Jump to content



CPU from 771 to 775 Socket


Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα ήρθαν στα χέρια μου 8 επεξεργαστές Xeon για ένα project που θα κάνω. 4 Ε5450 και 4 Χ5460.

Μόλις τους δοκίμασα όλους σε prime95 και είδα ότι παίζουν πάρα πολύ οι θερμοκρασίες από επεξεργαστή σε επεξεργαστή του ίδιου μοντέλου.

Πχ

Min Full Load E5450: 59 Βαθμοί (σε prime95) και 56 Βαθμοί σε Full Load με χρήση προγράμματος 3D απεικόνισης

Max Full Load E5450: 72 Βαθμοί <--- Αυτόν που έχω εγώ :TD:

Min Full Load X5460: 65 Βαθμοί

Max Full Load X5460: 74 Βαθμοί

Όλοι Stepping C0.

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί υπάρχουν τέτοιες διαφορές; Παίζει λόγο κακιάς μεταχείρισης στο παρελθόν?

Edit1: Σε αυτόν που έχει max load 59 βαθμούς (Ε5450) το idle παίζει στους 45 Βαθμούς, οι υπόλοιποι βρίσκονται στους 51-59 βαθμούς idle (E5450-X5460)

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής που βγάζει τους παραπάνω βαθμούς θα είναι από άλλο part number με τους υπόλοιπους. Οι ποιο "δροσεροί" αγοράστηκαν μετά;

Το part number πως το ελέγχω;

Οι επεξεργαστές αγοράστηκαν μεταχειρισμενοι απο ebay και πανω σε ολους γράφει την ίδια χρονολογία και ίδιο "μοντελο" πχ SLANQ για τους e5450.

Link to comment
Share on other sites

δες αν το stepping η το revision είναι διαφορετικό (στο cpuz).

Όλα ίδια είναι το είχα τσεκάρει την στιγμή που τους δοκίμαζα. Δεύτερο που παρατήρησα, όλοι δουλεύουν σε τελείως διαφορετικά Volts και είναι default οι ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν δοκιμάζεις τότε να βάλεις τα volt χειροκίνητα? οι μητρικές βλέπουν τους επεξεργαστές σωστά; οι θερμοκρασίες έχεις επιβεβαιώσει ότι είναι σωστές (distance to tjmax αντί για απόλυτη τιμή)

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν δοκιμάζεις τότε να βάλεις τα volt χειροκίνητα? οι μητρικές βλέπουν τους επεξεργαστές σωστά; οι θερμοκρασίες έχεις επιβεβαιώσει ότι είναι σωστές (distance to tjmax αντί για απόλυτη τιμή)

Οι θερμοκρασίες είναι αυτές που αναγράφονται στο CoreTemp και HWMonitor. Όταν πάω να βάλω "κοινά" Volts τα cpu αστοχουν.

Link to comment
Share on other sites

και ξαναρωτάω... οι θερμοκρασίες που λες προκύπτουν από αυτό που δείχνω αριστερά ή αυτό που δείχνω δεξιά. όπως βλέπεις το coretemp κακώς νομίζει ότι ο επεξεργαστής μου έχει tjmax 100 (ενώ έχει 70) και μου βγάζει σε idle 60 βαθμούς. ενώ στην πραγματικότητα έχω θερμοκρασίες πυρήνα από 27 έως 31 βαθμούς.

attachment.php?attachmentid=64111&stc=1&d=1410879174

post-1002-1416078802,3233_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

και ξαναρωτάω... οιθερμοκρασίες που λες προκύπτουν από αυτό που δείχνω αριστερά ή αυτό που δείχνω δεξιά. όπως βλέπεις το coretemp κακώς νομίζει ότι ο επεξεργαστής μου έχει tjmax 100 (ενώ έχει 70) και μου βγάζει σε idle 60 βαθμούς. ενώ στην πραγματικότητα έχω θερμοκρασίες πυρήνα από 27 έως 31 βαθμούς.

Πες μου εσύ γιατί εγω άκρη δεν μπορώ να βγάλω ίδια μου φαίνονται όλα.

Screenshot_2.pngScreenshot_3.png

Screenshot_4.png

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό ο Ε5450 έχει tjmax 85.

Άρα το Coretemp όταν σου δίνει απόλυτες θερμοκρασίες, δείχνει 15 βαθμούς παραπάνω. Ως εκ τούτου, στο αριστερό ss, έχεις τις εξής θερμοκρασίες :

Core 0 : 85-50 = 35

Core 1 : 85-48 = 37

Core 2 : 85-55 = 30

Core 3 : 85-49 = 36

Aυτό που εννοούσα εξαρχής ήταν μήπως στους επεξεργαστές που βλέπει μικρές θερμοκρασίες, βλέπει το σωστό tjmax (85) και έτσι δικαιολογηθεί η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι... Στη προηγούμενη σελίδα γράφω και για τον δικό μου που έχει tjmax 70 και με βάρεσε εγκεφαλικό στο πρώτο boot με τις θερμοκρασίες που είδα...

Ξέρεις γιατί μου φαίνεται περίεργο, γιατί ο E8400 είχε με βάση την απόλυτη τιμή που είπες 37 βαθμούς. Χαμηλότερη θερμοκρασία δεν παίζει να είχε εκείνος καθώς 28-30 βαθμοί ήταν το δωμάτιο. Για αυτό μου φαίνεται παράξενο το ότι πρέπει να κάνουμε αυτήν την μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Για κανε τον κοπο.Ψηνομαι και εγω

Έλα αγορίνα! 1201 + ahci + XEON το bios έχει τις ρυθμίσεις και για να ενεργοποιήσεις ουσιαστικά το trim στους ssd και αναγνωρίζει πλέον όλους τους Xeon.

Πρόσεχε είναι για P5K σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζομαι να αγοράσω και εγώ τον πρώτο μου xeon για s775 board. bios κατάλληλα για να παίξει σωστά που βρίσκουμε? Aν δεν κάνω λάθος (επειδή δεν την έχω κοντά μου atm) το mobo πρέπει να είναι το asus P5QLE ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζομαι να αγοράσω και εγώ τον πρώτο μου xeon για s775 board. bios κατάλληλα για να παίξει σωστά που βρίσκουμε? Aν δεν κάνω λάθος (επειδή δεν την έχω κοντά μου atm) το mobo πρέπει να είναι το asus P5QLE ή κάτι τέτοιο.

Πρέπει να έχεις motherboard με chipset P45 P43 P35 P31 G45 G43 G41 G35 G33 G31 nForce 780i 750i 630i GeForce 9400 9300.Μπορείς να το τσεκάρεις με το πρόγραμμα Cpuz.

Μητρικές στις οποίες "δοκιμάστηκαν" είναι:

900x900px-LL-eda91797_list2.jpeg

Η δικιά μου για παράδειγμα μητρική δεν υπάρχει στην λίστα και έχω δοκιμάσει πάνω από 6 διαφορετικούς Xeon και δούλευαν όλοι κανονικά.

Όσο για το Bios αν δεν βρείς κάποιο έτοιμο μετά από κάποια αναζήτηση στο google για την μητρική σου μπορείς να το αναβαθμίσεις μόνος σου ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.