Jump to content



Αγορά επαγγελματικού λάπτοπ


Recommended Posts

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω άπαντες για τις απαντήσεις. Για να απαντήσω σε μερικά σχόλια.

 

Εκτός αν εκτυπώνεις κάθε paper... σύντομα θα βρεθείς θαμμένος στην χαρτούρα.

Η αλήθεια είναι πως όντως εκτυπώνω κάθε paper, δεν μπορώ να διαβάσω σε οθόνη όσο μεγάλη και αν είναι. Εγώ έχω 24άρα τώρα και από τη πέμπτη σειρά και μετά αρχίζω και εκνευρίζομαι. Παρ' όλα αυτά, εννοείται πως η μεγάλη οθόνη (η μέτρια εφόσον μιλάμε για laptop) είναι πολύ σημαντική. Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι τα apple έχουν τόσο μικρή.

 

Αν δεν υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος να χρησιμοποιήσεις MacOS όπως εξειδικευμένο λογισμικό, παραγωγικότητα κλπ μην το κοιτάς καν.

Δεν υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος. Απλά θεωρούσα ότι τα επιπλέον χρήματα που δίνεις αντισταθμίζονται από το καλύτερο software. Συνειδητοποιώ ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Προς τον OP: 

 

Σου εχει μεινει κανα απωθημένο να παρεις κατι σε Apple? Δεν ειχες iphone, ipad, i-something και τωρα

που βρηκες την ευκαιρια ειπες να αποκτησεις ? Απαντησε οσο πιο ειλικρινα μπορεις σε αυτο στον εαυτο

σου και μετα διαβασε παρακατω.

Δεν έχω κάποιο απωθημένο. Για την ακρίβεια, είμαι φανατικός πολέμιος της apple ειδικά όσον αφορά τα iphone (έχω ρίξει δούλεμα σε πολύ κόσμο για αυτό το πράγμα). Με τα laptop όμως δεν το είχα ψάξει τόσο πολύ.

 

Όπως καταλαβαίνεται έχω αποκλείσει τα macbook από τις επιλογές, κυρίως για λόγους μεγέθους οθόνης και εγγύησης. Και αφού οι περισσότεροι συμφωνείτε πως η καλύτερη επιλογή είναι τα Dell (και όντως για μένα η αξιοπιστία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο), τείνω προς αυτό που προαναφέρθηκε:

http://www.uk.insight.com/en-gb/productinfo/laptops-and-notebooks/0003746258-00000001

Μπορείτε να μου πειτε πως είναι η οθόνη στο συγκεκριμένο? Όπως είπα, βλέπω αρκετά βίντεο και ταινίες και η καλή οθόνη είναι σημαντικό για μένα.

 

Σκέφτομαι, μιας και το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο τελικά, να βάλω 4 GB ram από τώρα, ίσως και ssd. Η επιλογή αυτή πως ακούγεται?

http://www.uk.insight.com/en-gb/productinfo/internal-hard-disk-drives/0003164632-00000001

Σε συνδυασμό με τον 500άρη που έχει ήδη στο optical drive+ ένα εξωτερικό 1Τ που έχω μου φαίνεται είμαι μια χαρά (δεν χρειάζεται να πάω σε 500άρη ssd με διπλάσια λεφτά δηλαδή)

 

http://www.uk.insight.com/en-gb/productinfo/computer-memory/0003175586-00000001

Νομίζω αυτή μπαίνει σε laptop, δεν είμαι και σίγουρος.

 

Για ποντίκι λέω αυτό:

http://www.uk.insight.com/en-gb/productinfo/mice/0000635207-00000001

 

Edit: Όλα αυτά μαζί με αυτό:

http://www.uk.insight.com/en-gb/productinfo/notebook-and-handheld-carry-cases/0004232898-00000001

βγαίνουνε 1063 λίρες από το συγκεκριμένο μαγαζί, μια χαρά τιμή.

Έγινε επεξεργασία από antkoutr
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πειτε πως είναι η οθόνη στο συγκεκριμένο?

 

"βγαίνει' και σε 1080p

Το μηχανάκι είναι σκέτο ποίημα (τουλάχιστον για μένα)...

Πήγαινε να το δείς σε έκθεση ή εάν μένεις Αθήνα να σας "κανονίσω"... συνάντηση  ;)

...το έχει ένας φίλος μου σε i7 MQ

 

Νομίζω αυτή μπαίνει σε laptop

Μόνο DDR3L (low voltage 1.35v) "παίρνει"

Link to comment
Share on other sites

"βγαίνει' και σε 1080p

Τι εννοείς? Είναι άλλο μοντέλο από αυτό που έχω στο link?

 

Μόνο DDR3L (low voltage 1.35v) "παίρνει"

Αυτή δηλαδή: http://www.uk.insight.com/en-gb/productinfo/computer-memory/0001511906-00000001 (αλλά έχει χαμηλή ταχύτητα)

Αυτή ακόμα καλύτερα: http://www.amazon.co.uk/Crucial-CT102464BF160B-PC3-12800-Unbuffered-NON-ECC/dp/B006YG8X9Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1430518153&sr=8-1&keywords=Crucial+DDR3L

 

Edit: http://www.uk.insight.com/en-gb/productinfo/computer-memory/0001471915-00000001

 

Edit 2: Κοιτώντας λίγο στο φόρουμ παίζει και ο samsung evo 850 για σκληρός. Καλύτερος από crucial?

Έγινε επεξεργασία από antkoutr
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι 1920 γιαυτό και το πρότεινα. Αν θέλεις δηλαδή μεγαλύτερη οθόνη το κοτσάρεις σε ένα μονιτορ και δεν έχεις θέμα στην ανάλυση σε duplicate γιατί για 15άρι και 1920 δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βολέψει. Εμένα πχ δεν με βολεύει με τίποτα.

 

Αν θέλεις και paper όμως θα πρέπει να δείς και το θέμα εκτύπωσης (που θα εκτυπώνεις, κόστος κλπ. Στο εξωτερικό γενικά το αποφεύγουν το πολύ χαρτί και παίζει να είσαι δακτυλο δεικτούμενος) και σου ξαναλέω ίσως να τσεκάρεις κανένα 8άρι tablet samsung που έχουν καλές οθόνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποντίκι έχω. Είναι μικρο. Και γενικά δεν μου άρεσε η λειτουργία του. Αν έχεις ξαναπάρει τόσο μικρό ποντίκι τότε οκ.

 

Δεν έχει σχέση στο μέγεθος με τα κανονικά ποντίκια. Θα σου πρότεινα να πας σε κανονικου μεγέθους ποντίκι. Ειδικά αν είσαι αψηλός με μακριά χέρια, ξέχασέ το. 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι 1920 γιαυτό και το πρότεινα. Αν θέλεις δηλαδή μεγαλύτερη οθόνη το κοτσάρεις σε ένα μονιτορ και δεν έχεις θέμα στην ανάλυση σε duplicate γιατί για 15άρι και 1920 δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βολέψει. Εμένα πχ δεν με βολεύει με τίποτα.

 

Τι εννοείς δε θα με βολέψει? Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο? Τι σχέση έχει η ανάλυση με τις ίντσες?

 

Αυτό το ποντίκι έχω. Είναι μικρο. Και γενικά δεν μου άρεσε η λειτουργία του. Αν έχεις ξαναπάρει τόσο μικρό ποντίκι τότε οκ.

 

Δεν έχει σχέση στο μέγεθος με τα κανονικά ποντίκια. Θα σου πρότεινα να πας σε κανονικου μεγέθους ποντίκι. Ειδικά αν είσαι αψηλός με μακριά χέρια, ξέχασέ το. 

 

 

Εγώ έχω το Μ325. Είναι το ίδιο μέγεθος? Αν ναι, τότε μια χαρά είναι για μένα.

 

Ένα είναι το μοντέλο το Latitude E6540

με τί ανάλυση οθόνης, επεξεργαστή, RAM, ssd ή hdd ή sshd κ.ο.κ. εάν μπείς στην DELL το κόβεις και το ράβεις στα μέτρα σου!

 

Ναι αλλά έτσι πάμε σε άλλα πράγματα. Όπως είπα έχω σκοπό να το αγοράσω από το συγκεκριμένο μαγαζί. Πάντως στο link λέει 1920x1080 στο display και 1280x720 στο resolution. Άρα τι "είναι", 1080p ή 720p?

 

Επίσης έχω κάποιες ερωτήσεις για όποιον έχει διάθεση να μου απαντήσει:

Η επιπλέον ram που θέλω να βάλω στο laptop θα πρέπει να έχει την ίδια χωρητικότητα και ταχύτητα με αυτή που έχει ήδη μέσα το μηχάνημα ή δεν έχει σημασία? Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια?

Ο ssd samsung evo που ανέφερα και προηγουμένως είναι καλή επιλογή ή υπάρχει και άλλος καλύτερος?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το Μ325 δεν το ξέρω. Το 235 το έχουν τα public να πας να το δεις. Δεν θα είναι dual channel μνήμες αν έχεις διαφορετική χωρητικότητα. Συνήθως βάζω Kingston και corsair.

 

Ποιο λαπτοπ αποφάσισες τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλεύω αρκετά τα Ε6540, να σου πω να μην το αγοράσεις. Η Dell ετοιμάζεται να το αποσύρει για να βγάλει τον αντικαταστάτη του.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλεύω αρκετά τα Ε6540, να σου πω να μην το αγοράσεις. Η Dell ετοιμάζεται να το αποσύρει για να βγάλει τον αντικαταστάτη του.

 

 

Σχεδόν κάθε 2 χρόνια η Dell αλλάζει και βγάζει νέες σειρές. Από το 6520 (για να μην πάω πιό παλαιά) που βγήκε στην αγορά Μάρτιο του 2011, έχει αλλάξει σε Ε6530, Ε6540 το σημερινό και "πάει" για το Ε6550.

Αυτό σημαίνει ότι το 6540 σε λίγο καιρό θα βγεί και σε προσφορές από την Dell έως και το eBay... Οπότε περίμενε και αγόρασε ένα Ε6540 με min. 4800mq cpu, 1080p οθόνη και μία αξιοπρεπή 8790 2η κάρτα γραφικών. Τα υπόλοιπα μπορείς να τα "φτιάξεις" μόνος σου (RAM & boot drive). Εάν "ψάξεις" θα το βρείς κάτω από 1,000 ευρώ και με 3 χρόνια εγγύηση. Είναι μία τίμια προσφορά και θα το "παντρευτείς" για πολλά χρόνια. Εάν αγοράσεις από μαγαζί, θα το πληρώσεις λίγο... παραπάνω +25%

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.