Jump to content



ξαφνικό "πάγωμα" του υπολογιστή


Recommended Posts

καλησπέρα, έχω ένα κουφό πρόβλημα με το setup της υπογραφής.

μετά απο clean install των αυθεντικών windows 8.1 στον ssd της υπογραφής αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

οταν surfάρω (latest firefox) και συγκεκριμένα (δεν ξέρω αν έτυχε) στο youtube, το λάπτοπ κολλάει εντελώς, δεν ανταποκρίνεται τίποτα, η οθόνη μένει ανοικτή κανονικά, απεικονίζοντας το browser και δεν δουλεύει keyboard/mouse, τίποτα. Μένει απλά παγωμένο και αναγκάζομαι να κάνω force shutdown απο το κουμπί :p

έχει κανείς καμια ιδέα?

ελπίζω να μην είναι ο ssd ,ακόμα δεν τον πήρα :p

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις κουμπί απο το πληκτρολόγιο ή το ποντίκι την ώρα του κολλήματος ακούς ένα ντιν?

Τον ssd τον έβαλες στη θέση για δίσκο ή έκανες καμιά μοντιά στο DVD με κάνα bracket?

 

Τον ssd τον έβαλες τώρα για πρώτη φορά;

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις κουμπί απο το πληκτρολόγιο ή το ποντίκι την ώρα του κολλήματος ακούς ένα ντιν?

Τον ssd τον έβαλες στη θέση για δίσκο ή έκανες καμιά μοντιά στο DVD με κάνα bracket?

 

Τον ssd τον έβαλες τώρα για πρώτη φορά;

δεν κάνει κάνενα θόρυβο, είτε πατώντας απο το ενσωματομένο keyboard είτε απο το rapid-i.

ο ssd είναι κανονικά στην θέση του σκληρού και τον έβαλα για πρώτη φορά.

μου κάνει εντύπωση που δεν έχει κολλήσει σε άλλη φάση μέχρι τώρα παρα μόνο στον ff και συγκεκριμένα στο youtube.

btw ευχαριστώ πολύ για την αποστολή του δώρου απο τον διαγωνισμό της Msystems :D

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

την ώρα που κολλάει κ μετά αφού κάνεις restart, μπορείς να πας στον event viewer και να δεις τι συμβαίνει την ώρα του κολλήματος;;;

Σου είναι δύσκολο; Σου φαίνονται όλα κινέζικα;; Συνήθως τα πιο σοβαρά έχουν ένα τέτοιο εικονίδιο:

5O5kdcP.png

Επίσης το κάνει μόνο με τον firefox;; Μήπως θες νεότερο flash player, μια και είπες περί youtube;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια προβλήματα έχω συναντήσει σε PC με σκληρό δίσκο που έχει bad sectors, αλλά και σε PC με λίγη μνήμη. Το δεύτερο λογικά δεν παίζει, οπότε δες το πρώτο με checkdsk.

έχει bad sectors ο ssd?

σκληρό δίσκο δεν έχω βάλει πάνω, περιμένω το odd caddy που έχω παραγγείλει.

στο event viewer δεν μπορώ να βγάλω άκρη, έχω μερικά error και warning.

ενα error που νομίζω συμπίπτει στις ημερομηνίες που κόλλησε το pc είναι το εξής: 

The local adapter does not support an important Low Energy controller state.  The minimum required supported state mask is 0x1f7fffff, got 0x1f3fffff.  Low Energy functionality will be disabled.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πετά απο 2-3 μερές ξαναέγινε το σκηνικό με το freeze.

αυτή τη φορά δεν ήταν στο youtube. είμουν in-game στο league of legends και κάνω alt+tab για να μπω firefox.

κατα την επαναφορά ξανά στο παιχνίδι, κολάει και δεν ανταποκρίνεται τίποτα.ούτε keyboard ούτε ποντίκι.

το παράδοξο όμως ήταν οτι είχα και ανοικτό παράλληλα το skype και μίλαγα ενώ είχε κολλήσει το υπόλοιπο σύστημα. άκουγα και με άκουγε ο συνομιλητής μου κανονικά.

έχω φρικάρει και δεν ξέρω τι είναι..

μήπως κανας driver?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να είναι driver.

Όταν λες ότι έκανες clean install, τι drivers έβαλες μετά;

οτι έδινε η dell βάζοντας το service tag μου, εκτός απο κάρτα γραφικών που έβαλα Unified Leshcat Driver καθώς αυτός που έδινε η dell δεν έπαιζε.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη μήπως έχεις το laptop Συνδεδεμένο με wifi στο router σου και όχι με καλώδιο;

αγάπη, είναι συνδεδεμένο με utp το οποίο έρχεται απο το switch μου.

έχω βάλει και το ssd toolbox της corsair και δεν βγάζει κάποιο έρρορ στο smart monitoring.

είναι πολύ περίεργο όλο αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται καθώς δεν έχει περιοδικότητα ούτε το κάνει trigger κάτι συγκεκριμένο όπως νόμιζα.

είναι random τα κολλήματα απ'ότι φαίνεται.

ευτυχώς δεν έχει έρθει το odd caddy που έχω παραγγείλει οπότε δεν έχω περάσει πολλά πράγματα και προσωπικά αρχεία στο λάπτοπ,έτσι αν χρειαστεί θα ξανα κάνω clean install αλλά πρέπει να βρώ τι φταίει πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα λόγω του μηνύματος παραπάνω. Συνήθως έχει να κάνει με wifi/bluetooth

Προφανώς άλλαξες τον δίσκο που είχε με ssd. Δεν επαναφέρεις τον δίσκο τον αρχικό να δεις τι θα γίνει;

Να υποθέσω είναι εκτός εγγύησης το laptop?

edit: Στο φάκελο minidumps έχεις τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα λόγω του μηνύματος παραπάνω. Συνήθως έχει να κάνει με wifi/bluetooth

Προφανώς άλλαξες τον δίσκο που είχε με ssd. Δεν επαναφέρεις τον δίσκο τον αρχικό να δεις τι θα γίνει;

Να υποθέσω είναι εκτός εγγύησης το laptop?

edit: Στο φάκελο minidumps έχεις τίποτα?

λοιπόν, ο παλιός δίσκος έχει windows 7 άρα δεν μπορώ να συγκρίνω καθώς είναι διαφορετικές εντελώς οι καταστάσεις.

3 χρόνια πάντως με windows 7 δεν είχε κανένα θέμα.

εγγύηση είμαι εκτός και έχω ένα αρχείο στο minidumps(εγραψα minidumps στο search και μου έβγαλε το μοναδικό αποτέλεσμα που αναίβασα.)

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν βρίσκω λύση στο θέμα, μιας και ήρθε κιόλας το hdd caddy που είχα βάλει,λέω να κάνω ξανα clean install τα windows.

το ερώτημα είναι να βάλω 8.1 πάλι με latest drivers(όχι αυτούς που δίνει η dell δηλαδή) ή να βάλω τα 7?

στον σκληρό δίσκο που είχε ήδη τα Windows 7 τι πρέπει να κάνω για να τον χρησιμοποιήσω ως 2ο σκληρό για αποθηκευτικό χώρο στο λάπτοπ?

μπορώ να κάνω installation σε προγράμματα και παιχνίδια στον δίσκο αυτό? Υπάρχει κανα θέμα αν είναι το λειτουργικό στον ssd και κάποια προγράμματα/παιχνίδια στον HDD?

για clean install των win στον ssd απλά σβήνω τα partition,φτιάχνω νέο και κάνω εγκατάσταση ή θέλει άλλη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή τα Windows7 sp1 είναι πολύ πιό ώριμο και απροβλημάτιστο λειτουργικό σε σχέση με τα 8-8.1

 

Επίσης

Ασχετο αλλά σχετικό.

 

Κάποτε σε αναβάθμιση laptop από vista σε 7άρια ... είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τυχαία παγώματα εν ώρα browsing. (με wi-fi συνδεση).

Τελικά έφταιγε ο driver του wifi/bluetooth module.

 

Πιθανόν και εσένα , κάποιος driver στο κάνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή τα Windows7 sp1 είναι πολύ πιό ώριμο και απροβλημάτιστο λειτουργικό σε σχέση με τα 8-8.1

 

Επίσης

Ασχετο αλλά σχετικό.

 

Κάποτε σε αναβάθμιση laptop από vista σε 7άρια ... είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τυχαία παγώματα εν ώρα browsing. (με wi-fi συνδεση).

Τελικά έφταιγε ο driver του wifi/bluetooth module.

 

Πιθανόν και εσένα , κάποιος driver στο κάνει.

ευχαριστώ τάσο, θα δοκιμάσω win 7 που είχε έρθει το λάπτοπ και βλέπουμε.

drivers για κάρτα γραφικών να βάλω latest ή αυτους που δίνει η dell και ξέρω οτι παίζουν 100%?

αν μπορεί κάποιος να απαντήσει και στις παραπάνω ερωτήσεις, ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα επαθα σημερα, στον firefox με δισκο OCZ Arc 100. Oλοκαινουριος ο δισκος, εχω περασμενα τα 8.1 εδω και 3 μερες. Καταληγουμε λοιπον οτι μαλλον εχει να κανει με network drivers? Εχω εγκαταστησει οτι εχει η Asrock για την H67m στο site της.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα επαθα σημερα, στον firefox με δισκο OCZ Arc 100. Oλοκαινουριος ο δισκος, εχω περασμενα τα 8.1 εδω και 3 μερες. Καταληγουμε λοιπον οτι μαλλον εχει να κανει με network drivers? Εχω εγκαταστησει οτι εχει η Asrock για την H67m στο site της.

Το πιθανότερο είναι να κολαει κάποιος driver, δες στο event log μήπως έχει καταγράψει κάτι την ωρα του κοληματος.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.