Jump to content



Access Point + Wireless usb


Recommended Posts

Καλημερα παιδια!

Σε 1 βδομαδα μετακομιζω και το σπιτακι που θα μεινω ειναι ακριβως κατω απο τα πεθερικα μου (γκουχ γκουχ). Συνεπως , και επειδη θα αλλαξουμε σε λιγοτερο απο χρονο σπιτι, σκεφτομαστε να παιρνουμε ιντερνετ απο πανω. Η αποσταση απο το ρουτερ ειναι μεγαλουτσικη (1 οροφος αλλα και ενα χολ μεχρι να φτασεις στο ρουτερ) και δε ξερω αν ενα απλο Wireless usb θα ειναι καταλληλο για ληψη. Οποτε ο συνδιασμος των wirelss usb + ενος access point ειναι ισως καταλληλοτερος. Επειδη δεν εχω ιδεα ομως απο access points κλπ, τι εχετε να προτεινετε; 

 

Με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτο εδω http://www.skroutz.gr/s/4343921/TP-LINK-TL-WA854RE.html και για usb αυτο εδω http://www.skroutz.gr/s/2728014/TP-LINK-TL-WN8200ND.html (το ξαναειχα οταν υπηρξε αναγκη και δουλευε κομπλε). Κατι καλυτερο; Εως 30€ σκεφτομουν για Access Point και 20-25 για usb.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Η παροχή ρεύματος είναι κοινή και για τα δυο σπίτια ή έχουν διαφορετικά ρολόγια?

Αν είναι κοινή τότε μπορείς να κάνει την δουλειά σου με κάποιο powerline http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wpa4220kit-300mbps-av500-wifi-powerline-extender-starter-kit-p-PER.612575

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα για αλλαγη θεσεως του ρουτερ , αλλα δεν υφισταται. Σκεφτηκα και για καλωδιο, απλως για να γινει αυτο πρεπει να τα βρουμε με τον πεθερο (να δουμε πως θα κρυψει το καλωδιο, να παει τοιχο-τοιχο και να μην εκτιθεται και πολυ). Ισως να ειναι μια καλη λυση και αυτη! Απλως θα πρεπει να κατεβαινει μπαλκονι και να ειναι στην ατμοσφαιρα το καλωδιο. Δε παιζει ρολο αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

Με ένα καλό wireless usb με δυνατή κεραία δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα. Πουλάνε απο δω κι απο εκεί κάποια παρόμοια με backtrack για σπάσιμο κωδικών. Αυτά έχουν τρομερή εμβέλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιντερνετ ειναι του πεθερου οποτε δε χρειαζεται τπτ σα backtrack (εκτος και αν εχει ο διπλανος στρατιωτικος και τον κλεβω :p ) Η πρωτη μου σκεψη ηταν να παρω πρωτα ενα καλο usb και να δοκιμασω με αυτο.Αν δεν ικανοποιει Access point. Εαν ομως μπορουμε να βρουμε ακρη με ενα μεγαλο καλωδιο, θα ηταν το ιδανικο! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια, θα κοιταξω με τη σειρα που προανεφερα τις λυσεις , και αν καταληξω σε access point ισως επιστρεψω για καποια βοηθεια εαν δε βρω ακρη. Ευχαριστω για τις απαντησεις! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά τράβηξα καλώδιο 27 μέτρα το οποίο περνάει από τοίχους. Λίγη ταλαιπωρία παραπανω, αλλά πιο οικονομική λύση με μηδενικό loss (όσο έπιανε πάνω πιάνει και κάτω). είναι απλό utp cat5 καλώδιο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εκεί στο κατάστημα μου έλεγαν ότι αν έχω πολλά μέτρα θα χάνω πολλά mbps. Είχαν καλή διάθεση να με ενημερώσουν αλλά μάλλον εσφαλμένα. Δε πήρα και 100 μέτρα...

με 27 μέτρα και έχοντας και switch ( γιατί δίνω ίντερνετ και σε 2ο pc και σε λάπτοπ όταν χρειάζεται ) δεν υπάρχει loss που να γίνεται αντιληπτό. 11 mbps ήταν το ταβάνι και τόσο παρέμεινε!!

Ξέρω ότι μπορεί να έχει loss σε πάνω από 35-40 μέτρα

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε ΝΕΤ καφέ δούλευα και θέμα κανένα θέμα δεν υπήρχε και είχε μεγάλα καλώδια αυτό είναι σίγουρο. Τώρα τι loss είναι αυτό ποιος ξέρει .. πάντως όλα άψογα δουλευουν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.