντάζομαι, είναι τελευταίες κυκλοφορίες και το σύστημα είναι αρκετά παλιό. Δυστυχώς η μητρική με περιορίζει πολύ μιάς που και δεν δέχεται 4-πύρηνους αλλά έχει και όριο στην RAM τα 4GB. Μια γερή αναβάθμιση θα προγραμματιστεί εν καιρώ, απλά ελπίζω να την βγάλω για ένα διάστημα. 

 

Δηλαδή σε ανάλυση π.χ. 1280Χ1024 και όλα τα εφέ σε mid-high δεν παίζει λέτε? 

Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνε εναν Q6600 τουλαχιστον θα ηταν αξιοπρεπεστατο.

 

Με τις νεες μηχανες γραφικων θα τα βρει σκουρα. Παιχνιδια με παλαιοτερες μηχανες γραφικων ή με Source engine θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

σε τέτοιες αναλύσεις που λες θα πιξελιάζει . πως θα παίξεις τα παιχνίδια που λες ????

 

Επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με παιχνίδια στο PC πόσο θεωρείται δηλαδή τώρα μια αξιοπρεπής ανάλυση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.