Jump to content



Αναβαθμιση PSU 1.000? η παλι 750?


Recommended Posts

Ειχα ενα τροφοδοτικο σε 750W της OCZ.

Το οποιο μου ειχε ενα προβλημα μικρο και το εστειλα για αλλαγη, αλλα επειδη η OCZ εγινε χαλια πουληθηκε εκλεισε δεν ξερω και εγω τι, εχω ακουσει πολλα και δεν με ενδιαφερει τι απεγινε, αυτο που εγινε ομως ειναι οτι οποια εταιρια και να πηρε αυτην την εταιρια δεν ενδιαφερεται για τιποτα, περιμενω εδω και 4 μηνες να μου το αλλαξουνε και τιποτα τοσο καιρο απο ψεμα σε ψεμα, το εστειλαν και καλα, δεν το εχουνε στειλει, το εστειλαν μετα δωσανε track number, που μετα απο ενα μηνα το number αυτο δεν υπαρχει, τεσπα, το καταστημα αποφασισε να μου δωσει ενα αλλο γιατι αυτο το πραγμα παρατραβηξε.

 

Μου προτεινε να μου δωσει το Corsair 750 για την ακριβεια το CX750 αληθεια ποιες οι διαφορες με το CX750M και με το CS760M?

 

Τους ζητησα μετα αν γινεται να δωσω καποια παραπανω χρηματα για να παρω ενα καλυτερο, πραγμα που περιμενω, περιμενω να παρω απαντηση για αυτο το θεμα, για αυτον τον λογο ανοιγω αυτο το θεμα για να ρωτησω αν αξιζει κατι καλυτερο αν ομως δεχτουνε αυτο που τους ειπα.

 

Και εδω θελω την βοηθεια σας.

Αν μου πουνε οτι δεχονται τι να παρω?

Σκεφτομουνα να παρω κατι μεγαλυτερο κατι σε 1000W, αν το κανω αυτο μηπως θα ειναι αδικα τα χρηματα που θα πεταξω? Η αξιζει να κανω μια τετοια αλλαγη?

Το συστημα μου μπορειτε να το δειτε στην υπογραφη μου.

Μονο που δεν μετραει το τροφοδοτικο οπως λεω και η καρτα γραφικων η οποια ειναι αλλαγμενη η για την ακριβεια θα αλλαχτει μολις παρω το καινουργειο τροφοδοτικο σε GTX 970 GigaByte G1.

Δεν την εχω βαλει ακομα γιατι τωρα ειμαι με ενα 400W και δεν το ρισκαρω.

 

Βρηκα αυτα εδω που μου αρεσαν.

1) Καλο και οικονομικο στα 1.100W και Gold. http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/1000%20Watt%7CAerocool%20Strike-X%20Army%20Edition%20-%201100%20Watt%20(%20EN53039%20)

 

2) 1.000W CM Gold το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αυτα τα μικρα καλωδια που λεει SP HDDSATA που δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι και τα εχει μονο το συγκεκριμενο http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/1000%20Watt%7CCooler%20Master%20V1000%20ATX23%20(%20RSA00-AFBAG1-EU%20)

3) 1.000W Corsair Gold http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/1000%20Watt%7CPSU%201000W%20Corsair%20RM1000%20silence(%20CP-9020062-EU%20)/Brands/9953b9ca-68d3-4837-8712-ed1c94227f4f

4) 1.000W Corsair Platinum http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/1000%20Watt%7CCorsair%20HX1000i(%20CP-9020074-EU%20)/Brands/9953b9ca-68d3-4837-8712-ed1c94227f4f

5) 1.000W TT καλο Gold και οικονομικο https://www.skroutz.gr/s/5661564/Thermaltake-Toughpower-1000W-Gold.html

6) 1.300W EVGA δεν εχω αποψη εδω γιατι ειναι EVGA και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει, το μονο που ειδα ειναι οτι το 1.000W εχει 5 ευρω πιο κατω απο το 1.300W και στην συνεχεια βλεπω παραπανω καλωδια και δεν ξερω γιατι, μηπως ειναι καθαρα για SLI αυτο το τροφοδοτικο? http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/1200%20Watt%7CEVGA%20SuperNOVA%201300%20G2%20(%20120-G2-1300-XR%20)

 

Ξερω πως αυτο που ειχα ητανε Bronze και αυτο που μου προτεινουνε ειναι παλι Bronze.

Αλλα σκεφτομαι εστω για Gold.

Το πιστωτικο μου θα ειναι αν ειναι 90 ευρω, και αυτοι μου δινουνε δωρεαν το Corsair 750W.

Αξιζει να δωσω αλλα τοσα χρηματα για να παρω ενα απο τα παραπανω? Η να παω στο οικονομικο AeroCool στα 1.100W? Η στο TT με λιγη ακομη διαφορα? Η να παραμεινω σε αυτο που μου δινουνε στο Corsair 750W?

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Mε..

 


CPU:

Intel Core i7-4960X @ 4.2GHz

Motherboard:

ASRock Fatal1ty X79 Professional


 

 

 

και τις καρτες που θα δεις @ gaming το συνολικο συστημα καταναλωνει..

 

 

 

67931.png

 

 

 

 

Aν βγαλεις και το efficiency του τροφοδοτικου τοτε η πεφτει κατω απο 280watt ..(σε παιχνιδια παντα).

 

Κοινως για το συστημα που εχεις ακομα και 550watt εισαι υπερκαλυμενος ακομα και για oc -και ο 6-core oced ηταν- και δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος να πας σε 1000+..

 

 

Βαζοντας λιγα ακομα €€

 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/650%20Watt%7CPSU%20650W%20XFX%20P1-650B-BEFX%20Black%20Ed(%20P1-650B-BEFX%20)

 

το οποιο ειναι seasonic G series..5 χρονια εγγυηση..

 

Εναλλακτικα πας στο ιδιο.

 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/650%20Watt%7CSeasonic%20G-650%20(%20SS-650RM%20)

 

 

Και αν σου καλοκαθισαν τα 750..

 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/750%20Watt%7CSuper%20Flower%20Leadex%2080Plus%20Gold%20750%20Watt%20(%20SF-750F14MG%20)

 

 

Ολα χρυσα και με αποσπωμενα καλωδια...

 

Για παραπανω δεν βρισκω το λογο να πας..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παω απο 750 σε 650 τωρα.

Ειδικα τα 650 μου φαινονται καπως.

Την Seasonic δεν την ξερω καν και την Super Flower το ιδιο.

Πολυ ελαχιστα απο αυτες ξερω την XFX που δεν ξερω αν αξιζει κιολας.

Ειπα να παω σε κατι με ονομα για αυτο οσα προτεινα εγω πιο πανω ητανε με καποιο ονομα.

Οποτε το μονο που καταλαβα ηταν οτι τα παραπανω Watt και εδικα τα 1.000 παρα ειναι αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Οι εποχες των θηριοτροφοδοτικων εχουν περασει ανεπιστρεπτι..Ειδικα με την 970 η καταναλωση σου θα μειωθει δραματικα. Ο ntg σου εδειξε 3 κορυφαια τροφοδοτικα ενα εκ των οποιων εχω κι εγω. Το πηρα μετα απο συμβουλες που μου εδωσαν μελη του φορουμ και αν και ημουν λιγο διστακτικος στην αρχη, με το που ηρθε και το επιασα στα χερια μου μονο τα ξεχασα ολα. Οχι 650, και 550 να βαλεις ειναι υπεραρκετα. Δες το γραφημα που σου δειχνει. Το 650αρι εγω το πηρα εχοντας την 770 που εκαιγε παραπανω ρευμα.. Πολλα watt δε σημαινει απαραιτητα καλο τροφοδοτικο. Ισα ισα αν βαλεις μεγαλο τροφοδοτικο σε συστημα με μικρη καταναλωση τοτε θα καις τσαμπα ρευμα μιας και θα το δουλευεις σε περιοχη που θα εχει χαμηλη αποδοτικοτητα. Το super flower ως κατοχος του, και εχοντας και 970 g1 το προτεινω με κλειστα ματια.

Seasonic, superflower αν και δεν ειναι πασιγνωστες εχουν κορυφαιες πλατφορμες και υλοποιησεις, και καλυτερες απ ολες σχεδον της corsair (εκτος ax series). Τα Coolermaster v series ειναι επισης κορυφαια, οπως και τα be quiet dark power. Αν ψαξεις εδω μεσα σε αλλα θεματα θα δεις οτι προτεινονται αρκετα;

Link to comment
Share on other sites

κορυφαια τροφοδοτικα και της seasonic και της superflower. Το re branding ειδικα στη seasonic παει συννεφο εδω και χρονια , ειδικα  σε corsair ax/hx/tx η πλειοψηφια ειναι απο seasonic.

 

Aντιστοιχα το evga που εβαλε ο φιλος το φτιαχνει η superflower :p

Link to comment
Share on other sites

1000αρι σου ειναι αχρηστο , μην πω και το 750αρι 

 

θεωρω πως η "εξυπνη" αγορα τροφοδοτικου ειναι να κανεις το φορτιο σου να "κατσει" μεταξυ του 70-90% της μεγιστης ισχυος του τροφοδοτικου μιας και εχει υπαρχει συνηθως η καλυτερη αποδοση του . 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουσα αυτες τις μαρκες εδω περα, ουτε καν της ξερω ουτε καν θα γυρνουσα να της κοιταξω.

Περα απο το Super Flower σε 750 κατι αλλο δεν υπαρχει?

Δεν ξερω ρε παιδια αλλα δεν μου γεμιζει το ματι.

 

Το Corsair 750 για την ακριβεια το CX750 δεν αξιζει?

Ποιες ειναι οι διαφορες με το CX750M και με το CS760M γνωριζει κανενας?

 

Τα XFX αξιζουν? Γιατι ουτε αυτα τα πολυ ξερω και το καταστημα μου προτεινε πως ειναι καλα.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Το Leadex που μου προτεινε ο NTG ειναι αυτο εδω? 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/750%20Watt%7CSuper%20Flower%20Leadex%2080Plus%20Gold%20750%20Watt%20(%20SF-750F14MG%20)

Εχει και λαμπακια πισω στα καλωδια ωραιααα!  :p

Χμμ δεν βγαινει με κοκκινα φωτακια?  :)

 

Ποιες οι διαφορες με αυτο εδω? http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/750%20Watt%7CSuper%20Flower%20Golden%20Green%20HX%2080Plus%20Gold%20750%20Watt%20(%20SF-750P14XE%20(HX)%20)

Γιατι και τα δυο Gold τα βλεπω.

Το αστειο ειναι οτι το δευτερο λεει οτι ειναι 750 και στην φωτογραφια λεει 650.

 

Οσο για αυτο εδω http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/750%20Watt%7CSeasonic%20S12G-750%20(%20SSR-750RT%20F3%20)

Δεν ξερω τι να πω, πολυ απλο μου φαινεται απο οσο ειδα εδω.

 

Και δευτερον απο οτι καταλαβα το Super Flower ειναι Modular η μαλλον Full Modular απο οσο καταλαβα, σε σχεση με το Seasonic το οποιο εχει ολα τα καλωδια πανω του, πραγμα που δεν μου αρεσει καθολου να εχω περισια καλωδια μεσα στο κουτι μου.

 

Κοιταξα ολα τα Threads Posts κτλπ εδω περα και ειδα οτι ολοι μιλατε για αυτες τις μαρκες, και ειδικα για την Super Flower.

Δεν μπορω να καταλαβω πως βγηκε αυτη η μοδα η πως εκρινε ο κοσμος απο ποια τεστ κτλπ καλα αυτα τα τροφοτικα, γιατι οι μαρκες μου ειναι πολυ παραξενες.

 

Μου την σπανε οι πεταλουδες γμτ, λολ.

 

Οποτε απο οσο καταλαβα το Super Flower ειναι καπως καλυτερο και καπως μαζεμενο σε σχεση με το Seasonic.

Αλλα δεν θελω να το μετανιωσω και να βλεπω την πεταλουδα και να λεω τι πατατα πηρα τι μαρκα ειναι αυτη κτλπ, για αυτο ρωταω ξανα για αυτο το πραγμα.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Τα δυο super flower που δειχνεις απλα ανηκουν σε διαφορετικη σειρα. Αυτο που σου προτεινε ο ntg ειναι στη σειρα leadex gold ενω το αλλο στη σειρα green hx. Και τα δυο ειναι gold. Αλλα η σειρα leadex gold ειναι ανωτερη στην ιεραρχια της superflower. Ειναι η δευτερη κορυφαια της μετα τη σειρα leadex platinum αν δεν κανω λαθος. Στο ξαναλεω, οσο πιο πανω απο τα 550 βατ ξεφευγεις τοσο πιο πολυ ξοδευεις ασκοπα τα χρηματα σου. Με leadex gold 650 τρεχεις ακομα και sli ανετοτατα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οποτε ειναι οι σειρες.

Και στα Sesonic απο G σε X σειρες τι ειναι καλυτερο?

Το λεω γιατι ειδα αυτο εδω

Το οποιο ειναι και Full Modular, σε σχεση με το πιο πανω.

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/650%20Watt%7CSeasonic%20X-650%20(%20SS-650KM%20F3%20)

 

Μου κανει εντυπωση ομως οτι στο βιντεο οταν το δειχνει απο πισω δειχνει οτι ολα εκτος της MotherBoard ειναι 9πινα.

Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο δεν ξερω, εγω ηξερα πως εχει 6πινα και 8πινα.

Μιλαω παλι για αυτο το Super Flower τωρα.

 

Οπως πχ το παλιο μου τροφοδοτικο ειναι αυτο εδω.

http://www.pureoverclock.com/wp-content/uploads/images/review/power_supplies/ocz_fatal1ty750w/ocz_fatal1ty750w_5.jpg

Αν δεν κανω λαθος τα αριστερα τα 6πινα ειναι για σκληρους κτλπ, και τα δεξια και τα 8πινα ειναι για την καρτα γραφικων.

Η μηπως τα μπερδεψα λιγο?

 

Αυτο το Super Flower πως γινεται να τα εχει ολα 9πινα?

Στο βιντεο που εχω βαλει πανω στο 4:36 λεπτο.

 

Και πιο πανω ρωτησα και για αυτα εδω.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRVhG0Q3g6QYdg5Hl7hHNU517jklqG6a9giU5ZqCAkxiFGCNLPc0g

Μηπως το καθε τροφοδοτικο βγαζει τα δικα του κουμπωματα πανω στο τροφοδοτικο και απλα τα καλωδια που καταληγουνε σε σκληρους καρτες κτλπ εκει ειναι ολα ιδια?

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόβλημα με την εμφάνιση του Superflower υπάρχουν τα evga supernova g2 που είναι η ίδια πλατφόρμα (leadex gold) με μικρό διαφορές, άλλη εμφάνιση και εγγύηση evga.

Όταν το πήρα εγώ το 750 έπαιζε στην τιμή του leadex gold 650.

Δες εδω:

www.techpowerup.com/reviews/EVGA/SuperNOVA_G2_750/

www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=380

Αυτά τα site είναι τα πιο αξιόπιστα για psu reviews (techPowerUp = crmaris).

Τώρα όσο για ποιες μάρκες ξέρεις, θα πω μόνο το ότι κατασκευαστες τροφοδοτικών και μάλιστα καλών δεν είναι πολλοί, οι περισσότερες εταιρίες δίνουν παραγγελίες σε τρίτους (που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστά ονόματα από μόνα τους) και βάζουν πάνω την φίρμα και το theme τους. Οι 2, κορυφαίοι ίσως αυτή τη στιγμή, είναι η Seasonic και η Superflower.

Link to comment
Share on other sites

Το Corsair 750 για την ακριβεια το CX750 δεν αξιζει?

Ποιες ειναι οι διαφορες με το CX750M και με το CS760M γνωριζει κανενας?

 

Corsair δεν θα έπαιρνα.

Το cx750 με το cx750m η διαφορά τους είναι το δεύτερο είναι semi-modular και τα δυο bronze.

To cs750m είναι gold και semi-modular.

Αν πας στην κατηγορία cx750/cx750m πας σε coolermaster g650m/g750m.

 

Πρωτη φορα ακουσα αυτες τις μαρκες εδω περα, ουτε καν της ξερω ουτε καν θα γυρνουσα να της κοιταξω.

 

To superflower λογικό να μην το ξέρεις επειδή δεν φέρνανε Ελλάδα τα καταστήματα.

Seasonic, SuperFlower είναι κατασκευαστές και δίνουν σε υπόλοιπους.

 

Από το seasonic μεταξύ g & x το Χ είναι καλύτερο (αλλά κοστίζει). Στην ίδια πλατφόρμα είναι τα αντίστοιχα corsair ΑΧ760/860 και XFX black.

 

 

Μηπως το καθε τροφοδοτικο βγαζει τα δικα του κουμπωματα πανω στο τροφοδοτικο

 

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μου λυθηκε και η απορια με τα κουμπωματα.

 

Μπορω να πω πως το EVGA G2 μου αρεσε κατα καποιο τροπο αρκετα απο τα αλλα.

 

Τωρα πιστευω μπορω να πω πως κατα καποιο τροπο εμαθα καποια πραγματα.

 

Δυστιχως το Seasonic G-650 δεν ειναι Modular για αυτο δεν το κοιταξα καν.

Για αυτο κοιταξα την σειρα X μετα που μου αρεσε και πιο πολυ.

Ασε που ειναι και 650 αντι 750 που θελω, ξερω ξερω ειναι αρκετα και τα 650 αλλα οκ.

 

Το Super Flower 750 μου αρεσε απλα με χαλασε λιγο η πεταλουδα, οκ θεμα γουστου ειναι αυτο και μονο.

 

Οσο αφορα το EVGA SuperNova G2 750 πιστευω ειναι το πιο ομορφο και καλο και οπως το θελω.

 

Οποτε απο την στιγμη που μου λετε οτι και το EVGA ειναι ισαξιο με τα αλλα τοτε λογικα θα προτιμησω αυτο.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε φιλε απορω, γιατι λες "ουτε καν θα μπω στον κοπο να τα κοιταξω ή να αγορασω"

Μπαινεις εδω μεσα, για να σου προτεινουμε που λογικα για να το κανεις θα θες μια εξτρα γνωμη απο καποιον που γνωριζει περισσοτερα.

Στην τελικη, το καλυτερο που πρεπει να κανεις γενικα πριν αγορασεις κατι ειναι να παιρνεις γνωμες, να τις διαστρεβλωνεις και στο google και να αποφασιζεις αναλογως.

Λενε οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας

 

Φιλικα παντα, καλη σου μερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με I7-2600, 5 δίσκους, απλά κάρτα γραφικών (~70 ευρω, δε θυμάμαι ποια), κάρτα τηλεόρασης, εξτρά κάρτα ήχου και διάφορα άλλα επάνω καταναλώνω σε idle (μαζί με την οθόνη)  ~ 200W (μέτρηση του UPS). Τροφοδοτικό έχω seasonic 550 ή 600 watt.

 

Σε full load άντε να ανέβει στα 300 (και πολλά λέω). Η κάρτα γραφικών σου (GTX770), πόσο παραπάνω να ανεβάζει την κατανάλωση;  ;)

 

Πάρε κάτι εώς 600W, τα υπόλοιπα απλά σου είναι άχρηστα (και πεταμένα λεφτά).

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ακριβως εκανα πηρα γνωμες φιλε μου.

Και αποφασισα στο τροφοτικο της EVGA.

Αν δεν επαιρνα γνωμες δεν θα μου πηγαινε καν το μυαλο σε αυτες τις εταιριες.

Το EVGA οπως ειπα ειναι αυτο που μου αρεσε περισοτερο απο τις γνωμες που μου ειπατε.

Απο την στιγμη που μου ειπατε οτι αυτα ειναι πανω κατω ισαξια μεταξυ τους για αυτο διαλεξα και ενα που να μου αρεσει.

 

Και απο την στιγμη που εχω πιστωτικο υπολοιπο στα 90 ευρω και κατι ηθελα να παρω κατι ισαξιο σε αυτην την τιμη.

Το να δωσω και 10 ευρω δεν με πειραζει, αρκει να μην επαιρνα κατι πιο φθηνο και εχανα τα χρηματα μου.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lol και εγώ κάτι τέτοιο περίμενα, κανένα quad sli κλπ, μάλλον ο φίλος έμεινε με την εντύπωση ότι θα ανέβαιναν οι απαιτήσεις. Οτιδήποτε πάνω από 650 είναι πραγματικά, πραγματικά όμως, πεταμένα λεφτά για το σύστημα σου, 550w είναι το sweet spot αλλά για ψυχολογικούς λόγους πας στα 600-650.

135-140 θα δώσεις για να πάς στο EVGA 750 (πραγματικά τζάμπα λεφτά δλδ δε τα λυπάσε?). Αν θές να δώσεις τόσα βάλε 10 ευρώ παραπάνω και πήγαινε στο Seasonic P-660 Platinum , full modular, υπεραθόρυβο, 7 χρόνια εγγύηση κλπ κλπ που αν μη τι άλλο τα αξίζει πολύ παραπάνω από το EVGA κι ας είναι υπερβολή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.