Jump to content



Σκέψεις για αναβάθμιση από C2D


Recommended Posts

Γεια σας παίδες,

λοιπόν, το pc που βλέπετε στην υπογραφή μου κοντεύει πλέον να κλείσει 8ετία, έχοντας πάρει βέβαια τις ανάσες του, με ένα ssd intel 320 120gb και μια GPU HD6850 πριν 3-4 χρόνια. Για να πω την αλήθεια μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν είχα νιώσει την ανάγκη της αναβάθμισης των βασικών κομματιών του pc αλλά τώρα νομίζω ότι είναι στα όρια του. Ζορίζεται και κολλάει αρκετά. Δεν κάνω κάτι το φοβερό στο pc πλέον. Browsing αλλά με πολλά tabs (10-15 ανοιχτά Tabs στον chrome) και λίγο video editing. 

Ας πούμε λοιπόν ότι κρατάω:

-κουτί που είναι άθικτο και με σχετικά καλά ανεμιστηράκια, (έχω αλλάξει όλα της TT με  Noiseblocker PL1 NB-BlackSilent PRO PL-1 120mm System Fan)

-τροφοδοτικό. έχει καεί πλέον το tagan και έχω πολύ φρέσκο ένα cooler master 600w

-ssd. φαντάζομαι ότι έχουν αλλάξει πολλά, αλλά καλό θα ήταν να μείνει προς το παρόν. (ενστάσεις δεκτές)

-gpu. που φτάνει η 6850 αυτή τη στιγμή? πχ σε σχέση με κάποιες onboard.

-οθόνη. πονεμένη ιστορία, θα ήθελα να την αλλάξω κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν μένει.

τι θα κάνατε στη θέση μου? θα παίρνατε Mobo-cpu-ram Και θα κρατούσατε τα άλλα κομμάτια? ή μήπως θα πάει χαμένο το καινούριο hardware κρατώντας τόσα παλιά μέρη?

 

σίγουρα δεν θα ήθελα να δώσω πολλά χρήματα τώρα, αλλά όλες οι προτάσεις είναι  καλοδεχούμενες προς συζήτηση.

 

υ.γ. δίσκοι εκτός του λειτουργικού δεν θα υπάρχουν στο pc καθώς έχουν μεταφερθεί σχεδόν όλα σε ένα ProLiant MIcroserver

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε το budget και την χρήση.

 

Αν δεν παιζεις Games ή παιζεις τα βασικα χωρις απαιτησεις δεν χρειαζεσαι καρτα. Βαζεις αργοτερα αν χρειαστεις.

 

Τωρα για να πεις ότι εκανες κατι σοβαρο για μενα θα πρεπει να πας τουλαχιστoν σε i5 Κ + Mobo + 8GB Ram.

 

Μπορεις σιγουρα να βρεις κατι μτχ σε i5-i7 σετ σε νορμαλ τιμη και απο εκει και περα προσθετεις. Γιατι για να παρεις New τα σκας χωρις λογο για μενα.

 

Σκευτομουν και εγω να αλλαξω 2600Κ+P67+6970..αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να σκασω τοσα $$ για την δουλεια που κανω. Εξαλου στα 4500 o CPU ειναι υπεραρκετος.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ένας i5 θα ήταν μια καλή αναβάθμιση και θα μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω ως βάση για μελλοντικές αναβαθμίσεις σε καλύτερο ssd και gpu, αλλά με τα 200+ που κοστίζει σημαίνει ότι φύγαμε εύκολα στα 350€ και παραπάνω ίσως. αρκετά θα έλεγα για κάτι μη ολοκληρωμένο. για AMD A8 ούτε λόγος ε?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν πάω σε i3. μου αρέσει να έχω κάτι παραπάνω από αυτό που χρειάζομαι.

μπορεί να κοιτάξω για κανένα μεταχειρισμένο i5 και στην τελική παίρνω καινούρια Mobo και ram.

δεν βλέπω βέβαια ιδιαίτερη κίνηση στις αγγελίες εδώ αλλά θα δείξει.

ποιον i5 όμως? 4590 ή να πάω και πιο κάτω? επίσης chipset να προτιμήσω? B85 Που λέει και φίλος Oric παραπάνω ή Η97?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το πρωτο και κυριοτερο που θα βαλει καποιο οριο, ειναι το μπατζετ...!!   τι χρημα υπαρχει? 

 

δευτερον ειναι οι χρησεις που θες να κανεις. αν το video editing (εστω και ερασιτεχνικα) ειναι το βαρυ που κανεις, τοτε καλο ειναι να προσανατολιστεις σε 4πυρηνο, ωστε και μελλοντικα να εισαι πιο ανετα, αφου σκεφτεσαι και τον "αερα" που θελεις να εχεις..!  

 

 

αν σε μεταχειρισμενα, βρεις κανα καλο πακετο προηγουμενων i5, και ειναι μεσα στο μπατζετ σου, προτιμησε το..!  

 

αν ειναι για καινουρια, βαδιζεις σε δυσκολα και πιο χρηματοβορα μονοπατια.....!!!  

 

οσον αφορα τα τσιπσετ, αν πας σε i5 (για καινουριο μιλαω), θεωρω το Β85 σαν βαση. απο κει και μετα, πας σε H97 -Z97...!  για Pentium, μια χαρα θα ειναι και το H81.  

 

 

βαλε κατω τις αναγκες σου και κανε μια αξιολογηση.  αν βγαλεις το video Editing απο την εξισωση, τοτε και  ο pentium σου αρκει...!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Μα γι' αυτό άνοιξα αυτό το θέμα, για να ακούσω ιδέες και να βάλω κάτω τις ανάγκες μου. δεν είναι απαραίτητο ότι θα καταλήξω κάπου, αλλά για να προσανατολιστώ λίγο, γιατί αν όχι τώρα, σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να αλλάξω.

το video editing δεν βγαίνει από τις ανάγκες μου, μάλιστα είναι κάτι που πρόσφατα προστέθηκε σε αυτές. (βλέπε  το πρώτο link στην υπογραφή μου).

budget δεν υπάρχει συγκεκριμένο. αν δεν είχα καθόλου pc θα τα έσκαγα χωρίς κουβέντα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θέλω να δώσω χρήματα χωρίς καμία σκέψη. υπάρχουν και άλλες ανάγκες, και προσωπικές και οικογενειακές.

Link to comment
Share on other sites

ωραια. 

 

εφοσον οπως λες. το video edit ηρθε για να μεινει (?), εγω θα προτεινα να πας σε:

 

CPU  http://www.skroutz.gr/s/4857199/Intel-Core-i5-4460-Box.html

MOBO  http://www.skroutz.gr/s/5491640/Asrock-H97-Anniversary.html

RAM http://www.skroutz.gr/s/4228119/G-Skill-Aegis-8GB-DDR3-1600MHz-F3-1600C11S-8GIS.html

 

 

ετσι για να συζητησουμε..!

 

κι εχεις και ενα συστημα που θα κρατησει αρκετα χρονια, αφου σου αρεσει να εχεις και λιγο παραπανω απο οσο χρειαζεσαι..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

ένα setup το ίδιο ή τέλος πάντων παραπλήσιο με αυτό που προτείνει ο φίλος cabdik δείχνει να είναι το λογικό αυτή την περίοδο μετά και το διάβασμα που έχω κάνει και γω μετά το άνοιγμα του thread. 

μερικές ακόμα σκόρπιες ερωτήσεις, σε περίπτωση που αποφασίσω να ξεφύγω.

- δεδομένου ότι το pc μου βγαίνει στο δίκτυο με μια wirelles Ν κάρτα και συνδέεται σε wireless AC router και κάποια στιγμή θα ήθελα να την αναβαθμίσω, θεωρείτε ότι οι μητρικές με ενσωματωμένο wirelles έχουν αξιόπιστο δίκτυο  ή η επιλογή ξεχωριστής κάρτας θα είναι πάντα καλύτερη επιλογή?

- επίσης σχετικά με το δίσκο μου. δεν ξέρω κατά πόσον στην πράξη θα με περιορίζει η ταχύτητα του αν πάω σε νέο σύστημα, σίγουρα πάντως ακόμα και τώρα μερικές φορές στο μέγεθος είμαι οριακά. ποια θεωρείτε λοιπόν ότι είναι καλύτερη επιλογή για σύνδεση του επόμενου δίσκου? ένας απλός  2,5'' sata 3 αρκεί για τα δεδομένα μου ή  διαφορά με τους pci και m.2 είναι σημαντική?

-τέλος κάτι άσχετο. απ ότι βλέπω στις μητρικές σε όλα τα θέματα προτείνουν asrock.  είναι οικονομικοί οι λόγοι κυρίως? τι έγιναν τα παραδοσιακά ονόματα όπως gigabyte και asus? ακόμα και στα καταστήματα οι επιλογές για τις άλλες δύο είναι αρκετά περιορισμένες.

 

Link to comment
Share on other sites

ένα setup το ίδιο ή τέλος πάντων παραπλήσιο με αυτό που προτείνει ο φίλος cabdik δείχνει να είναι το λογικό αυτή την περίοδο μετά και το διάβασμα που έχω κάνει και γω μετά το άνοιγμα του thread. 

μερικές ακόμα σκόρπιες ερωτήσεις, σε περίπτωση που αποφασίσω να ξεφύγω.

- δεδομένου ότι το pc μου βγαίνει στο δίκτυο με μια wirelles Ν κάρτα και συνδέεται σε wireless AC router και κάποια στιγμή θα ήθελα να την αναβαθμίσω, θεωρείτε ότι οι μητρικές με ενσωματωμένο wirelles έχουν αξιόπιστο δίκτυο  ή η επιλογή ξεχωριστής κάρτας θα είναι πάντα καλύτερη επιλογή?

- επίσης σχετικά με το δίσκο μου. δεν ξέρω κατά πόσον στην πράξη θα με περιορίζει η ταχύτητα του αν πάω σε νέο σύστημα, σίγουρα πάντως ακόμα και τώρα μερικές φορές στο μέγεθος είμαι οριακά. ποια θεωρείτε λοιπόν ότι είναι καλύτερη επιλογή για σύνδεση του επόμενου δίσκου? ένας απλός  2,5'' sata 3 αρκεί για τα δεδομένα μου ή  διαφορά με τους pci και m.2 είναι σημαντική?

-τέλος κάτι άσχετο. απ ότι βλέπω στις μητρικές σε όλα τα θέματα προτείνουν asrock.  είναι οικονομικοί οι λόγοι κυρίως? τι έγιναν τα παραδοσιακά ονόματα όπως gigabyte και asus? ακόμα και στα καταστήματα οι επιλογές για τις άλλες δύο είναι αρκετά περιορισμένες.

 

1) Δεν νομιζω να δεις διαφορα. Για μενα η εξωτερικη ειναι παντα καλυτερη επιλογη.

2)Η διαφορα ειναι δυσκολη να φανει στο ματι. Γιατι ομως να ξεφυγεις σε κοστος οταν μπορεις να κανεις την δουλεια σου?

3)Γιατι ειναι οικονομικες και γιατι προσφερουν πλεον οτι και οι αλλοι σε ολους τους τομεις.

Link to comment
Share on other sites

1 δεν θα δεις ιδιαιτερες διαφορες καθως τα νεοτερα τσιπακια δικτυων ειναι σαφως καλυτερα και υποστηριζουν νεοτερους τυπους δικτυων (B/G/Ν...κλπ)

 

2 αφου εχεις SSD, η αισθηση θα ειναι σαφως ανωτερη οποιουδηποτε HDD...!  μονο σε ταχυτητες μεταφορας θα σε περιοριζει ο SSD SATA 2...!  αλλα το Access Time ειναι που κανει ΤΗΝ διαφορα..! 

Link to comment
Share on other sites

εντάξει παιδιά, ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα. τώρα είναι σε μένα η απόφαση. δυστυχώς έχω πέσει και στην χειρότερη περίοδο από πλευράς τιμών με την τιμή του δολαρίου να είναι στα ύψη. θέλει σκέψη!!

πάντως και να μην ασχοληθώ τώρα με την αναβάθμιση, σίγουρα με βοήθησε να προσανατολιστώ πάλι και να παρακολουθώ τις εξελίξεις αφού μέσα στη χρονιά θα πρέπει να ασχοληθώ οπωσδήποτε. φαντάζομαι θα καταλάβατε ότι ένας από τους λόγους που δεν ασχολούμαι συνεχώς με τις εξελίξεις είναι ότι όσο διαβάζεις, θέλεις χρήμα :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.