Jump to content



Aγορα gpu, ssd, ram για 1080p gaming


XMorsX

Recommended Posts

Μη θέλοντας να ξεπερασω τα 300 ευρω, αποφάσισα να αγορασω την ASUS R9 290-DC2.

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=cbd5d412-8ac5-4168-aa77-0b7269be9af1

 

Καποια αντίρρηση / εναλλακτικη πρόταση? Το υπολοιπο συστημα ειναι i5 2400, Corsair TX 650, Asrock H67M.

 

Επίσης ram :  Kingston HyperX Fury Red 8GB DDR3 1866MHz HX318C10FR/8  (γνωριζω οτι θα τρεχουν στα 1333, αλλα δεν κοστιζουν περισσοτερο και με βολευει το καταστημα)

 

http://www.e-gate.gr/kingston-hyperx-fury-red-8gb-ddr3-1866mhz-hx318c10fr-8.html

 

ssd:  http://www.t-support.gr/p.OCZ-ARC-100-240GB-ARC100-25SAT3-240G.1085781.html (αυτο ειναι το budget και η χωρητικοτητα που με ενδιαφερουνε).

 

H παραγγελια θα γινει αυριο, αφου δω τις καινουριες προσφορες στο crazy sundays. Ευχαριστω.

 

ΕDIT: Η καρτα αλλαξε με την Sapphire R9 290 4GB Tri-X OC

 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=d494d40a-49db-4213-8f55-c416cf335758

 

Κουτι εχω το CM silencio 650 Pure, φανταζομαι θα χωρεσει. Μπορω να βγαλω τις θεσεις για τους δισκους μπροστα, εναν HDD και εναν ssd θα εχω μονο ετσι κι αλλιως.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Δεκτο, το εψαξα και εγω λιγο τωρα που το ειπες και πρεπει να εχεις δικιο. Υπαρχουν και τα παραπονα οτι η asus χρησιμοποιει ιδιο cooler με αυτο στις nVidia χωρις να το προσαρμοζει στις αναγκες της καρτας. Επισης εχω μια Sapphire 6870 σχεδον 5 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα, οποτε τα 2 χρονια εγγυηση δε με τρομαζουν. Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειδικα asus amd εγω δεν θα επαιρνα. Ειναι η εταιρια που εβγαλε την προβληματικη απο χιλιες μεριες r9 280x οποτε δυσκολευομαι παρα πολυ να την εμπιστευτω. Ναι μεν ειναι αλλο τσιπακι αλλα οσο να ναι ειναι μια κακοτοπια της asus. Η δε sapphire ομως εχει αφησει τους παντες ικανοποιημενους ειτε σε 290 ειτε 290χ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ξενέρωσα με τις μπαγαποντιες της nVidia, αλλα βασικά θέλω την πιο vfm κάρτα με βάση τα υπάρχοντα benchmarks, όποτε τελικά ο trexx εχει δίκιο. Λέτε λοιπόν να πάω για την φθηνότερη 970; Ειναι μια απλή zotac απο το digital master.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

κάτσε ρε μάστορα, τι σημαίνει για σένα vfm γιατί θα μας πέσουν τα ώτα κι ότι έχει απομείνει στο τριχωτό;

Από εκεί που έδινες 300€ για κάρτα, τώρα πας στα 343€ για να πάρεις πόσα fps παραπάνω; Πόσο το πληρώνεις το frame κι είναι vfm;

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδεα παιζει να παρεις μια μτχ referecne 290 με 200-220€ και να της χωσεις αυτο..http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=8852db69-bd6d-48d1-8fdf-02c7516f75d7

 

Δε ξερω ποσο θα σου αρεσει σαν ιδεα..αλλα θα δωσεις περιπου 270€...

Link to comment
Share on other sites

Ntg, λέω να μην μπλέκω με μεταχειρισμένες, και δεν νιώθω την αυτοπεποίθηση να σκαλίζω την gpu. Θεωρώ κιόλας ότι τα ειναι λιγο μπακαλολυση να moddarω μια κάρτα έτσι χύμα, όταν οι εταιρίες αξιοποιούν τόσους πόρους και ανθρώπινο δυναμικό για να πετύχουν ιδανικές θερμοκρασίες και θόρυβο. Απο την άλλη βέβαια θα μου πάει φθηνοτερα. Θα δω μια στο insomnia αν υπάρχει 290 reference, που άλλου βλέπω για μεταχείρισμενα;

Η λογική με την gpu μου ήταν η εξής. Αρχικά budget 300. Βλέπω φθηνότερη 290 στα 300 και 970 στα 345. Οι 290 ειναι οι vtx3d, XFX απλή και asus απλη. Σαφώς συμφέρει περισσότερο η sapphire tri-of στα 322. Αλλα η διαφορα με την zotac 970 ειναι 20-25 ευρώ. Δε συμφέρει περισσότερο η 970; Ναι τα παραπάνω fps ειναι λίγα, αλλα και η διαφορά στην τιμή ειναι μικρή, και θα χαρώ και κάτι ιδιαίτερα anti-aliasing που εχει η nVidia. :)

Edit: τελικά reference 970 η 290 tri-oc;

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο άνθρωπος θέλει 4GB κάρτα αντί για 3.5...

Νομιζα πως αυτο το χαμε ξεπερασει. 4 πανγρηγορα γκιγκας εχει η καρτα. Ας ξερουμε λιγο κατι παραπανω κι εμεις που την εχουμε.

Για το διλημμα τωρα του ενδιαφερομενου.. Και αν πας στα 343 γιατι να μην ανεβεις λιγο ακομα ωστε να παρεις μια ανωτερη υλοποιηση της 970; Αυτο το σκεπτικο δε σταματαει ποτε δυστυχως. Η γιατι να μην πας σε 290χ ξερω γω; Απο τα 300 στα 322 δεν ειναι τραγικη διαφορα νομιζω για μια αρτιοτατη υλοποιηση. Απο κει και πανω ομως η διαφορα ανοιγει. Αποφασισε αν θες να σκασεις παραπανω χρηματα και αν ναι ποσα και τοτε θα το ξανασυζητησουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να ξεκαθαρίσω ότι δε θέλω να ξεφύγω στα 360+ ευρώ που ζητάει μια καλή υλοποίηση της 970, στα 1080p δεν κερδίζω πρακτικά κάτι αναλογικά με τα χρήματα που ζητανε. Όποτε το δίλλημα ειναι 290 tri-oc η reference 970. Έχω την εντύπωςη πως η διαφορά στις επιδόσεις υπέρ της ref 970 ειναι τοςο μικρή που καθιστά την tri-oc καλύτερη αγορά, ειδικά αν υπολογίσουμε τις θερμοκρασίες, θόρυβο και δυνατότητα oc.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Ωπα. Εδω εισαι λαθος. Ειδικα αν υπολογισουμε θερμοκρασιες θορυβο καταναλωση τοτε η 970 ειναι μακραν καλυτερη.

http://www.skroutz.gr/s/5610559/EVGA-GeForce-GTX970-4GB-Superclocked-ACX-2-0-04G-P4-2974-KR.html

Για 360 που μπορεις να δωσεις πας εδω. Με το acx 2.0 cooler, καποια μικρα θεματακια θορυβου που ειχαν οι evga εχουν εξαφανιστει!

Link to comment
Share on other sites

Για την 290 σε dcii υλοποιηση που αναφερθηκε πιο πανω, ειχα στο παρελθον την 290 dcii oc και τωρα εχω στο συστημα μου 290Χ dcii ΟC.

Μια χαρα ειναι η συγκεκριμενη υλοποιηση της asus δεν ειχα το παραμικρο προβλημα και με τις 2 καρτες.Φουλ Load παιζουν κοντα στους 80 βαθμους (με στοκ φαν εννοειται) και το σημαντικοτερο αθορυβα.

Απο οσα εχω διαβασει βεβαια η υλοποιηση της saphire (trixx) μαλλον  ειναι ενα κλικ καλυτερη, αλλα μια χαρα ειναι και η dcii, προβλημα δεν θα εχεις σιγουρα.

 

Eπισης συμφωνω απολυτα με τον @Trexx πιο πανω.

Προσωπικα δεν θα εδινα σημερα 300+ ευρω για  καινουργια 290, θα εδινα ελαχιστα παραπανω να παρω μια 970 την οποια την θεωρω καλυτερη απο  290, οχι λογο αποκλειστικα επιδοσεων και μονο, αλλα και για αλλα πραγματα που υπερτερει.

 

Στην θεση σου θα πηγαινα ειτε σε καμια 290-290Χ cuctom υλοποιηση εννοειτε, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΕΧΕΙΡΗ αν βρεθει κατι σε καλη τιμη.

Αλλιως σε καινουργια θα κοιταγα για 970 σε αυτα τα χρηματα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το χέρι στην καρδιά δηλαδή, θεωρείς ότι η evga 970 στα 360 αποτελεί καλύτερη αγορά απο την 290 tri oc για 1080p gaming? τα 40 ευρώ διαφορά θα πιάσουν τόπο;

 

 

Ναι. Στα 1080p ναι. Και fps παραπανω, και λιγοτερη καταναλωση, και χαμηλοτερη θερμοκρασια, και η μια καρτα ειναι 4 μηνων ενω η αλλη πολυ παραπανω και υποστηριζει πολλες τεχνολογιες. Γιατι να μην αξιζουν ολα αυτα 40 ευρω δηλαδη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι πιστευω. Επισης, μηπως αξιζει περισσοτερο να δωσω αλλα 10 και να παρω την Gigabyte? Eλπιζω πως οχι. :)

 

Απο οτι καταλαβα, οι κορυφαιες εκδοσεις της 970 ειναι η gigabyte G1 gaming και η MSI gaming. Και οι δυο αρκετα ακριβότερες, οποτε η Evga sueprclocked αποτελει την καλυτερη επιλογη.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο δεν κανεις oc, δε νομιζω να δεις διαφορες σε οποια και αν διαλεξεις. Και η evga δεν ειναι καμια τυχαια εταιρια απλως με τις 970 εκανε ενα σφαλμα με το συστημα ψυξης οταν πρωτοβγηκαν στην κυκλοφορια γι αυτο και πολυς κοσμος την εκαψε. Το διορθωσαν ομως με το ACX Cooler 2.0 Εγω πριν την 970, Evga 770 και δεν ειχα το παραμικρο παραπονο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω για την evga, για αυτο μου έκανε εντύπωση που έβγαλε πρόβλημα. Μάλλον σε αυτή θα καταλήξω. Αν οι 290 ήταν 20-30 ευρώ φθηνότερες όπως ειναι έξω θα τις προτιμούσα, αλλα δεν ειναι έτσι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα πως αυτο το χαμε ξεπερασει. 4 πανγρηγορα γκιγκας εχει η καρτα. Ας ξερουμε λιγο κατι παραπανω κι εμεις που την εχουμε.

 

 

 

Δηλαδή ο CEO της Nvidia δεν ξέρει και ξέρουμε εμείς καλύτερα;

 

http://www.tomshardware.com/news/nvidia-ceo-apologizes-gtx970-specs,28629.html

 

Μπράβο σε εσάς που την έχετε την κάρτα. Το θέμα είναι πως κι εμείς την έχουμε αλλά δεν στρουθοκαμηλίζουμε...

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.