Jump to content


Do it like Apple: Λυγίζει το νέο Galaxy


Shaman

Recommended Posts

Ιδιαίτερα μεθοδικοί και αποτελεσματικοί αποδεικνύονται οι μηχανικοί της Samsung στην προσπάθειά τους να αντιγράψουν το iPhone 6!

Δεν άφησαν τίποτα στην τύχη, αφού πέρα από τα προφανή:

post-30820-0-52310100-1428305495_thumb.j

 

...κατάφεραν να φτιάξουν ένα τηλέφωνο (S6 Edge) που να λυγίζει στα ίδια επίπεδα πίεσης όπως το iPhone 6 Plus (~110 lbs)!

Για τσαχπινιά προσέθεσαν άλλο ένα "feature": μόλις λυγίσει, ραγίζει και η οθόνη.

 

Το HTC One M9, που δοκιμάζεται στο ίδιο τεστ, αντέχει μέχρι τα 120 lbs - αλλά στο σημείο αυτό αχρηστεύεται το power button (είναι τοποθετημένο στη μέση) και άρα το τηλέφωνο δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί καθόλου.

 

Περισσότερες πληροφορίες στο παρακάτω video:

 

Γιατί, όπως έλεγε και ο δάσκαλος Vince Masuka: "Science is one cold hearted bitch with a 14 inch strap on."

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meaningless test. Εμείς με τα galaxy είμαστε σικάτα ομορφόπαιδα με σακάκι και το κινητό στην εσωτερική τσέπη. Όχι χαζοχιπστερόνια με το άιφονο στην κωλότσεπη του μπλουτζηνιού...  :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Meaningless test. Εμείς με τα galaxy είμαστε σικάτα ομορφόπαιδα με σακάκι και το κινητό στην εσωτερική τσέπη.

 

Για εσένα ειδικά συμφωνώ και μπορώ να επιβεβαιώσω - για τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες θα μου επιτρέψεις να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. :p

Συμφωνώ επίσης για το meaninglessness των bend tests, αλλά στη Samsung έδειξαν να τους απασχολούν ιδιαιτέρως (με τις γνωστές αρνητικές διαφημίσεις που δούλευαν την Apple), άρα δεν έχουν την πολυτέλεια να βγάλουν την ουρίτσα τους απ'έξω.. :D

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εσένα ειδικά συμφωνώ και μπορώ να επιβεβαιώσω - για τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες θα μου επιτρέψεις να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. :p

Συμφωνώ επίσης για το meaninglessness των bend tests, αλλά στη Samsung έδειξαν να τους απασχολούν ιδιαιτέρως (με τις γνωστές αρνητικές διαφημίσεις που δούλευαν την Apple), άρα δεν έχουν την πολυτέλεια να βγάλουν την ουρίτσα τους απ'έξω.. :D

 

Απλά να υπενθυμίσω πως το όλο σκηνικό ξεκίνησε από χρήστες που παραπονέθηκαν πως στράβωσε το κινητό τους ενώ το είχαν στην τσέπη και όχι από κάποια από τις άλλες εταιρείες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά να υπενθυμίσω πως το όλο σκηνικό ξεκίνησε από χρήστες που παραπονέθηκαν πως στράβωσε το κινητό τους ενώ το είχαν στην τσέπη και όχι από κάποια από τις άλλες εταιρείες...

 

 

...εκ των οποίων θυμάμαι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα τύπου που έλεγε ότι το είχε στην κωλότσεπη και κάθησε "χαλαρά" σε εστιατόριο με μαλακό καναπέ, "αλλά ούτε υπέρβαρος είμαι, ούτε στενά ρούχα φοράω, το παντελόνι είναι φαρδύ"

 

Τώρα, με τέτοια μυαλά, καλά κάνουν και βγαίνουν τέτοιες φήμες για "ελλατωματικά" προϊόντα, να μας υπενθυμίζουν πως η τιμή του κινητού δεν ανεβάζει και το IQ αντιστοίχως και το τί τυπάκια κυκλοφορούν γύρω μας...

 

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι που την πάτησαν με λιγότερο προφανή τρόπο, αλλά αυτό μου είχε προκαλέσει σόκ...

Link to comment
Share on other sites

πολυ παλια, πριν την εποχη του android, τοτε που τα μονα "smartphones" ηταν με windows ή με sybian ειχα θρηνησει ενα πανακριβο  φρεσκοαγορασμενο δυο ημερων  htc που το χα στην κολοτσεπη -προφανως το ειχα βαλει για προσωρινα- και πηγα κι εκατσα πανω σε  μια γεννητρια με αποτελεσμα να ακουστει ενα ΚΡΑΚ!

Απο τοτε δεν εχω ξαναβαλει ουτε για προσωρινα κινητο σε τσεπη παντελονιου (οκ το note4 που εχω τωρα δε χωραει ετσι κι αλλιως)

Link to comment
Share on other sites

 

In response, Samsung said it was confident that its phones would not bend "under daily usage".

"The normal force that [is] generated when a person presses the back pocket is approximately 66lbf (30kgf)," it added.
"Our internal test results indicate that the Samsung Galaxy S6 and S6 edge are not bendable even under 79lbf (32kgf), which is equivalent to putting pressure to snap a bundle of five pencils at once.
"Secondly, even though both front and back sides are exposed under the same level of pressure in normal circumstances, this test does not show the strength of the back side.
"Some smartphones have different [levels of] durability in each [of their] front and back sides respectively. SquareTrade has only tested the front side, which may mislead consumers about the entire durability of smartphones."
 
SquareTrade has issued a follow-up statement stating that it endeavoured to perform its tests "in an unbiased manner".
"We welcome Samsung's invitation to test its devices again with our Bendbot and release the results publicly," added spokeswoman Jessica Hoffman.
 
One independent expert agreed with Samsung that consumers should not be concerned about the durability of the S6 Edge, but added there was a lesson to be learned.
"This is only a story because it made fun of Apple when it launched the iPhone," said Francisco Jeronimo, research director at the consultancy IDC.
"You'd need to put a lot of pressure in a very specific way to break it.
"But it demonstrates that every vendor needs to be very careful when they compare their devices because it can backfire on them.
"I think that's the biggest lesson for Samsung: next time if it sees a competitor having a problem, it needs to be a lot more careful unless it is 100% sure it would not face the same criticism."

 

http://www.bbc.com/news/technology-32201614

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.