Jump to content



Απορία σχετικά με ανεμιστηρες.


andkokin

Recommended Posts

Παραθέτω παρακάτω το PDF της μητρικής μου ώστε να γινω πιο σαφής.

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA2011/X79-Deluxe/E8419_X79-Deluxe.pdf

Στη σελιδα 56 λοιπον του PDF δειχνει που μπορούν να συνδεθούν funs.

Στη θεση Α και Β γράφει CPU FUN PWM αρα μπορω και ελέγχω τις στροφές.

Στις άλλες τέσσερις θεσεις που εχει η μητρική γράφει +5V και όχι PWM.

Χρειάζομαι στο κουτι μου να ρυθμίζω τρεις ζώνες ανεμιστηρων (δυο ζώνες αποτελούμενες απο τρεις ανεμιστηρες και μια με δυο) αλλα αντί για τρεις PWM θεσεις εχω δυο.

Και ρωτάω λοιπον οι άλλες 4 θεσεις της μητρικής μπορούν να ειναι pwm (γιατι βλέπω 4pin να εχουν και αυτές) η όχι;

Στη περιπτωση που κάποιος που ξέρει μου απαντήσει οτι δεν ειναι,

τοτε να κανω άλλη μια ερώτηση που με παει σε εναλλακτική λύση.

Βάζοντας στη μια PWM θεση 5 ανεμιστηρες που στα χαρακτηρίστηκα του καθενός λέει:

Current 0,09 A

Watt 2,4

αρα εαν τα λεω καλα 5 χ 0,09= 0,45 Α και 2,4 χ 5 = 12watt

Μήπως τοτε δημιουργήσω κάποιο θεμα στη μητρική κυρίως με τα Watt που ειναι ακριβώς αφου οπως αναφέρει εχει μάξιμουμ 1Α και 12 Watt.

Ευχαριστώ για την οποία βοήθεια.

Α, η λύση του fan controller δεν ειναι εφικτή.

Link to comment
Share on other sites

Οι τέσσερεις τετράπινες θέσεις σύνδεσης πάνω στη μητρική (πλην αυτών που καθαρά αναφέρονται σαν PWM) σου δεν είναι PWM, αλλά για να δουλεύεις ένα ανεμιστήρα σε λιγότερες στροφές, συνήθως για λιγότερο θόρυβο. Συνδέεις το 3-pin βύθσμα του ανεμιστήρα στα pins +5V,CHA FAN IN και CHA FAN PWR (χρησιμοποιώ την ορολογία από το pdf της μητρικής σου) και έτσι δουλεύει με 7 volt (12-5=7), άρα λιγότερη τάση, άρα λιγότερες στροφές.

Link to comment
Share on other sites

ακομα και χωρις να ειναι PWM , παλι θα μπορεις να κανεις αυξομειωση στροφων , απλα η διαφορα ειναι πως στο PWM η μειωση στροφων προκαλει και μειωση καταναλωσης ενω στην αλλη περιπτωση η καταναλωση του ανεμιστηρα θα ειναι ΠΑΝΤΑ η ονομαστικη . 

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,

Οι ανεμιστηρες που εχω ειναι όλοι pwm αρα 4pin.

Στις δυο θεσεις pwm που εχει η μητρική μπορω λοιπον να βαλω τα δυο σετ ανεμιστηρων που εχω και να αυξομειώνω τις στροφές.

Το τρίτο σετ θελω κυρίως να δουλεύει στο φουλ σε κατι απαιτητικό αλλα σε χαλαρούς ρυθμούς δουλειάς θελω να κατεβάζω τις στροφές.

Γενικά χρειάζομαι και στα τρία σετ ρύθμιση στροφών.

Μάλλον δε μπορω να το κανω με καποια απο τις υπόλοιπες θεσεις.

Αυτο που μου λες φίλε kpetro πως γινεται; Ποσώς με ενδιαφέρει η μειωση της κατανάλωσης.

Και κατι ακόμα που δε γνωρίζω.

Υπαρχουν στο εμπόριο pwm spliters με 2, με 3, ακόμα και με 5 θεσεις για αντίστοιχους ανεμιστηρες. Αυτα εχουν και βυσμα για να πάρουν ρεύμα απο το τροφοδοτικο.

Που χρειαζεται αυτο; Για τη περιπτωση που δε φτάνει το ρεύμα της μητρικής; Και εαν παίρνουν ρεύμα απο το τροφοδοτικο τοτε απο τη μητρική παίρνουν μονο εντολή για τις στροφές;

Εχω μπερδευτεί λιγάκι.

Έγινε επεξεργασία από andkokin
Link to comment
Share on other sites

τοτε χρησιμοποιησε ολα τα βυσματα . το οτι ειναι PWM δεν σημαινει πως ο ανεμιστηρας δεν θα δουλεψει με τον παρτοπαραδοτο τροπο .... βεβαια το θεμα εδω ειναι οτι ο ακροδεκτης που υποτιθεται κανει την δουλεια του PWM θα εκτεθει σε ταση 5V  ,   θελω να πιστευω πως το κυκλωμα του ανεμιστηρα δεν ειναι σαπιο και πως θα εχει μια διοδο για να κοψει το αναστροφο ρευμα . (αν ηταν 3pin δεν θα ακουμπησε αυτο τον ακροδεκτη) 

 

πανω σε αυτο το θεμα που σου εθεσα καλυτερα να απαντηση καποιος που το εχει ηδη κανει 

 

επισης.... κανενα εσωτερικο fan controller δεν υπαρχει στην αγορα?

 

(και δεν ποιανω την ερωτηση σου , πιο πραμα πως γινεται ? )

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες:

ακομα και χωρις να ειναι PWM , παλι θα μπορεις να κανεις αυξομειωση στροφων , απλα η διαφορα ειναι πως στο PWM η μειωση στροφων προκαλει και μειωση καταναλωσης ενω στην αλλη περιπτωση η καταναλωση του ανεμιστηρα

Και ρωτάω:

Πως γινεται αυξομείωση χωρίς η θεση της μητρικής να ειναι pwm;

Μονο με fan controler φαντάζομαι οτι μπορει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

PWM  - pulse width modulation  , χοντρικα ,στελνει την ταση υπο μορφη παλμων και ετσι πετυχαινει τις στροφες που ειναι ρυθμισμενο , για αυτο και τα ανεμιστηρια αυτα εχουν ενα ακομα ακροδεκτη 

 

ο κλασσικος τροπος ειναι με αντισταση στην σειρα , καποιο τρανσιστορακι ισως , δεν ξερω-δεν με νοιαζει  , το θεμα ειναι οτι γινεται 

 
 
με απλα λογια , εχεις 4 ακροδεκτες , ενας για τα 12v , ενας που ειναι το ground , ενας για να κανει αναφορα σε ποσες στροφες δουλευει και ενας τελευταιος που ειναι το PWM   , ο PWM κοβει σε κομματια την ταση που ερχεται απο τα 12V , με αποτελεσμα να παιρνεις ενα τμημα αυτης .  Στην περιπτωση ομως που δεν εχεις PWM? ειναι πολυ απλο ... απλα φροντιζεις εξ αρχης να μην φτασουν και τα 12V στον ανεμιστηρα ..... 
 
 
παραδειγματικα ....
εχω την asus gryphon Z87  
cpu/cpu opt ειναι κανονικα pwm και εχω αντιστοιχους ανεμιστηρες  , τα υπολοιπα 4 ειναι και αυτα σαν τα δικα σου 
παρολαυτα μπορω και αυξομειωνω τις στροφες κανονικοτατα μεσα απο το προγραμμα της μητρικης ....με 3pin ανεμιστηρια 
 
 
τον προβληματισμου στον εγραψα παραπανω , για ολα τα υπολοιπα μην ασχολησε - γινονται - 
Link to comment
Share on other sites

Έγραψες:

ακομα και χωρις να ειναι PWM , παλι θα μπορεις να κανεις αυξομειωση στροφων , απλα η διαφορα ειναι πως στο PWM η μειωση στροφων προκαλει και μειωση καταναλωσης ενω στην αλλη περιπτωση η καταναλωση του ανεμιστηρα

Και ρωτάω:

Πως γινεται αυξομείωση χωρίς η θεση της μητρικής να ειναι pwm;

Μονο με fan controler φαντάζομαι οτι μπορει να γινει.

 

Γίνεται με μεταβολή της τάσης. Δες εδώ για τις διαφορές

 

http://www.thelab.gr/topic/140007-ελεγχος-3πινου-ανεμιστηρα/?p=2094816

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ισχύει:
(Το πιν 4 είναι το πιο "μακρινό" από το "κλειδί" του fan header)
pin 1 = GND   

pin 2 = 12 Vdc  τροφοδοσία

pin 3 = Tacho  (RPM)

pin 4 = Control


Στην μητρική της ASUS έχουμε:
(Το μόνο πιν που αλλάζει λειτουργία είναι το 4ο)

pin 1 = GND

pin 2 = CPU / CHA FAN PWR >>> Chasi Fan Power sypply

pin 3 = CPU / CHA FAN IN  >>> Chasi Fan Input signal (εδώ ο ορισμός είναι λίγο περίεργος για rpm feedback,  αλλά δεν θα "τσακωθούμε κι  όλας ! :) )

pin 4 = CPU FAN PWM >>> Chasi Fan Pulse Width Modulated controll signal

pin 4 = +5V >>> Αυτό είναι μια σταθερή τάση 5Vdc που πάει στην είσοδο του PWM ενός ανεμιστήρα με 4 πιν και "λέει" στο κύκλωμά του ότι πρέπει να δουλέψει στις μέγιστες στροφές! (Duty cycle = 100% )

Φυσικά ακόμα και αν έλειπε αυτή η τάση και τo πιν αυτό δεν υπήρχε (η υπήρχε αλλά έμενε ασύνδετο στην μητρική) τοτε το κύκλωμα εισόδου του ανεμιστήρα θα λειτουργούσε στις μέγιστες στροφές (έχει εσωτερικά pull up resistor που ανεβάζει την τάση στη μέγιστη ονομαστική της εισόδου αυτής, δηλαδή στα 5Vdc)

Τώρα γιατί υπάρχει αυτή η τάση καταχρηστικά, μου διαφεύγει, ίσως έχει να κάνει με τον έλεγχο που εξασκεί το ASUS Xpert 2 πρόγραμμα στους ανεμιστήρες.

 

Οπότε με βάση τα προηγούμενα μπορείς να πειραματιστείς και δοκίμασε και το τι μπορεί να κάνει η μητρική με τα CHA FAN μήπως καποια από αυτά μπορεί να τα ελέγξει με Voltage controll και όχι με PWM.

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειράζει να μπερδευτείς με επιπλέον καλώδια υπάρχει pwm splitter/extender που ουσιαστικά πέρνει το 4ο pin από μια pwm υποδοχή και το δίνει σε άλλα 4 fans για να κάνεις control των στροφών. Ρεύμα πέρνει κανονικά κάθε fan από την δική του υποδοχή πάνω στην μητρική αλλά σε κάθε fan συνδέονται 2 καλώδια (1 της μητρικής και ένα του splitter/extender) που σημαίνει ότι ίσως γίνει "κουβάρι" το κουτί σου αν είναι μικρό. Ελέγχεις 1 pwm fan από μητρική και ρυθμίζεις και τα 4.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Βρισκόμουν στο site της nzxt να δω κατι για ενα δικό τους ψυγειο που εχω και έπεσα πανω σε αυτο:

http://www.nzxt.com/product/detail/148-GRID-digital-fan-controller.html

Ομολογώ οτι δε το είχα προσέξει.

Επίσης συνεργάζεται με την εφαρμογή CAM της nzxt την οποία εχω ήδη κατεβάσει αλλα δεν εχω ακόμα χρησιμοποιήσει καθότι στο παρών pc δεν εχω το radiator της nzxt.

Επιπρόσθετα συνεργάζεται και με εφαρμογή στο IOS και Android για "πειράγματα" μεσω wifi.

Κύριοι,

Λέει το pdf του προϊόντος http://www.nzxt.com/uploads/downloads/manuals/Grid_2B_manual-web.pdf

"PMW ανεμιστηρες θα κοντρολαρονται μεσω voltage".

Επίσης λέει οτι εχει 6x 3pin υποδοχές για ανεμιστηρες και βγάζει μάξιμουμ 30 watt.

Άλλα τεχνικά στοιχεία δε βρήκα κάπου οπότε να ρωτήσω εαν θα μπορούσε με spliter να πάρεις δυο οι τρεις ανεμιστηρες απο καθε έξοδο του εν λογω κουτιού. Θα σήκωνε η μια έξοδος 5 η 7,5 watt;

Με μια απλή σκέψη, χρειάζομαι 8 αλλα ας πούμε οτι χρειάζομαι 10 ανεμιστηρες επι 2,5 watt ο καθένας αρα 25 watt μεχρι τα 30 περισσεύουν αλλα 5.

Υπαρχει περιπτωση να κανω ζημια στο κουτάκι;

Κύριε seafalco βλεποντας τη φωτο με τη πλακέτα του κουτιού μήπως καταλαβαίνετε κατι παραπάνω;

Και κατι τελευταίο,

Ετσι που το βλέπω το κουτάκι δε πρεπει να χωρά βυσμα 4pin απο τους pwm fans που ήδη εχω.

Υπαρχει ανταπτορακι απο 4pin σε 3pin;

Έγινε επεξεργασία από andkokin
Link to comment
Share on other sites

Ναι ένας ανεμιστήρας 4pin (PWM)  μπορεί να ελεγχθεί απλά παίζοντας με την τάση τροφοδότησης.

Αν μειώσεις ας πούμε την τάση, τότε ο ανεμιστήρας θα εξακολουθεί να λειτουργεί συνεχώς στο 100% του duty cycle του, αλλά πλέον η τάση θα είναι χαμηλότερη!

Συνεπώς ο ανεμιστήρας θα στρέφεται πιο αργά.

Θεωρητικά με 30 Watt συνολικά μπορείς να μοιράσεις από 5 watt σε κάθε κανάλι.

Οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Τώρα όσο αφορά στην πλακέτα, δεν μπορώ από την ανάλυση του manual να πω κάτι περισσότερο από το ότι έχει switching βαθμίδα ελέγχου.

Μάλλον οδηγεί όλους τους ανεμιστήρες ταυτόχρονα και θα πρέπει να δεις τι γίνεται με την υποστήριξη ανεμιστήρων με 4 πινς! !

Καλοφτιαγμένη φαίνεται όσον αφορά  στα υλικά .

 

Σαν κάτι να θυμάμαι ότι την συγκεκριμένη την έχουμε συζητήσει και κάπου αλλού στο forum, αν καταφέρω να το βρώ , θα βάλω link. :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι έτσι όπως είπα : Κοινή τάση για όλους τους ανεμιστήρες.

Γιε δες εδώ όμως, έπεσα σε κάποιον   με δημιουργικές ανησυχίες! :)

 

https://rizvanrp.com/2014/11/nzxt-grid-review-alternative-fan-control-software/

 

Φαίνεται ενδιαφέρον!

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταίο,
Ετσι που το βλέπω το κουτάκι δε πρεπει να χωρά βυσμα 4pin απο τους pwm fans που ήδη εχω.
Υπαρχει ανταπτορακι απο 4pin σε 3pin;

 

 

Κάτι θα πρέπει να υπάρχει, αλλά δεν το χρειάζεσαι, γιατι ούτως η άλλως το 4ο πιν (PWM) θα είναι ασύνδετο , οπότε μπορεί να μείνει εκτός του βύσματος.

Συνεπώς ένα 3 pin to 2x3pin Ysplitter θα σου κάνει μια  χαρά την δουλειά!

Μποιρείς να πάρεις με "γυμνά άκρα" :

 

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Computer-PC-Casefan-extension-3-PIN-FAN-POWER-SPLITTER-/120764365375

mYQgm6SH9y8KFq2cjlNtADQ.jpg

Η και με καλυμμένα άκρα, οπότε με ένα κοφτάκι θα πρέπει να κόψεις το ένα πλαϊνό του βύσματος του splitter για να μπαίνει το βύσμα του ανεμιστήρα.

 

 

5PCS-PC-Cooling-font-b-Fan-b-font-2510-3

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.