Jump to content



Έτοιμο ηχοσύστημα vs ενισχυτής με ηχεία και sub


Recommended Posts

Update

 

Ενισχυτή βρήκα ένα μεταχειρισμένο Yamaha σχεδόν αχρησιμοποίητο, έχω παραγγείλει και ένα μικρό subwoofer οπότε μου μένουν τα ηχεία... Τα οποία αποδεικύονται μια πολύ δύσκολη επιλογή. Οπότε έχουμε και λέμε:

Boston Acoustics 260. Αρκετά καλό για τα λεφτά του. Δεν έχει αρκετά ευκρινή ήχο νομίζω.

Crystal Audio TXT2SE. Πολύ καλό, δίνει βάση στα πρίμα. Δεν έχει αρκετό μπάσο για τα λεφτά του.

Dali Zensor 5. Δεν είναι αρκετά καλό για να δικαιολογεί την τιμή του.

JBL/Harman Kardon Studio 280. Πολύ ακριβό αλλά τουλάχιστον έχει πολύ δυνατό μπάσο. Δεν μου άρεσε γενικά.

Wharfedale 220. Δεν δικαιολογεί τα λεφτά του.

Yamaha NS 333. Καλύτερο από το προηγούμενο.

Wharfedale 10.5.  Πολύ ακριβό και δεν μου άρεσε καθόλου.

Yamaha NS-F150. Αρκετά καλό για τα λεφτά του.

Koda MS230. Αρκετά καλό για τα λεφτά του αλλά δεν είναι ιδιαίτερα αξιόλογο ηχείο. Τα έχει μια φίλη εδώ και 4 χρόνια και τα έχω ακούσει πολύ.

Wharfedale 210. Τα αγόρασα, τα πήρα σπίτι αλλά διαψεύστηκα. Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από αυτό, ίσως βέβαια είμαι ανεδαφικός για αυτά τα λεφτά. Τα επέστρεψα αμέσως και παρήγγειλα τα Yamaha NS-555.

Για τα Yamaha NS-555 τώρα... Επειδή με μεγάλη λύπη συνειδητοποίησα ότι για καλά ηχεία πρέπει να ζοριστώ οικονομικά, παρηγορήθηκα με την ιδέα ότι θα τα κρατήσω για πολλά χρόνια και αποφάσισα να δώσω αυτό το ποσό. Τα ηχεία τα άκουσα για μια ώρα περίπου και πιστεύω ότι ο ήχος τους είναι εξαιρετικός. Ίσως να ταιριάζει πιο πολύ στα αυτιά μου. Ακούγεται κάπως περίεργο αλλά τα ερωτεύτηκα. Μέχρι την Παρασκευή θα τα έχω οπότε θα γράψω εντυπώσεις από όλο το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα! Μεταξυ wharfedale diamond 220 και yamaha ns333 προτεινεις τα yamaha ως καλυτερα; Γιατι; Εγω αυριο παω γι ακροαση και θα εχω μαζι και τον ενισχυτη μου για οσο το δυνατον καλυτερη δοκιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναί ρε, για την ώρα μόνο αυτά. Δεν υπάρχει χρήμα για κάτι περισσότερο. Και αυτά πολύ είναι :p Ενισχυτής rx-v357.

 

Ωπα! Μεταξυ wharfedale diamond 220 και yamaha ns333 προτεινεις τα yamaha ως καλυτερα; Γιατι; Εγω αυριο παω γι ακροαση και θα εχω μαζι και τον ενισχυτη μου για οσο το δυνατον καλυτερη δοκιμη.

Προσωπικά βρήκα όλα τα wharfedale πολύ φτωχά ηχητικά. Τα 210 τα άκουσα στο σαλόνι μου για κανα δίωρο. Από ένταση είναι πολύ καλά, δίνουν μάλλον βάση στα πρίμα (εντάξει από ένα τέτοιο ηχείο δεν μπορείς να περιμένεις ένταση στις χαμηλές κυρίως λόγω όγκου) αλλά δεν μου άφησαν καλή εντύπωση. Πάντως πιστεύω ότι επιβεβαιώνεται ο κανόνας "πάρε ό,τι κάνει κλικ στα δικά σου αυτιά". Εμένα με άφησαν αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τ αυτια σου ειναι ο σημαντικοτερος κριτης. Παντως κθ εγω αυριο θα παω για δοκιμη σε καποια σετακια και θα γραψω κι εγω εντυπωσεις. Καλοριζικα και να τα χαρεις οσο δεν παει!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γραψω τις εντυπωσεις μου για να εχετε μια ιδεα αν και ειναι καπως υποκειμενικο θεμα ο ηχος. Το σετ ειναι ενισχυτης Yamaha rx-v357, ηχεια Yamaha NS-555 και subwoofer Yamaha YST-SW012. Πηγη ειναι η τηλεοραση που περνει ηχο+εικονα απο υπολογιστη μεσω HDMI και στελνει στον ενισχυτη μεσω οπτικης ινας. Επισης και το ραδιοφωνο του ενισχυτη.

Τα ηχεια δεν εχουν παιξει αρκετες ωρες ακομα αλλα γενικα μπορω να πω οτι ειναι οπως οταν τα ακουσα στο μαγαζι για δοκιμη. Πολυ διαυγης ηχος, πολυ καθαρος στις ψηλες και μεσαιες συχνοτητες. Το μπασο ειναι αρκετα διακριτικο σε χαμηλη ενταση και αρχιζεις να το νοιωθεις αν ανεβεις σχεδον στο 1/3. Αν ομως το τερματισω στον ενισχυτη ειναι πολυ ωραιο, γεμιζει ευκολα το χωρο και ειναι μια χαρα για μουσικη. Απο ενταση ειναι παρα πολυ καλα, τα εχω φτασει μονο μεχρι τη μεση επειδη σκεφτομαι τους γειτονες. Ειναι καταπληκτικα οταν ακους κιθαρα η ντραμς σε μεγαλη ενταση.

Ενα προβλημα του χωρου ειναι η μηδενικη ηχομονωση που σημαινει οτι σε μεγαλη ενταση ακουγεται βαβουρα και οχι καθαρος ηχος. Αυτο ειναι ακομα πιο εντονο εως ανυποφορο οταν ανοιξω σε μεγαλη ενταση το sub. Πιθανων χρειαζεται στρωσιμο, για μενα δεν ειναι καταλληλο για μουσικη σε μεγαλη ενταση (αν και μαλλον γενικα δεν ειναι καλη ιδεα να ακους μουσικη με sub) επειδη δεν εχει αρκετη ακριβεια. Για ταινιες κανει τρελη διαφορα και ειναι απολαυστικο, ειδικα σε περιπετειες και θριλερ.

Σε γενικες γραμμες ειμαι υπερ ευχαριστημενος, αν και το μπατζετ δεν τηρηθηκε αξιζει τα λεφτα του με το παραπανω!

Ενα τελευταιο σχολιο-αποψη ειναι οτι εχει μεγαλη σημασια η ποιοτητα του ηχου που φτανει στον ενισχυτη. Ισως μεγαλυτερη απο τα ηχεια...

 

Ποιοτικοτερο ..??

Τωρα που εχω το σετ που εγραψα, μπορω να σου πω οτι ειναι κλασεις ανωτερο για τα αυτια μου απο το samsung Samsung HT-H4550R. Προφανως ειναι ακριβοτερο αλλα αν ειναι να το κρατησω για τα πενταπλασια χρονια μαλλον αξιζει. Εννοειται οτι δεν με ενδιαφερει τηλεοπτικο περιεχομενο, ισως σε μπερδεψα με αυτο.. Αυτα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω καταλαβες οτι το ερωτημα πηγαινε πρωτιστος στα koda αλλα και πως οριζεις το ποιοτικοτερο και εμμεσα ποσα λεφτα εισαι-ησουν- διατεθιμενος να δωσεις.

 

Προφανως και αυτο που πηρες ειναι ποιοτικοτερο ..και προφανως υπαρχουν χιλιαδες αλλα ποιοτικοτερα.

Ποσα εισαι διατεθιμενος να δωσεις και ποση ποιοτητα αξιζει να κυνηγησεις για να βλεπεις τηλεοραση ακομα και αν τα κρατησεις σε ολη σου τη ζωη ειναι ψιλοαναπαντητο ερωτημα.

(χωρις να ειναι ασχημα τα συγκεκριμενα .Το αντιθετο θα ελεγα, απλα ηχεια πραγματικα κυκλοφορουν παρα πολλα.) 

 

Καλες ακροασεις και να μην ειναι μονο απο ταινιες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γραψω τις εντυπωσεις μου για να εχετε μια ιδεα αν και ειναι καπως υποκειμενικο θεμα ο ηχος. Το σετ ειναι ενισχυτης Yamaha rx-v357, ηχεια Yamaha NS-555 και subwoofer Yamaha YST-SW012. Πηγη ειναι η τηλεοραση που περνει ηχο+εικονα απο υπολογιστη μεσω HDMI και στελνει στον ενισχυτη μεσω οπτικης ινας. Επισης και το ραδιοφωνο του ενισχυτη.

Τα ηχεια δεν εχουν παιξει αρκετες ωρες ακομα αλλα γενικα μπορω να πω οτι ειναι οπως οταν τα ακουσα στο μαγαζι για δοκιμη. Πολυ διαυγης ηχος, πολυ καθαρος στις ψηλες και μεσαιες συχνοτητες. Το μπασο ειναι αρκετα διακριτικο σε χαμηλη ενταση και αρχιζεις να το νοιωθεις αν ανεβεις σχεδον στο 1/3. Αν ομως το τερματισω στον ενισχυτη ειναι πολυ ωραιο, γεμιζει ευκολα το χωρο και ειναι μια χαρα για μουσικη. Απο ενταση ειναι παρα πολυ καλα, τα εχω φτασει μονο μεχρι τη μεση επειδη σκεφτομαι τους γειτονες. Ειναι καταπληκτικα οταν ακους κιθαρα η ντραμς σε μεγαλη ενταση.

Ενα προβλημα του χωρου ειναι η μηδενικη ηχομονωση που σημαινει οτι σε μεγαλη ενταση ακουγεται βαβουρα και οχι καθαρος ηχος. Αυτο ειναι ακομα πιο εντονο εως ανυποφορο οταν ανοιξω σε μεγαλη ενταση το sub. Πιθανων χρειαζεται στρωσιμο, για μενα δεν ειναι καταλληλο για μουσικη σε μεγαλη ενταση (αν και μαλλον γενικα δεν ειναι καλη ιδεα να ακους μουσικη με sub) επειδη δεν εχει αρκετη ακριβεια. Για ταινιες κανει τρελη διαφορα και ειναι απολαυστικο, ειδικα σε περιπετειες και θριλερ.

Σε γενικες γραμμες ειμαι υπερ ευχαριστημενος, αν και το μπατζετ δεν τηρηθηκε αξιζει τα λεφτα του με το παραπανω!

Ενα τελευταιο σχολιο-αποψη ειναι οτι εχει μεγαλη σημασια η ποιοτητα του ηχου που φτανει στον ενισχυτη. Ισως μεγαλυτερη απο τα ηχεια...

 

Τωρα που εχω το σετ που εγραψα, μπορω να σου πω οτι ειναι κλασεις ανωτερο για τα αυτια μου απο το samsung Samsung HT-H4550R. Προφανως ειναι ακριβοτερο αλλα αν ειναι να το κρατησω για τα πενταπλασια χρονια μαλλον αξιζει. Εννοειται οτι δεν με ενδιαφερει τηλεοπτικο περιεχομενο, ισως σε μπερδεψα με αυτο.. Αυτα :)

Να μαντέψω το subwoofer το έχεις βάλει σε κάποια γωνία του δωματίου ?

Αν ναι, μετέφερέ το, αφού το θες να το ακούς και στην μουσική, γωνία = bad placement ειδικά για μουσική ( καλή θέση επί της ουσίας είναι μόνο για ανεπαρκή sub σε ταινίες, ώστε να έχουνε το maximum room gain αλλά μπουμάροντας σαν επακόλουθο )

Link to comment
Share on other sites

Να μαντέψω το subwoofer το έχεις βάλει σε κάποια γωνία του δωματίου ?

Αν ναι, μετέφερέ το, αφού το θες να το ακούς και στην μουσική, γωνία = bad placement ειδικά για μουσική ( καλή θέση επί της ουσίας είναι μόνο για ανεπαρκή sub σε ταινίες, ώστε να έχουνε το maximum room gain αλλά μπουμάροντας σαν επακόλουθο )

Όχι δεν το έχω σε γωνία (νομίζω). Είναι 1,5 μέτρο από τη γωνία.. Θα δοκιμάσω να το γυρίσω ώστε να μην κοιτάει στον τοίχο αλλά διαγώνια στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω σε γωνία (νομίζω). Είναι 1,5 μέτρο από τη γωνία.. Θα δοκιμάσω να το γυρίσω ώστε να μην κοιτάει στον τοίχο αλλά διαγώνια στο δωμάτιο.

Δεν κερδίζεις τίποτα κάνοντάς το rotate.

Μετέφερέ το πιο πέρα, φέρε το πιο μέσα λίγο ( κατεύθυνση εννοώ πρός το κέντρο του δωματίου ) και πιο μακριά από την γωνία ( 2.5μ π.χ. αντί 1.5 που είναι τώρα )

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δυστυχως δεν γινονται σε μονιμη βαση γιατι ειναι η διαμορφωση του σαλονιου τετοια. Θα προσπαθησω ομως να τα δοκιμασω να δω πως επηρεαζεται η αποδοση του μπασου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.