Jump to content


mail server


AGRIMI

Recommended Posts

Τώρα σχετικά με το NAS, γίνεται και με NAS, είναι πιο advanced όμως και από αυτά που βλέπω θεώρησα ότι δεν θα τα καταφέρεις και σου είπα τους πιο απλούς τρόπους. 

 

Μπορείς με Synology σίγουρα, θα πρέπει να εγκαταστήσεις το Mail Server package Και το Mail Station. 

 

Ενεργοποιείς το Imap Και συνδέονται τα outlook των χρηστών σου πάνω στο Synology. Έπειτα μέσω του mail station web interface σετάρει πάλι το pop3 του otenet, κάτι αντλιστοιχο με αυτό που σου είπα να κάνεις με το gmail. 

 

Για αποστολή πάλι θα χρησιμοποιείς τον SMTP της OTENET. 

 

Γενικώς πάντως θεωρώ καλύτερ, απλούστερη και πιο safe τη λύση του gmail. 

κι εγώ το synology είχα στο νου μου που κάνει τέτοιου είδους πράγματα αλλά δεν είμουν σίγουρος.

Έγινε επεξεργασία από acct
Η υπόλοιπη συζήτηση σταματά εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησύχησε είναι οτι αν πληρωθεί για αυτή την υπηρεσία θα πρέπει να προσφέρει κ το κατάλληλο support. Αν κάτι σκαλωσει σε κάποιο επείγον mail δεν νομιζω να μπορεί ο πελάτης να περιμένει τον τεχνικό να ξαναβρεί βοήθεια απο το φόρουμ κ να παει να το φτιάξει.. Αλλιώς ίσως κ ο πελάτης να μπορεί να το ψάξει μέσω φόρουμ μόνος του. Αυτό μόνο. Καλή επιτυχία στην οποία προσπάθεια.

Αυτό είναι το σωστό που μόνο ειπώθηκε. Το κατάλληλο support. μπορείς να διορθώσεις το λάθος?

Αν δω ότι μπορώ θα το κάνω αν δω ότι είναι μπελαλίδικο θα ρωτήσω να το κάνουν άλλοι για εμένα.

Πρέπει να ξέρω το πως για να βγάλω προσφορά.

Αν δεν ξέρω το πως δεν θα είναι εις γνώσην μου ότι γίνεται αυτό που ζητάω.

Από την στιγμή που γίνεται θα δω και θα πράξω αναλόγος.

Το nas το μόνο που θα κάνει είναι να έχει όλα τα αρχεία τον χρηστών και αν γίνεται να κάνει και τον mail server. θα τους προτείνω synology αν κάνει αυτό που θέλω αλλιώς θα πάω σε ποιο φθηνή λύση. ένα απλό raid1 θέλουν τίποτα το ιδιαίτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το mail είναι critical. Αν το uptime είναι το ζητούμενο, μην πας με NAS. Μην πας καν με Server inhouse. Θα χρειαστείς static ip, Ups, hardware, license και τα σχετικά. 

 

Πείσε τους να αλλάξουν το domain του email τους και να αγοράσουν το δικό τους. Μετά θα το κάνεις host είτε στην google (google apps) είτε office 365. 

 

Θα έχεις 100% uptime, δεν σε νοιάζει το maintenance, δεν πέφτει ΠΟΤΕ, μπαινουν από ΠΑΝΤΟΥ, υποστηρίζονται από όλα τα κινητά κτλ κτλ. 

 

Ό,τι θες στείλε μου και π.μ. αν νομίζεις ότι δεν θες να γράψεις δημόσια, μπορώ να σε καθοδηγήσω για το πως να κινηθείς. 

Έγινε επεξεργασία από it.expert
Link to comment
Share on other sites

Και για αποφυγή παραξηγήσεων απλά ένας υπάλληλος που τρέχει για την εταιρεία είμαι. προσωπικά εγώ δεν θα πάρω τίποτα αλλά θα πρέπει να βγει μια προσφορά. όπως επίσης και το ότι ρωτάω στο φόρουμ δεν πάει να πει ότι δεν έχω μιλήσεις και με άλλους. 

Οι περισσότεροι δεν ξέραν και μιλάμε για τεχνικοί εταιριών που έχουμε πάνω από 200-500 γραφεία-εταιρείες πελατολόγιο.

όσοι απάντησαν ακόμα και αυτός που συνεργάζομαι για mail client μου είπαν exchange.

Αλλά ο it.expert είπε κάτι διαφορετικό. Αυτό είναι που έχει σημασία ότι σε ένα φόρουμ κάποιος είπε μια ιδέα. μπορεί να μην ξέρει μπορεί να είναι και το μοναδικό που ξέρει έστω και κατά λάθος. Αν το επεξεργαστείς και δεις ότι κάνει δουλειά ξέρεις ότι υπάρχουν και φθηνές λύσεις που σε εξυπηρετούν ακόμα και με 5-10 λεπτά καθυστέρηση παραλαβής email. το θέμα είναι ότι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Όποιος σου είπε ότι για αυτό που θες να κάνεις χρειάζεσαι exchange, κόψε τους την καλημέρα. Να επισημάνω όμως, αν αυτό που συζήτησες ήταν αυτό που έγρεαψες στο αρχικό post. 

 

Σημείωσε ότι σε exchange έχω εμπειρία όση έχουν όλοι αυτοί που στο πρότειναν μαζί, Χ 10!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις ότι μπορεί και να μην ήξεραν και απλά αυτό να είχαν περίπου στο μυαλό τους και να το πέταξαν. αυτοί οι 10 είναι it σε άλλο τομέα προγραμμάτων αλλά με εμπειρεία όσο του αφεντικού μου 20 - 40 χρόνια και εταιρείες ορόσημο στην βόρεια ελλάδα. δεν ασχολούμαστε τόσο με τα email γι αυτό και συνεργαζόμαστε με άλλους αλλά και αυτοί που έχουν τους mailservers αν δεν ξέρουν τότε το πράγμα δυσκολεύεται μέχρι να ρωτήσεις σε ένα φόρουμ που έχει καλούς αναγνώστες.

Καλημέρα δεν κόβεις με κανέναν. Γιατί είπα θα δω αν λειτουργεί και μετά θα το προτείνω. Υπεύθυνος για τα λάθη σου είσαι εσύ και μόνο εσύ ούτε η ίδια σου η μάνα.

Είναι αυτό που λένε αν σε πω να πας να πέσεις θα πας?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχω συναντήσει το ίδιο πρόβλημα και εγώ και ψάχνω να βρω λύση...(στο περίπου δηλαδή)

 

Εχω έχω ένα domain, ο μόνος λόγος είναι να έχω μερικά mail account xxxxx@mydomain.gr

Ο χώρος που μου δίνει το hosting δεμ είναι πολύ και έχω στήσει σε ένα thunderbird τους POP accounts και τα κρατάω εκεί.

Θα με ενδιέφερε να μάθω πως γίνεται να κταράω σε NAS (qnap συγκεκριμένα που έχω ήδη).

 

ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από mix0s
Link to comment
Share on other sites

Έχω συναντήσει το ίδιο πρόβλημα και εγώ και ψάχνω να βρω λύση...(στο περίπου δηλαδή)

 

Εχω έχω ένα domain, ο μόνος λόγος είναι να έχω μερικά mail account xxxxx@mydomain.gr

Ο χώρος που μου δίνει το hosting δεμ είναι πολύ και έχω στήσει σε ένα thunderbird τους POP accounts και τα κρατάω εκεί.

Θα με ενδιέφερε να μάθω πως γίνεται να κταράω σε NAS (qnap συγκεκριμένα που έχω ήδη).

 

ευχαριστώ

 

 

 

Πόσο critical είναι για σένα το mail.

 

Η λύση έχει προαπαιτούμενα όμως και αρκετά.

static ip

stable internet over 2mbps

ups

 

Δεν ξέρω αν γίνεται βέβαια σε qnap αλλά σε synology το δοκίμασα και το έψαξα ύστερα από περιέργεια που μου δημιούργησε.

 

https://www.synology.com/en-uk/knowledgebase/tutorials/448

Γενικά μια ιδέα σε synology γίνεται εδώ. Προσωπικά το πήγα παραπέρα και έστησα pop connector.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτο συνάντησα σε ένα φίλο που έχει synology και λέω ότι έτσι θα γίνεται ή κάπως έτσι και στο qnap, αλλά έφαγα πόρτα. 

Από τι είδα έχει μόνο το xmail και αυτό μπορεί να είναι πολύ καλό, αλλά είναι για advanced user...

 

Σε synology για να γίνουν όλα αυτά που αναφέρει το tutorial (σχετικά με static, stable etc) είναι προαπαιτούμενα??, θεωρώ πως όχι αφού τον διαμοιρασμό θα γίνετε απο το server που γίνετε hosting, ο synology απλά θα κρατάει backup.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα είναι ότι ο mail server θα είναι το Nas σου στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Για connector είναι μπέρδεμα άστο.

Και στις 2 περιπτώσεις θέλεις static ip ups κλπ. Αλλιώς αν δεν έχεις ίντερνετ στο nas η είναι κλειστό δε θα έχεις email.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ας αφήσουμε το project του mail server.

Ας το θέσω αλλιώς γιατί από τι κατάλαβα με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω όταν έλεγα mail server, καταλάβαινεις να μπορεί εκτός του να λαμβάνει, αλλά και να στέλνει, αλλα εγώ μάλον όχι.

Θέλω να στήσω ένα NAS να μπορώ να αποθηκεύω 4-5 accounts που έχω (έτσι ώστε να μην πληρώνω επιπλέον χώρο στην εταιρία hosting), όχι να διαμοιράζω, απλά να έχω την δυνατότητα να υπάρχει κ ένα webmail app like roundcube να τα διαβάζω αν δεν βρίσκομαι στο γραφείο(μέσω ddns που κάνει ο qnap). τον διαμοιρασμό θα τον κάνει ο mail server που κάνω hosting.

 

Ελπίζω να μην σε ζάλισα και αυτό που σκέφτομαι να είναι το σωστό. :dots:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. B)  B)

Έγινε επεξεργασία από mix0s
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ας αφήσουμε το project του mail server.

Ας το θέσω αλλιώς γιατί από τι κατάλαβα με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω όταν έλεγα mail server, καταλάβαινεις να μπορεί εκτός του να λαμβάνει, αλλά και να στέλνει, αλλα εγώ μάλον όχι.

Θέλω να στήσω ένα NAS να μπορώ να αποθηκεύω 4-5 accounts που έχω (έτσι ώστε να μην πληρώνω επιπλέον χώρο στην εταιρία hosting), όχι να διαμοιράζω, απλά να έχω την δυνατότητα να υπάρχει κ ένα webmail app like roundcube να τα διαβάζω αν δεν βρίσκομαι στο γραφείο(μέσω ddns που κάνει ο qnap). τον διαμοιρασμό θα τον κάνει ο mail server που κάνω hosting.

 

Ελπίζω να μην σε ζάλισα και αυτό που σκέφτομαι να είναι το σωστό. :dots:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. B)  B)

Ένας "μπακάλικος" τρόπος να το κάνεις, είναι να έχεις mail client στον υπολογιστή για να κατεβάζεις τα μηνύματα, τα mail να αποθηκεύονται στο NAS, και να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση στο PC. Κομψό δεν το λες :).

Link to comment
Share on other sites

Ένας "μπακάλικος" τρόπος να το κάνεις, είναι να έχεις mail client στον υπολογιστή για να κατεβάζεις τα μηνύματα, τα mail να αποθηκεύονται στο NAS, και να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση στο PC. Κομψό δεν το λες :).

 

Ναι κάπως μπακάλικο, αυτή τη στιγμή έχω στήσει σε ένα pc όλους του pop accountς και τους τραβάω εκεί και για αυτό το λόγο αναρωτιόμουν αν γινόταν να στήσω ένα stil thunderbird σε NAS και κρατάω backup εκέι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπως μπακάλικο, αυτή τη στιγμή έχω στήσει σε ένα pc όλους του pop accountς και τους τραβάω εκεί και για αυτό το λόγο αναρωτιόμουν αν γινόταν να στήσω ένα stil thunderbird σε NAS και κρατάω backup εκέι...

Προσωπικά θα το κράταγα στο PC και θα τράβαγα incremental backup στο NAS το thunderbird profile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.