Jump to content



CPU from 771 to 775 Socket


Recommended Posts

επειδή έχω και γώ αρκετά παλιό σύστημα με socket 775(C2D E6600, Asus P5K Deluxe), σκέφτομαι μια φτηνή αναβάθμιση επεξεργαστή. Λέει να κοιτάξω για κανα Q6600 ή κανα Xeon E5450? Η μητρική θα τον αναγνωρίσει ή θα θέλω bios update?Αξίζει η διαφορά στις επιδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

βάσει benchmarks φαίνεται πως αξίζει... προσωπικά έχω σκοπό όταν ξεμπερδέψω με κάτι δουλειές που έχω αυτή την περίοδο να βάλω έναν Low Voltage της σειράς L (μιας και ούτως ή άλλως είμαι ΟΚ από τις επιδόσεις του συστήματός μου όπως είναι τώρα και παράλληλα το έχω ανοιχτό πανω από 10 ώρες ημερησίως)

Link to comment
Share on other sites

αρα λές αξίζει σαν αναβαθμισούλα?(απο C2D E6600)

ακριβως την ιδια αναβάθμιση εκανα πριν λίγα χρόνια ,και ναι ,υπήρξε μεγαλη διαφορά.

Πολυ μεγαλύτερη απο τη διαφορα που είχαν κάποτε ,γιατί πλέον υπάρχουν πολλες εφαρμογές που εκμεταλλεύονται τους πυρήνες.

Τολμώ να πω οτι με τον ssd που έβαλα ,δεν υστερούσε πουθενά απο άλλους q9xxx η ακομα και απο πιο σύγχρονους ,σε αίσθηση σε όλες τις καθημερινές εργασίες.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ και γώ του έχω βάλει SSD 4GB ram μια GTX260 πριν απο καμποσα χρονια, και μέχρι τώρα με κρατάει καλά, απλά λέω όσο μπορώ να μην πάρω άλλο desktop.

Οι Low Voltage, έχουν και μικρότερες επιδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

βγαίνουν σε χαμηλότερα mhz άρα ναι... στα ίδια δεν νομίζω να έχουν κάποια σημαντική διαφορά... προσωπικά, θα με καλύπτει και δεδομένου ότι έχω το PC στο μισό μέτρο από το αυτί μου και έκανα αμάν και πως να το ρεγουλάρω με ανεμιστήρες στις 400 στροφές, δεν έχω καμία όρεξη να ψάχνομαι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μόλις αγόρασα από uk έναν L5420 στα 30 ευρώ shipped. ελπίζω σε καμιά 10αριά μέρες να επανέλθω με εντυπώσεις και όχι με αγγελία ζήτησης 775 motherboard :p

Μήπως είχες νέα; Ενδιαφέρομαι να βρώ κάποιον Xeon αυτής της σειράς για το pc ενός φίλου. Έπαιξε κανονικά; Υπήρχε γενικώς κάποιο θέμα; Για ποιόν ακριβώς Xeon να κοιτάξουμε; Να πάμε στον 5420 ή τον 5430; Διαφορές κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε σήμερα (με ACS παρ'ότι είχε σταλεί Royal Mail Signed for)

Το κόλλημα του sticker για την μόντα ήταν πολύ εύκολο. Με ένα τσιμπιδάκι ήταν δουλειά λίγων δευτερολέπτων.

Με ένα κοπίδι και αργές και σταθερές κινήσεις κόπηκαν και τα 2 πλαστικά στο socket. Δουλειά κάπου 10 λεπτών, χωρίς να βγει η μητρική από το κουτί.

Τοποθετήθηκε ο επεξεργαστής, μπήκε αρκετά άτσαλα ceramique και τοποθετήθηκε η Ultra 120 Extreme.

Πάω να κάνω πρώτο boot, αρχιζει τα χαζά η μητρική ότι είναι πολύ υψηλή η θερμοκρασία της CPU και να κάνω BIOS update. Το σύστημα έκανε παρ' όλα αυτά κανονικά boot οπότε μπήκα στα win και τσέκαρα με core temp θερμορασίες. Η απόσταση έως το tjmax ήταν γύρω στους 40 βαθμούς, οπότε υποπτεύθηκα ότι με τροποποιημένο BIOS θα λυνόταν το πρόβλημα.

Ψάχνοντας microcodes για xeon, βρήκα ότι κάποιος καλός άνθρωπος είχε φτιάξει BIOS για xeon για την μητρική μου, οπότε το φλασάρισα και όλα καλά.

Οι θερμοκρασίες εξακολουθούν να φαίνονται ψηλές αλλά εφόσον το Coretemp δείχνει σε idle θερμοκρασία έως το tjmax 40 βαθμούς, δεν ασχολούμαι. Από όσο είδα οι low voltage xeons έχουν tjmax 70 βαθμούς, το coretemp νομίζει ότι έχουν 100 και από εκεί προκύπτει η διαφορά.

Αυτααααααα.... μου φαίνεται πως αν δεν συμβεί κανένα ατύχημα, το pc μου κέρδισε άλλα 3-4 χρόνια ζωής (μετά θα τον clockάρω και θα κερδίσει άλλα 2)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά να πω και εγώ με την σειρά μου, μετά από μια μεγάλη παύση λόγω δουλειάς περί του θέματος, ότι τελικά έβαλα τον XEON Ε5450 ο οποίος αγοράστηκε 29 ευρώ με μεταφορικά.

Κλασικά γίνεται με προσοχή η μόντα για να "φτιάξουμε" την μητρική, μια διαδικασία 5-6 λεπτών. Βάζω προσεκτικά μια πάστα "με έκαψες" και την 212 evo με 2 ανεμιστήρες πάνω.

Ξεκινάω το πρώτο boot μου αναφέρει ότι χρειάζομαι bios update γιατί δεν αναγνωρίζει τον επεξεργαστή. Το pc άνοιξε κανονικά, έφτιαξα ένα κατάλληλο bios και πέρασα τα Microcodes για XEON και το μήνυμα σταμάτησε. (μητρική P5K bios 1201 + ahci + XEON) Αν χρειάζεται κάποιος το bios το έχω έτοιμο για να μην τυραννιέται.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η θερμοκρασία. Screenshot by Lightshot (Αυτές είναι max με prime95 ανοιχτό)

Σε σχέση με τον Ε8400 που είχα έχει +15 βαθμούς περισσότερο.

Από την σελίδα της INTEL Screenshot by Lightshot μου λέει ότι έχει Tj max = 85 C..

Πείτε μου την γνώμη σας :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω και εγώ με την σειρά μου, μετά από μια μεγάλη παύση λόγω δουλειάς περί του θέματος, ότι τελικά έβαλα τον XEON Ε5450 ο οποίος αγοράστηκε 29 ευρώ με μεταφορικά.

Κλασικά γίνεται με προσοχή η μόντα για να "φτιάξουμε" την μητρική, μια διαδικασία 5-6 λεπτών. Βάζω προσεκτικά μια πάστα "με έκαψες" και την 212 evo με 2 ανεμιστήρες πάνω.

Ξεκινάω το πρώτο boot μου αναφέρει ότι χρειάζομαι bios update γιατί δεν αναγνωρίζει τον επεξεργαστή. Το pc άνοιξε κανονικά, έφτιαξα ένα κατάλληλο bios και πέρασα τα Microcodes για XEON και το μήνυμα σταμάτησε. (μητρική P5K bios 1201 + ahci + XEON) Αν χρειάζεται κάποιος το bios το έχω έτοιμο για να μην τυραννιέται.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η θερμοκρασία. Screenshot by Lightshot (Αυτές είναι max με prime95 ανοιχτό)

Σε σχέση με τον Ε8400 που είχα έχει +15 βαθμούς περισσότερο.

Από την σελίδα της INTEL Screenshot by Lightshot μου λέει ότι έχει Tj max = 85 C..

Πείτε μου την γνώμη σας :)

Εγω με τον ιδιο επεξεργαστη(που το αγορασα 60ευρω:slap::slap:) εχω περιπου 68-70 βαθμους με μια mx2 παστα και μια coolermaster ψυχτρα ψιλοακυρη.Απλα εγω τον εχω στα 3,6 με 400mhz fsb αλλα με σχετικα χαμηλη θερμοκρασια δωματιου και ολους τους ανεμιστήρες σε silent στρροφες

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον ιδιο επεξεργαστη(που το αγορασα 60ευρω:slap::slap:) εχω περιπου 68-70 βαθμους με μια mx2 παστα και μια coolermaster ψυχτρα ψιλοακυρη.Απλα εγω τον εχω στα 3,6 με 400mhz fsb αλλα με σχετικα χαμηλη θερμοκρασια δωματιου και ολους τους ανεμιστήρες σε silent στρροφες

Εμένα όταν τον έβαλα στα 400mhz fsb μου έκανε restart και δεν άνοιγε λόγο (λογικά) μεγάλης θερμοκρασίας. Δεν ξέρω πιο πρόγραμμα είναι αυτό που αναφέρει τις σωστές θερμοκρασίες. Όλα δείχνουν κάτι άλλο :p

Link to comment
Share on other sites

Οι wolfdale έχουν tjmax 100. ο xeon που πήρες 85. H διαφορά των 15 βαθμών που μετράς οφείλεται στο ότι τα περισσότερα προγράμματα υπολογίζουν την θερμοκρασία σαν απόσταση από το tjmax. Βάλε το Coretemp, όρισέ του να σου δείχνει αντί για θερμοκρασία την απόσταση από το tjmax, αφαίρεσέ αυτό που σου δείχνει από το 85 και θα έχεις την πραγματική θερμοκρασία.

Όπως είχα γράψει και παραπάνω, που να δεις τι γινόταν με τον δικό μου που έχει Tjmax 70. Εγκεφαλικό με βάρεσε την πρώτη φορά που είδα θερμοκρασίες.

Επιπλέον, έχω παρατηρήσει ότι το Speedfan δείχνει σαν θερμοκρασία CPU την λανθασμένη (αυτή που προκύπτει από tjmax 100) ενώ σαν θερμοκρασία πυρήνα δείχνει την σωστή (έχουν κάπου 30 βαθμούς διαφορά).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν τον έβαλα στα 400mhz fsb μου έκανε restart και δεν άνοιγε λόγο (λογικά) μεγάλης θερμοκρασίας. Δεν ξέρω πιο πρόγραμμα είναι αυτό που αναφέρει τις σωστές θερμοκρασίες. Όλα δείχνουν κάτι άλλο :p

Όταν άλλαξες το fsb άλλαξες τις μνήμες έτσι ώστε να είναι στα 800;γιατι default ανεβαίνουν και αυτές με κάποιο πολλαπλάσιο του και πάνε στα 1000+.και εγώ της γύρισα έτσι ώστε να είναι 800mhz

Link to comment
Share on other sites

Όταν άλλαξες το fsb άλλαξες τις μνήμες έτσι ώστε να είναι στα 800;γιατι default ανεβαίνουν και αυτές με κάποιο πολλαπλάσιο του και πάνε στα 1000+.και εγώ της γύρισα έτσι ώστε να είναι 800mhz

Θα το κοιτάξω και θα σου πώ... Νομίζω το είχα συνέχεια στο 835 που έχει ως επιλογή στο bios.

Edit: Μου πέταξε blueScreen θα το αφήσω έτσι προς το παρών και όταν έχω χρόνο θα το ξαναδοκιμάσω.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.