Jump to content



Αναβαθμιση PSU 1.000? η παλι 750?


Recommended Posts

Οχι για το συγκεκριμένο corsair. ΗΧ, ΑΧ, ΑΧi σε corsair 

 

review: http://www.hardocp.com/article/2015/01/21/corsair_cx750_750w_power_supply_review/#.VPiTlfmUd8F

 

Ωχ !!!

 

Εγώ δέν ήθελα να του βάλω το link με το review , γιατί άμα το κατάστημα τον "υποχρεώσει" να πάρει το Corsair ώς αντικατάσταση , θα τον έριχνε ψυχολογικά.

 

:D

 

Εντάξει , δέν είναι και τόσο χάλια , όσο γράφουν ... απλά υπάρχουν καλύτερες επιλογές στα ίδια χρήματα.

That's all.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/750%20Watt%7CEVGA%20SuperNOVA%20750%20G2%20(%20220-G2-0750-XR%20)

Δειχνω και το λινκ απο αυτο το καταστημα γιατι απο εδω εχω την πιστωση.

Και οπως ειπα εχω περιπου στα 90 κατι ευρω πιστωση, οποτε δεν θα δωσω πολλα χρηματα.

Γιατι βλεπω πολλα παιδια μου λενε πεταμενα χρηματα.

Το να δωσω οπως ειπα λιγο παραπανω χρηματα δεν με ενοχλει τοσο απο το να παρω κατι πιο φθηνο και να χασω χρηματα.

 

Τωρα οσο αφορα αυτο που μου προτεινε το παιδι.

https://www.skroutz.gr/s/4055483/Seasonic-Platinum-Series-660W.html?keyphrase=Seasonic+P-660+Platinum

Ειναι και αλλα λεφτα παραπανω.

Δεν ξερω αν αξιζει, να δωσω και αλλα χρηματα για να παω απο Gold σε Platinum?

 

Οσο αφορα για το Quad SLI λολ ρε παιδια, απλα ηθελα κατι καλο οπως ειπα και μελλοντικο κατα καποιο τροπο.

Αλλα οπως καταλαβα απο αυτα που μου ειπατε δεν αξιζει.

 

Εγω παντως δεν θελω να πεσω σε 500W η σε 600W δεν ξερω αλλα μου φαινεται καπως.

Για αυτο προτιμησα απο την αρχη τα 750W.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το EVGA, και μια χαρά θα σε καλύψει και 750αρι είναι και στο ριβιού του TPU, γράφει για 10 χρόνια εγγύηση. Αν την δίνει την ίδια το μαγαζί τράβα πάρτο μιας και το δίνουν καλή τιμή.

 

http://www.techpowerup.com/reviews/EVGA/SuperNOVA_G2_750/1.html

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε, ειναι οτι οι καταναλωσεις πεφτουν.

Και εγω απο digital master ειχα παρει το super flower , το εχει. Αμα δεν θες να περασεις τα 120, παρε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και θελεις καλο. απλως οπως σ ειπα και παραπανω το καλο δεν σημαινει οτι εχει και πολλα βατ. Το evga ειναι μια χαρα τροφοδοτικο αν και οχι οπως τ αλλα που σου εχουμε προτεινει. Αν το θες, σ αρεσει και σε ικανοποιει παρτο!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το G2 , το συνιστούν 40 κατασκευαστές πλυντηρίων.

 

Πέρα από την πλάκα είναι πολύ καλή επιλογή.

Το G2 είναι super flower (νομίζω στο έχουν γράψει και παραπάνω)

 

Τα 10 χρόνια εγγύηση θα τα πάρεις από την EVGA μόλις το κάνεις register στο site τους.

 

Αντε μεγειάααα !!!

:D  


Το έχουν κάνει review και σε άλλα site (αξιόπιστο δείχνει) :D

 

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=380

 

http://www.sweclockers.com/recension/18746-evga-supernova-g2-750-w/1

Έγινε επεξεργασία από TASOS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το G2 , το συνιστούν 40 κατασκευαστές πλυντηρίων.

 

Πέρα από την πλάκα είναι πολύ καλή επιλογή.

Το G2 είναι super flower (νομίζω στο έχουν γράψει και παραπάνω)

 

Τα 10 χρόνια εγγύηση θα τα πάρεις από την EVGA μόλις το κάνεις register στο site τους.

 

Αντε μεγειάααα !!!

:D  

Το έχουν κάνει review και σε άλλα site (αξιόπιστο δείχνει) :D

 

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=380

 

http://www.sweclockers.com/recension/18746-evga-supernova-g2-750-w/1

 

Τροφοδοτικό που έχει πάρει 9.8 βαθμολογία από JonnyGuru δεν μπορεί παρά να είναι καλό. 

 

Πέρα από τα reiviews, το έχουν πάρει αρκετοί γνωστοί και από άλλα forum. Όλοι δηλώνουν εξαιρετικά ικανοποιημένοι. Κρίμα που ακρίβυνε τόσο. Όταν πρωτοβγήκε, το έδινε το e-shop στα 110€. Ήταν τρελό bargain τότε.  

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα απο πού το παρήγγειλες, νόμιζα Eshop γιαυτό πρότεινα το P-660 που έχει 150 ευρώ και το ΕVGA 137, αλλά στο Digital Master το Evga έχει 127 και δεν υπάρχει το P-660 οπότε άκυρη η πρόταση. Γενικά η λογική θα ήταν να δείς τι μπορείς να πάρεις με τα 90 ευρώ σε Full Modular και Gold στα 650 και μετά αποφασίζεις αν αξίζει να δώσεις 37 ευρώ παραπάνω για το Evga, εκτός και δε σε πολυνοιάζουν τα 37 ευρώ οπότε δεν υπάρχει θέμα. Επίσης fyi με το Evga θα δουλεύεις χωρίς fan μέχρι τα 300w περίπου.

 

Πάντως πάλι καλά που σου δώσαν 90 ευρώ πιστωτικό, αντιθέτως το γνωστό "μαγαζί" πήγε να μου δώσει πιστωτικό 60 ευρώ για ένα Corsair TX750 που έσκασε, και το είχα πάρει 120 πρίν ένα χρόνο. Τέλοσπαντων θα ανοίξω θέμα για αυτό με λεπτομέρειες σύντομα, ήδη άνοιξα στο φόρουμ της corsair γιατί πραγματικά τα άτομα είναι για σφαλιάρες και ελπίζω κάτι να γίνει από μεριά Corsair με τους μπακάληδες που τους έχουν και official resellers..

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστηκαν να μου δωσουνε πιστωτικο γιατι περιμενα απο τον Σεπτεμβριο για αντικασταση του παλιου μου τροφοδοτικου.

Ειχα παρει ενα OCZ το οποιο αρχισε να κανει θορυβους ετσι και το εστειλα πισω, μου ειπανε πως το νορμαλ ειναι να κανει πανω κατω κανα μηνα μεχρι να παει στην εταιρια να το δουνε κτλπ, περιμενα μεχρι τον Ιανουαριο και ακομα τιποτα, απο αναβολη σε αναβολη το θεμα, μεχρι που ηρθε ο Φεβρουαριος και ειπανε οτι το μου στειλανε ενα αλλο γιατι δεν υπαρχει το ιδιο το συγκεκριμενο αλλα ουτε και κατι απο OCZ και οτι στειλανε καποιο καλυτερο, ζητησαμε track number και δεν το δινανε, μετα τελη Φεβρουαριου δωσανε το track number που ακομα μεχρι και σημερα δεν μπορουμε να βρουμε το track number λεει οτι δεν υπαρχει, ε φαντασου, ετσι το καταστημα αναγκαστηκε να μου δωσει ενα αλλο τροφοδοτικο που πηγε να μου δωσει το Corsair πιο πανω και αρνηθηκα και τους ειπα να παρω κατι το οποιο θελω εγω και να τους δωσω την διαφορα.

Δεν φταιει το καταστημα για ολο αυτο, φταιει η εταιρια συγκεκριμενα η OCZ η οποια πουληθηκε εκλεισε την αγορασε αλλος εχω ακουσει πολλα αλλα μετα απο ολα αυτα δεν πιστευω σε τιποτα, οποιος και να την πηρε στον τομεα τον τροφοδοτικων καταλαβα πως δεν νοιαζεται.

Οποτε οσοι εχουνε OCZ καλα θα ειναι να το σκεφτουνε πριν το στειλουνε για αντικασταση η για καποια διορθωση.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα ξανα με το DigitalMaster και μου ειπε οτι μονο το Corsair μου δινουνε και αυτο και καλα χατηρικα.

Οταν ρωτησα παραπανω και ηθελα να μαθω τι θελουνε να πουνε με αυτο που λενε μου ειπανε οτι δεν γινεται να δωσουνε κατι αλλο γιατι απο το παλιο τροφοδοτικο που θα στειλει η OCZ δεν μπορουνε να το πουλησουνε αλλου γιατι εχει σειριακο αριθμο απο κατι το οποιο ερχεται απο αντικατασταση ασχετα αν ειναι ενα διαφορετικο τροφοδοτικο και δεν ειναι το ιδιο που ειχα, και οταν λεω το ιδιο θελω να πω το ιδιο μοντελο, θα στειλουνε αλλο μοντελο λενε.

Τους ρωτησα εγω απο την στιγμη που δεν γινεται αυτο πως μου δινεται εσεις το Corsair και μου ειπανε χατηρικα, με αποτελεσμα να τους πω εγω κανεται που κανεται κατι χατηρικα οπως λετε γιατι δεν με αφηνεται να διαλεξω ενα εγω που θελω, η απαντηση που πηρα ειναι οτι δεν γινεται μπορουμε να σου δωσουμε μονο το Corsair, δεν μπορω να καταλαβω το γιατι, οταν τους ειπα οτι διαβασα αρνητικα πραγματα για το συγκεκριμενο και οτι θελουνε με το ζορι να μου δωσουνε ενα μη αξιοπιστο τροφοδοτικο και οτι προσπαθουνε να προμοταρουνε την Corsair δεν ξερανε τι να πουνε.

Στην συνεχεια τους ζητησα ετσι απο πισμα το ιδιο τροφοδοτικο το ιδιο μοντελο που ειχα απο την OCZ και μου λενε δεν βγαινει αλλο, ε ετσι απο πισμα παλι τους ζητησα να μου στειλουνε το χαλασμενο που μια χαρα δουλευε περα απο τον θορυβο που εκανε, και μου ειπανε αδυνατον αλλα θα το ζητησουμε, που αυτο σημαινει οτι θα περιμενω αλλους 5 μηνες για να γινει κατι τετοιο.

Ολο το θεμα με εχει φτασει στο αμην γιατι να περιμενω κατι να αλλαχτει μεσα απο την εγγυηση 5 μηνες ειναι απαραδεκτο, δεν ξερω αν φταιει το καταστημα τελικα η πραγματικα η OCZ.

Δευτερα θα μιλησω με το αφεντικο να δω τι μπορει να γινει.

Εχει να προτεινει κανεις κατι αλλο να κανω η κατι αλλο να πω?

Σε τετοια θεματα δηλαδη πως βρισκει καποιος το δικιο του?

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

H εταιρία που αγόρασε τα PSU της OCZ είναι αυτή, http://www.firepower-technology.com, δυστυχώς για σένα το μαγαζί δεν ευθύνεται εφόσον βέβαια έχει προχωρήσει κανονικά στο RMA. Έπεσες στην περίπτωση, για μένα αν είναι να πάρεις δωρεάν ένα τροφοδοτικό περίμενε για το OCZ που θα έρθει, αν έρθει. Αν δεν έρθει τότε θα μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων εφόσον δεν μπορεί κανένας να σου καλύψει την εγγύηση, ας είναι και σε λίγους μήνες. Μην δεχτείς με το ζόρι το Corsair, Επίσης το ότι σου προσφέρουν "χατιρικά|" μόνο το Corsair με κάνει να αισθάνομαι ότι κάτι βρωμάει γενικά..

 

Και το άλλο μαγαζί που είχα παρόμοιο θέμα μου έδινε "χατιρικά" ένα Corsair 650 αντί για το TX650 αλλά μάντεψε ποιο, το VS650 που έχει 65 ευρώ, το TX 650 είχε 120-130 πριν ένα χρόνο. Εκείνοι βέβαια ουτε κάν μου πρότειναν για RMA κλπ, πήγαν να με σπρώξουν στο Corsair VS650 και καλά άμεση αντικατάσταση κλπ μπαρούφες. Αφού έκανα εγώ ερώτηση για το RMA τότε μόνο μου είπαν ότι "α ναι γίνεται και RMA αλλά θα περιμένεις μήνες κλπ καλύτερα άστο κλπ". Φαντάσου σε πόσο κόσμο το έχουν κάνει αυτό οι απατεώνες. Εν τέλη το πήρα πίσω και το έστειλα εγώ Corsair και μέσα σε 2 βδομάδες μου ήρθε το RM650, με έξοδα της Corsair παρακαλώ. Νομίζω κάτι πρέπει να παίζει πάντως με τα Corsair ή τους εισαγωγείς τους, κάποιες συμφωνίες που τους επιτρέπουν να δικαιολογούν τα "χατήρια" αυτά που κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη περιμενω απο τον Σεπτεμβριο περιπου.

 

Και σημερα που εγινε ολο αυτο που εγινε που προσπαθουσανε να μου δωσουνε το Corsair μου λενε οτι το track number το εχουνε τωρα απλα εχει κολησει το δεμα για αρκετες μερες σε μια χωρα που ουτε εγω θυμαμαι πως την ειπε.

 

Και το παραξενο ειναι οτι το Corsair που μου ειχανε πει να μου δωσουνε χατηρικα το δωσανε, και μου λενε θα σου παραγκειλουμε αλλο.

Και εκει τα πηρα παλι, απο την στιγμη που θα κανετε παραγκελια κατι αλλο καινουργειο γιατι να μην παρετε αυτο που σας ζηταω, και μου ειπανε δεν γινεται αυτο σου δινουμε χατηρικα, δηλαδη πραγματικα τα πραγματα ειναι αστα να πανε.

Αντε βγαλε ακρη για ποιο λογο φαγωθηκαν με το Corsair το οποιο το δωσανε αλλα να μου ξανα παρουνε και να μου δωσουνε το ιδιο.

 

Δευτερη λυση που μου λεει μετα περιμενε το τροφοδοτικο απο την OCZ που και καλα θα ειναι λιγο καλυτερο απο αυτο που εχεις.

Οταν εγω μετα ειπα οτι θελω το ιδιο μου λεει δεν βγαινει αλλο για αυτο θα σου δωσονε το ιδιο, και εκει λεω εγω οχι θελω το ιδιο το χαλασμενο, για τον θορυβο που εκανε και καλα το Coil Whine περιμενα τοσο καιρο και τωρα μου δινεται κατι το οποιο δεν θελω?

Η απαντηση που πηρα ηταν δεν γινεται αυτο αλλα θα το ζητησουμε, το πρωτο πραγμα που ειπα ειναι αν ειναι να περιμενω αλλους 5-6 μηνες καλα κρασια.

 

Αυτα, απο Δευτερα θα επικοινωνησω ξανα με το μαγαζι και θα μιλησω με το αφεντικο με την μια, αφησα μηνυμα να με παρει αν δεν με παρει θα καλεσω εγω στανταρ ωρες που εμαθα οτι ειναι εκει.

Γιατι τα πραγματα τα εχουνε παρατραβηξει αλλα και τα λενε πολυ μπερδεμενα.

 

Σκεφτηκα να παρω το Corsair και να ο πουλησω κανα 80αρικο, ας βγω λιγο χαμενος παρα πανω τι να κανω.

Ζελατινα θα ειναι νομιζω πως καπου θα βρω να το δωσω, αλλα θα παρει μερες, και θα μεινω παλι στο ραφι εγω.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Εχει να προτεινει κανεις κατι αλλο να κανω η κατι αλλο να πω?

Σε τετοια θεματα δηλαδη πως βρισκει καποιος το δικιο του?

 

Προχώρα χωρίς φόβο και πάθος ...

Σε καλό θα σου βγεί.

 

http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.