Jump to content



Αγορά μίας οθόνης 1440p+ (QHD, UHD 4K) ή δύο 1080p (FHD);


Recommended Posts

Εγώ πάντως θα απεφευγα τα διπλα-τριπλα μόνιτορ κ θα έπαιρνα ένα που θα προσφέρει real estate αφου το θες και για παραγωγικοτητα. Όταν αυτό και τα παιχνίδια καλούνται να συνυπαρξουν, τοτε προφανώς θα πρέπει να κερδίσει η δουλειά. Τα ultra wide είναι τόσο ασυμβιβαστα με τα παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην ανοίξω νέο θέμα αφού καταλήγω τελικά στην μία οθόνη τι προτείνετε με αυτά:

  • Ανάλυση 1440p ή μεγαλύτερη
  • Διαγώνιο από 24 ίντσες και πάνω
  • Σοβαρή εγγύηση
  • Αναλογία 16:9 (όχι ultra wide δηλαδή)
  • Value for money

Υπάρχει ανταγωνισμός στην Dell UltraSharp U2515H στα 355€;

 

Η Dell UltraHD P2815Q 4Κ να υποθέσω για να έχει τέτοια τιμή μάλλον δεν έχει τόσο καλό πάνελ (πχ Hz);

Link to comment
Share on other sites

H dell του λινκ εχει αναλυση 3840x2160 ενω η 4κ αναλυση ειναι 4096χ2160. Ειναι δλδ ενα σκαλι κατω απο την κανονικη 4κ, οποτε γι αυτο ειναι καπως οικονομικη. Επισης δεν εχει ips panel αλλα tn.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ανταγωνισμός στην Dell UltraSharp U2515H στα 355€;

Οπότε τελικά υπάρχει κάποιος ανταγωνιστής της U2515H; Η συγκεκριμένη απ' ότι μου είπαν στο msystems.gr έχει "μεγάλη καθυστέρηση στο εργοστάσιο παραγωγής της" και βλέπω μόνο ένα κατάστημα την έχει άμεσα διαθέσιμη. Έχει κάποιο πρόβλημα ή είναι τόσο καλή που εξαφανίζεται και από τα ράφια;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τελικά υπάρχει κάποιος ανταγωνιστής της U2515H; Η συγκεκριμένη απ' ότι μου είπαν στο msystems.gr έχει "μεγάλη καθυστέρηση στο εργοστάσιο παραγωγής της" και βλέπω μόνο ένα κατάστημα την έχει άμεσα διαθέσιμη. Έχει κάποιο πρόβλημα ή είναι τόσο καλή που εξαφανίζεται και από τα ράφια;

http://en.community.dell.com/support-forums/peripherals/f/3529 ρίξε εάν θες μια ματιά εδώ θα πάρεις μία ιδέα για την οθόνη τι θέματα μπορεί να έχει! Εγώ βέβαια το είδα αφού είχα πάρει την δικιά μου χεχε

Link to comment
Share on other sites

@etien4, πέρασα στα γρήγορα τα σχετικά θέματα στις πρώτες 4 σελίδες και δεν είδα κάτι σοβαρό ή όταν υπήρχε όντως θέμα γινόταν αντικατάσταση χωρίς πολλά πολλά. Το θέμα είναι ότι δε βλέπω πολλά reviews να κυκλοφορούν και προβληματίζομαι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω έναν παρόμοιο προβληματισμό και νομίζω το παρών νήμα είναι το καταλληλότερο για να τον αναπτύξω. 

 

Μέχρι στιγμής, δούλευα στον υπολογιστή με μια 40αρα τηλεόραση από τα 80-100 εκ. Πολύ καλή εμπειρία στα 1920χ1080 μόνο σε ευκρίνεια έχανε λίγο. 

 

Τώρα, η τηλεόραση πήγε στο σαλόνι. Θέλω λοιπόν να αγοράσω οθόνη- οθόνες. Η χρήση θα είναι για coding, browsing, ελάχιστο gaming. Προτιμώ η υλοποίηση να έχει ηχεία και usb 3.0 και το κόστος να μην ξεπεράσει τα 400 ευρώ. Έχω σκεφτεί τα εξής setup:

α) 2χ22αρες οθόνες πλάι πλάι

β) 1 ultrawide 28-30 ίντσες.

 

Στην περίπτωση της ultrawide έχω δει το split screen που κάνουν οι lg και νομίζω ότι θα προσφέρει την ευκολία των 2 οθονών και την αισθητική της μιας. Συγκεκριμένα έχω δει αυτή σε σούπερ τιμή την lg 29eb53 https://www.computeruniverse.net/en/products/90546071/lg-29eb53-b-led.asp . Δεν την βρίσκω όμως στα  site της lg  μόνο στο γερμανικό και ένα άλλο. Θέλω να ακούσω την γνώμη σας για το setup και για την συγκεκριμένη επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

καθόσουν κοντά για τόσες ίντσες. εγώ καθομουν στην αρχή κοντά σε μία πλάσμα και μετά καθισα στο  1,5 μέτρο και η ευκρίνεια βελτιώθηκε κατά πολύ . δεν είναι φτιαγμένες για near field .

Link to comment
Share on other sites

εγώ μιας και ψάχνω μόνιτορ αφού η lg δεν έβγαλε ούτε 5ετια, είμαι στο δίλημμα, u2414h ή αν αξίζει τα +100 ευρώ η u2515h για μεγαλύτερη ανάλυση.βέβαια με προβληματίζει το θέμα με το bleeding για την u2414h που διαβάζω τόσα πολλά.Δεν ξέρω αν και η άλλη είναι στα ίδια χάλια με το bleeding.

 

τελικά @tragikos ποια πήρες?

 

lg δεν ακουμπάω για κανένα λόγο ξανά.μακρυά και αγαπημένοι.το μετάνιωσα από την πρώτη μέρα που την πήρα και κακώς δεν την σούταρα.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε!

 

post-37532-0-92974500-1430822414_thumb.jpost-37532-0-72061800-1430822420_thumb.j

 

Τα παρελκόμενα είναι ίδια με την U2414H και το κουτί έχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος.

post-37532-0-70589900-1430822426_thumb.j

 

(η αριστερή είναι η παλιά που θα πάει στο σπίτι)

post-37532-0-81536900-1430822434_thumb.j

 

Πρώτη εντύπωση WOW! Η εικόνα είναι πολύ καθαρή σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει να βλέπω. Η σχεδίαση είναι ακριβώς ίδια με την U2414H με κάπως μεγαλύτερα bezels στα αριστερά, δεξιά και πάνω.

 

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση (αν και είναι λογικό) το γεγονός ότι πρέπει να κάνω "μεγάλη" κίνηση με τα μάτια για να δω τις γωνίες τις οθόνης όποτε χρειάζεται.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτη :)

Α, και μετά από καμιά εβδομάδα χρήσης γράψε τις εντυπώσεις σου. Ειδικά από τη μετάβαση 1680*1050 σε 2560*1440

 

Επειδή δεν πολυμπαίνω στην κατηγορία, έχασα όλο το θέμα του @tragikos μέχρι τώρα. Σε παρόμοιο δίλημμα βρισκόμουν πριν λίγους μήνες, με την τελική επιλογή να είναι μεταξύ μιας 29" 2560x1080 και της Dell U2515 QHD. Τελικά κι εγώ κατέληξα στη δεύτερη, αλλά μετά τους λίγους μήνες που έχω συμβιώσει μαζί της, έχω ανάμικτα συναισθήματα.

 

Ο χώρος είναι προφανώς περισσότερος, αλλά το ίδιο είναι και τα dpi. Ενώ η 29" θα είχε τα ίδια dpi και όμοια κατακόρυφη διάσταση με μια 22" FHD, η 25" QHD είναι πολύ ιδιόμορφο ζωάκι - μπορεί να ταιριαστεί αποτελεσματικά μόνο με το είδος της (χωρίς να έχεις μεγάλες διαφορές όταν μετακινείς κάτι μεταξύ οθονών). Επίσης, ο διαθέσιμος χώρος δεν είναι ακριβώς όσο υποδηλώνει η ανάλυσή της, αφού προσωπικα τη δουλεύω σε 115% scaling.

 

Κατά τα άλλα, η ποιότητα της κατασκευής και της εικόνας είναι πολύ καλή, και η βαθμονόμηση από το εργοστάσιο αρκετά αποτελεσματική.

 

Συμπεράσματα:

Όποιος θέλει να κρατήσει ως δεύτερη μια υπάρχουσα οθόνη 22-24", θα έλεγα ότι είναι προτιμότερο να κοιτάξει κάποια 24" WUXGA, ή 29" ultrawide, που έχουν παρόμοια dpi. Η πρώτη έχει λίγο μεγαλύτερη κατακόρυφη ανάλυση και είναι φτηνότερη, ενώ η δεύτερη έχει μπόλικο οριζόντιο χώρο με μειονεκτήματα την αυξημένη τιμή και τη φτωχή κατακόρυφη διάσταση.

 

Για εμένα στις 25" η QHD είναι μεγάλη ανάλυση, νομίζω ότι θα ήταν ιδανική στις 27", ακόμα και για μοναδική οθόνη. Για 4k δεν το συζητάω, νομίζω ότι έχει νόημα από 34" και πάνω - αλλά και σε αυτές τις ίντσες βρίσκεις ωραίες ultrawide, οπότε ανοίγουμε νέο θέμα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.