Jump to content



z97 itx + cooler


kpetros

Recommended Posts

Καποιοι απο δω μεσα θα εχετε καταλαβει πως γουσταρω το "μικρο" και για αυτον τον λογο αυτες τις μερες εχω δωσει την καρτα γραφικων και σημερα θα φυγει και η μητρικη , ευτυχος εχω ενα νετμπουκ για να μεινω logged 

 

το ερωτημα μου ειναι καπως.....αντιστροφο 

σκεφτομαι να βαλω το Cryorig C1  (cooler)  και δεν θελω να εξεχει απο την ΙΤΧ μητρικη ..... λιγο δυσκολο ομως αυτο 

Παρολαυτα χαζευοντας μερικα βιντεο κατεληξα στο γεγονος οτι αμα το σημειο του επεξεργαστη βρισκεται πιο κοντα στο pci  τοτε το cooler θα χωρεσει αριστα

 

αυτο βασικα

 

 και το ερωτημα μου ειναι 

 

MSI Ζ97ι AC ?  MSI Z97I Gaming AC ? 

 

 

 

οποιδηποτε αλλος συνδιασμος  δεκτος αρκει να μην βγαινει γκουμουτσα το αποτελεσμα  :p 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν η MSI δίνει κάποιο ειδικό ή ανώτερο software στη σειρά gaming αλλά συγκρίνοντας της δυο συγκεκριμένες μητρικές, η μόνη διαφορά που βρήκα είναι ότι χρησιμοποιούν διαφορετικό chipset ήχου Realtek (892 η απλή, 1150 η gaming). Αν μου ξέφυγε κάτι ζητώ συγγνώμη. (μπορεί να είναι καποια καλύτερη στο overclock).

Αισθητικά, η Gaming είναι πολύ "ανώτερη" της απλής. Τώρα αν η αισθητική δικαιολογεί την αρκετή οικονομική διαφορά... αυτό ο καθένας μόνος του το κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

ειπες να κλειδωσει αλλα ας πω τον πονο μου :p

εχω την πρωτη, την απλή

δεν της λείπει τπτ πραγματικα (εκτος απο Μ2 αλλα τι να κανομε :p )

ο βασικος βεβαια λογος που την διαλεξα ειναι το layout της :hehe:

ειναι τελεια για να ειναι μαζεμενα ολα τα I/O καλωδια απο την αλλη μερια που ειναι το παραθυρι στο Bitfenix Prodigy

Βεβαια απο κουτι σε κουτι αλλαζη η συζητηση αλλα αυτα τα mini itx εχουν αυτο το θεμα για μενα, ειναι πολυ ζορικες στο layout τους για καλο cable management :)

οταν αλλαχθουν εκ νεου τα σχεδια, κανε παλι θεματακι να το δουμε :) 

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχεις την πρωτη , παρατηρω πως εχει 4πιν τροφοδοσια cpu  

αντιμετωπισες κανα πρβλημα με αυτο ? (στην περιπτωση που εκανες κανα ελαφρυ OC ) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οκευ , μετα απο αρκετο καιρο , βαζω παλι μπρος για ITX 

Και εφοσον δεν βγηκε καμια νεα μητρικη της προκοπης  (εκτος απο την msi ack ITX που νταξ , δεν νομιζω να αξιζει τα 160) κατεληξα στην msi z97i AC

Ομως βλεπωντας την λιστα με τα skroutzομαγαζα , δεν εχει καποιο που να εχω ξαναπαρει απο εκει (εκτος του egate , αλλα σε αυτους ξεφευγει η τιμη ) , οποτε δεν ξερω πιο να διαλεξω ....

 

ΕΔΩ

 

Με κριτηριο να ειναι εντος αθηνας για παραλαβη απο το κατασταση , και την τιμη να μην ανεβει στην αξια της Gaming ACK , πιο θα διαλεγατε?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

 http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-z97m-itx-ac-retail-p-PER.528800

δεν ξέρω αν σου κάνει λόγω της θέσεις του επεξεργαστή (σύμφωνα με το αρχικό σου ποστ) 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Οκευ , μετα απο αρκετο καιρο , βαζω παλι μπρος για ITX 

Και εφοσον δεν βγηκε καμια νεα μητρικη της προκοπης  (εκτος απο την msi ack ITX που νταξ , δεν νομιζω να αξιζει τα 160) κατεληξα στην msi z97i AC

Ομως βλεπωντας την λιστα με τα skroutzομαγαζα , δεν εχει καποιο που να εχω ξαναπαρει απο εκει (εκτος του egate , αλλα σε αυτους ξεφευγει η τιμη ) , οποτε δεν ξερω πιο να διαλεξω ....

 

ΕΔΩ

 

Με κριτηριο να ειναι εντος αθηνας για παραλαβη απο το κατασταση , και την τιμη να μην ανεβει στην αξια της Gaming ACK , πιο θα διαλεγατε?

 

go for VNP :T:

 

ειναι στην γειτονιά μου, μια χαρά είναι τα παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον βρηκα μεταχειρα μια Η87 gigabyte itx , αρκετα χαμηλοτερα σε τιμη σε σχεση με καποια καινουργια Ζ97

  (ετσι και αλλιως δεν με καει το overclock ...εδω επι 1 χρονο ειχα τον 4670Κ και τον ειχα μαμα ) 

Ψυχτρα πηρα μια ....αλλη.... η cryorig οπως και να το κανουμε ειναι γομαρι για ITX συστημα , ειδικα σε stock καταστασεις

 

 

Για τροφοδοτικο τωρα.......

Θελω να μπω στα SFX 

Κορυφαιο λενε πως ειναι απο την silverstone , στα οποια ομως η τιμη τους ειναι 74ευρο για browse ενω χτυπαει 100αρικο για το Gold 

Απο την αλλη βλεπω πως προσφατα εβγαλε τροφοδοτικα και η SHARKOON μαζι με την CHIEFTEK 

 

http://www.skroutz.gr/s/6765067/Sharkoon-SilentStorm-SFX-Gold-500W.html

http://www.skroutz.gr/s/6569750/Sharkoon-SilentStorm-SFX-450-Bronze.html

 

 

Και να σας πω την αληθεια ..... τι 500βαττ , τι 450 , το ιδιο μου ειναι . Η διαφορα του GOLD μου κανει τα αυτια να ματωσουν γιατι ειναι μπαρουφες και για αυτο δεν δικαιολογω την διαφορα των 24ευρο μεταξυ τους 

ΟΜΩΣ το προτυπο SFX-L με τραβαει λογο της λογικα καλυτερης ψυξης λογο του 120αρι ανεμιστηρα 

 

 

 

-Οποιο και να παρω , θα το ανοιξω για να περιστρεψω τον ανεμιστηρα του , ετσι ωστε να ρουφαει 

-Το SFX με διευκολινει λογο του μειωμενου υψους των 100χιλ , ενω το SFX-L εχει 125-130χιλ 

-Modular η οχι , τα καλωδια θα γδυθουν για να τους μειωσω το μηκος (και γιατι οχι να μην κανω μια αποπειρα για sleeve? )   (συνεπως το τροφοδοτικο , οποιο και να ειναι αυτο , θα παντρευτει το κουτι 

 

 

Γενικα , το χερι μου παει για το SHARKOON 450W , αλλα δεν εχω ιδεα τι ποιοτητα πουλαει η εταιρια 

(στο νετ που κοιταξα , στο μοντελο SFX-L 500 , λενε πολυ καλα λογια για την sharkoon) 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.