Jump to content



Τι να περιμένω άραγε απο έναν SL7D8 Costa Rica...


Freedom

Recommended Posts

Χαιρετώ άπαντες...έπεσε στα χέρια μου ένας P4 2.8Ghz (1M level2 cache, 533FSB, 478 socket για να μην παρεξηγιόμαστε) SL7D8 Costa Rica 3420A672...

Σε κανα δύο μερουλες θα μπεί επάνω σε μια Asus P4C800-E Deluxe και θα "κουκουλωθεί" απο μια SP94 με enermax 90άρι...

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν κάποιος ξέρει τι παίζεται (μεσες ακρες) με το oc του συγκεκριμένου stepping (C-0 είναι αν δεν κάνω λάθος)...

Οχι τίποτε άλλο, αλλά να ξέρω μέσες άκρες τι να περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Freedom

P4 2.8Ghz (1M level2 cache, 533FSB, 478 socket για να μην παρεξηγιόμαστε) SL7D8 Costa Rica 3420A672...

Είσαι σύγουρός για το 1MB L2 και το 533fsb?

Ένα από τα δύο δεν ισχύει!

1ΜΒ L2= Prescott

533fsb=Northwood

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Χθες, στις 23:47]

Είσαι σύγουρός για το 1MB L2 και το 533fsb?

Ένα από τα δύο δεν ισχύει!

1ΜΒ L2= Prescott

533fsb=Northwood

Και ομως υπαρχει οπως υπαρχουν και αλλοι..:cool:;)

Μονο η δοκιμη θα σου δειξει τον επεξεργαστη φιλε αλλα καλυτερα vα τοv διωξεις αφου δεν εχει HT

post-243-1416071440,6733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@FrOsT

Σου απάντησε ήδη ο Nos-Dio

@Nos-Dio

Δεν έχει νόημα να τον διώξω φίλε...καλό το ΗΤ αλλά 2+ χρόνια είμαι με P4 1.8@2.8 επίσης χωρίς HT...οπότε δεν θα μου "λείψει" και τίποτα...ουτως η άλλως δεν τον πλήρωσα...

Anyway, μια δοκιμή θα μας "πείσει" για το τι ψάρια πιάνει...

Να είσαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια πράγματα λόγω του 533 και του παλαιότερου stepping. Αν έχει μάλιστα default 1.525 και πάνω μάλλον θα βρεις τοίχο αρκετά νωρίς.

Σίγουρα καλύτερος από τον 1.8 που είχες αλλά δεν θα είναι DO or EO

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον τριστενο. Δυστυχως λογω συνδυασμου με την συγκεκριμενη μητρικη θα βρεις τοιχο στα 166FSB. Αν μπορεσεις και τον πας κατ'ευθειαν στα 200FSB και δουλεψει εισαι αρχοντας. Δυστυχως, αν δεν απατωμαι κιολας, το προβλημα που ειχαν οι μητρικες της Asus (και γενικα νομιζω ολες με 875P) οτι δηλαδη δεν επαιζαν τα FSB απο τα 166 ως τα 200 δεν λυθηκε ποτε.

Υπαρχει και μια περιπτωση πριν δοκιμασεις τα 200 να παιξει μεχρι και τα 170-175. Εκει σιγουρα θα σταματησει...(αν ισχυει το προβλημα ακομα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

γενικα αυτοι οι prescott με 533Bus κλοκαρουν πολυ καλα. Βαλε ψυκτρουλες +ανεμηστηρα στα μοσφετ και τελευταιο bios. Γυρω στα 3,6 πιστευω να παιξεις σταθερα.

Το αυτό, κάπου εκεί φτάνουν οι 533άρηδες prescott :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 09:37]

Θα συμφωνησω με τον τριστενο. Δυστυχως λογω συνδυασμου με την συγκεκριμενη μητρικη θα βρεις τοιχο στα 166FSB. Αν μπορεσεις και τον πας κατ'ευθειαν στα 200FSB και δουλεψει εισαι αρχοντας. Δυστυχως, αν δεν απατωμαι κιολας, το προβλημα που ειχαν οι μητρικες της Asus (και γενικα νομιζω ολες με 875P) οτι δηλαδη δεν επαιζαν τα FSB απο τα 166 ως τα 200 δεν λυθηκε ποτε.

Υπαρχει και μια περιπτωση πριν δοκιμασεις τα 200 να παιξει μεχρι και τα 170-175. Εκει σιγουρα θα σταματησει...(αν ισχυει το προβλημα ακομα).

Σόρρυ,αλλά αυτό που λέτε δέν ισχύει.

Είχα δοκιμάσει ένα τέτοιο cpu το Σεπτέμβριο σε ASUS P4C800deluxe με το 1016 και 1017 bios.

Στο Prommie έφτασε σταθερά μέχρι τα 194 fsb....και unstable μέχρι τα 199 fsb.

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ...ήταν ότι δέν μπουτάριζε κάν....στα 200 fsb από bios...αλλά και μέσω clockgen...μετά από δευτερόλεπτα έκανε restart (ίσως να ήταν το κομμάτι μου).

Φωτό δέν έχω κρατήσει οπότε ισχύει μόνο ο λόγος μου.

Υπάρχουν όμως και στο εξωτερικό 2 τουλάχιστον τρανταχτά παραδείγματα (1 Γιαπωνέζος και 1 Φιλανδός) ...με ASUS και οι δύο...και LN2....οι οποίοι έχουν χτυπήσει παλαβά νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Είσαι σύγουρός για το 1MB L2 και το 533fsb?

Ένα από τα δύο δεν ισχύει!

1ΜΒ L2= Prescott

533fsb=Northwood

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Και ομως υπαρχει οπως υπαρχουν και αλλοι..:cool:;)

Μονο η δοκιμη θα σου δειξει τον επεξεργαστη φιλε αλλα καλυτερα vα τοv διωξεις αφου δεν εχει HT

Λαθη είμαστε ανθρόπους κάνουμε...

Θα συμφωνήσω να τον διώξεις αφου δεν έχει ΗΤ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες αρχίζει και μου αρέσει αυτη η cpu...

185 FSB (3885Mhz) ποστάρει αλλά "κλάνει" μέντες...

180 FSB (3780Mhz) ποστάρει χωρίς πρόβλημα αλλά no Windows...

175 FSB (3675Mhz) ποστάρει χωρίς πρόβλημα μπαίνει Windows και κλάνει...

170 FSB (3570Mhz) ποστάρει χωρίς προβλημα, τραβάει bench, παιζει παιχνίδια κλπ κλπ...

Το πιο ωραίο ομως δεν το είπα...

Ολα τα ανωθι είναι με 1.375V Vcore...(και οχι δεν το έχω γράψει λάθος)...1.375V ήτοι default Vcore...

Τις μνήμες τις τρέχω 1:1 μιας και οι Bluemedia δεν παίζουν στα 425 (ο άλλος διαιρέτης που δεν με βολευει), οπότε τρέχουν στα 340Mhz 2-2-3-5-4...

Δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ καθόλου με Vcore γιατί όντως φαίνεται οτι είναι λίγο "ζεστούλης"...

Τα λέμε κύριοι...

Link to comment
Share on other sites

Μουσιού Ρουτεξίδη και φίλτατε ΠιΤζιΜίδη (καλός πολίτης ωρέεεεεε...τι Max Biaggi??? ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ??? :))) )...

Καλές Γιορτές...

...τα λέμε σε κανα δύο χρόνια που θα έχει τελειώσει η περίοδος ελέγχου σταθερότητας...

Ε? Τι? Πολύ είναι???

Η κάνομεν δουλεια κυριοι ή δε κάνομεν...

(Σημείωση:......δε κάνομεν...)

:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Χθες, στις 22:08]

γμτο επεσα 30 mhz εξω. Την αλλη φορα θα προσπαθησω περισσοτερο ;)

Μεγεια το εργαλειο σου!

Σωστός...

Ευχαριστώ μάγκα...τώρα ομως θέλω οπως και δήποτε τροφοδοτικό γιατι το HEC 450 δεν αντέχει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...σε κάθε 2 βήμματα Vcore μειώνεται σημαντικά και η ήδη πεσμένη +12...για πρώτη φορά στα 2+ χρόνια που το έχω μου έδωσε τάση 11.4Vαπλά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει και για να λέω και την αλήθεια τα 17A του στην +12 ειναι πλέον λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.