Jump to content


Αγορά gtx 970


Recommended Posts

Καλησπέρα, αύριο περιμένω παραλαβή κάποιων εξαρτημάτων για την αναβάθμιση του pc. Και το μόνο που έχει μείνει είναι η gpu, έχω καταλήξει στην 970 και συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα στην MSI και την G1.Ποια εκ των δύο μου προτείνετε και γιατί(έχω διαβάσει για το θόρυβο που ΔΕΝ κάνει η MSI αλλά και για το γεγονός ότι δεν έχει backplate, επίσης κάπου διάβασα ότι με το MSI Gaming App μπορώ να κάνω o/c ουσιαστικά με ένα κλικ , το μέγεθος της G1 δεν με απασχολεί).Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ξεκαθαρα καλυτερη επιλογη. Αριστες και οι δυο. Και αψογη θερμικη συμπεριφορα και ησυχια. Ακομα και το feature της msi να απενεργοποιει τελειως τα fan δεν ξερω ποσο νοημα εχει. Και η gigabyte οταν δουλευει σε idle δεν ακουγεται καθολου. Οταν τις πουσαρεις, και οι δυο θα δωσουν στροφες στα φαν οποτε οσο θα ακουγεται η μια θα ακουγεται και η αλλη. Και στις δυο μπορεις να κανεις oc με το msi afterburner. Το ποσο oc θα δεχτουν ειναι κατι που εξαρταται αποκλειστικα απο το κομματι που θα σου πεσει. Αναμεσα σ αυτες τις δυο θα διαλεγα την πιο φθηνη, η αυτη που θα μου καθοταν πιο ομορφα στο ματι, η αναλογα με την εμπειρια απο παλαιοτερες καρτες. Κυριως με το τελευταιο κριτηριο κατεληξα στην gigabyte γιατι msi δεν ξαναπαιρνω ποτε για δικους μου προσωπικους λογους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ξεκαθαρα καλυτερη επιλογη. Αριστες και οι δυο. Και αψογη θερμικη συμπεριφορα και ησυχια. Ακομα και το feature της msi να απενεργοποιει τελειως τα fan δεν ξερω ποσο νοημα εχει. Και η gigabyte οταν δουλευει σε idle δεν ακουγεται καθολου. Οταν τις πουσαρεις, και οι δυο θα δωσουν στροφες στα φαν οποτε οσο θα ακουγεται η μια θα ακουγεται και η αλλη. Και στις δυο μπορεις να κανεις oc με το msi afterburner. Το ποσο oc θα δεχτουν ειναι κατι που εξαρταται αποκλειστικα απο το κομματι που θα σου πεσει. Αναμεσα σ αυτες τις δυο θα διαλεγα την πιο φθηνη, η αυτη που θα μου καθοταν πιο ομορφα στο ματι, η αναλογα με την εμπειρια απο παλαιοτερες καρτες. Κυριως με το τελευταιο κριτηριο κατεληξα στην gigabyte γιατι msi δεν ξαναπαιρνω ποτε για δικους μου προσωπικους λογους.

Κατατοπιστικοτατος!! Ευχαριστώ πολύ! Θα το κοιτάξω γιατί παρήγγειλα λευκό κουτί (780T corsair) και μάλλον προς G1 θα πάω γιατί το μαύρο κόκκινο θα ναι λίγο παρατερο :p..Ευχαριστώ και πάλι!
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδή θελω κι εγω να παρω μια 970, οποιος μπορει και γνωριζει ας με βοηθησει...

 

1.ποια είναι η διαφορα αναμεσα στην asus την απλη και την asus strix? (η μια εχει backplate Και η άλλη όχι? )

 

2.ποια είναι η διαφορα αναμεσα στην Gigabyte G1 και την απλη? ( το backplate?)

 

3.ποια είναι η διαφορα αναμεσα στην msi gaming kai msi 100me? (εκτος απ το χρωμα και ότι εχει backplate? διαβασα se ξενα φορουμ ότι εχει και ''better components''

 

αναμεσα σε asus , msi kai gigabyte ποια να προτιμησω?

 

οι EVGA είναι πιο δευτερες?

 

δε με ενδιαφερει αν είναι μακρια η g1, δε με ενδιαφερουν τα σχεδια, δε με νοιαζουν τα Overclocking. θα μπει full cover block

 

απλα με νοιαζει ποια είναι πιο αξιοπιστη και με μικροτερη πιθανοτητα coil wine ας πουμε..

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

 

δε με ενδιαφερει αν είναι μακρια η g1, δε με ενδιαφερουν τα σχεδια, δε με νοιαζουν τα Overclocking. θα μπει full cover block

 

 

Eφοσον θα μπει σε νερο δεν χρειαζεται να ψαχνεσαι στο πια υλοποιηση ειναι καλυτερη γιατι τσαμπα παραπανω χρηματα θα πληρωσεις.

Παρε την φθηνοτερη reference 970 που θα βρεις,  βαλε της και το μπλοκακι πανω και τελος, μην ψαχνεις κατι αλλο.

 

Αν και με τις 970, επειδη εχουν αριστη θερμικη συμπεριφορα, ειδικα οι custom υλοποιησεις εχουν θερμοκρασιες χωμα, θεωρω οτι  ουσιαστικος λογος να μπει μια 970 στο νερο δεν υπαρχει.

Περι ορεξεως βεβαια....

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω πιο απλα.

Εφοσον την καρτα θα την βαλεις στο νερο, αγορασε την υλοποιηση της 970 που βρισκεις φθηνοτερα.

Πριν προχωρησεις στην αγορα της καρτας, τσεκαρε οτι υπαρχει συμβατο full cover waterblock για την υλοποιηση που προκυτε να αγορασεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

reference ti εννοουμε? :)

 

η strix εκδοση  στην asus για παράδειγμα είναι η reference και η απλη οχι?

 

παντως από backplate μ αρεσει της asus kai της Msi 100me

 

 

Reference ειναι η εκδοση της nvidia,

και οποια αλλη βγαζει τη δικια της πανω στο σχεδιο της nvidia.

Οι αλλες ειναι custom υλοποιησεις.

Και τα πιο πολλα blocks ειναι για την reference εκδοχη

Link to comment
Share on other sites

reference ti εννοουμε? :)

 

η strix εκδοση  στην asus για παράδειγμα είναι η reference και η απλη οχι?

 

παντως από backplate μ αρεσει της asus kai της Msi 100me

 

Reference ειναι ολες οι πανομιοτυπες καρτες,ολων των εταιριων.(οι πρωτες που βγηκαν)

Απο εκει και επειτα οι εταιριες περνουν τις καρτες και τους αυξανουν τα ρολογια,τοποθετοντας και η καθε μια την δικη της καλυτερη ψηξη κατα την δικη της καλυτερη υλοπιοηση.

Αν πληκρολογησεις gtx970 και πας εικονες τοτε θα δεις αυτην

http://www.bit-tech.net/hardware/graphics/2014/09/19/nvidia-geforce-gtx-970-review/1

που ειναι reference και την εχουν ολες οι εταιριες

Ολες οι αλλες που θα δεις ειναι διαφορετικες υλοποιησεις με πολλα διαφορετικα,αναλογα την εταιρια.

H strix δεν ειναι reference.Ειναι custom

H απλη απλη της Asus που ειναι ακριβως ιδια σε εμφανιση με το παραπανω λινκ που εβαλα ειναι η reference.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις κατ αρχην..

 

οσο για το ότι υπαρχουν περισσοτερα μπλοκ για τις reference, μαλλον το αντιθετο θα ελεγα.. ιδιως για ΕΚ που κοιταω..

 

τωρα αφου λετε ότι ολες είναι το ιδιο πραγμα(ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΕΝΝΟΩ), τοτε ο νικητης θα ναι ο πιο φτηνος ή η καρτα με το πιο ωραιο Backplate

 

αρα μια απλη Gigabyte  με τιμη 398

ή μια asus strix me 416(poy exei kai backplate)

ή msi gaming (αλλα χωρις backplate) στα 416 επισης

(τιμες από καλο εμπιστο θεσσαλονικιοτικο μαγαζι)

 

να πω βεβαια κ κατι τελευταιο.

εχω την εντυπωση ότι αμα σου χαλασει Gigabyte προιον, το κανουν ανακατασκευη και στο επιστρεφουν

H asus στελνει καινουριο

Η Msi δε ξερω

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις κατ αρχην..

 

οσο για το ότι υπαρχουν περισσοτερα μπλοκ για τις reference, μαλλον το αντιθετο θα ελεγα.. ιδιως για ΕΚ που κοιταω..

 

 

 

 

 

Oτι και μαρκα καρτας να παρεις(asus, evga, msi, giga κτλ..), ειναι 100% σιγουρο οτι αν  ειναι reference υλοποιηση θα ειναι και συμβατη με full cover waterblock.

Για reference υλοποιηση ειναι 100% σιγουρο οτι υπαρχει full cover waterblock, ενω για ολες τις custom υλοποιησεις δεν παιζει παντα full cover w/b, αυτο δεν ισχυει μονο για τις 970, αλλα για ολες τις καρτες.

 

Στην θεση σου επειδη θες να βαλεις νερο στην καρτα θα επελεγα evga, διοτι δεν εχουν το αυτοκολητακι πανω στο βιδακι της καρτας(τουλαχιστον ετσι ηταν μεχρι προτινως, δεν νομιζω να το αλλαξανε αυτο τωρα στις 970/980). που σημαινει οτι βγαζεις την ψυξη της καρτας για να τοποθετησεις το μπλκ που θελεις, χωρις να εχεις παρατραγουδα με την εγγυηση της καρτας.

Σχεδον σε ολες τις υπολοιπες(msi, asus, giga κτλ) αν λυθει η στοκ ψυξη, θεωρητικα χανεται και η εγγυηση της καρτας.

 

Εγω θα επαιρνα αυτη στην θεση σου απο σκρουτζ στα 375 ευρω.--> https://www.skroutz.gr/s/6219260/EVGA-GeForce-GTX-970-4GB-04G-P4-1970-KR.html

Θα επαιρνα και το full cover block που θα ηθελα και θα ξεμπερδευα.

 

Αν και οπως σου ειπα και πιο πανω, δεν εχει νοημα να βαλεις νερο στην 970, ειναι πολυ κρυα και αθορυβη καρτα, τσαμπα λεφτα θα δωσεις.

Εγω θα επαιρνα μια g1 που ειναι αστερατη, θα την κουμπωνα πανω και θα ξεμπερδευα, ουτε μανουρες με νερα, ουτε εξοδα χωρις λογο ουτε τιποτα.

Απο κει και περα οτι και να επιλεξεις, καλες αγορες ευχομαι.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,,

μαλλον θα καταληξω σε καποια από τις EVGA, γιατι οι συγκεκριμμενες απ ότι εψαξα και στο ιντερνετ δεν εχουν κανενα θεμα με την εγγυηση αν βαλεις μπλοκ..

 

 

τωρα κοιτωντας στο vision studio εχει 5 εκδοσεις  :huh:

 

ποια να παρω? ή ποια να μη παρω..? :p

 

εχει καποια από αυτές Backplate?

 

απλα να υπαρχει μπλοκ για οποια μου προτείνετε..

http://www.coolingconfigurator.com/

 

απ.ότι ειδα δεν βγαζει για ολες τις EVGA

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

Από evga η ftw+ έχει backplate. Για τις άλλες παραγγέλνεις το backplate απευθείας από evga .

 

Η κάρτα πάντως δεν χρειάζεται να ''μπει σε νερό'' αρκεί να πάρεις μια καλή custom υλοποίηση.

 

Υπάρχει στο eshop σε ''προσφορά'' η 970 ftw (όχι η plus, χωρίς backplate) στα 403,90€ με τον κωδικό : 1518. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να αναθεωρήσεις λίγο τις σκέψεις σου,και να πράξεις πιο μυαλωμένα.

Ας τα πάρουμε όλα από την αρχή.

Από τα μέχρι τώρα λεγόμενα δεν φαίνεσαι και τόσο γνώστης των πραγμάτων.Και προς θεού αυτό δεν είναι καθόλου κακό.Το αντίθετο μάλιστα θα έλεγα. Έχεις την ευκαιρία να μάθεις πολλά από εδώ,και να πράξεις ανάλογα αλλά και χωρίς εις βάρος της τσέπης σου.

Θες να βάλεις την 970 στο νερό.ΟΚ αλλά....Δέχομαι ότι έχεις δώσει κάποιο σεβαστό ποσό ως τώρα για μια custom υδρόψηξη.Όμως το να βάλεις την 970 στο νερό το όφελος σε σχέση με το αποτέλεσμα θα είναι τουλάχιστον μηδαμινό.Μια κάρτα 970  σε μια καλή υλοποίηση που δεν θα σου πάει πάνω από 55 βαθμούς με την χρήση που καταλαβαίνω εγώ ότι θα κάνεις είναι τελείως ανώφελο.Αν την κάρτα την έπαιρνες για extreme καταστάσεις,δηλαδή να την φτάσεις στα όρια της από θέμα overclocking και για αρκετές ώρες,τότε να συμφωνήσω απόλυτα. Αν όμως μια 970 προορίζετε απλώς και μόνον για gaming και αρκετές ώρες στο διαδίκτυο τότε τσάμπα τα χρήματα που θα πεταχτούν για waterblock.Και να ήταν μόνο αυτό!!  Συν κανά 10ρικο το λιγότερο για 2 ρακόρ τα οποία ίσως δεν έχεις συν 10 το λιγότερο για υγρό που θα το αλλάξεις τώρα αφού πρέπει να προσθέσεις υγρό.Να το 140αρι με το waterblock στο σύνολο.

Με 380 ευρό την φθηνότερη 970 συν τα 140 έφτασες το ποσό των 520 χωρίς μεταφορικά (αν υπάρχουν και αυτά).Με αυτά τα χρήματα εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα μια 980 μεταχειρισμενη η οποία είναι ελάχιστων μηνών και με εγγυηση για 2,5 χρόνια ακόμη, και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο για 3 έως 5 χρόνια.Αν πάλι δεν καθόμουν στην ησυχία μου και σκεπτόμουν ότι θα αλλάξω την κάρτα σε 1-2 χρόνια,το πρώτο που θα σκεπτόμουν είναι ότι τα χρήματα του waterblock θα πάνε χαμένα.Θα το ξαναγράψω ότι μην παρασύρεστε από τις εικόνες κάποιων cases.Ναι,είναι πολύ ωραία,εφόσον όμως θα μας αποδώσουν αυτά για τα οποία τα πληρώσαμε.Με τον καιρό θα καταλάβεις ότι άξια έχει αυτό που θα σου αποδίδει για χρόνια και όχι αυτό που θα είναι όμορφο μέχρι να το συνηθίσεις και να μην σου κάνει εντύπωση μετά από λίγο καιρό. 

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να αναθεωρήσεις λίγο τις σκέψεις σου,και να πράξεις πιο μυαλωμένα.

Ας τα πάρουμε όλα από την αρχή.

Από τα μέχρι τώρα λεγόμενα δεν φαίνεσαι και τόσο γνώστης των πραγμάτων.Και προς θεού αυτό δεν είναι καθόλου κακό.Το αντίθετο μάλιστα θα έλεγα. Έχεις την ευκαιρία να μάθεις πολλά από εδώ,και να πράξεις ανάλογα αλλά και χωρίς εις βάρος της τσέπης σου.

Θες να βάλεις την 970 στο νερό.ΟΚ αλλά....Δέχομαι ότι έχεις δώσει κάποιο σεβαστό ποσό ως τώρα για μια custom υδρόψηξη.Όμως το να βάλεις την 970 στο νερό το όφελος σε σχέση με το αποτέλεσμα θα είναι τουλάχιστον μηδαμινό.Μια κάρτα 970  σε μια καλή υλοποίηση που δεν θα σου πάει πάνω από 55 βαθμούς με την χρήση που καταλαβαίνω εγώ ότι θα κάνεις είναι τελείως ανώφελο.Αν την κάρτα την έπαιρνες για extreme καταστάσεις,δηλαδή να την φτάσεις στα όρια της από θέμα overclocking και για αρκετές ώρες,τότε να συμφωνήσω απόλυτα. Αν όμως μια 970 προορίζετε απλώς και μόνον για gaming και αρκετές ώρες στο διαδίκτυο τότε τσάμπα τα χρήματα που θα πεταχτούν για waterblock.Και να ήταν μόνο αυτό!!  Συν κανά 10ρικο το λιγότερο για 2 ρακόρ τα οποία ίσως δεν έχεις συν 10 το λιγότερο για υγρό που θα το αλλάξεις τώρα αφού πρέπει να προσθέσεις υγρό.Να το 140αρι με το waterblock στο σύνολο.

Με 380 ευρό την φθηνότερη 970 συν τα 140 έφτασες το ποσό των 520 χωρίς μεταφορικά (αν υπάρχουν και αυτά).Με αυτά τα χρήματα εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα μια 980 μεταχειρισμενη η οποία είναι ελάχιστων μηνών και με εγγυηση για 2,5 χρόνια ακόμη, και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο για 3 έως 5 χρόνια.Αν πάλι δεν καθόμουν στην ησυχία μου και σκεπτόμουν ότι θα αλλάξω την κάρτα σε 1-2 χρόνια,το πρώτο που θα σκεπτόμουν είναι ότι τα χρήματα του waterblock θα πάνε χαμένα.Θα το ξαναγράψω ότι μην παρασύρεστε από τις εικόνες κάποιων cases.Ναι,είναι πολύ ωραία,εφόσον όμως θα μας αποδώσουν αυτά για τα οποία τα πληρώσαμε.Με τον καιρό θα καταλάβεις ότι άξια έχει αυτό που θα σου αποδίδει για χρόνια και όχι αυτό που θα είναι όμορφο μέχρι να το συνηθίσεις και να μην σου κάνει εντύπωση μετά από λίγο καιρό. 

να προσθεσω πως υπαρχουν και αυτοι που τα σκανε για την εμφανιση οπου δε μπορεις να τους πεις τπτ.

αν θελει να εχει υδροψυξη για να την χαιρεται ,δυστηχως θα την πληρωσει χωρις καποιο οφελος στις επιδοσεις.

αλλιως με βρισκεις απολυτα συμφωνο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι η τσέπη του καθενός είναι στη δική του απόφαση στο πως θα την αδειάσει.

Όμως επιδη κι εμείς έχουμε δώσει ένα τσουβάλι λεφτά τσάμπα έως σήμερα,τουλάχιστον ας αποτρέψουμε άλλους από τα ίδια δικά μας λάθη του παρελθόντος.  

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ξερω τι παιζει με τις υδροψυξεις και τα πεταμενα λεφτα και τελος οτι πλεον τα parts δεν εχουν αναγκη για νερο. Επισης εχω διαβασει αρκετες φορες για τις θερμικρασιες των 970..

Το κανω απο hobby κ γιατι μ αρεσει να το βλεπω και να ειναι αθορυβο.

Στo τοπικ modding κ diy ηδη εχω ανεβασει καποιες φωτογραφιες απο το pc που φτιαχνω :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.