Jump to content


Εύκολος oδηγός για εγκατάσταση Mac σε pc. (Video)


tsakali

Recommended Posts

δεν ειδα το βιντεο ουτε σκοπευω να κανω εγκατασταση συντομα, αλλα συγχαρητηρια για την προσπαθεια και τη διαθεση να κανεις εναν οδηγο σχετικα με τα βηματα που χρειαστηκε να ανακαλυψεις μονος σου και να τα δοκιμασεις!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και ολα λειτουργουν καλα;

Δηλαδη συβατοτητα ειναι οκ;

Γιατι εγω πιστευω ετσι πως εχουν φταιχτει τα mac και το os ειναι τοσο δεμενα το ενα με το αλλο που δυσκολα θα λειτουργει σε PC

Link to comment
Share on other sites

Αν η μητρική σου είναι στην λίστα δεν βρίσκω τον λόγο να μη δουλέψει στο 100%. Τα mac όπως λες είναι δασκαλεμένα να δουλεύουν σε συγκεκριμενες υλοποιήσεις Intel.

είχα και σε amd αν και δεν το προτείνω μιας και έχει τελείως διαφορετική και δύσκολη διαδικασία.

θα ανεβάσω άλλο ένα βίντεο που θα κάνω κάποια τεστ για να δείτε πως λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα!!!

 

 

*Και θέλω να ευχαριστήσω όσους γράφτηκαν στο κανάλι μου στο youtube. 

Link to comment
Share on other sites

tsakali μια ερωτηση.. στο tonymac εχει λιστα με συμβατο hardware. Η λιστα αυτη αφορα τον ιανουαριο του 2015. Προσπαθησα να βρω τη συγκεντρωτικη λιστα, με ολα τα υποστηριζομενα components, αλλα δεν το εχουν! Πειραζοντας το url εφτασα μεχρι νοεμβριο 2014. Ειναι δυνατον να μην το εχουν??

Link to comment
Share on other sites

tsakali μια ερωτηση.. στο tonymac εχει λιστα με συμβατο hardware. Η λιστα αυτη αφορα τον ιανουαριο του 2015. Προσπαθησα να βρω τη συγκεντρωτικη λιστα, με ολα τα υποστηριζομενα components, αλλα δεν το εχουν! Πειραζοντας το url εφτασα μεχρι νοεμβριο 2014. Ειναι δυνατον να μην το εχουν??

θα μπορούσες να αναφέρεις την υλοποίηση σου για να δω μήπως μπορώ να σε βοηθήσω??

Βασικά βγάλε τον σκληρό των windows για να μην έχεις κάνα θέμα. Ξεκίνα την διαδικασία για να δεις που θα κολλήσεις... πχ αν σε αφήσει κ το εγκαταστήσεις βλέπεις τι δεν λειτουργεί και κάνεις

αναζήτηση των οδηγών για ήχο ίντερνετ ανάλογα τη δεν λειτουργεί..

Η ακόμη ποιο απλά μπορείς να χτυπήσεις την μητρική στο google και να δεις όπως λέει και ο φίλος sokinsohim παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να αναφέρεις την υλοποίηση σου για να δω μήπως μπορώ να σε βοηθήσω??

Βασικά βγάλε τον σκληρό των windows για να μην έχεις κάνα θέμα. Ξεκίνα την διαδικασία για να δεις που θα κολλήσεις... πχ αν σε αφήσει κ το εγκαταστήσεις βλέπεις τι δεν λειτουργεί και κάνεις

αναζήτηση των οδηγών για ήχο ίντερνετ ανάλογα τη δεν λειτουργεί..

Η ακόμη ποιο απλά μπορείς να χτυπήσεις την μητρική στο google και να δεις όπως λέει και ο φίλος sokinsohim παρακάτω.

 

 

Υποθετω οτι η λιστα που εχει ειναι για της μητρικες με πληρη υποστηριξη, που δε χρειαζεται να κατεβεασεις κανενα driver, ολα παιζουν out of the box. Σωστα μεχρι εδω?

 

Κοιτουσα το compatibility list και μου φανηκε εξαιρετικα μικρο. Ο τιτλος ειναι για τον ιανουαριο του 2015, οποτε θελησα να βρω την πληρη λιστα με ολες της μητρικες που εχουν πληρη υποστηριξη. Και μου κανει εντυπωση που δεν μπορεσα να το βρω πουθενα σε ολοκληρο το site. Εκτος κι αν ειναι πραγματικα μονο αυτες

 

Δεν εχω καποια parts για τα οποια ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι η λιστα που εχει ειναι για της μητρικες με πληρη υποστηριξη, που δε χρειαζεται να κατεβεασεις κανενα driver, ολα παιζουν out of the box. Σωστα μεχρι εδω?

 

Κοιτουσα το compatibility list και μου φανηκε εξαιρετικα μικρο. Ο τιτλος ειναι για τον ιανουαριο του 2015, οποτε θελησα να βρω την πληρη λιστα με ολες της μητρικες που εχουν πληρη υποστηριξη. Και μου κανει εντυπωση που δεν μπορεσα να το βρω πουθενα σε ολοκληρο το site. Εκτος κι αν ειναι πραγματικα μονο αυτες

 

Δεν εχω καποια parts για τα οποια ρωταω

μμμ περίπου. αν έχεις δει το βίντεο πέρασα πρώτα το mac και μετά επέλεξα τους οδηγούς από το MultiBeast. Ίσως απλά αναφέρει αuτες που υπάρχουν μέσα στο multibeat... 

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει τον παρακάτω οδηγό για εγκατάσταση Mac σε Pc.

 

Σε Intel 100% λειτουργικό!!!

Αν και στο description του βίντεο έχω link για να είστε 100% σίγουροι για την συμβατότητα.

Εδώ μπορείτε να δείτε το βίντεο.

 

 

Εδώ η απόδειξη σε πλήρη λειτουργία!!! :-)

 

 

 

*Πάντως για όσους έχουν amd ας μην ασχοληθούν!! Μιας και κάποτε είχα στο amd και είχε κρασαρισματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν ειδα το βιντεο ουτε σκοπευω να κανω εγκατασταση συντομα, αλλα συγχαρητηρια για την προσπαθεια και τη διαθεση να κανεις εναν οδηγο σχετικα με τα βηματα που χρειαστηκε να ανακαλυψεις μονος σου και να τα δοκιμασεις!

 

Βαλθηκα να με διαψευσω.. :D

 

Διαπιστωσα οτι ειχα συμβατο hardware στη διαθεση μου (mitx build) και σκεφτηκα what the hell, τοσα εχουμε δοκιμασει, αυτο θα αφησω απ εξω?!

Ακολουθησα κατα γραμμα τον οδηγο, γενικως ειναι ευκολη η εγκατασταση μεχρι να φτασεις στην επιφανεια εργασιας του hackintosh.

Αυτο που θελω να επισημανω ειναι οτι ουτε κατα διανοια δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Μετα θελει ρυθμισεις, ρυθμισεις, διαβασμα, δοκιμες και ρυθμισεις. Αυτες οι λιγες επιλογες που εχει το multibeast μπορουν να κανουν μεγαλη διαφορα απο το να δουλευει κατι μεχρι να εχεις πολλα προβληματα και γενικα ενα ασταθες (οσο δεν παει αλλο!) συστημα. Ακομη και οι ρυμισεις στο bios παιζουν ρολο (δεν μπορεις ουτε installation να κανεις αν καποια δεν ειναι καταλληλη). Και μπορει το συστημα να μην κανει shutdown, να μη δινει ηχο απο την hdmi (οπως σε εμενα φερ ειπειν), να χανεις την ethernet, και αλλα που απλα δε μου ετυχαν. Και ολα αυτα μεσα σε μια βδομαδα με ΠΛΗΡΩΣ συμβατο hardware (ασους ζ97ι και 4790Κ). Ακομη και το προφιλ που επιλεξεις (mac mini, imac, etc) κανει διαφορα. Το συστημα αναγνωριζει κατι ενω χανει κατι αλλο κανοντας μια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.