Jump to content



Πρόβλημα - Εσωτερικη μνήμη Samsung GT-S5570 γεμίζει μόνιμα.


Infotech

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

έχω το Samsung GT-S5570 εδώ και κάποια χρόνια και παρά τους περιορισμούς του λόγω παλαιότητας κάνω την δουλειά μου. Έχω εγκαταστήσει κάποιες επαγγελματικές εφαρμογές (όχι παιχνίδια και αγνώστου προέλευσης) εδώ και χρόνια με τις οποίες δουλεύω και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Σήμερα το πρωί, το android κρασάρει μόνιμα κλείνοντας διάφορες υπηρεσίες και λέγοντάς μου ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος εσωτερικός χώρος αποθήκευσης. Απεγκατέστησα εφαρμογές ελευθερόνοντας περίπου 25ΜΒ (από τα 181ΜΒ). Έπειτα δούλεψε έτσι για λίγο έχοντας ανοιχτό το wifi και χρησιμοποιόντας το internet μέσω κάποιων εκ των εφαρμογών και έπειτα πάλι τα ίδια. Με τα χίλια ζόρια απεγκατέστησα το Youtube και μία ακόμη εφαρμογή και απελευθέρωσα άλλα 15ΜΒ. Δυστυχώς μετά από λίγο και χωρίς την χρήση του τηλεφώνου, παρά μόνο για κλήσεις, συνέβη πάλι το ίδιο. Περιττό να σας πώ ότι ούτεν μυνήματα δεν μπορούσα να λάβω.

Υποθέτω ότι για κάποιο λόγο κάποια εφαρμογή ή υπηρεσία γράφει junk data στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης αλλά δεν μπορώ να το επαληθεύσω, ούτε να προσπελάσω τα δεδομένα εκεί.

Έχει ποτέ κάποιος αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα;

Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πλέον, ο χώρος είναι πολύ περιορισμένος.

 

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τον chrome (ή τις ενημερώσεις του τουλάχιστον) και βάλε έναν άλλο -ελαφρύ- browser. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και για τις άλλες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς και ήταν εγκατεστημένες από την αρχή στο τηλέφωνο.

 

Επίσης, από το playstore ρύθμισε να μην ψάχνει ούτε και να κάνει update αυτόματα τις εφαρμογές. Χειροκίνητα, κάνεις update όποια θες. Αυτό ίσως και να σου τρώει τη μνήμη που ελευθερώνεις.

Έγινε επεξεργασία από Raider
Link to comment
Share on other sites

Έχω απεγκαταστήσει ήδη αρκετές εφαρμογές, ούτε chrome έχω. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι όντως είχα απενεργοποιήσει τις αυτόματες ενημερώσεις από παλαιότερα λόγω του ότι ο διαθέσιμος χώρος είναι περιορισμένος. Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι , όσες φορές και να ελευθερώσω χώρο, όσο χώρο και να ελευθερώσω, πάλι κάτι "αόρατο" γίνεται και γεμίζει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί οσο δουλεύουν οι εφαρμογές αυξάνετε και η cache τους/προσωρινά αρχεία κτλ.

Βαλε custom Rom στο κινητό ή καντο root οπως ειναι...και βαλλε προγραμμα για να μετακινήσεις τις εφαρμογές στην SD card..

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το Galaxy Ace. 181ΜΒ εσωτερικής μνήμης αλλά σε αυτά έγραφε και cache το σύστημα. Κυρίως το επιβάρρυνε ο internet browser που είχε ενσωματωμένος. Δοκίμασε αν υπάρχει χώρος να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή cleaner από google play, κάνε σάρωση και καθάρισε ότι βρει και μετά unistall. Εναλλακτικά γιατί δεν συνδέσεις καλώδιο usb και δες τι μπορείς να σβήσεις από κατάλοιπά παλιών εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Το πρόβλημα το έλυσα εχθές αργά το βράδυ απλά επειδή σήμερα δούλευα και έπρεπε να ξυπνήσω 6 δεν την πάλευα να γράψω report. Θα γράψω όμως μόλις βρώ λίγο χρόνο και αν δεν καταστραφεί ο πλανήτης και μας φάνε οι ακρίδες με το αποτέλεσμα των εκλογών ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 23/1/2015 at 7:16 ΜΜ, το μέλος Infotech έγραψε:

Σας ευχαριστώ όλους. Το πρόβλημα το έλυσα εχθές αργά το βράδυ απλά επειδή σήμερα δούλευα και έπρεπε να ξυπνήσω 6 δεν την πάλευα να γράψω report. Θα γράψω όμως μόλις βρώ λίγο χρόνο και αν δεν καταστραφεί ο πλανήτης και μας φάνε οι ακρίδες με το αποτέλεσμα των εκλογών ;-)

 

Καλησπέρα, επειδή εχω το ιδιο πρόβλημα, μπορεις σε παρακαλώ να μου πείς πως το έλυσες;Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωωωω!! Το είχα ξεχάσει τελείως αυτό το topic.

Λοιπόν απ'ότι θυμάμαι είχα κάνει το κινητό Root σίγουρα γιατί δεν θα μπορούσα να δώ τίποτα. Δεν θυμάμαι με ποιά εφαρμογή, ίσως με αυτήν εδώ.

Έπειτα κατέβασα το Total Commander for Android που είναι και γ@μω τους file manager. Άρχισα να ψάχνω για μεγάλα αρχεία που είχαν δημιουργηθεί πρόσφατα και ανακάλυψα ότι δύο εφαρμογές που μου είχαν κρασάρει είχαν γεμίσει με "σκουπίδια" τον φάκελο dalvic cache. Τα έστειλα αλλά δεν έφτανε μόνο αυτό, εννοείται έπρεπε να πετάξω και τις δύο εφαρμογές οι οποίες ήταν, μία εφαρμογή από μία κινεζιά κάμερα που ότι πληρώνεις πέρνεις και μία εφαρμογή τύπου MAME.

Ίσως είχα επιτρέψει και την αναβάθμιση κάποιων εφαρμογών που ήταν προεγκατεστημένες στο κινητό και μου είχαν σκαλώσει κάποιες κατά την αναβάθμιση αλλά δεν θυμάμαι ποιές.

Γενικά μετά από το root έφαγαν πόδι πολλές από αυτές όπως facebook etc etc

Έγινε επεξεργασία από Infotech
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.