Jump to content



Προτάσεις αγοράς εώς €200-250


Chosen

Recommended Posts

Θέλω να αναβαθμίσω το S4 Mini της συζύγου, τι έχετε να προτείνετε; Το S4 Mini που έχει τώρα το πήραμε από έναν τοπικό παροχέα και από την πρώτη μέρα είχε πρόβλημα το μικρόφωνό του. Το στείλαμε για επισκευή 2 φορές και τώρα σκέφτομαι να της πάρω νέο κινητό για να στείλω το S4 για 3η φορά για επισκευή και μετά πόδι.

 

Δεν έχω πρόβλημα να πάρω κινέζικο, αρκεί να είναι από αξιόπιστο μαγαζί και να έχουμε τίποτα μαρτυρίες για καλή ποιότητα.

 

Το μοναδικό ουσιαστικά κριτήριο είναι το μέγεθος: να μην είναι πολύ μεγαλύτερο από το S4 Mini, δηλαδή 4.5 ίντσες, άντε 4.6 μετά βίας.

Το να έχει τουλάχιστον 1-1.5Gb μνήμη, να μην λαγκάρει κλπ. τα θεωρώ πλέον αυτονόητα και ευελπιστώ να μην προτείνει κανείς κινητό με 512Mb μνήμη :hehe:

 

Δυστυχώς, το gsmarena που έχει πολύ καλό search function, δεν έχει τα κινέζικα οπότε είναι δύσκολο να συγκρίνω mainstream κινητά αυτού του price range (π.χ. Motorola, Samsung) με αντίστοιχων specs κινέζικα, ενώ τα κινέζικα μαγαζιά που ξέρω δεν έχουν σωστή μηχανή αναζήτησης για να βάλω τα specs και να πάρω αποτελέσματα. Με μια γρήγορη βόλτα που έκανα στο Merimobiles, βρήκα 2 σελίδες 5+ ίντσες και το έκλεισα.

 

 

Αν καταλήξω σε κανένα Motorola ή κάτι άλλο που να μπορώ να το βρω στο Amazon, μπορώ να πάω και στα €250. Από Κίνα και άνευ εγγύησης, μετά βίας τα €200 (για να μη πω €150).

 

 

Καμιά εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

1η φθηνη αλλά εξαιρετική επιλογή: http://www.skroutz.gr/s/3688349/HTC-Desire-500.html

 

Την HTC την θεωρώ ως κορυφαία. Το έχω δουλέψει, δεν κολάει, η φώτο του είναι εξαιρετική.

 

2η ακριβή λύση: http://www.skroutz.gr/s/4930126/Huawei-Ascend-P7-16GB.html

 

Κτήνος δυνατοτήτων,HD, φωτό εμπρόσθια/οπίσθια φοβερές, εννοείται δεν κολάει, είναι φοβερό. Το έχω δουλέψει και αυτό αρκετά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση κατέληξα σε Lumia 730/735. Της έδειξα και το moto G, αλλά έφαγε άκυρο λόγο εμφάνισης.

Καλύτερα windows που δεν κολλάει κι ολας να ξεμπερδεύω από xda και δοκιμές. Το lumia έχει και καλές κάμερες.

Μάλλον μέσα στην βδομάδα λογικά  θα το πάρει. 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia Z1 Compact

 

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z1_compact-5753.php

 

 

Κυριως γιατι περα απο αυτα που θες ..εχει απο τις κορυφαιες καμερες που κυκλοφορουν γενικα. (ο,τι φοραει η z σειρα (ζ3/ζ2 κλπ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα specs και οι ίντσες δεν λένε πάντα την αλήθεια. Το s4 mini πχ έχει πολύ περισσότερο lag σε καθημερινή χρήση από το LG G2 mini LTE (και φυσικά το moto g 4g που πήρε και lollipop).

 

Στα 150 το moto g 4g και το g2 mini είναι κορυφαία και αλαγκάριστα. Το πρώτο καλύτερη οθόνη και ίσως πιο σμουδ, το 2ο έχει καλύτερη κάμερα, IR, radio. Και τα 2 κορυφαία αυτονομία (2400~).

 

Πάντως, από s4 mini ή πιο λογική κίνηση είναι να πας σε αυτό που σου λέει ο NTG, είναι πολύ ανώτερο τηλ.

 

Επανέρχομαι στην πρώτη πρόταση.. τα sony είναι πολύ βαριά και ογκώδη, δυστυχώς.

 

Sony Xperia Z1 Compact  vs LG G2 mini LTE

 

Size  4.3 inches (~61.8% screen-to-body ratio)                  4.7 inches (~71.2% screen-to-body ratio)
Resolution  720 x 1280 pixels (~342 ppi pixel density)        540 x 960 pixels (~234 ppi pixel density)

Dimensions  127 x 64.9 x 9.5 mm (5.0 x 2.56 x 0.37 in)      129.6 x 66 x 9.8 mm (5.10 x 2.60 x 0.39 in)

Weight  137 g (4.83 oz)                                                      121 g (4.27 oz)

Έγινε επεξεργασία από Raider
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ζ1 compact. To LG G2 mini και το LG G3 s που είναι στο price range σου έχουν απλά απαράδεκτη κάμερα.

Πέτρο, αν πάντως βρεις μεγαλύτερο κινητό (5 ίντσες) με μικρότερα Bezels δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα.

Εγώ στην αδερφή μου πήρα το LG G3 s (mini) και δεν της φάνηκε μεγάλο και προερχόταν από τηλέφωνο με 4.0 ίντσες.

Αν πάλι θες να κάνεις την υπέρβαση και να πας στα 300-310€ κοιτάς για το Galaxy Alpha.

Το έχει η γυναίκα και είναι απόλυτα ευχαριστημένη σε όλα.

Πολύ γρήγορο, χωρίς lag πουθενά, κορυφαία κάμερα και επειδή δεν το χρησιμοποιεί ατελείωτες ώρες, της κρατάει και η μπαταρία άνετα ένα διήμερο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το Ζ1, με οθόνη 4.3" και διαστάσεις 4.7+. Είχα το Ζ1 και έχω το Ζ2 τώρα και ξέρω το κόλλημα της Sony με τα bezels...

 

Ευχαριστώ για τις ιδέες, το LG G2 mini πολύ καλός υποψήφιος, θέλω να μπω σε ένα μαγαζί μαζί της για να δοκιμάσει το πίσω κουμπί και μόνη της, για να μην έχουμε επιστροφές και ανατριχίλες.

 

Επίσης, για το Xiaomi M2S τι ξέρουμε; Είναι καιρό στην αγορά και αν και πληρεί τις προϋποθέσεις, δεν ξέρω αν θα της αρέσει το λειτουργικό (και μένα με ξενίζει λίγο).

Μπορεί να βρεθεί Ευρώπη πουθενά ή πάμε για Κινέζικη λοταρία;

Link to comment
Share on other sites

Το mi2s έχει ~ίδιες διαστάσεις και 4.3 οθόνη όπως το z1c που απέρριψες. Πάντως μεγάλα δεν τα λες.

+ Είναι ουσιαστικά eol το mi2s

+ Άσε που τα έχουν κάνει μαντάρα με τις official αναβαθμίσεις, το έχουν παρατήσει και κάνουν βλακιες....

Το z3 compact ξεφεύγει σε budget ε;

Δείτε από κοντά το samsung Alpha και το z3c imo.

Υ. Γ. Το Phone arena έχει εργαλείο για σύγκριση μεγέθους.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω κάτι κινέζικο μεν αλλά από Ευρωπαϊκή αποθήκη δε (3-5 μέρες παράδοση και ευρωπαϊκή εγγύηση).

 

Είναι το zte Blade s6 η τιμή του είναι γύρω στα 210-220 ευρώ..(Αν σε ενδιαφέρει καλύτερη τιμή και το κηνυγήσεις πιστεύω μπορείς να το βρεις 10-15 ευρώ λιγότερα). Στις 5" βέβαια αλλά με αξιόλογη οθόνη-κάμερα-hardware.

 

Νομίζω ότι αν ζητήσεις δίνουν και δώρο ακουστικά. Θα το παραγγείλω για μια φίλη μου αυτές τις μέρες. Πιστευώ είναι αρκετά όμορφο και τα χαρακτηριστικά του δυνατά χωρίς MTK επεξεργαστή(που για κάποιο λόγο πολλοί φοβούνται).

 

Όσο για την εταιρία δεν νομίζω να είναι άγνωστη σε κανέναν.. Και αν κρίνω από προηγούμενο μοντέλο της διατηρεί για αρκετό καιρό τις αναβαθμίσεις της. (μέχρι που να στρώσει δηλαδή όλα τα bugs/lags)

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, αλλά ούτε το Z3 Compact ούτε το Blade S6 είναι εντός προδιαγραφών, ούτε καν πλησιάζουν: το ένα κοστίζει τα διπλάσια από το μέγιστο του budget μου, ενώ το άλλο στις 5 ίντσες απέχει πολύ από το "4.5 ίντσες, άντε 4.6 μετά βίας" του αρχικού post.

 

Το ξεκαθαρίζω ακόμα μια φορά, πριν αρχίσουν οι προτάσεις για OnePlus One κλπ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για το g2 mini lte, ξέχασα να αναφέρω ότι λείπει και ο αισθητήρας φωτός (βέβαια με τέτοια αυτονομία το βάζεις στο 60-70% και είναι κομπλέ). Τα μεγάλα μείον του για εμένα είναι αυτό + η ανάλυση οθόνης (είναι εμφανής η διαφορά με την 720p του moto g).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Sorry αν κατάλαβα λάθος, αλλά μιλάς για το Α3 ενώ έδωσες λινκ από συγκριτικό του Alpha - έχουν αρκετά διαφορετικά specs και τιμή

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6762&idPhone2=6573

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν κατάλαβα λάθος, αλλά μιλάς για το Α3 ενώ έδωσες λινκ από συγκριτικό του Alpha - έχουν αρκετά διαφορετικά specs και τιμή

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6762&idPhone2=6573

Τα έβαλα απλώς για να δούμε τα μεγέθη. Εξάλλου έβαλα και lumia μεσα, και δεν γίνεται να συγκρίνουμε specs windows / android. Όσο αναφορά το lumia είδα στο YouTube πολλά redraws στο web browsing στο scrolling zoom in/out με τον ie που δεν μου άρεσαν.

Το Α3 άρεσε εμφανισιακά, αλλα δεν εχω γνώμη επιδόσεων κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μέχρι στιγμής έχω καταλήξει ανάμεσα στο LG G2 Mini στα ~€200 και στο Samsung Galaxy A3 στα ~€250 (Από Amazon με εγγύηση και τα 2). Χμ...

 

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6762&idPhone2=6117

 

Το Α3 φαίνεται ελάχιστα καλύτερο σχεδόν παντού, με εξαίρεση τη μνήμη όπου είναι σημαντικά καλύτερο (1.5Gb Vs 1Gb) και την μπαταρία, όπου το G2 Mini φαίνεται πολύ καλύτερο (2440mAh Vs 1900mAh). Επίσης, το Α3 είναι πάνω από μισό χρόνο νεότερο μοντέλο από το G2 mini, ενώ είναι και αρκετά πιο όμορφο (υποκειμενικό).

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο πηγαίνετε μια βόλτα και δείτε τα από κοντά. Αν σκέφτεσαι για το G2 mini, τότε και το G3 s μπορεί να της φανεί καλό. Ασχέτως αν είναι 5αρι, μπορεί να της κάτσει καλά στο χέρι. Να ξέρεις πάντως πως από κάμερα τα 2 LG δεν λένε τίποτα.

Επίσης ξέρω πως το 300αρι είναι εκτός budget αλλά επιμένω να δεις και το Galaxy Alpha.

Τέλος, εν έτη 2015, μην πάρεις κινητό με 540x960 ανάλυση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο πηγαίνετε μια βόλτα και δείτε τα από κοντά. Αν σκέφτεσαι για το G2 mini, τότε και το G3 s μπορεί να της φανεί καλό. Ασχέτως αν είναι 5αρι, μπορεί να της κάτσει καλά στο χέρι. Να ξέρεις πάντως πως από κάμερα τα 2 LG δεν λένε τίποτα.

Επίσης ξέρω πως το 300αρι είναι εκτός budget αλλά επιμένω να δεις και το Galaxy Alpha.

Τέλος, εν έτη 2015, μην πάρεις κινητό με 540x960 ανάλυση...

 

Η ανάλυση δεν είναι πρόβλημα, καθώς η χρήση που κάνει είναι 40% κλήσεις/μηνύματα, 50% Facebook και 10% Calendar/email. Επίσης, τι 300άρι; Που τις βρίσκετε αυτές τις τιμές ρε παιδιά;

Εδώ πάνω έχω Amazon.co.uk, Expansys.ie & .co.uk και γενικά οι τιμές που βρίσκω για ο,τιδήποτε έχει να κάνει με κινητά, είναι 10-30% πάνω από τις τιμές που βλέπω να συζητάμε στο thelab.

 

302 λίρες / 417 ευρώ στο Amazon: http://www.amazon.co.uk/Samsung-Galaxy-Alpha-SIM-Free-Smartphone/dp/B00NH29I3S/

415 ευρώ στο Expansys: http://www.expansys.ie/samsung-galaxy-alpha-32gb-sleek-silver-265336/

 

Μήπως κοιτάω στα λάθος μαγαζιά;

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.