Jump to content



CPU from 771 to 775 Socket


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ανοίγω αυτό το θέμα για να μου πείτε από άποψη αναβάθμισης αν αξίζει να αναβαθμίσω το παλιό μου socket 775 με έναν Xeon X54** QUAD CORE που τους βρίσκεις κατά καιρούς από 40-60$. Αυτήν την στιγμή ο συγκεκριμένος υπολογιστής φορά τον E8400(που τον είχα πάει στα 47$).

Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανένας σας; Υπάρχει πουθενά πρόβλημα απόδοσης/ θερμοκρασιών;

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτό από ό,τι ξέρω θέλει αστραχανιά για να γίνει. Πρέπει να σπάσεις δύο δοντάκια στο socket για να μπεί ο Xeon. Τί να σου πώ; Αν μπορείς να βρείς ακριβώς feedback για το πως γίνεται, δεν είναι και μεγάλο το κόστος να δοκιμάσεις. Εγώ βρήκα έναν τέτοιον Xeon στις αγγελίες 80 ή 90€ και το σκέφτηκα για ένα pc γνωστών. Αλλά το θέμα είναι ότι το υπόλοιπο σύστημα ήταν τόσο παλιό που ούτε 90€ δεν άξιζε να ρίξεις. Και το ακυρώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεί κάτι video, και έχω βρει μέχρι και τα Bios για την μητρική σε περίπτωση που δεν δουλέψει ως έχει. Δεν θέλω να έχει μεγάλο κόστος, δλδ το πολύ 50 ευρώ να δώσω.

Το υπόλοιπο σύστημα μου είναι 6gb στα 800Mhz(τώρα στα 835Mhz τρέχουν) μια p5k μητρική ssd samsung evo 120Gb και κάρτα γραφικών R7 260x. Νομίζω ότι θα μπορούσε το δικό μου να ανταποκριθεί. Η μπα;

Ετσι και αλλιώς θα πάρω ακόμα 2-3 Xeon για ένα project που ετοιμάζω και για αυτό το ψάχνω και για το δικό μου pc.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν μου βρεις κάποιον κοντά το πολύ στα 60 ευρώ προφανώς και να το βάλω.

Αν είναι να δώσω πάνω από 100-120 καλύτερα να αλλάξω socket. Για αυτό και η ερώτηση για XEON.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν μου βρεις κάποιον κοντά το πολύ στα 60 ευρώ προφανώς και να το βάλω.

Αν είναι να δώσω πάνω από 100-120 καλύτερα να αλλάξω socket. Για αυτό και η ερώτηση για XEON.

υπαρχουν αρκετα μοντελα QUAD στο Ebay. μπορεις να ψαξεις και να βρεις οτι βολευει το μπατζετ σου..!

υπαρχουν 3 σειρες 4πυρηνοι. οι Q6*** , Q8***, Q9***.

πχ Intel Core 2 Quad Q9400 CPU SLB6B 2 66 GHz 6M 1333 C2Q Yorkfield C2Q 735858203074 | eBay

Desktop CPU Intel Core 2 Quad Q8300 Slgur 2 5 GHz 010B 6 Month Warranty Free SP 0675900964693 | eBay

Intel Core 2 Extreme QX6700 2 667GHz 8M 1066 MHz Socket 775 Processor SL9UL 683728219031 | eBay

Intel Core 2 Extreme QX6850 3 0 8M 1333GHz GHz Quad Core CPU LGA775 Slafn 0735858200066 | eBay

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

Όσο και να ψάχνω στα λεφτά που θέλω να δώσω έχω βρει κάποιους τετραπύρηνους Q**** αλλά δεν έχουν κάποια τρομερή διαφορά από τον e8400 σε θέμα απόδοσης, ίσα ίσα η ανά πυρήνα απόδοση είναι αρκετά χαμηλότερη. Και αυτός είναι και ο αρχικός λόγος που ψάχνω Xeon.

Το χάσμα μεταξύ των τιμών είναι τεράστιο. Ειδικά αν κάνεις bid στο ebay και σου κάτσει. [ Μόλις έκλεισα τον Intel Xeon Quad Core E5450 στα 15,6 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά ]

Με δεδομένο ότι θα πάρω XEON έχει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα ή το οτιδήποτε από άποψη τοποθέτησης τους σε 775 socket? Εκτός από τον κίνδυνο που υπάρχει να χαλάσω την μητρική μου. :p

Link to comment
Share on other sites

" έχω βρει κάποιους τετραπύρηνους Q**** αλλά δεν έχουν κάποια τρομερή διαφορά από τον e8400 σε θέμα απόδοσης, ίσα ίσα η ανά πυρήνα απόδοση είναι αρκετά χαμηλότερη. Και αυτός είναι και ο αρχικός λόγος που ψάχνω Xeon"

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι κανεις λαθος που το σκεφτεσαι ετσι.

η αποδοση ανα πυρηνα ειναι ιδιες. καθως, εαν ενθυμουμαι καλως, οι C2Q δεν ειναι τπτ αλλο απο 2 C2Duo κολλημενοι στο ιδιο DIE..!! δεν ειναι εγγενεις τετραπυρηνοι..!! η αποδοση τους λοιπον, δεν μπορει να ειναι χαμηλοτερη..!!

λογω χαμηλοτερων χρονισμων και μονο ειναι οι διαφορες στις αποδοσεις. αν τους βαλεις στις ιδιες συχνοτητες με τους Ε8400, για παραδειγμα, ειναι το ιδιο. απλα εχεις +2 πυρηνες..!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει φαντάζομαι για αρχή, οτι ο E5450 είναι LGA771 ενώ εσύ έχεις LGA775;

Εκτός λοιπόν του πλαστικού "αντάπτορα" που πρέπει να πάρεις, πρέπει να κόψεις και 2 πλαστικά εξογκώματα που έχει η υποδοχή.

π.χ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kPBbpSgUXkw]Intel Quad core XEON LGA771 to LGA775 motherboard[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει φαντάζομαι για αρχή, οτι ο E5450 είναι LGA771 ενώ εσύ έχεις LGA775;

Εκτός λοιπόν του πλαστικού "αντάπτορα" που πρέπει να πάρεις, πρέπει να κόψεις και 2 πλαστικά εξογκώματα που έχει η υποδοχή.

Ναι το ξέρω αυτό, πρέπει να κόψω να 2 "αυτάκια" απλά δεν επηρεάζει πουθενά αυτή η αφαίρεση. Το πρόβλημα μου είναι επειδή ουσιαστικά η αρχιτεκτονική του είναι γενικά για 771 αν υπάρχει κάποιο θέμα απόδοσης/συμβατότητας ακόμα και με τον αντάπτορα.

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION] οι μόνοι "φθηνοί για μένα" είναι οι Q6*** οι οποίοι είναι παλαιότερης λιθογραφίας οπότε με αρκετή διαφορά στην ανά πυρήνα απόδοση (και σε θερμοκρασία διαφορά) και για αυτό το ανάφερα.

Εκτός τα προβλήματα του τα κόψω τα αυτάκια της μητρικής τίποτα άλλο; Υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έσπασα ήδη τα πλαστικά :p πριν λίγο. Είναι πολύ εύκολο. Αν προσέχεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. αυτό είναι το βιντεάκι που έβλεπα [ame=http://www.youtube.com/watch?v=HmbK2ik4Xt8]ik4Xt8[/ame]

Και χωρίς ποδαράκια ο E8400 δουλεύει απροβλημάτιστα, οπότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από αυτήν την παρέμβαση.

[MENTION=212]al3x[/MENTION] όταν το πάρεις πες μας λίγο πως αντιμετοπησες την ασυμβατότητα στα bios για να σου διαβάζει τον XEON. Κάποιες μητρικές με το τελευταίο Bios δεν θέλουν κάποια παρέμβαση άλλες όμως θέλουν για να μπορούν να το διαβάσουν.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα "ποδαρακια" δεν ειναι λειτουργικα..!!

απλα ειναι οδηγοι, για να μπει στη σωστη θεση ο επεξεργαστης....!

Αυτό που λες δεν είναι απόλυτα σωστό αν και ισχύει ότι δεν είναι λειτουργικό κομμάτι. (εκτός και αν χτυπήσεις κανένα πινάκι ενώ το κόβεις :p )

Υπάρχουν αρχικά για να μην μπαίνουν οι επεξεργαστές του 771 socket σε 775. (για τυπικούς λόγους μόνο). Υπάρχει ένα βελάκι που σου λέει πια είναι η σωστή πλευρά και αυτός είναι ο οδηγός σε όλους τους επεξεργαστές και σε όλα τα socket. Τα "ποδαράκια" δηλώνουν μόνο την ασυμβατότητα για τους υπόλοιπους επεξεργαστές. Τίποτα περισσότερο.

Βρήκα να δοκιμάσω για λίγες μέρες έναν XEON X5492 θα σας πω εντυπώσεις ελπίζω από δευτέρα!:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό. Ο Xeon E5472 τι διαφορά έχει σε απόδοση από τον Χ5472;

Έχουν ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά απλά ο πρώτος είναι 80Watt και ο δεύτερος 120Watt

Link to comment
Share on other sites

List of Intel Xeon microprocessors - Wikipedia, the free encyclopedia

On 11 November 2007 Intel presented Yorkfield-based Xeons – called Harpertown (product code 80574) – to the public.[9] This family consists of dual die quad-core CPUs manufactured on a 45 nm process and featuring 1066 MHz, 1333 MHz, 1600 MHz front-side buses, with TDP rated from 40 W to 150 W depending on the model. These processors fit in the LGA 771 package. All models feature Intel 64 (Intel's x86-64 implementation), the XD bit, and Virtualization Technology. All except the E5405 and L5408 also feature Demand Based Switching.[15][16] The supplementary character in front of the model-number represents the thermal rating: an L depicts a TDP of 40 W or 50 W, an E depicts 80 W whereas an X is 120 W TDP or above. The speed of 3.00 GHz comes as four models, two models with 80 W TDP two other models with 120 W TDP with 1333 MHz or 1600 MHz front-side bus respectively. The fastest Harpertown is the X5492 whose TDP of 150 W is higher than those of the Prescott-based Xeon DP but having twice as many cores. (The X5482 is also sold under the name "Core 2 Extreme QX9775" for use in the Intel SkullTrail system.)

οι Ε με το μικρότερο TDP ήταν ακριβότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο επεξεργαστής που περίμενα ήταν χαλασμένος....:slap:

Για την ιστορία το δοκίμασα πρώτα σε 771 και δεν λειτουργούσε καθόλου. Οπότε πάει η πρώτη δοκιμή και το πείραμα, περιμένουμε αυτόν από ebay...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.