Jump to content



[RANT] Τιμες στην Ελλαδα


Recommended Posts

Γενικά το να συγκρίνουμε τιμές ΕΕ με Αμερική δεν έχει νόημα, είναι κατά πολύ πιο κάτω παντού. Σε pc parts πάντως όλη η Ευρώπη κινείται περίπου στα ίδια. Και πιο φθηνό να βρεις κάτι με τα μεταφορικά θα βγει περίπου το ίδιο. Το μόνο κομμάτι ηλεκτρονικών ειδών που αυτή τη στιγμή σώνει κατά πολύ την τσέπη μας είναι τα κινητά από Κίνα και ρούχα από Αγγλία.

Για εξαρτήματα υπολογιστών μόνο σε προσφορές τύπου black friday από το Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος νομίζει οτι είναι ποιο μάγκας ας ανοίξει κατάστημα μεταπώλησης να δεί την γλύκα.

 

Αυτο ακριβως. Με τρωει κι εμενα να το γραψω απο την πρωτη στιγμη που ειδα το θεμα αλλα βαρεθηκα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

κοίταξε στην Ελληνική τιμή ενσωματωνεται και η βάρβαρη φορολογική επιδρομή. 

Βασικά η μητρική αυτή είναι μέτρια, για 120 ευρώ και πολλά είναι 

Έγινε επεξεργασία από vasi
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/5113600/Gigabyte-Z97X-UD3H-BK.html

Η φθηνότερη τιμή είναι 186,71 ή 151,79 χωρίς ΦΠΑ. Η αντίστοιχη Γερμανική είναι 134,67 ή 113,16 χωρίς ΦΠΑ. Αν πας να τη βάλεις στο καλάθι και πας στο ταμείο, σου ζητάει 29,90 € μεταφορικά με UPS. Άρα για εσένα που ζεις στην Ελλάδα, θα την πληρώσεις 143,06+ΦΠΑ (γιατί σε χρεώνει το δικό σου ΦΠΑ), ή 175,96.

Και όπως έχω ξαναπεί, αν θες για 11 € να δώσεις τα λεφτά σου στο Γερμανό πωλητή, τότε με γεια σου και χαρά σου αλλά τότε όχι Τσίπρας, ο θεός ο ίδιος δε σε σώνει :hehe:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/5113600/Gigabyte-Z97X-UD3H-BK.html

Η φθηνότερη τιμή είναι 186,71 ή 151,79 χωρίς ΦΠΑ. Η αντίστοιχη Γερμανική είναι 134,67 ή 113,16 χωρίς ΦΠΑ. Αν πας να τη βάλεις στο καλάθι και πας στο ταμείο, σου ζητάει 29,90 € μεταφορικά με UPS. Άρα για εσένα που ζεις στην Ελλάδα, θα την πληρώσεις 143,06+ΦΠΑ (γιατί σε χρεώνει το δικό σου ΦΠΑ), ή 175,96.

Και όπως έχω ξαναπεί, αν θες για 11 € να δώσεις τα λεφτά σου στο Γερμανό πωλητή, τότε με γεια σου και χαρά σου αλλά τότε όχι Τσίπρας, ο θεός ο ίδιος δε σε σώνει :hehe:

Αρα μπορω να αγορασω 4-5 πραγματα σε ενα πακετο και να με χρεωσουν 30+15 το εμβασμα.Για να υπολογισουμε λοιπον τη συμφέρει στο τελος.Θα δειτε οτι η διαφορα ειναι υπερβολικα μεγαλη και οχι μονο 10 ευρω.Δεν ειναι τυχαιο που ολοι στο εξωτερικο εχουν τα καλυτερα συστηματα με πολυ λιγα λεφτα.Φυσικα μην ξεχασουμε αυτο το απιστευο after sales που εχουμε εδω.Δηλαδη πληρωνω μια μητρικη λεφτα που δεν αξιζει στην πραγματικοτητα και αμα εχω προβλημα μετα σε γραφουν κανονικα.Δεν εχω αγορασει για pc ποτε απο εξωτερικο αλλα εχω αγορασει μουσικα οργανα και software απο thomann.Ακομα και οταν θεωρησα οτι η κιθαρα ειχε προβλημα (δικο μου λαθος) μου την αλλαξαν χωρις πολλα πολλα.Τωρα αμα θεωρειτε νορμαλ τιμες και συμπεριφορα οκ απο μενα.

Έγινε επεξεργασία από Escape
Link to comment
Share on other sites

Και να μη ξεχάσω, συγκρίνεις την αγορά της Ελλάδος των 10 εκ. σε κρίση με τα 80 εκ. της Γερμανίας, η οποία Γερμανία είναι πύλη εισόδου των αγαθών στην Ε.Ε., άρα είναι λογικό να είναι φθηνότερες οι τιμές. 

Και επαναλαμβάνω πάλι. Αν πιστεύεις ότι κάνεις καλά γλιτώνοντας 30 € από ένα προϊόν επιλέγοντας κάποιο κατάστημα εξωτερικού αντί κάποιου ελληνικού, τότε κακό του κεφαλιού σου. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα δεν εχω αγορασει πραγματα για pc απο εξωτερικο αλλα τα χρηματα μου στερηθηκα παρα πολυ οπως και οι ανθρωποι που ζουνε μαζι μου για να τα μαζεψω και δεν νομιζω οτι ειναι δικαιο να τα πεταξω χωρις να σκεφτω την παραμικρη κινηση που θα κανω.Μακαρι να εβγαζα 1000-1500 το μηνα και τοτε θα ειμουν πολυ πιο ανετος.Φυσικα δεν εχω και κανενα λογο να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν εδω ο καθενας κανει οτι ειναι καλυτερο για τον εαυτο του.Επισης με βαση την οικονομικη κριση θα ηταν πιο σωστο να εχουν τιμες πιο κοντα στις ευρωπαικες και οχι 20-30 διαφορα το καθε προιον.Στη τελικη και αυτοι χανουν οταν βαζουν τετοιες τιμες.Επισης το τι ειναι κακο και καλο για μενα εγω το κρινω νομιζω.Αυτη τι στιγμη ειμαι σε ερευνα στο πιο ειναι το πιο καλο μαγαζι με βαση το after sales στην αθηνα.Με τοσα ελατωματικα πραγματα θα ηθελα ενα μαγαζι που να ασχοληθει αν τυχη κατι γιατι το ποσό που θα ξοδεψω ειναι πανω απο 1000 ευρω και οπως ειπα τα ευρω μου τα μαζεψα πολυ δυσκολα.Αν θελετε πειτε μου ενα μαγαζι και σιγουρα θα το δω.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εστω και αργα η απαντηση μου απλα ετυχε να το διαβασω με το που μπηκα,ολες οι τιμες ειναι +20-30% πανω λογω συναλλαγματος,τιποτα το περιεργο εδω.

 

Μια συμπληρωση εδω βαση φορολογιας εισοδηματος κανονικα περασα αποδειξεις απο γερμανια ,επειδη πηρε το ματι μου διαφορα σε παραπανω post,εκτος αν βιαστηκα να διαβασω.

Έγινε επεξεργασία από aqua
Link to comment
Share on other sites

ότι κάνεις καλά γλιτώνοντας 30 € από ένα προϊόν επιλέγοντας κάποιο κατάστημα εξωτερικού αντί κάποιου ελληνικού, τότε κακό του κεφαλιού σου

Όλα καλά για τα 30 ευρώ αλλά...

...όταν με το καλό φτάσεις σε τιμές αγοράς των περίπου 2,900$+ που κάνει ένα τελευταίας τεχνολογίας laptop (π.χ. DELL PRECISION M6800 i7-4900MQ 16GB 512GB SSD) ή διαφορά δεν είναι πλέον 30 ευρώ... στην Ελλά"d"α. 

Αλλά και τα 30 αγαπητέ φίλε μας astrolabos, υπάρχουν πολλοί από μας που πρέπει να δουλέψουν 5-7 ημέρες μόνο για να τα αποταμιεύσουν... σταλιά σταλιά.

Τες πά, όλες οι γνώμες σεβαστές από μέρους μου - απλά αναφέρω και το δικό μου σκεπτικό.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου ότι τα λεφτά δε βρίσκονται εύκολα, ειδικά αυτό το καιρό. Σου ζητάω όμως να δεις το θέμα λίγο πιο αποστασιοποιημένα και μακροπρόθεσμα από την εξοικονόμηση των 30-50-100 ευρώ. Και αυτό έχει να κάνει με τα μακροοικονομικά στοιχεία τα οποία χρησιμοποιούν οι εταιρίες για να καθορίσουν την πολιτική τους σε επίπεδο χώρας ή περιοχής. Αν εσύ ψωνίζεις από τον Γερμανό ή τον Άγγλο, τότε την πώληση την πιστώνεται η Αγγλία ή η Γερμανία, δείχνοντας ότι η Ελλάδα δεν έχει αγορά ή ότι είναι μειωμένη. Βασισμένη σε αυτά τα στοιχεία, οι εταιρίες μπορεί να παρατήσουν την χώρα μας με αποτέλεσμα εκεί που αγόραζες ακριβά στην Ελλάδα, να φτάσεις να μην μπορείς να αγοράσεις από την Ελλάδα αλλά αναγκαστικά να αγοράζεις αλλά και να ζητάς τεχνική υποστήριξη αν κάτι χαλάσει, από το εξωτερικό από όπου αγόρασες

Link to comment
Share on other sites

να φτάσεις να μην μπορείς να αγοράσεις από την Ελλάδα αλλά αναγκαστικά να αγοράζεις (από εξωτερικό...)

 

...είμαι πλέον πολύ κοντά σε αυτήν την κατάσταση (δυστυχώς), μία το 23% ΦΠΑ, μία τα οικογενειακά οικονιμικά 4 ατόμων, μία ο ΕΝΦΙΑ, δόση σπιτιού κ.ο.κ. αγοράζω μόνο από το εξωτερικό, μόνο ευκαιρίες και μόνο όταν είναι προγραμματισμένο, αναγκαίο και εντός προυπολογισμού... Την τελευταία φορά έφερα "baby cream" προσφορά που βρήκα σε φαρμακείο στην Β. Ελλάδα. Στο φαρμακείο μου / παιδικά μαγαζιά στην Αθήνα είχε 30% πάνω...

Τα ηλεκτρονικά μόνο από έξω και εφ'όσον τηρούνται οι προυποθέσεις του οικογενειακού budget... Από τη γειτονιά ψωνίζω πλέον "γάλα, ψωμί, τούρτες γεννεθλίων" και καμία Αθηνάς Λαχαναγορά / Ψαραγορά και κρεαταφορά... 

Είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων... Ακόμα και έναν 2TB 2,5' usb 3.0 εξωτερικό που πήρα πρόσφατα ήταν από παραγγελία... φίλου που περίμενε 1+ μήνα για να "πετύχει" την τιμή στο eBay...

 

"οι εταιρίες μπορεί να παρατήσουν την χώρα μας" : πολλές έχουν ήδη παρατήσει τη χώρα μας (ακόμα και Ελληνικές εταιρίες) και ΔΕΝ είναι καλό, όταν ο βασικός μισθός στην Αμερική παίζει μεταξύ 8,5-11.5 $  την ώρα και εδώ είναι 470 τον μήνα... άστα βράστα τα υπόλοιπα. Μεγάλη συζήτηση ανοίξαμε και θα κουράσουμε τους φίλους μας... Καλό βράδυ σε όλους.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα αυτην την gtx 970 ( http://www.skroutz.gr/s/5610559/EVGA-GeForce-GTX970-4GB-Superclocked-ACX-2-0-04G-P4-2974-KR.html ) 363 ευρω την προηγουμενη δευτερα απο το buymore.gr, φυσιολογικη τιμη θεωρω. Πλεον κοστίζει 393,50 οπως φαινεται εδω.

 

http://www.skroutz.gr/s/5610559/EVGA-GeForce-GTX970-4GB-Superclocked-ACX-2-0-04G-P4-2974-KR.html

 

30 ευρω πανω μεσα σε μια βδομαδα ειναι αρκετα θεαματικη ανοδος. Το ιδιο και η gainward gtx 970 phantom. Υποθετω οτι το ευρω επεσε κι αλλο σε σχεση με το δολλαριο.

 

Πλεον η φθηνοτερη 970 με αξιοπρεπες custom συστημα ψυξης κανει 375 ευρω. Ειναι αρκετα ακριβη ωστε να δινει αξια στην 290 των 320 ευρω, δεδομενου οτι η διαφορα στις επιδόσεις ειναι μικρη.

Link to comment
Share on other sites

... εδω ο καθενας κανει οτι ειναι καλυτερο για τον εαυτο του..

 

Αυτό ακριβώς είναι και ένα από τα μεγαλύτερα άλυτα προβλήματα μας, η ομαδικότητα.

Άλλα κοίτα να δεις που μόνο στα είδη υπολογιστών πληρώνουν φπα, έχουν μεταφορικά και ζουν σε μικρή χώρα αγοραστικής δύναμης.

Sigma 18-35mm f/1.8 DC 799$

Sigma 18-35mm f/1.8 DC 729€

Canon EF 24-105mm f/4L IS USM 1149$

Canon EF 24-105mm f/4L IS USM 685€

.. και αν ψαχτείτε θα βρείτε αρκετά παραδείγματα τα οποία μας λένε ότι όπου μας βρουν μας "βαράνε". Μην ξεχνάτε τι έγινε στην αρχή  με το που βγήκε η 970 και φαντάζομαι ότι όσοι είναι περισσότερα χρονιά στο χώρο θα τα έχουν ξαναδεί.

Δεν θα συγκριθούμε ποτέ με μεγάλες  χώρες αγοραστικά, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να μπει ένα μέτρο . Που δεν το βλέπω.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Εγω με βαση την εικονα που εχω σχηματισει τα τελευταια 10 χρονια που αγοραζω απο παντου (ελλαδα-ευρωπη-αμερικη) και με ολες τις μορφες (ebay-amazon-idealo-skroutz-κοτσοβολος κλπ) μπορω να κανω τις εξης παρατηρησεις που ειναι καπου στη μεση :

 

1) Σιγουρα η Αμερικη ειναι αλλη κατηγορια απο μονη της, απο τη στιγμη που πολλες εταιρειες θετουν εξ'αρχης MSRP την ιδια τιμη σε $ και Ευρω (πχ 299$ για Αμερικη και 299ε για Ευρωπη) και που επειδη η καθε πολιτεια εχει δικο της (ή και απουσια του) φορο οποτε η τιμη που βλεπεις ειναι χωρις Φορο για να προσαρμοζεται αναλογα. Φανταστειτε οτι αν πας στην Αμερικη σε ενα απλο Mcdonalds, οι τιμες που βλεπεις πανω απο τα ταμεια ειναι χωρις ΦΠΑ ακομα και στις πολιτειες που εχουν φορο (πχ ημουνα στο Μανχαταν και ειχε πχ 8% και ηταν δεδομενο οτι θα το πληρωσεις απο τη στιγμη που ησουνα σε ενα απλο φαστφουνταδικο αλλα παρ'ολ'αυτα οι τιμες στον καταλογο ηταν χωρις αυτο).

Αρα ειναι εντελως ακυρη η συγκριση με newegg, microcenter και σια...

 

2) Υπαρχουν διαφοροι παραγοντες που ανεβαζουν τις τιμες στην Ελλαδα, και που εχουν προαναφερθει. Πχ περισσοτεροι μεσαζοντες, μικροτερος ογκος πωλησεων -> χειροτερη τιμη απο προμηθευτη/αντιπροσωπο (οπως και αυτου απο την μητρικη εταιρεια).

 

3) Ισχυει και οτι το κρατος (οχι μονο με το ΦΠΑ!!) δυσκολευει ακομα περισσοτερο τους επιδοξους εμπορους. Πολυ πετυχημενα καποιος (ζητω συγγνωμη δε θυμαμαι ποιος) ειχε πει σε αυτο το forum την εκφραση "Αν σκοπευεις να ανοιξεις μαγαζι, εχε υποψιν σου οτι εξ'αρχης κανεις συνεταιρο σου το κρατος" .

 

4) Αποκει και περα, εκτος τον παραπανω, ισχυει βεβαια και η μπακαλικη λογικη του Ελληναρα, που σπανια ειναι σοβαρος, και συνηθως κοιταει να αρπαξει οσο πιο πολυ απο οπου μπορει. Δυστυχως ειναι η γενικη νοωτροπια του μικρο-μαγαζατορα, ο οποιος (αν θελετε και επειδη δεν ειναι ευκολος ο δρομος λογω ολων των προηγουμενων) οτι μπορει να γλιτωσει (σε RMAs κλπ) αλλα και οσο πιο πολυ μπορει να σε βαρεσει στην τιμη (εκει που τον παιρνει) θα το κανει! Γιατι οταν εισαι καθε μηνα οριακα και φυτοζωεις ή βγαζεις μικρο κερδος, τετοιες συμπεριφορες ανθιζουν... Δε τους δικαιολογω, το λεω υπαρχει στο αιμα τους(μας), απλα και η κατασταση δε βοηθαει να το βγαλουνε απο πανω τους...

 

Bottomline παντως, σαν καταναλωτης ζυγιζω τα πραγματα καθε φορα, βλεπω ποσο φτηνοτερα θα το παρω απ'εξω (μετα τα μεταφορικα) και ποση σημασια εχει η εγγυηση(τοσο σαν εγγυηση οσο και σαν ευκολοτερη μεταπωληση) και πραττω. Ναι δεν θα παρω απ'εξω μια κητρικη για 10-15ε κερδος σε κατι που κοστιζει 100ε ...αν μη τι αλλο η τοπικη εγγυηση εχει μεγαλυτερη αξια στο μυαλο μου. Αλλα σιγουρα οταν πηρα ενα κουτι silverstone και ο Γερμανος το ειχε 200ε με τα μεταφορικα (παρα τα 20kg) ε σορυ κιολας δεν εδωσα 300 στον Ελληνα που βαριεται να προσαρμοσει την τιμη ή δε θελει λογω μονοπωλιου...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.