Jump to content



DELL U2415H η U2515H για επεξεργασία φωτογραφίας?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,


 


σκεφτομαι να αγοράσω μια οθονή κατά κύριο λόγο για επεξεργασία φωτογραφίας. Η πρωτη μου επιλογη ηταν η DELL  U2415H (τιμη στην Ελλάδα 300,00 €) Βασικό κριτήριο ηταν η καλη ποιοτητα εικόνας, η αναλογία 16:10 και οτι ειναι καλιμπραρισμενη απο το εργοστάσιο. 


​Τωρα βλέπω οτι με 280,00 € απο Γερμανία μπορώ να εχω την U2515H. 


Το νομίζεται οτι αξιζει καλύτερα ? Ποιες ειναι οι διαφορές που έχουν αυτες οι δυο οθόνες εκτός απο το μέγεθος ? Ποια έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά ?


 


Τελός εχει σημασια η καρτα γραφικων που εχω ?? Ρωταω γιατι η κάρτα γραφικών μου είναι πενταετίας.. 


SVGA PCI-E SAPPHIRE 4850 512 MB


 


Ευχαριστώ.


Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ψήνει η U2515H, κυρίως λόγω μεγαλύτερου desktop. Αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή, και ταυτόχρονα περιμένω να βρω review.

 

Η κάρτα γραφικών, εφόσον δεν παίζεις παιχνίδια, για κάθε τι σε desktop χρήση σε καλύπτει. Αν παίζεις και παιχνιδάκια, τότε δε σε καλύπτει, και θα χρειαστεί να αναβαθμίσεις.

 

μπορείς να δώσεις λινκ για την αγορά από γερμανία;

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι διαφορές που έχουν αυτες οι δυο οθόνες εκτός απο το μέγεθος ?

 

Τώρα το πρόσεξα αυτό. Πέρα από τη διαγώνιο (24 vs 25), υπάρχει τρομακτική διαφορά σε ανάλυση (1920*1200 vs 2560*1440, 60% μεγαλύτερη). Κατά τα άλλα, αμφότερες έχουν ips panel.

Το αν θα σε βολέψει τόσο μεγάλη ανάλυση στις 25" είναι θέμα δικό σου και μόνο (2560*1440 είναι το "φυσιολογικό" για τις οθόνες 27"). Για το ποια αξίζει, review. Θεωρητικά είναι παρόμοιες. Όμως, η θεωρία από την πράξη απέχουν πολύ συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Σε mpx ειναι 60% μεγαλυτερη ...Τωρα ως αναλυση..αν θεωρησεις τα mpx οκ.

Kαι 30% μεγαλυτερη να ελεγες δλδ..παλι δικιο θα ειχες.

Απο κει και επειτα μενει να την χρησιμοποιησεις "as is" χωρις να ανεβασεις dpi αλλιως παει στραφι το πλεονεκτημα της μεγαλης αναλυσης.(Περα απο την βιονικη οραση δλδ "δεν θελω να βλεπω τις κουκιδες".)

Για την ιστορια παντως αν θεωρησουμε ως mainstream (για καποιο λογο) τα 1920χ1200 σε 24inches ...τοτε ακομα και σε 30" τα 2560χ1440 εχουν μικροτερο μεγεθος τα pixels.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε mpx ειναι 60% μεγαλυτερη ...Τωρα ως αναλυση..αν θεωρησεις τα mpx οκ.

Kαι 30% μεγαλυτερη να ελεγες δλδ..παλι δικιο θα ειχες.

Απο κει και επειτα μενει να την χρησιμοποιησεις "as is" χωρις να ανεβασεις dpi αλλιως παει στραφι το πλεονεκτημα της μεγαλης αναλυσης.(Περα απο την βιονικη οραση δλδ "δεν θελω να βλεπω τις κουκιδες".)

Για την ιστορια παντως αν θεωρησουμε ως mainstream (για καποιο λογο) τα 1920χ1200 σε 24inches ...τοτε ακομα και σε 30" τα 2560χ1440 εχουν μικροτερο μεγεθος τα pixels.

Να πω οτι καταλαβα, θα ειναι ψεματα. Θα μπορουσε κανεις να βοηθησει και εμας τους ασχετους καποιος για το τι θεωρει καλυτερη επιλογη για επεξεργασία φωτο....

Link to comment
Share on other sites

στην 25άρα με τη μεγάλη ανάλυση θα έχεις περισσότερη λεπτομέρεια στις φωτογραφίες (καλό) αλλά τα γράμματα σε ο,τιδήποτε διαβάζεις θα φαίνονται πολύ μικρά (κακό).

Ο NTG σου γράφει πως αν ανεβάσεις κατεβάσεις το dpi ώστε τα γράμματα να έρθουν σε μέγεθος που διαβάζει άνθρωπος τότε χάνεις το πλεονέκτημα της λεπτομέρειας.

Η μεγάλη διαφορά στις δύο οθόνες είναι η διαφορετική ανάλυση. Αν δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφουμε καλύτερα να το έβλεπες κάπου πριν αγοράσεις το 25άρι ώστε να καταλάβεις μόνος σου αν τα μικρά γράμματα (εικονίδια κλπ) θα σε ενοχλούν, τι ρύθμιση θα χρειάζεται να κάνεις και αν το όλον σε ικανοποιεί ή όχι.

Οι φωτογραφίες πάντως θα φαίνονται καλύτερες στο 25άρι. Το 24άρι μπορεί να αγοραστεί άφοβα γιατί η ανάλυσή του είναι «κανονική».

 

 

@deninho, αυτό εννοεί με 280€+ μάλλον  

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Και το "καλυτερο" στις φωτογραφιες .."παιζεται".

Σιγουρα θα βλεπει "περισσοτερο" μιας και θα χωραει περισσοτερη εικονα.Αντι πχ να βλεπει ολη την εικονα στο 12-20% (απο photoshop πχ) θα το βλεπει στο 30%.Αλλα η λεπτομερεια σαν λεπτομερεια...παιζεται.Το 100% παλι δεν χωραει. Ουτε καν σε 4κ μονιτορ δεν χωραει και δεν εχει και νοημα να χωρεσει εδω που τα λεμε.

Εκεινο που εχει σημασια ειναι τι εχεις συνηθισει να κανεις σε "αντιστοιχη" οθονη.

Απο τις δικες μου αναγκες θελω μεγαλη αναλυση σε ακομα μεγαλυτερη οθονη.

Ωραια τα 2.5Κ δε λεω...αλλα και το 27αρι μικρο μου πεφτει.29-30 ερχεται πιο πολυ στις "αναγκες" μου.

Δεν ειναι το βελτιστο γενικα-δεν νομιζω οτι υπαρχει κιολας-..ειναι εκεινο που θα βολευε εμενα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Απο τις δικες μου αναγκες θελω μεγαλη αναλυση σε ακομα μεγαλυτερη οθονη.

 

ποιος θα 'λεγε όχι αν... Το πρόβλημα είναι ότι εδώ σου αύξησαν ουσιαστικά μόνο την ανάλυση και πρέπει να διαλέξει ο αγοραστής ανάμεσα στο 24άρι με την «κανονική» και στο 25άρι με την υπερανάλυση. Ποιο από τα δύο θα προτιμούσες; Ξεχνώντας πιθανές διαφορές σε άλλες παραμέτρους, θα πήγαινα στο 24άρι.

Link to comment
Share on other sites

στην 25άρα με τη μεγάλη ανάλυση θα έχεις περισσότερη λεπτομέρεια στις φωτογραφίες (καλό) αλλά τα γράμματα σε ο,τιδήποτε διαβάζεις θα φαίνονται πολύ μικρά (κακό).

Ο NTG σου γράφει πως αν ανεβάσεις το dpi ώστε τα γράμματα να έρθουν σε μέγεθος που διαβάζει άνθρωπος τότε χάνεις το πλεονέκτημα της λεπτομέρειας.

Η μεγάλη διαφορά στις δύο οθόνες είναι η διαφορετική ανάλυση. Αν δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφουμε καλύτερα να το έβλεπες κάπου πριν αγοράσεις το 25άρι ώστε να καταλάβεις μόνος σου αν τα μικρά γράμματα (εικονίδια κλπ) θα σε ενοχλούν, τι ρύθμιση θα χρειάζεται να κάνεις και αν το όλον σε ικανοποιεί ή όχι.

Οι φωτογραφίες πάντως θα φαίνονται καλύτερες στο 25άρι. Το 24άρι μπορεί να αγοραστεί άφοβα γιατί η ανάλυσή του είναι «κανονική».

Τωρα νομιζω καταλαβα... Μπορει να μου πει κανεις εαν η 25αρα ειναι καλιμπραρισμενη απο το εργοστασιο και τι αναλογια  εχει 16:10 η 16:9 ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια απο τη στιγμη που εχει μεγαλυτερη αναλυση.

Το θεμα ειναι αν θα την εκμεταλευτεις βεβαια.

Πιο σημαντικο ειναι τι πανελ θα φοραει. Καπου ειδα να αναφερεται ως true 8βιτ..το οποιο μe ιντριγκαρει περισσοτερο να δω σωστο review της .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.