Jump to content



Βοήθεια σχετικά με το τελωνείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση για ένα δέμα που περίμενα ότι μπήκε για εκτελωνισμό. Η αποστολή έγινε με airmail και είχε κόστος το πακέτο 25$. Λογικά πάνω πρέπει να γράφει το πραγματικό ποσό. Αν υπάρχουν δασμοί και φόροι μπορώ να κάνω κάτι για να τους αποδείξω την αξία του και ότι έχει ατέλεια;

 

Το θέμα είναι ότι το περιεχόμενο σε σχέση με την τιμή χτυπάει μάτι λες και η τιμή είναι ψεύτικη. Περιέχει 25 μικρά powerbank. Εμφανισιακά είναι ολόιδια με αυτά https://www.skroutz.gr/s/5130458/LogiLink-Mobile-Power-Bank-2200mAh-PA0064.html

 

Αγοράστηκαν για να γίνουν δώρο σε ένα συνέδριο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη περίπτωση πρέπει να πληρώσεις ΦΠΑ και κάτι λίγα τέλος εκτελωνισμού. Εννοείται να πας ο ίδιος να το εκτελωνίσεις.

Εάν δε συμφωνούν με το τιμολόγιο, θα σε βάλουν να πληρώσεις ΦΠΑ επί του ποσού που κρίνουν, καλό είναι να έχεις αποδείξεις πληρωμής κλπ μαζί σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα να πληρώσω το ΦΠΑ και το τέλος εκτελωνισμού. Απλά αυτό το ΦΠΑ να μπεί στο πραγματικό ποσό και όχι σε ένα φανταστικό που θα κρίνουν αυτοί.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να το εκτελωνίσω καθώς δεν βρίσκομαι Αθήνα. Η απόδειξη είναι μέσω paypal την οποία την έχω εκτυπώσει για καλό και για κακό. Δεν νομίζω μέσα στο δέμα να υπάρχει απόδειξη όμως για να δουν την πραγματική του αξία.

 

Μπορώ να παρέμβω στο καπέλο που θα μου έρθει μέσω ΕΛΤΑ ή είναι τελικό και δεν αλλάζει ακόμα και αν τους πάω τις αποδείξεις;

Link to comment
Share on other sites

Εάν το τσιμπήσανε πάς για 23% ΦΠΑ σύν κάτι λίγα εκτελωνισμού. Πάρε μαζί σου την απόδειξη PayPal που έχεις να τους την δείξεις...

Εάμ ομως το ανοίξουν και δούνε άλλο ποσό σε άλλη απόδειξη $$ μέσα στο πακετο,, τοτε πάει 23% στη μεγαλύτερη απόδειξη...

 

Μάλλον το τσιμπήσανε λόγω της περιγραφής περιεχομένου που έχει βάλει / δηλώσει ο πωλητής...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Μα και να έχει απόδειξη μέσα 25$ θα γράφει :p  Αφού τόσα τα αγόρασα.

Δεν μπορώ να ξέρω τι έχει γράψει ο πωλητής πάνω. 

 

Παρόλα αυτά, αν κάνουν τις δικές τους τις μαιμουδιές και μου βάλουν μεγάλο καπέλο, με την απόδειξη το σώζω;

Link to comment
Share on other sites

...έχουν καταλόγους με τιμές προιόντων και εάν δεν, έχουν και το internet για να δούνε πόσο κάνει κάτι...

Δεν νομίζω να είναι τόοοοσο βιτσιώζοι, πάς για 23% + κάτι τις για εκτελωνιστικά...

Πολύ μικρή η αξία αυτών που έφερες... για να τα φορολογήσουν! Από που αγόρασες??? USA?

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Η απόδειξη είναι μέσω paypal την οποία την έχω εκτυπώσει για καλό και για κακό. Δεν νομίζω μέσα στο δέμα να υπάρχει απόδειξη όμως για να δουν την πραγματική του αξία.

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι.

Κάνεις μία παραγγελία και πληρώνεις με paypal πχ 100ευρώ και ο πωλητής κάνει τη μαιμουνιά και δηλώνει πάνω στο πακέτο 15$. Αυτό το έχω δει.

Να θες εσύ να δείξεις απόδειξη απο Paypal που τη τύπωσες και δε φοβάσαι και να τρέμεις μην δούνε μέσα στο πακέτο περισσότερα αν το ανοίξουν δε το καταλαβαίνω. Αφού αν η πραγματική αξία είναι 100, τότε 100 πλήρωσες άρα σε καίει και η απόδειξη. Που το έχω χάσει ακριβώς το όλο πράμα? Ή είναι πρωί ακόμα και να προχωρήσω στο δεύτερο καφέ; :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες, ο τρόπος αποστολής ποιος ήταν? Με courier ή απλό ταχυδρομείο? Επίσης απο ποια χώρα ήρθε το δέμα? Αν είναι με courier κανονικά πρέπει να υπάρχει αποδειξη του πραγματικού ποσού στο δέμα και θα φορολογηθείς για την αξια+εξοδα αποστολής. Συνήθως με courier θα σου προτείνουν να αναλαβουν αυτοί τον εκτελωνισμο αλλά θα πληρώσεις καπέλο, οπότε μπορείς να τους πεις ότι θα το εκτελωνισεις εσύ και συνήθως αντιπροτεινουν να πάρουν τα μισά απο όσα ζητάνε. Κανε τους παζάρια. Αν είναι με απλό ταχυδρομείο θα σου έρθει εκτελωνισμενο στην πόρτα με απόδειξη. Σε κάθε περίπτωση αν σου υπολογίσουν αξία πολύ μεγαλύτερη από την πραγματική μπορείς να το αμφισβητήσεις αλλά αυτό έχει διαδικασία.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983,  Το δέμα μου έχει αξία προϊόντων 25$ λογικά αυτό γράφει και από έξω. Και μπήκε στο τελωνείο. Για να το έβαλαν τελωνείο σημαίνει ότι τους φαίνεται ύποπτο. Το θέμα ξεκινάσει σε αυτό το σημείο. Κανονικά το δέμα έχει ατέλεια, παρόλα αυτά μπήκε για εκτελωνισμό. Απόδειξη μέσα σιγά μην έχει, αν το εκτελωνίσουν θα το κάνουν σε μια τιμή που θεωρούν αυτοί ως σωστη. Και το ερώτημα μου είναι, τί μπορώ να κάνω για να μειώσω την λυπητερή που θα έρθει μιας και δεν έχω κάτι να κρύψω.

 

 

@zananiro, Γράφω στο πρώτο ποστ ότι έγινε η αποστολή airmail, και συγκεκριμένα το έστειλαν με china post. Αν δεν κάνω λάθος το δέμα ήρθε από Μαλαισία. 

Με απλό ταχυδρομείο είναι οπότε περιμένω την λυπητερή στο σπίτι. Αν υπάρχει δυνατότητα να το αμφισβητήσω για να εξεταστεί πάλι στην ουσία αυτό θέλω να κάνω. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπήκε τελωνείο δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα πληρώσεις και κάτι. Εμένα πριν 1 μήνα μου σταμάτησαν ένα (κάπως ογκώδες) δέμα αξίας ~$50 από Αμερική (από massdrop) με απλό ταχυδρομείο, έγραφε το ποσό κανονικά πάνω και έγινε εισαγωγή στο τελωνείο. Τελικά δε πλήρωσα τίποτα αν και το δέμα είχε ανοιχτεί στο ττελωνείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983, Το δέμα μου έχει αξία προϊόντων 25$ λογικά αυτό γράφει και από έξω. Και μπήκε στο τελωνείο. Για να το έβαλαν τελωνείο σημαίνει ότι τους φαίνεται ύποπτο. Το θέμα ξεκινάσει σε αυτό το σημείο. Κανονικά το δέμα έχει ατέλεια, παρόλα αυτά μπήκε για εκτελωνισμό. Απόδειξη μέσα σιγά μην έχει, αν το εκτελωνίσουν θα το κάνουν σε μια τιμή που θεωρούν αυτοί ως σωστη. Και το ερώτημα μου είναι, τί μπορώ να κάνω για να μειώσω την λυπητερή που θα έρθει μιας και δεν έχω κάτι να κρύψω.

@zananiro, Γράφω στο πρώτο ποστ ότι έγινε η αποστολή airmail, και συγκεκριμένα το έστειλαν με china post. Αν δεν κάνω λάθος το δέμα ήρθε από Μαλαισία.

Με απλό ταχυδρομείο είναι οπότε περιμένω την λυπητερή στο σπίτι. Αν υπάρχει δυνατότητα να το αμφισβητήσω για να εξεταστεί πάλι στην ουσία αυτό θέλω να κάνω. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Σε ποια πόλη είναι τελωνείο? Μήπως Θεσσαλονίκη? Τον τελευταίο καιρό αρκετά δέματα μπήκαν τελωνείο εκεί, αλλά με nl post. Όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πληρώσεις, αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από το πόσο θα το εκτιμήσουν. Συνήθως το ψάχνουν και αν δουν την πραγματική αξία δεν θα έχεις θέμα. Για τη διαδικασία αμφισβήτησης πληρώνεις ένα παράβολο νομίζω 10 ευρώ, αλλά για περισσότερες λεπτομέρειες πρέπει να μιλήσεις με ελτα. Σε κάθε περίπτωση ή παίρνεις ένα τηλέφωνο να μάθεις τι συμβαίνει με το δέμα ή περιμένεις να δεις τι θα γίνει και πράττεις αναλόγως. Έγινε επεξεργασία από zananiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι το δέμα ανοίγεται παρουσία σου οπότε δεν είναι ότι έχουν βγάλει απόφαση

Mην παίρνεις όρκο για αυτό, πόσες φορές έχω παραλάβει (χωρίς βέβαια να πληρώσω τελωνείο) και είναι το πακετάκι ανοιγμένο - σκισμένο στη μια άκρη...(όχι εντελώς ανοιγμένο) :)

Link to comment
Share on other sites

Mην παίρνεις όρκο για αυτό, πόσες φορές έχω παραλάβει (χωρίς βέβαια να πληρώσω τελωνείο) και είναι το πακετάκι ανοιγμένο - σκισμένο στη μια άκρη...(όχι εντελώς ανοιγμένο) :)

 

hm ενδιαφέρον, νομίζω πάντως ότι εκτός υποψίας παράνομου υλικού, δεν μπορούν να το ανοίξουν. Βέβαια άντε βρες άκρη, κάλλιστα μπορεί να υποστηρίξει ότι έτσι του ήρθε...

Link to comment
Share on other sites

hm ενδιαφέρον, νομίζω πάντως ότι εκτός υποψίας παράνομου υλικού, δεν μπορούν να το ανοίξουν. Βέβαια άντε βρες άκρη, κάλλιστα μπορεί να υποστηρίξει ότι έτσι του ήρθε...

 

Σωστό, ωστόσο , σκανάρονται όλα τα πακέτα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό, ωστόσο , σκανάρονται όλα τα πακέτα.

 

όλα τα πακέτα δεν θα το έλεγα, ειδικά για αυτά που έρχονται μέ USPS (όχι UPS) και μετά μέσω ΕΛΤΑ...

Ο πιό safe τρόπος είναι USPS αλλά ΔΕΝ ειναι 100% στεγανός :) έχει ένα 10% "απώλειες"...

τουλάχιστον από τα δικά μου στατιστικά μέχρι στιγμής!

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα μου ήρθε το δέμα με ένα καπέλο 35 ευρώ.

 

Έκανα αίτηση  για επανεξέταση του ποσού καθώς παρέδωσα την απόδειξη που αναγράφει συγκεκριμένα το πραγματικό ποσό και μόλις εγκριθεί το ποσό θα μηδενιστεί σχεδόν.

 

Φυσικά πλήρωσα τα 35 ευρώ για να μπορέσω να πάρω το δέμα και σύμφωνα με τον υπάλληλο θα μου έρθει επιταγή 25-27 ευρώ με την διαφορά λόγω κόστους παράβολων.  Η διαδικασία μπορεί να κρατήσει και 1 μήνα μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

...εάν πλήρωσες 35 ευρώ σημαίνει ότι: ο ΦΠΑ 23% και το κάτι τις του εκτελωνισμού (περίπου 2%) είναι 35 ευρώ.

Οπότε έχουμε και λέμε. 35 ευρώ / 25 Χ 100=  περίπου 140 ευρώ ή αξία που "έδωσαν" στο τελωνείο οι υπάληλλοι για το περιεχόμενο...

Μήπως τούς ρώτησες πώς κατέληξαν στα περίπου 140 ευρώ αξία...???

Ποιά εταιρία έκανε τη μεταφορά του δέματος? USPS, DHL, UPS ???

Τέλος, σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας από ποια χώρα ήρθε το δέμα?

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.