Jump to content



Τεράστια εξαπάτηση απο ΟΤΕ σε νέο συμβόλαιο


Recommended Posts

Το θέμα έληξε, επέλεξα μια ας το πούμε χρυσή τομή. Η πρόταση της κυρίας είχε κρυφές παγίδες, στον δεύτερο χρόνο δεν μου εγγυώταν πως το ΟΤΕ ΤV θα έχει σταθερή χρέωση, υπάρχει και κίνδυνος να αυξηθεί μιας και ευθυγραμμιζόταν με τον εκάστοτε τιμοσσ, οπότε έκανα υποβάθμιση της γραμμής. Έβαλα 24αρα adsl και πλέον μαζι με OTE TV full pack και τηλέφωνα απεριόριστα και 30 κινητά πήγα στα 42,80 τον μήνα. Αυτό έπρεπε να είχα κάνει απο την αρχή, αλλά ήθελα να ζήσω την εμπειρία του vdsl βλέπεις τρομάρα μου. Ξενέρωσα με τον ΟΤΕ, ξενέρωσα με το vdsl τους το πανάκριβο, ας το χαρούν οι ίδιοι, 60φευγα ευρώ δεν αξίζει να δίνω. Στην τελική χαμήλωσα το πάγιο μου, έχω αυτό που θέλω αναφορικά με τηλεόραση κλήσεις και adsl, γλύτωσα και το τέλος ενεργοποιήσης, και ειμαι σίγουρος μια μέρα θα με πάρουν σε 1 χρόνο που θα έχει πέσει η τιμή του vdsl και θα το δίνουν σαν επέκταση στην μισή τιμή απο τώρα. Πχ 30αρα με 50 ευρώ σύνολο κτλ. Δεν θα πώ τέλος καλό όλα καλά, με έριξαν κάργα, απλά ξενέρωσα τόσο που είπα χέστο, ρίξε και το πάγιο και άραξε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας. Μετά απο ώριμη σκέψη, κατάλαβα πως ήταν μια ανώριμη επιλογή η vdsl. Τώρα κάνω το τελευταίο μου σερφάρισμα, αύριο θα έχει διακοπει. Ανώριμη επιλογή, γιατί στο σπίτι ειμαι λίγο και δεν κάνω μεγάλη χρήση, θα πλήρωνα στην τελική 17 ευρώ παραπάνω για την ιδέα να έχω απο 12αρα, 50αρα, που δεν λέω, τρέλα ηταν, αλλά οχι κάτι επαγγελματικό για μένα και επιβεβλημένο για να δίνω 55+. Εκτιμώ πως σε 1-2 χρόνια θα το δίνουν σαν επέκταση σε υφιστάμενους πελάτες με μικρή διαφορά. θα περιμένω στωικά ως τότε. Στην δουλειά έχω 24αρα που κλειδώνει 24 και κατεβάζει με 2 mb/sec, οτι θέλω το τσιμπάω, μόνο mkv κατεβάζω ειμαι τρελός σινεφίλ, απο ****** και ****. Σπίτι αμα κάτσω ίσως απλά σερφάρω και κατεβάσω κάτι έξτρα, οκ, αντι για 1 ώρα, θα κατέβαινε σε 15 λεπτα, και τι έγινε. Ας παρηγορηθώ λίγο. Νοιώθω οτι μου έκλεψαν κάτι, αλλά κάθε εμπόδιο για καλό. Σε σχέση με το τρισάθλιο start pack της νοβα τουλάχιστον τώρα με 42,80 έχω τα πάντα το πληρες μπουκέτο που μου αρέσει πολύ (ενώ στην 4νετ αμα τα έβαζα όλα θα πήγαινε 50+). Απλά υπάρχει ένα μεγάλο γαμώτο, όμως μέσα μου ξέρω πως έκανε μια οικονομικά πιο σοφή επιλογή και βλέπουμε, φίλοι που έβαλαν πριν 1 έτος vdsl με tv κτλ δίνουν σε 2ετες συμβόλαιο 75 ευρώ τον δεύτερο χρόνο, εμένα φέτος θα πήγαινε 62, εκτιμω του χρόνου τέτοια εποχή ένα 2play με vdsl 30 και ote tv full pack θα έχει μετα βίας 50 ευρώ. Για την ιστορία, μίλησα με καλό φίλο που δουλεύει μέσα στην Cosmote και μου είπε πως δεν θα έβγαζα άκρη μαζί τους παρά το όποιο κυνηγητό. Η όντως ήταν γενικεύμενο λάθος στους καταλόγους τους και την πατησα πολλοί πωλητές και πελάτες, ή δόλος του πωλητή ή μεμονωμένο λάθος. Στα τυπωμένα συμβόλαια είχαν περάσει οτι ήθελαν, στην ηχογράφηση άλλη ιστορία, θα μου έβγαζαν το χτικιό, επέλεξα την ψυχική ηρεμία, ένα οικονομικότερο πρόγραμμα και πιστεύω η υπομονή ειναι αρετή και κάθε εμπόδιο για καλό, μια μέρα θα μου γυρίσει πίσω σε καλό. Θα το θυμάμαι όμως για πάντα αυτό το νταβατζιλικι του ΟΤΕ, θα του το χρωστάω μια μέρα. Παω να δώ την mkv ταινία που έβαλα πριν 10 λεπτα και κοιτα να δεις, η 50αρα το έφερε τόσο γρήγορα που δεν το πιστευω. Θα μου λείψεις vdsl 50 αλλά δεν σε έχω ανάγκη, θα ζήσουμε χώρια για την ώρα γιατί είσαι ακριβή γκόμενα.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
πιπέρι
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και με μερικές αναφορές σε ***** και ***** για ταινίες κλείνει ήσυχα και όμορφα ένα ακόμα thread

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Κουμπάκι αναφορά έχουμε;
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa ωραίος!!! Η εξαπάτηση δεν παύει να ειναι τεράστια για εμένα όπως και οι ελιγμοί τους και η αθέτηση του λόγου τους. Φόρα πήρα αλλά για να μην χάνω χρόνο έκανα άμεσα αξιολόγηση της κατάστασης συμβουλευόμενος φίλους που έχουμε άμεση εσωτερική σχέση με ΟΤΕ - Γερμανό κτλ καθώς και τον δικηγόρο μου και προσωπικό φίλο, και κατέληξα πως η πιθανότητα να κερδίσω μπροστά στην ταλαιπωρία δεν άξιζε. Πήρα άλλη πορεία, επέλεξα κάτι πιο οικονομικό, αυτό που για την χρήση που κάνω έπρεπε απο την αρχή να επιλέξω, και θα περιμένω να πέσουν και άλλοι οι τιμές, που θα πέσουν σίγουρα ώστε στο μέλλον να βάλω vdsl. Το θέμα έληξε αλλά δεν παύω να ειμαι ξενερωμένος και να νοιώθω ρηγμένος. Ούτε η 4νετ που την έλεγα καφενείο δεν μου έκανε ποτέ τέτοια λαμογιά, ξεκινήσαμε στραβά με τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι το χαμηλότερο συμβόλαιο είναι προτιμότερο τελικά, αλλά:

Στο ΦΕΚ του 2013 που ρυθμίζει τα τηλεπικοινωνιακά, αναφέρεται σαφώς ότι είναι ευθύνη του παρόχου (παραφράζω από μνήμης):

1. Για τηλεφωνική πώληση να αναφέρει πλήρως και απολύτως σαφώς όλες τις χρεώσεις του πελάτη

2. Να αποδείξει ότι ο πελάτης ήταν πλήρως ενήμερος και σύμφωνος με τις χρεώσεις

 

Και οι περισσότεροι φορείς που έκανες την καταγγελία και ο δικηγόρος θα ήταν σίγουρα χρήσιμα σε δεύτερη φάση. Αρχικά, αρκεί η αμφισβήτηση λογαριασμού και στη συνέχεια η απάντησή τους με καταγγελία σε ΕΕΤΤ και συνήγορο καταναλωτή. Η πρώτη θα ελέγξει την ορθότητα και θα επιβάλλει το πρόστιμο (κάτι που δε σε επηρεάζει) και ο δεύτερος θα μεσολαβήσει μεταξύ των μερών για διευθέτηση. Εφόσον αυτό δεν ευδοκιμήσει, καταφεύγεις και στα υπόλοιπα.

 

Λόγω της έκτασης του μηνύματός σου και της αναλυτικής περιγραφής, δεν είναι κακό ένα χωριστό θέμα, αλλά με μια γρήγορη ερώτηση στο θέμα με τα δικαιώματα του καταναλωτή ίσως να είχες κάνει πιο γρήγορα δουλειά :).

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελείωσε το παιχνίδι, έκαναν ζαβολιά και εγώ συμβιβάστηκα για να αποφύγω το τρέξιμο, κυρίως από το ξενέρωμα. Οχι δεν θα πάρουν παραπάνω 15 ευρώ για μια vdsl που ήταν ποθητή αλλά οχι αναγκαία. Όταν οι τιμές ειναι σε ανθρώπινα επίπεδα βάζουμε τότε. Για τα άλλα που λες σε ευχαριστώ και έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λες, ίσως έπρεπε να το κυνηγήσω αλλά πραγματικά την υγεία μου θα χάλαγα και τίποτα άλλο. Κάθε εμπόδιο για καλό, είμαι σίγουρος ειδικά για αυτό, θα ήμουν κλειδωμένος σε μεγαλύτερη τιμή για 2 χρόνια ενώ τώρα πιστεύω θα επωφεληθώ σε 1 χρόνο απο προσφορά επέκτασης στο μισό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα μικρό update στην ιστορία αυτή...

 

Λαμβάνω εχθές τον πρώτο λογαριασμό, και ήταν 120 ευρώ. Πείτε με παράλογο, το ξέρω οτι δεν έχουν κάνει λάθος, αλλά μας ρωτάνε αν έχουμε να πληρώσουμε 120 μαζεμένα, ειδικά όταν στην περίπτωση μου έχουν γίνει τα παρακάτω:

05/02 ενεργοποιούμε απο φορητότητα στο 2play vdsl 50 απερ. σταθ. + ote tv full pack με τελικό συμφωνημένο πάγιο και υπογεγραμμένο συμβόλαιο 53,80 τελικό. Έχω μόνο τηλέφωνο και ιντερνετ απλό adsl.

09/02 λαμβάνω vdsl router και πλέον ενεργοποιείται επίσημα και το ιντερνετ και ειναι χρεώσιμο.

Άμεσα ζητώ ενεργοποίηση ebill ώστε να λαμβάνω μηνιαίο λογαριασμό ηλεκτρονικά και να μην έρθει ο πρώτος λογαριασμός δίμηνος και είπαν οκ.

15/02 ενεργοποιείται και το ote tv

Την ίδια μέρα όμως μου λένε πως το συμβόλαιο μου δεν μπορεί να περαστεί το σύστημα παρότι το αναγνώρισαν και έγινε ηχογράφηση διότι υπάλληλος τους μου έδωσε λάθος τιμη, το 53,80 ήταν για το 30αρι vdsl.

16/02 μετά απο καταγγελίες και μανούρα συμβιβάζομαι να υποβαθμίσω την γραμμή σε adsl24 + όλα τα άλλα με νέο πάγιο 42,80 και χωρίς πρόστιμο υποβάθμισης εννοείτε και δώρο τα τέλη φορητότητας λόγω της βλακείας τους και της εξαπάτησης τους να αλλάξω συμβόλαιο.

Οπότε απο 16/02 δεν λαμβάνω υπηρεσίες vdsl50 αλλά 24.

Σκάει ο πρώτος λογαριασμός εχθές χωρίς ote tv, απο 04/02 - 15/02, με αναλογίες χρήσης για το καθετί, δίμηνος, ζητώντας και να προκαταβάλω το πάγιο της επόμενης χρήσης για ένα πρόγραμμα που εγώ δεν έχω καθώς και τα τέλη φορητότητας που έταξαν πως δεν θα φανούν. ΣΥΝΟΛΟ.. 120 ΕΥΡΩ.

Μίλησα με την προισταμένη του τμήματος παραπόνων που μου είχε τάξει την νέα συμφωνία, μου εξήγησε πως πρέπει να το πληρώσω και αναγκαστικά ο πρώτος λογαριασμός θα ειναι δίμηνος και ας είχα ζητήσει ebill, πάντα έτσι γίνεται λέει, και απο εκει και πέρα τον Απρίλιο που θα σκάσει ο νέο μηνιαίος ηλεκτρονικός πλέον λογαριασμός, θα έχει κάνει το σύστημα αυτόματα όλες τις διορθώσεις, δηλαδή θα χρεωπιστώνει απο το προπληρωμένη υπηρεσία του μηνός μπροστά την διαφορά λόγω υποβάθμισης, θα προσθέτει την αναλογική χρήση του ote tv για το διάστημα αυτό μιας και δεν τιμολογήθηκε τώρα, ενώ παράλληλα θα πιστώνει και την φορητότητα. Μου εξήγησε πως δεν έγιναν οι ενέργειες αυτές γιατι ο λογαριασμός εκδόθηκε 15/02 ενώ οι αλλαγές που έγιναν τις κάναμε στις 16/02. Ζήτησα να μην πληρώσω τον λογαριασμό και να εκδοθεί νέος σωστός, δεν γίνεται μου είπε, συστημικό θέμα.

Οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιούν ιδιαίτερα πολύπλοκοι, οι υπολογισμοί τους αδύνατον να τους αναπαράγω, πρακτικά έλεγχο αν με κλέβουν δεν μπορώ να κάνω, και καλούμε να δωσω μαζεμένα 120 ευρώ για τα συστημικά τους προβλήματα και να τα πάρω πίσω αργότερα. Εφορία και δημόσιο μου θυμίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο επόμενος θα εκδοθεί μέσα στον Απρίλιο, αν δεν πληρώσω ως 20/3 θα διακόψουν την παροχή υπηρεσίας, το ρώτησα αυτό. Είναι δημόσιοι, παράλογοι λέμε οι τύποι, χειρότεροι απο εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ο επόμενος θα εκδοθεί μέσα στον Απρίλιο, αν δεν πληρώσω ως 20/3 θα διακόψουν την παροχή υπηρεσίας, το ρώτησα αυτό. Είναι δημόσιοι, παράλογοι λέμε οι τύποι, χειρότεροι απο εφορία.

 

Οπότε πρόλαβέ τους και κανε επωνυμη καταγγελια στον ΣτΚ. Παρουσιασε τα χαρτιά/εγγραφά σου....

Link to comment
Share on other sites

Το έμαθα εκ των υστέρων οτι ο πρώτος λογαριασμός έρχεται έντυπος, αλλά στην αρχή οι ανίδεοι μου έλεγαν οτι μπορούμε να το κάνουμε και αλλιώς. Δεν υπάρχει λόγος καταγγελίας, απλά παραθέτω πόσο δύσκαμπτοι γραφειοκράτες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μετά από 20 χρόνια πελάτης της ΟΤΕ με 4 νούμερα στο αφμ μου πήρα και εγώ την απόφαση να φυγω και να πάω fortnet. Αφού η κατάσταση με τον ΟΤΕ έφτασε στο απροχώρητο.91€ Τ δίμηνο απεριόριστα αστικά υπεραστικά 6 ώρες κινητά και 24 Adsl. Πήγα στην φορθνετ με 37,77 24 internet απεριόριστο αστικά υπεραστικά και nova cinema. Με δωρεάν τν πρώτο μήνα και τον 13. Έχασα Τ κινητό που Δν μεφιεφερε Γτ έχω απεριόριστα Στα κινητά. Σήμερα Τ μεσημερι κλασικά 4 ιωρα δέχτηκα Τ κλασικό τηλεφώνημα από τον κύριο ΟΤΕ και για μια ακόμα φορά μου χάλασε τον μεσημεριανό μου ύπνο. Και ξεκίνησε Τ παραμύθι. Και μαντέψτε Τ προγραμμα που πλήρωνα 45€ τον μήνα μου Τ πήγε στα 23€ ναι στα 23€ και μου είπε ότι μπορεί να μου βάλει Και 2 ώρες για διεθνή κλήσεις. Ακούγεται όντως δελεαστικό. Μετά της είπα γιατί με αφήνεται τόσο καιρό να πληρώνω τόσα λευτα ενώ υπάρχει τέτοια προσφορά (παίζοντας της τον ανήξερο για την πολιτική τους. Στην τελική για κάτι αντίστοιχο με την φορθνετ που έκλεισα με Τ φουλ πακέτο ΟΤΕ tv μου είπε στα 42€. Αφού συνέχισα Τ παραμύθι του άπιστου Θωμά. Μου είπε ότι θα μ κάνει δώρο μοα δωροεπιταγή των 60€ για εξαργύρωση σένα καταστήμα τους. Θέλοντας να τελειώσω την κουβέντα μου την πήγε στα 100€ την δωροεπιταγή σε πρώτη φάση. Και βλέπουμε στην συνέχεια. Αυτά κύριες και κύριοι. Παρόλα αυτά για Τ γαμωτο εγώ θα καω στην φορθνετ αν και νομίζω ότι όπως ήρθαν Τ πράγματα με συμφέρει τελικά η cosmote αλλά είναι δυνατόν να φτάνουμε σ τέτοια κατάσταση; Είχα πάει πάνω από 10 φορές στο κατάστημα και μου είπανε ότι Δν υπάρχει κάποια προσφορά καλύτερη από αυτή των 45€ 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.