Jump to content



Πως καταλαβαίνουμε ότι η μπαταρία έχει πρόβλημα?


Recommended Posts

Στο λαπτοπ μου ενω η μπαταρια δουλευει μια χαρα και δειχνει οτι ειναι στο 95% οταν βαζω το φορτιστη/ τροφοδοτικο δειχνει 95%(Συνδεδεμενη, δεν φορτιζεται).

 

Τι σημαινει αυτο και γιατι το εβγαλε ετσι ξαφνικα?

 

Ειχα μονιμος στη πριζα το λαπτοπ με την μπαταρια πανω για να μεινει ανοιχτο στη περιπτωση διακοπη ρευματος.

 

Πως μπορω να καταλαβω αν εχει προβλημα η μπαταρια ή το λαπτοπ?

 

Αλλη μπαταρια να δοκιμασω δεν εχω περα απο αυτη που ειχα αγορασει το λαπτοπ και ειναι αυτη που χρησιμοποιω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

...να προσπαθήσω να σε βοηθήσω φίλε μας. ΔΕΝ μου δίνεις πολλές πληροφορίες όμως...πέραν ενός 95%

δλδ. πόσο χρονών είναι το λάπτοπ και ή η μπαταρία. Την μπαταρία την έχεις αφήσει ποτέ να ξεφορτίσει ή το λαπτοπ ήταν συνέχεια στο ρεύμα? Εάν ναί μπορεί να έχει δημιουργήσει "μνήμη" η μπαταρία...

1ον το λάπτοπ δουλεύει χωρίς την μπαταρία επάνω και κουμπωμένη..?

ΠΡΟΣΟΧΗ πρίν το δοκιμάσεις αυτό πρέπει με ένα πολύμετρο να ΣΙΓΟΥΡΕΨΕΙΣ ότι ο φορτιστής του λάπτοπ είναι σε άριστη κατάσταση και λειτουργεί σωστά, δίνει σωστά το ρεύμα κ.ο.κ. ΜΗΝ ξεχνάς ότι ένας φορτιστής λάπτοπ είναι και surge protector. Εάν δεν δουλεύει σωστά ο φορτιστής, πάς για φορτιστή...

2ον εάν το λάπτοπ δουλεύει σωστά με τον λειτουργικό φορτιστή, τότε δοκιμάζεις να δουλέψεις το λάπτοπ μόνο με μπαταρία και χωρίς τον φορτιστή κουμπωμένο στο λάπτοπ. Δές πόσο σου κρατάει ανοιχτό το λαπτοπ (με την χρήση που συνήθως κάνεις) Εάν η μπαταρία κρατήσει για κανένα 5λεπτο 10 λεπτο... πάς για μπαταρία. 

 

Τέλος και ενημερωτικά:

Μία ποιοτική μπαταρία μπορεί να κάνει 1200 κύκλους φόρτισης αποφόρτισης. Δλδ. να σου κρατήσει τουλάχιστον 3 χρόνια μέχρι να φτάσει στο 30% των δυνατοτήτων της (life) και να σου κρατάει 20-40 λεπτά ανάλογα τα cells που έχει μέσα.

Μία απλή / φθηνή μπαταρία είναι μόνο για 350-450 κύκλους φόρτισης αποφόρτισης και σε βγάζει λίγο παραπάνω από την εγγύηση ενός έτους που δίνει ο κατασκευαστής..! Εάν το λάπτοπ είναι τούρμπόΧ, τό έχεις πάνω από 2 χρόνια με την ίδια μπαταρία... μάλλον πάς για μπαταρία...

ΠΡΟΣΟΧΗ

Με τίποτα δεν συνιστώ να έχετε τα λάπτοπ "καρφωμένα" πάνω στον φορτιστή χωρίς μπαταρία "κουμπωμένη" στο λάπτοπ. Το προτείνω μόνο για το τέστ που σου λέω πιό πάνω...

Εάν περάσει "άτακτο" ρευμα και χαλάσει ο φορτιστής, είναι καλύτερα να "σκάσει" η μπαταρία παρά το "άτακτο" ρεύμα να φτάσει στην MOBO σου... Μία μπαταρία έχει 45-65 ευρώ, ένας φορτιστής λιγότερο, η ΜΟΒΟ για να την αλλάξεις θέλει πολλά ευρωπουλάκια...  ;)

 

Περιμένω νέα σου και εάν θέλεις πές μας τι μπαταρία είναι 4cell / 6 cell κ.ο.κ. Τι μάρκα είναι το λάπτοπ, 

Link to comment
Share on other sites

Το λαπτοπ και η μπαταρια ειναι το πολυ 2 με 2μιση χρονων.

Συνηθως εχω την μπαταρια πανω στο λαπτοπ και δουλευω με το ρευμα το λαπτοπ αλλα κατα καιρους βγαζω εντελως τον φορτιστη μεχρι να τελειωση η μπαταρια στο 1% για να τη φορτισω παλι.

Ναι το λαπτοπ δουλευει μια χαρα και κοντα 5-6 ωρες μονο με μπαταρια και απλη χρηση.

 

Το λαπτοπ ειναι το lenovo g700 με την μαμα μπαταρια του.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι η μπαταρία σου λοιπόν...

 

 

 

αλλα κατα καιρους βγαζω εντελως τον φορτιστη μεχρι να τελειωση η μπαταρια στο 1% για να τη φορτισω παλι.

καί σωστά πράττεις (άν και το 1% είναι υπερβολή, έως 7-9% είναι μιά χαρά).

 

Λογική φθορά μου μοιάζει και απλά σου δείχνει ένα 95%. Εάν σου κρατάει 5-6 ώρες, έχεις τουλάχιστον 6 cell μπαταρία 

Γυα μένα ΔΕΝ υπάρχει λόγος ανησυχίας που μία μπαταρία 2,5 ετών σου δείχνει 95% στη φόρτιση.

Δες και me το bios test / system performance check εάν θές,, κάνει έλεγχο (νομίζω) καί την κατάσταση της μπαταρίας σου

 

Δες και εδώ

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y-and-Z-series/p500-battery-at-60-not-charging/td-p/1158013

μήπως πάρεις καμία ιδέα επι πλέον  :)  γιατί τα Lenovo δεν τα ξέρω πολύ καλά...  :p

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

...Εάν περάσει "άτακτο" ρευμα και χαλάσει ο φορτιστής, είναι καλύτερα να "σκάσει" η μπαταρία παρά το "άτακτο" ρεύμα να φτάσει στην MOBO σου... Μία μπαταρία έχει 45-65 ευρώ, ένας φορτιστής λιγότερο, η ΜΟΒΟ για να την αλλάξεις θέλει πολλά ευρωπουλάκια...  ;)

 

Χωρις μπαταρια, μονο με το τροφοδοτικο για καθημερινη σπιτικη απλη χρηση και να ειναι πανω σε πριζα/πολυπριζο ασφαλειας για σιγουρια.

Για εργασιες και γενικα για χρηση που θες μπακαπ σε περιπτωση που πεσει το ρευμα, βαζεις και την μπαταρια πανω. Ετσι αποφευγεις

το παραπανω πιθανο προβλημα που μπορει να προκυψει απο υπερταση.

 

Εγω παλι προτεινω το λαπτοπ να δουλευει περισσοτερο χωρις τη μπαταρια. Ετσι εχω δει να κρατανε περισσοτερο. Αποφορτιση εως

ενα 10-15% και φορτιση στο 100% και ξεκουμπωμα απο το φορητο. Πλεον, αφου δεν υπαρχει το "φαινομενο της μνημης" και οι μητρικες

"καταλαβαινουν" ποτε εχουν φτασει το ανωτερο επιπεδο φορτισης οι μπαταριες και κοβουν το ρευμα προς αυτες, δεν υπαρχει λογος να

μενουν πανω συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο φορητού, αλλά γενικά νομίζω πως η Λενόβο στο πακέτο λογισμικού που δίνει προσφέρει και το Power Manager που σου δίνει τη δυνατότητα να ορίσεις ένα ποσοστό κάτω από το οποίο η μπαταρία πρέπει να φορτίζει και πάνω από το οποίο να μην φορτίζει.

 

Έτσι αποτρέπεται φθορά στη μπαταρία...το ενδεδειγμένο ποσοστό για τέτοια "συντήρηση" είναι κάτω από το 50% της μπαταρίας και κοντά στο 30-40%, απ' ότι έχω διαβάσει.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό γίνεται σε όλα τα μοντέλα Λενοβο ή μόνο στα Thinkpad.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα Lenovo γινεται και γενικα σε ολα τα φορητα.

Απλα δεν ειναι μερικες φορες αρκετα εμφανης οι επιλογες αυτες για τη μπαταρια

και πρεπει να το ψαξεις στα ενδοτερα (πινακα ελεγχου - επιλογές παροχής ενέργειας).

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι προτεινω το λαπτοπ να δουλευει περισσοτερο χωρις τη μπαταρια. Ετσι εχω δει να κρατανε περισσοτερο.

 

...φίλε μας, σίγουρα η μπαταρία που δεν είναι κουμπωμένη πάνω σε λάπτοπ θα σου κρατήσει περισσότερο... Αλλά πές μας σε παρακαλώ, πόσο έχει / πόσο κοστίζει μία μπαταρία καί πόσο κοστίζει να αλλάξεις μία mobo σε περίπτωση "ατυχήματος"...? Υπάρχουν πολύμπριζα αφσαλείας και πολύμπριζα... ανασφάλειας ;-)

 

Δια ροπάλου η μππαταρία πάντα πάνω στο λάπτοπ για μένα. Οι υπόλοιποι δοκιμάστε την τύχη σας με την ΔΕΗ και τα διάφορα πολύμπριζα / UPS ασφαλείας που υπάρχουν στην αγορά...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποντάρω κι εγώ στη λύση του vgiozo. Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα Samsung που τερμάτιζε στα 80%. Είχε στο bios ρύθμιση "Βattery Saver mode" και τη φόρτιζε μόνο έως 80%.

 

 

Από εκεί και έπειτα, με προβληματικά cells μπορεί να σκαλώνει και ο εσωτερικός balancer της μπαταρίας (κύκλωμα συντονισμού φόρτισης/αποφόρτισης & προστασίας) και να χρειάζεται μια αφαίρεση της μπαταρίας. Μικρό ποσοστό να συμβαίνει μεν, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις τη μέθοδο που υποτίθεται ότι φτιάχνει το "battery present, not charging"

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η "μέθοδος" φίλε μας "felix" καί πολύ informative video. Ευχαριστώ ;-)

Λέω να δοκιμάσω τη "μέθοδο" και με μία "κουρασμένη" 4ετίας μπαταρία,

να δώ εάν θα έχει έστω και μία μικρή βελτίωση, έστω καί ένα... 20% που λέει ο λόγος...

..."καί εάν μου κάτσει?" I will let you know  :)

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Α, όχι, σόρρυ αν παρανοήθηκα, είναι για το "bug" του να φτάσει σε κάποιο level και να γράφει "not charging".

 

Για το degrade των cells δεν κάνει/αλλάζει κάτι. Η αλήθεια είναι όμως ότι με 2-3 κύκλους deep charge/discharge μπορεί να τις ξυπνήσεις λίγο.

Link to comment
Share on other sites

2-3 κύκλους deep charge/discharge μπορεί να τις ξυπνήσεις λίγο

...σε αυτό ακριβώς ελπίζω... όχι για να γλιτώσω την αγορά καινούργιας μπαταρίας (έχω ήδη μία)

αλλά για το

 ""once you stop learning, you start dying""  

Link to comment
Share on other sites

... Αλλά πές μας σε παρακαλώ, πόσο έχει / πόσο κοστίζει μία μπαταρία καί πόσο κοστίζει να αλλάξεις μία mobo σε περίπτωση "ατυχήματος"...? Υπάρχουν πολύμπριζα αφσαλείας και πολύμπριζα... ανασφάλειας ;-)

 

Αν πας σε καλο, επωνυμο πολυπριζο προστασιας (APC πχ) δεν εχεις λογο να φοβασαι. 

Αν πας σε πολυπριζο ασφαλειας του 5ευρου τοτε καλα να παθεις. 

Μια μπαταρια μπορει να εχει και 70 ευρω, αναλογα το μοντελο. Μητρικη σαφως πιο ακριβη

αλλα εχει τυχει να αλλαξω και με 100€ σε acer φορητο που ηταν πολυ κινησιμο. 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω με την σειρα μου, οταν βαζω το laptop στην πριζα και κανει τσαφ (μονο ηχο δεν βγαζει σπιθα ή κατι τετοιο)

σημαινει τα εχει παιζει το τροφοδωτικο, ε?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα καινούρια λαπτοπ έχουν ένα πιο έξυπνο σύστημα φόρτισης, όπου η μπαταρία δεν φορτίζεται εάν δεν είναι κάτω από ένα ποσοστο. Δούλεψε για κάποιες ώρες χωρίς να έχεις τον φορτιστή επάνω, ώστε να αδειάσει η μπαταρία. Μετά βάλτον και δες αμα φορτίζει. Γενικά καλό είναι μια στο τόσο να κάνεις κάποιους κύκλους φόρτισης.

 

@bassplayer, αυτό μπορει να συμβεί και σε άλλες συσκευές, σε εμένα βγάζει και σπίθα καμμιά φορά. Είναι κυρίως θέμα γείωσης του σπιτού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οταν βαζω το laptop στην πριζα και κανει τσαφ (μονο ηχο δεν βγαζει σπιθα ή κατι τετοιο) σημαινει τα εχει παιζει το τροφοδωτικο, ε?

Προσπαθώ από χθές να καταλάβω τι θέλεις να πείς ή εννοείς..? Δεν ρώτησε κανένας μέχρι στιγμής οπότε να ρωτήσω εγώ..?

μόνο ήχο  - δεν βγάζει απίθα ή κάτι τέτοιο... δλδ. ακούς το τσάφ και ΔΕΝ βλέπεις κάποια σπίθα? Αυτό συμβαίνει την ώρα που βάζεις το καλώδιο του φορτιστή στην πρίζα του τοίχου..?

ή συμβαίνει όταν βάζεις το καλώδιο του φορτιστή στην είσοδο φόρτισης του laptop..? (ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ)

Μπορείς να είσαι λίγο πιό συγκεκριμένος?

...διότι εάν ο φορτιστής σου φορτίζει την μπαταρία του laptop τότε και λογικά σημαίνει ότι ΔΕΝ τα έχει "παίξει" (το τροφοδοτικό) φορτιστής.

Λίγο πιό αναλυτικές πληροφορίες για να καταλάβουμε το πρόβλημα σε παρακαλώ.

 

υ.γ. το laptop δεν μπαίνει στην πρίζα, ο φορτιστής του laptop μπαίνει από τη μία πλευρά στην οικιακή πρίζα και από την άλλη στην είσοδο φόρτισης του laptop... 

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ από χθές να καταλάβω τι θέλεις να πείς ή εννοείς..? Δεν ρώτησε κανένας μέχρι στιγμής οπότε να ρωτήσω εγώ..?

μόνο ήχο  - δεν βγάζει απίθα ή κάτι τέτοιο... δλδ. ακούς το τσάφ και ΔΕΝ βλέπεις κάποια σπίθα? Αυτό συμβαίνει την ώρα που βάζεις το καλώδιο του φορτιστή στην πρίζα του τοίχου..?

οτι γραφεις στα bold

 

1) συνδεω το laptop στο τροφοδοτικο.

2)συνδεω το τροφοδοτικο στην πριζα- ακουγεται ο θορυβος...

3)η μπαταρια φορτιζει κανονικα

 

εβαλα ενα πολυμπιζο με διακοπτη on/off...

 

1)ο διακοπτης ειναι στο off

2) συνδεω το laptop στο τροφοδοτικο.

3)συνδεω το τροφοδοτικο στην πριζα - δεν ακουγεται ο θορυβος

4)ανοιγω το πολυμπριζο

5)η μπαταρια φορτιζει κανονικα

 

αν ειναι θεμα γειωσης απλα θα αλλαξω πριζα B)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου διευκρινίζεις εάν το φίς του laptop φορτιστή είναι σούκο δλδ. τριπολικό. Για να σου το κάνει αυτό το "τσάφ" που λές πρέπει να έχεις διπολικό φίς που πάει από τον φορτιστή στον τοίχο. Σωστά?

 

...είναι το σύνηθες "φαινόμενο" κουμπώματος της πρίζας του φορτιστή στην πρίζα του τοίχου που μπορεί να ακουστεί καμιά φορά (όχι συνέχεια και ποτέ με σούκο τριπολικό).

 

Είχα το ίδιο θέμα / εμπειρία από ένα αμερικάνικο τριπολικό

post-64771-0-71261600-1431854320.jpg

που το κούμπωνα πάνω σε διπολικό ευρωπαικό μετατροπέα...

post-64771-0-74329800-1431854532.jpg

και μετά στην σούκο οικιακή πρίζα.

 

Τελικά άλλαξα το US τριπολικό (έκοψα το αμερικάνικο βίσμα δλδ. από την άκρη του καλωδίου) καί έβαλα μία σούκο European και βρήκα την υγεία μου...

Εβαλα καί ένα APC πολύμπριζο ασφαλείας και απλά ανοίγω μόνο τον διακόπτη on/off του APC πολύμπριζου ασφαλείας.

 

Αυτό το μικρό τσάφ που ακούς πρέπει να είναι η επαφή των ακίδων όταν μπαίνουν στη πρίζα. Εάν είχες σούκο (τριπολικό δλδ.) δεν θα έπρεπε να ακούς τίποτα. Αυτό συμβαίνει σε όλες τις πρίζες του σπιτιού σου ? Είναι όλες σούκο ? ή έχεις και διπολικές?   

ΤΩΡΑ, εάν το καλώδιο του φορτιστή σου, που "πάει" στην οικιακή πρίζα εχει σούκο φίς (τριπολικό) και ακόμα ακούς το "αχνό" τσάφ, κάτι δεν μου πάει καλά... Σου το κάνει σε όλες τις σούκο πρίζες του σπιτιού..?

 

υ.γ. έχουμε ξεφύγει από το θέμα που παρουσιάζεται στον τίτλο... 

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.