Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

Ξανα για cf θα το σκεφτω πολυ.Για μονη καρτα παλι. Ουτε χρονο δεν εχει κλεισει η βαπορΧ, εχει μπολικη εγγυηση ακομα!

Αν μπει η νιτρο 8G αυτοματος θα πεσει στα 4!δεν εχει αλλαξει ακομα τπτ ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει απο τα χερια μου δυο msi και μια που εχω τωρα επανω μας κανουν τρεις. Ολες του αριστες και ανεβαζουν κλοκια για πλακα.

 

Απο κει και περα βαζω xfx και μετα sapphire με βαση αυτα που διαβαζω στο ocnet

 

Διαλεγεις και περνεις. Μονο μην παρεις επ'ουδενι asus. Εχει τα ιδια προβληματα με θερμοκρασιες των vrm's που ειχε και στην 290

Asus ουτε καν.. Μονο αν μου τη χαριζανε.. Με βαση το ocnet η πιο καταλληλη για μενα ειναι η sapphire. Χανει λιγο στο ocability σε σχεση με msi και xfx αλλα εχει μακραν καλυτερο συστημα ψυξης και απο τις δυο. Που για μενα αυτη ειναι η πρωτη προτεραιοτητα. Και για την xfx αναφερει υψηλες θερμοκρασιες στα vrm αλλα και για την msi υψηλα core temps. Τωρα το επομενο προβλημα μου ειναι οτι με την G1 μου εχω συνηθισει την υπαρξη του backplate που η sapphire δεν εχει προς το παρον τουλαχιστον. Αν η νεοτερη εκδοση της nitro με τα 1050 Mhz και το backplate εμφανιστει στην Ελλαδα συντομα τοτε οι πιθανοτητες να γινω κι εγω κοκκινο-κλαψιαρης αυξανονται δραματικα! :-P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόσο περίπου ανεβαίνει ο πυρήνας μια 390; Έχω την Shapphire Nitro 390 και  ενώ έχω καλές θερμοκρασίες δεν μπορώ να κάνω βαρβάτο O/C. Παράδειγμα τώρα είμαι stable στα 1100Mhz Core - 1715Mhz Memory με 40% Power & +94mV Voltage. Είναι safe για 24/7;

 

Επίσης με τον 8320 στα 4.6 & την κάρτα αυτή είναι ok το τροφοδοτικό μου (Coolermaster GX 650W);

Απλά μου κάνει εντύπωση που αρκετοί είναι στα 1100Mhz Core χωρίς ρεύμα και εγώ σχεδόν το τερμάτησα και αν βάλω λιγότερο από 94mV έχω artifacts. Δοκίμασα και με Memory στα 1500 αλλά δεν άλλαξε κάτι.Παίζει να είναι θέμα psu; (Asic 72.6%)

 

Και κάτι τελευταίο. Ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα να τεστάρουμε την σταθερότητα της κάρτας μας μετά από O/C;

Έγινε επεξεργασία από Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημερωση.. Στο ocnet ειδα πως στην υλοποιηση της xfx δεν υπηρχε ψυξη στα vrm και τις μνημες ενω στο site της xfx λεει πως αυτα ψυχονται κανονικοτατα απο το συστημα ψυξης.. Προφανως εμπιστευθηκα την ιδια την xfx. Την παρηγγειλα σημερα και περιμενω να μου ερθει.. Για να δουμε.. Απο κει που υποστηριζαμε ερχοταν η μια μαπα μετα την αλλη, απο κει που κραζαμε τι ψαρια εχουμε να πιασουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζι με ακυρωσε! LOL! Με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει σε στοκ και δεν ξερουν ποτε θα γινει διαθεσιμη. Αλλα δυο καταστηματα που την εχουν γραφουν για παραδοση σε 4-10 ημερες και φοβαμαι οτι και απο αυτα θα παρω την ιδια απαντηση.. Εν αναμονη λοιπον και κοιταω και στα μτχ..

Link to comment
Share on other sites

Μονο μην παρεις επ'ουδενι asus. Εχει τα ιδια προβληματα με θερμοκρασιες των vrm's που ειχε και στην 290

Ακόμα και το νέο DirectCU III STRIX cooler έχει αυτό το πρόβλημα??

 

EDIT:

Παίζει να χείς δίκιο και για την STRIX.. 96 βαθμοί στο VRM 1 απο οτι διαβάζω είναι too much! 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

@Dj_ALeX,

 

78 max και μιλαω για τις μερες που ψηνομασταν εδω στην Αθηνα...

 

Αυτην την περιοδο που εχει δροσισει λιγο, μετα βιας να φτασει τους 74

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια κάρτα R9 390 (υλοποίηση) είναι καλύτερη για O/C;

Στις τελευταίες σελίδες έχουν αναφερθεί ποιες κάρτες έχουν καλό σύστημα ψύξης και ποιες δεν είναι voltage locked. Από εκεί και πέρα, αφού έχεις εξασφαλίσει μια κάρτα με σωστή ψύξη, και είναι voltage unlocked, είναι θέμα τύχης το τι κομμάτι θα σου κάτσει, και πόσο θα ανέβει. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει απάντηση στο ποια κάρτα είναι καλύτερη για oc.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@LazyDog πώς βλέπεις τα VRM στο gpuz? θέλει την rog έκδοση ή και στην απλή υπάρχει τρόπος για να φαίνεται, γιατί δε το βρίσκω. Ευχαριστώ

Καρτέλα sensors και scrollαρεις προς τα κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.