Jump to content



Απόψεις Για Τον G3258 Για Gaming.


hoakin1981

Recommended Posts

Τρέχων κάτοχος Core2Duo E8400 με μια μητρική που αφενός δεν παίρνει 4-πύρηνους & αφετέρου έχει όριο μνήμης τα 4GB.

 

Ομολογώ εξαρχής πως δεν κοιτούσα κάν για Intel μιας που όλοι οι επεξεργαστές που αξίζουν είναι πολύ ακριβοί (για μένα), μέχρι που τυχαία πέτυχα ένα αρθρο για τον 3258 και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Ψάχνοντας το λίγο παραπάνω απο όσο κατάλαβα αν μπείς στην διαδικασία να τον κλοκάρεις τότε μετατρέπεται σε πολύ δυνατό εργαλείο οπότε μιας που είναι αρκετά φτηνός (ακόμα και καινούργιος) με έβαλε σε σκέψεις.

 

Θα μπορούσα πχ. να προτιμήσω αυτόν, με μία 1150 μητρική και 8GB DDR3 μνήμη και να κάνω την δουλειά μου για ένα διάστημα.

 

Μελλοντικά, αλλάζω τον 3258 με κάτι καλύτερο και κυρίως με περισσότερους πυρήνες.

 

Ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις πάνω στο θέμα. Τονίζω πως με ενδιαφέρει για gaming και πάνω σε αυτό η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι οι 2 πυρήνες. Άν ήταν 4-πύρηνος δεν θα το συζητάγαμε κάν.

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Ενδεικτικά αναφέρω πως το budget που υπολογίζω είναι 200 Ευρώ και η εναλλακτική μου θα ήταν ένας FX-6300

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι τιμιο cpu κυριως λογω του οτι ειναι ξεκλειδωτο και ανεβαινει ακομα και με στοκ ψυξη αρκετα ψηλα.

Σε παιχνιδια παρολαυτα που διψανε για πολυεπεξεγασια σιγουρα θα εισαι αρκετα πισω ακομα και απο εναν ι5 περασμενης γενιας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που ειναι.

 

Στα παλαιοτερα game που ειναι single threaded η γενικα πανω απο 1-2 cores δεν χρησιμοποιouναι σωστα κυριως λογο engine, τοτε ο G3258 στα 4.5 ειναι μια χαρα και λιγο πολυ το ιδιο με εναν ι5 και εναν ι7.

 

Απλα οπως αναφερεις σε φοβιζουν οι 2 πυρηνες και εχεις ενα δικιο γιατι αυτο ηδη αρχισε να αλλαζει.

 

Μετα αναλογα τι καρτα γραφικων θα βαλεις ειναι, τι θες να κανεις με αυτο.

 

Αν θες να τον εχεις για "μελλοντικα" παιχνιδια και ισως να δεις ενα θεμα, δεν θυμαμαι που το ειδα, αλλα βγαζει καλο bottleneck στα GPU oriented games με μεγαλες καρτες (780 Τι/980/970 κτλ) αλλα παλι δεν σημαινει οτι δεν παιζει καθολου, προφανως ο ι5/ι7 στα 4.5 τραβαει παραπανω στα καινουργια game αλλα δεν σημαινει οτι o g3258 δεν τα παιζει.

 

Για future proof τοτε οχι, g3258 εισαι λιγο δυσκολα, αλλα για το budget σου καλυτερα να βαλεις αυτον και οταν εχεις λεφτα πηγαινε σε ι5, θα πεσουν και οι τιμες λιγο μετα τους skylake σε ενα εξαμηνο.

 

Λιγο πολυ με stock ψυκτρα πηγαινει στα 4.5Ghz οποτε αν εχεις ηδη καμια εισαι μια χαρα.

 

Παρτον, πανε τον στα 4.5Ghz οταν εχεις 200ε ξανα αλλαξε τον για 4670Κ/4690Κ οταν θα αρχισουν να πεφτουν λιγο οι τιμες μετα τον αυγουστο.

 

Απλα μην ξεχασεις Ζ97 :D

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο κρατάς την 5850, μην περιμένεις να δεις ουσιαστικές αλλαγές στο gaming. Αλλού λίγα πράγματα, αλλού τίποτα. Η κάρτα σε περιορίζει πρώτιστα, μετά ο επεξεργαστής.

 

Στην παρούσα φάση με μόνο 4GB μνήμη και τον Ε8400 δεν είμαι τόσο σίγουρος, αλλά σε γενικές γραμμές δεν διαφωνούμε. Αυτό είναι το πρόβλημα μου, θέλω αυτή τη στιγμή έναν επεξεργαστή που θα με βγάλει 2 χρονάκια χωρίς πρόβλημα και με κάποιους συμβιβασμούς ώστε τα επόμενα χρήματα να πάνε σε νέα κάρτα γραφικών και όχι απαραίτητα επεξεργαστή. Και i7 να βάλω μετά με την 5850 δεν κάνω τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Μη πετάς τα λίγα λεφτά που έχεις σε Intel και κουτσή λύση. Mε 200 ευρώ για ολοκληρωμένη λύση για τα επόμενα 2 χρόνια είναι μονόδρομος ο 860k και είσαι οκ για μέχρι να τα ξαναλλάξεις όλα και με το χαμηλότερο κόστος.  Αν θές Intel περίμενε να μαζέψεις λίγα ευρώ ακόμα και ξαναρώτα. 

Link to comment
Share on other sites

Μη πετάς τα λίγα λεφτά που έχεις σε Intel και κουτσή λύση. Mε 200 ευρώ για ολοκληρωμένη λύση για τα επόμενα 2 χρόνια είναι μονόδρομος ο 860k και είσαι οκ για μέχρι να τα ξαναλλάξεις όλα και με το χαμηλότερο κόστος.  Αν θές Intel περίμενε να μαζέψεις λίγα ευρώ ακόμα και ξαναρώτα. 

 

Πόσα είναι τα "λίγα Ευρώ ακόμα"? Το θέμα όμως είναι να αποφύγουμε το "ξαναλλάζω όλα σε 2 χρόνια", αλίμονο αν αλλάζουμε μητρική τόσο συχνά. Προσωπικά τουλάχιστον το θεωρώ υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μεγάλο το κόστος των 60-70 ευρώ. Επίσης δεν είναι υπερβολή να τα αλλάξεις όλα αν χρειαστεί, μετά από δύο χρόνια που λές, όταν θα τα έχεις πληρώσει 200 ευρώ. Στην τελική θα μπορέσεις να τα πουλήσεις δεν θα τα πετάξεις. Επίσης μετά από 2 χρόνια ίσως αλλάζουν πολλά αλλά ίσως και τίποτα.

Εγώ, και όχι μόνο, θεωρώ ότι δίνεις 200 τώρα και είσαι καλυμμένος για όσα χρόνια έχεις εγγύηση, δλδ 3. Όταν θα βάλεις και μια καλή κάρτα της τάξεως των 200-300 ευρώ βλέπεις που βρίσκεσαι και αναθεωρείς την κατάσταση. Δεν την παντρεύεσαι την μητρική και την CPU, τα χρησιμοποιείς για όσο σε καλύπτουν. Οι επιλογές είναι πολλές το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή με 200 ευρώ αυτή είναι η πιο προσοδοφόρα λύση. Μπορείς επίσης να πάς και στον G3258 με ίδιο κόστος αλλά ίσως να χρειαστείς τους παραπάνω πυρήνες πολύ πιο γρήγορα από ότι νομίζεις, γιαυτό και αρκετοί προτείνουν AMD 860Κ.

Link to comment
Share on other sites

εδω τωρα μετα δυσκολιας παιρνουν αμδ μιας και δεν "πειθει" ..θα τα αγορασουν μτχ μετα απο δυο χρονια?

 

Ενας μικρος ακομα pentium οcable να βγει και εχει ψιλοκαταστραφει η αγορα των μτχ.

Ουτε για δευτερο μηχανημα δεν θα παιρνεις μτχ..

 

Μια μικρη ocable μητρικη των 50-60€ ..ενας g3258 και oc@4500 και θα εισαι μια η αλλη με τον 860k.

 

Μη κολλας(κολλατε) στα ποσα threads δειχνει ο task manager.

Τα εχουμε 1000πει...(2 modules εχει..και μακαρι να απεδιδε σαν "true" 4-core...αλλα δεν ..και ουτε προκειται ..γιατι δεν ειναι 4core.

 

Απο την αλλη (ιδια δλδ) σε 1-2 χρονια παιρνει μτχ εναν 4690κ με 100€ max και συνεχιζει να εχει το μηχανημα για καμποσο καιρο ακομα. 

Aπο αμδ..στον κουβα...εκτος αν τα παρει κανεις για 20-30€..Ουτε καν htpc δεν στηνεις μιας και δεν εχετε παρει cpu με ondie καρτα.

Link to comment
Share on other sites

εδω τωρα μετα δυσκολιας παιρνουν αμδ μιας και δεν "πειθει" ..θα τα αγορασουν μτχ μετα απο δυο χρονια?

 

Ενας μικρος ακομα pentium οcable να βγει και εχει ψιλοκαταστραφει η αγορα των μτχ.

Ουτε για δευτερο μηχανημα δεν θα παιρνεις μτχ..

 

Μια μικρη ocable μητρικη των 50-60€ ..ενας g3258 και oc@4500 και θα εισαι μια η αλλη με τον 860k.

 

Μη κολλας(κολλατε) στα ποσα threads δειχνει ο task manager.

Τα εχουμε 1000πει...(2 modules εχει..και μακαρι να απεδιδε σαν "true" 4-core...αλλα δεν ..και ουτε προκειται ..γιατι δεν ειναι 4core.

 

Απο την αλλη (ιδια δλδ) σε 1-2 χρονια παιρνει μτχ εναν 4690κ με 100€ max και συνεχιζει να εχει το μηχανημα για καμποσο καιρο ακομα. 

Aπο αμδ..στον κουβα...εκτος αν τα παρει κανεις για 20-30€..Ουτε καν htpc δεν στηνεις μιας και δεν εχετε παρει cpu με ondie καρτα.

 

Δεκτό αλλά κάπου διάβαζα πως υπάρχουν παιχνίδια που απλά δεν τρέχουν σε 2-πύρηνους επεξεργαστές ή έστω πως υπάρχουν διάφορα προβλήματα. Τι γίνεται αν τα νεότερα παιχνίδια λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Να αποδιδει διαφορετικα ..ναι ...να μην τρεχει καθολου δεν "παιζει"(σαν περιπτωση).

 

Αλλα... ειτε παρεις 860κ ειτε g3258 στα παιχνιδια θα αποδιδουν λιγο πολυ το ιδιο.

Δεν ειναι 4core για να σε ξελασπωσει αργοτερα...

Απλα θα πρεπει να κανεις oc ..οποιον και να παρεις..(ιδιως τον g μιας και εχει χαμηλα ρολογια).

 

Τα νεοτερα παιχνιδια θα απαιτουν καρτα πρωτιστος...Με 5850 1γβ σουπα δεν κανεις.

Μετα θα θες καρτα ..και μετα θα θες παλι cpu 

 

Πλεον το θεμα παει καθαρα στη θεωρια .."και τι θα γινει" .."και πως θα γινει" ..και ακομα περιμενουμε τα next gen παιχνιδια (ορος εε?) κα τελικα εσκασε mantle/dx12 που δινει ανασα (ως προς τα fps) στους μικρους (παιρνοντας το μεγιστο που μπορουν)..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Μετα θα θες καρτα ..και μετα θα θες παλι cpu 

 

 

Aυτό. Αν ο φίλος σκοπεύει να πάρει δυνατή κάρτα στο μέλλον, τότε ούτε ο 860Κ ούτε ο g3258 είναι καλές επιλογές. Σωστή η κίνηση να πάει πρώτα σε cpu-mobo-ram αλλά πρέπει να επιλέξει ανάλογα και με τα μελλοντικά σχέδια για κάρτα. Αν μιλάμε για κάρτα των >200 ευρώ τότε ας μαζέψει χρήματα για i5.

Link to comment
Share on other sites

Τότε βάζεις άλλο ένα G3258 πάνω στον προηγούμενο και έχεις ένα double intel burger που δε μασάει σε τίποτα :p

Ρε συ NTG τα fanboyλίκια δε βοηθάνε στο να βγεί ένα σωστό συμπέρασμα. Επειδή ορισμένοι κολλάτε πραγματικά και παρουσιάζετε κούφια επιχειρήματα ας το θέσουμε αλλιώς μπάς και γίνει αντιληπτόν.

 

ΑΣ θεωρήσουμε λοιπόν τον 860Κ ώς τον I3 των 80 ευρώ ο οποίος είναι 40 ευρώ (35% περίπου) πιο φτηνός από τον I3-4160 των 120 ευρώ αλλά δεν υπολείπεται 35% σε επιδόσεις, 10% το πολύ, με έξτρα μειονεκτήματα για ορισμένους την θερμική συμπεριφορά και την επεκτασιμότητα. Όταν το μπάτζετ είναι στα 200 ευρώ θα βάλεις τον 860Κ, αν πας στα 250 θα βάλεις τον I3. Αν θεωρείς επιχείρημα τα περί 2 modules κλπ τότε και ΟΛΟΚΛΗΡΗ η σειρά I3 είναι του πεταματού διπύρηνοι με ψευτοhyperthreading και τζάμπα τους παίρνει ο κόσμος αφού με την ίδια λογική δεν πείθεται από την AMD. Δεν είδα να επιχειρηματολογεί κανείς με τέτοιο τρόπο για τους I3 οπότε μην το κάνεις και για τους X4 AMD διότι δεν υφίσταται αυτή η λογική. Be reasonable και πάντα πάρτε υπόψη το μπάτζετ γιατί ΑΥΤΟ και μόνο αυτό ορίζει το VFM της κάθε πρότασης.

Link to comment
Share on other sites

οσο και να θελω, μιας και εχω Pentium στα χερια μου και βλεπω τις δυνατοτητες του, δεν θα τον προτεινα για gaming PC, εστω και για medium settings...!  πολυ καλος για Office PC και για HTPC, αλλα Gaming PC........???   δεν νομιζω..!  εκτος αν μιλαμε light games ή για παιχνιδια 2-3-5 ετων..!  

 

δυστυχως - ευτυχως (δεν εχει σημασια), τα παιχνιδια, αλλα και τα windows, πανω στα οποια "πατανε", μπορουν και διαχειριζονται καλυτερα -πλεον- τους πολλους πυρηνες.  

 

αν λοιπον ακομα και σημερα, προτεινονται pentium για παιχνιδια, τοτε μαλλον καπου ειμαστε λαθος..! οσο και να επιμενουν ορισμενοι, για το αντιθετο...!! 

 

πολυ σωστα, λετε, οτι παιρνει μια βαση, για να μπορει να βαλει i5 αργοτερα. ομως.... μεχρι να μπορεσει να παρει τον i5, γιατι θα πρεπει να γονατιζει το μηχανημα, και να σιχτιριζει ο κατοχος για να παιξει GTA, Advanced Warfare, και δεν ξερω τι αλλα νεα απαιτητικα παιχνιδια θελει ο καθενας...? 

 

σαφως ο καθενας εχει την αποψη του..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

 

 

αν λοιπον ακομα και σημερα, προτεινονται pentium για παιχνιδια, τοτε μαλλον καπου ειμαστε λαθος..! οσο και να επιμενουν ορισμενοι, για το αντιθετο...!! 

 

πολυ σωστα, λετε, οτι παιρνει μια βαση, για να μπορει να βαλει i5 αργοτερα. ομως.... μεχρι να μπορεσει να παρει τον i5, γιατι θα πρεπει να γονατιζει το μηχανημα, και να σιχτιριζει ο κατοχος για να παιξει GTA, Advanced Warfare, και δεν ξερω τι αλλα νεα απαιτητικα παιχνιδια θελει ο καθενας...? 

 

 

Το ποστ σου κατα μια (σουρεαλιστικη) εννοια μοιαζει βγαλμενο απο το 2000...και πιο πισω. :p (χιουμοριστικα)

 

Δεν προτεινουμε pentium για παιχνιδια.

Εδω δεν υπαρχει καν budget 400-500€

Eiναι μεταξυ -οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον- 860k και g3258..οπου ο "pentium" (να συνεχισω τη προ-μιλλενιουμ κουβεντα) εχει και το πλεονεκτημα του φθηνοτερου overall.

(120€ ..χωρις ιδιαιτερο κοπο για μητρικη και επεξεργαστη μαζι).

 

Miας και εχεις ocable μητρικη σου προτεινω να αλλαξεις με 20-30€ τον πεντουμ ( :p) και να δοκιμασεις τον G3258 @ 4.500μηζ..που ειναι 50% πιο γρηγορος απο αυτον που εχεις τωρα.

Μπορεις να κανεις και μια δοκιμη με την καρτα που εχεις να δεις ποσο στεκει.

(δεν λεει οτι σπερνει..αλλα σε non-budget λυση ειναι οτι καλυτερο δεδομενου οτι το μονο που  μενει μετα ειναι ενας ι5/ι7/xeon.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις πάνω στο θέμα. Τονίζω πως με ενδιαφέρει για gaming και πάνω σε αυτό η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι οι 2 πυρήνες. Άν ήταν 4-πύρηνος δεν θα το συζητάγαμε κάν.

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Ενδεικτικά αναφέρω πως το budget που υπολογίζω είναι 200 Ευρώ και η εναλλακτική μου θα ήταν ένας FX-6300

γι αυτο ακριβως το διευκρινησα...!!!  

 

 

εγω τον εχω για Office pc, οπου και φυσικα, δεν εχω κανενα θεμα, γιατι δεν κανει κατι βαρυ..! γι αυτο και δεν χρειαζομαι και Ocable επεξεργαστη. την μητρικη την επελεξα, γιατι εχει Parallel port και δεν κοιταξα αν μπορει να κανει OC σε επεξεργαστη, να σου πω την αληθεια...!  αν κανει..,  καλο ειναι..!!

 

αν ομως τον συγκρινω με το Htpc με Phenom 720, που εχει φορτωθει με σερβερ, 24/7 on, και παιζει και παιχνιδια, και κανω ακομα και μετατροπες video, οποτε χρειαστει, και αυτα μπορει να τα κανει παραλληλα, εε..... με συγχωρειτε αλλα θα προτιμουσα να δωσω +15-20€  για 860K.  

 

και πιστευω, οτι το ζητουμενο ειναι περισσοτερο στις απαιτησεις των παιχνιδιων που θελει να παιξει, ωστε να δει αν μπορει να τα παιξει με αυτους τους επεξεργαστες..!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.