Jump to content


Οικονομικό laser πολυμηχάνημα για SOHO χρήση: Samsung SL-M2875FD


Recommended Posts

Ευχαριστούμε πολύ για το review.

 

Και εγώ έχω έναν laser samsung (b/w), και hp inkjet (color) μόνο και μόνο για το linux compatibility. O samsung παίζει σωστά μεν, αλλά αυτούς τους πολύ έξυπνους binary installers που κάνουν διάφορα symlinks στο σύστημα, δεν τους συμπαθώ (τους σιχαίνομαι actually).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O samsung παίζει σωστά μεν, αλλά αυτούς τους πολύ έξυπνους binary installers που κάνουν διάφορα symlinks στο σύστημα, δεν τους συμπαθώ (τους σιχαίνομαι actually).

 

Δεν είδα καν αν για το συγκεκριμένο μοντέλο δίνει η samsung binary installer. Απλά με το που μπούταρα mint και ubuntu, αναγνωρίστηκε και έπαιξε out of the box. Δεν δοκίμασα βέβαια fax και scanner, αλλά σε εκτύπωση όλα κομπλέ. Ίσως να χρειαστούν και οι binary drivers της samsung για όλα τα υπόλοιπα, αλλά ακόμα δεν βρήκα το χρόνο να ασχοληθώ. Η σύζυγος που χρειάζεται το fax δουλεύει σε win κυρίως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, αντίστοιχο μοντέλο έχω στο γραφείο, για ένα άτομο και είναι σκυλί. Δύο χρόνια τώρα με πολλές εκτυπώσεις και δεν έχει κάνει κιχ.

Μόνο toners αλλάζω.

 

Άριστη παρουσίαση.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση!

Έχω μια απορία για τη δικτυακή εκτύπωση. Τον έχω προτείνει σε έναν συνεργάτη που δεν σκαμπάζει πολύ από υπολογιστικά και αναρωτιέμαι πόσο θα τον δυσκολέψει να τον συνδέσει στο δίκτυο. Θα πρέπει να ρυθμίσει στατική IP από το μενού, ή μπορεί να τον συνδέσει απλά στο δίκτυο και να αφήσει τους drivers να τον ανακαλύψουν?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση!

Έχω μια απορία για τη δικτυακή εκτύπωση. Τον έχω προτείνει σε έναν συνεργάτη που δεν σκαμπάζει πολύ από υπολογιστικά και αναρωτιέμαι πόσο θα τον δυσκολέψει να τον συνδέσει στο δίκτυο. Θα πρέπει να ρυθμίσει στατική IP από το μενού, ή μπορεί να τον συνδέσει απλά στο δίκτυο και να αφήσει τους drivers να τον ανακαλύψουν?

Όπως γράφω και στην παρουσίαση, δεν τον έχω συνδέσει ακόμα στο δίκτυο διότι δεν έχω 5m καλώδιο για να φτάσω στον router. Σύμφωνα με τις οδηγίες πάντως το ip δίνεται αυτόματα στις περισσότερες περιπτώσεις. Διάβασε εδώ: http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201412/20141223150735441/EN/English/English/manual/BABCIGEH.htm?isTocLink=opened
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω και στην παρουσίαση, δεν τον έχω συνδέσει ακόμα στο δίκτυο διότι δεν έχω 5m καλώδιο για να φτάσω στον router. Σύμφωνα με τις οδηγίες πάντως το ip δίνεται αυτόματα στις περισσότερες περιπτώσεις. Διάβασε εδώ: http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201412/20141223150735441/EN/English/English/manual/BABCIGEH.htm?isTocLink=opened

 

Ρώτησα για μελλοντική αναφορά, εάν τύχαινε να το κοιτάξεις :)

Πάντως ο σύνδεσμος με κάλυψε, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως gdp77 μου εδωσες ωραια πασα μολις βρω χρονο να παρουσιασω τον δικο μου. Το τονερ του ηταν γεματο; απο τιμες στα γνησια τι παιζει;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Παντως gdp77 μου εδωσες ωραια πασα μολις βρω χρονο να παρουσιασω τον δικο μου. Το τονερ του ηταν γεματο; απο τιμες στα γνησια τι παιζει;

 

Να το κάνεις! Δεν υπάρχουν και πολλά reviews για τέτοια πολυμηχανήματα και θα βοηθήσει πολύ κόσμο που θέλει να αγοράσει. Ποιο έχεις εσύ;

 

Για τα toner του samsung sl-m2875fd βρίσκεις original στα 28€ για 1200 σελίδες και στα 48€ για 3000 σελίδες.

Σε συμβατό βρίσκεις με 30€ για 3000 σελίδες (όλα με τιμές skroutz, Μάιος 2015)

 

Ο εκτυπωτής έρχεται με ένα toner 1200 σελίδων γεμάτο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα για μελλοντική αναφορά, εάν τύχαινε να το κοιτάξεις :)

Πάντως ο σύνδεσμος με κάλυψε, ευχαριστώ.

 

Ναι θα γίνει σίγουρα! Εξάλλου μία από τις παραμέτρους αγοράς ήταν η δικτυακή σύνδεση, διότι θέλω να εκτυπώνω και από τα 4 μηχανήματα που έχω σπίτι (2 pc & 2 laptop). Απλά είμαι καθηλωμένος λόγω ενός διαστρέμματος στον αστράγαλο που έπαθα και για μια βδομάδα δεν θα μπορέσω να πάρω καλώδιο και να τον συνδέσω. (Από την άλλη η αναρρωτική άδεια μου έδωσε τον χρόνο να γράψω την παρουσίαση ;) ). Όταν βγάλω τον γυψονάρθηκα και αγοράσω καλώδιο, θα δώσω feedback για τη συνδεσιμότητα στο δίκτυο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις! Δεν υπάρχουν και πολλά reviews για τέτοια πολυμηχανήματα και θα βοηθήσει πολύ κόσμο που θέλει να αγοράσει. Ποιο έχεις εσύ;

 

Για τα toner του samsung sl-m2875fd βρίσκεις original στα 28€ για 1200 σελίδες και στα 48€ για 3000 σελίδες.

Σε συμβατό βρίσκεις με 30€ για 3000 σελίδες (όλα με τιμές skroutz, Μάιος 2015)

 

Ο εκτυπωτής έρχεται με ένα toner 1200 σελίδων γεμάτο.

 

To xerox workcentre 3225 DNI. Πολύ οικονομικά τα τόνερ σου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ένα αντίστοιχο Samsung μοντέλο στο γραφείο (παίζει να είναι ακριβώς το ίδιο), η δική μου εντύπωση μέχρι στιγμής είναι ότι καταπίνει το τόνερ σε ελάχιστο χρόνο. Για κανένα λόγο δεν ισχύουν τα 1200 / 3000 σελίδες ανά τόνερ που αναφέρει η Samsung σε εκτύπωση κειμένου (research papers κυρίως). Το μεγάλο toner θέλει αλλαγή κάθε 1000 σελίδες, μερικές φορές και συχνότερα!

Προσωπικά απογοητεύτηκα από την Samsung!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ένα αντίστοιχο Samsung μοντέλο στο γραφείο (παίζει να είναι ακριβώς το ίδιο), η δική μου εντύπωση μέχρι στιγμής είναι ότι καταπίνει το τόνερ σε ελάχιστο χρόνο. Για κανένα λόγο δεν ισχύουν τα 1200 / 3000 σελίδες ανά τόνερ που αναφέρει η Samsung σε εκτύπωση κειμένου (research papers κυρίως). Το μεγάλο toner θέλει αλλαγή κάθε 1000 σελίδες, μερικές φορές και συχνότερα!

Προσωπικά απογοητεύτηκα από την Samsung!

 

 

Είσαι σίγουρος ότι έχετε ενεργοποιήσει την "εξοικονόμηση toner" από τους drivers? Αν δεν κάνω λάθος δεν είναι ενεργοποιημένη από default. Μήπως εκτυπώνετε σε full ποιότητα; Έχω την εντύπωση ότι όλοι οι κατασκευαστες δίνουν ενδεικτικές σελίδες βάσει κάποιου προτύπου  iso. Αλλιώς θα ξεμπροστιάζονταν. Όσο έγκυρες είναι οι 3000 που δίνει η samsung, άλλο τόσο είναι και για τους άλλους κατασκευαστές. Τις 3000 σελίδες δεν θα τις εκτυπώσει κανείς με ένα toner, αλλά από το 3000 στις 1000 που αναφέρεις είναι τεράστια απόκλιση!

 

Περισσότερα θα μπορώ βέβαια και εγώ να καταθέσω μετά από κάποιες εβδομάδες χρήσης για να δούμε τι ακριβώς γίνεται.

 

edit: μόλις τώρα βρήκα από το site της samsung ότι "Declared cartridge yield in accordance with ISO/IEC 19752"

 

Σύμφωνα με αυτό το standard, ποστάρω την δοκιμαστική σελίδα βάσει της οποίας γίνονται οι δοκιμές:

 

iso19752_fig01.jpg

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχετε ενεργοποιήσει την "εξοικονόμηση toner" από τους drivers? Αν δεν κάνω λάθος δεν είναι ενεργοποιημένη από default. Μήπως εκτυπώνετε σε full ποιότητα; Έχω την εντύπωση ότι όλοι οι κατασκευαστες δίνουν ενδεικτικές σελίδες βάσει κάποιου προτύπου  iso. Αλλιώς θα ξεμπροστιάζονταν. Όσο έγκυρες είναι οι 3000 που δίνει η samsung, άλλο τόσο είναι και για τους άλλους κατασκευαστές. Τις 3000 σελίδες δεν θα τις εκτυπώσει κανείς με ένα toner, αλλά από το 3000 στις 1000 που αναφέρεις είναι τεράστια απόκλιση!

 

Περισσότερα θα μπορώ βέβαια και εγώ να καταθέσω μετά από κάποιες εβδομάδες χρήσης για να δούμε τι ακριβώς γίνεται.

Ναι ναι, είναι ενεργοποιημένες όλες οι ρυθμίσεις εξοικονόμησης! Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι το αρχικό μελάνι άδειασε σε λιγότερο από 2 μήνες, πράγμα που μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι το αρχικό μελάνι άδειασε σε λιγότερο από 2 μήνες, πράγμα που μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση!

 

Καλά αυτό δε λέει κάτι. Σημασία έχει ο όγκος εκτυπώσεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό δε λέει κάτι. Σημασία έχει ο όγκος εκτυπώσεων.

Σίγουρα, ενημέρωσε στο νήμα αν θες όταν αλλάξεις μελάνι και τις εντυπώσεις σου στο θέμα της οικονομίας!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

update 1/6/15...

 

Αφού αφαιρέθηκε ο γυψονάρθηκας από ένα διάστρεμμα που με ταλαιπώρησε εδώ και 2 βδομάδες, αγοράστηκε και UTP καλώδιο, ώστε να συνδεθεί στο δίκτυο. Στα υπόλοιπα μηχανήματα του σπιτιού λοιπόν ο εκτυπωτής εγκαταστάθηκε δικτυακά. Αρχικά συνέδεσα τον εκτυπωτή στο router και από 'κει και πέρα η εγκατάσταση ήταν απλούστατη. Απλά φροντίζεις να είναι ανοικτός ο εκτυπωτής, συνδεδεμένος στο router, εκτελείς το πρόγραμμα εγκατάστασης από τον υπολογιστή, επιλέγεις network installation και ξεμπέρδεψες. Εγκατάσταση δοκιμάστηκε και με μηχάνημα που ήταν ενσύρματα στο δίκτυο και ασύρματα (wifi), εξίσου απροβλημάτιστα. Για κάποιους που ρωτούσαν πιο πάνω, δεν είναι ανάγκη να δώσεις καρφωτές ip στον εκτυπωτή, παίζει κανονικά και με DHCP (σε αυτή την περίπτωση δεν σετάρεται με την ip, αλλά με το port του εκτυπωτή - όλα γίνονται αυτόματα).

 

Το ίδιο απροβλημάτιστη η εγκατάσταση και σε linux. Σε ubuntu που το δοκίμασα, απλά κατεβάζεις τον driver από το site της samsung, τρέχεις το install.sh και έχεις έτοιμο τον εκτυπωτή προς χρήση. Μάλιστα η εγκατάσταση έγινε και δικτυακά. Ένα επιπλέον βήμα που πρέπει να γίνει αν θέλεις να τυπώνεις μπρος πίσω είναι να προσθέσεις τον εκτυπωτή μέσω της εφαρμογής "printers" (από control panel), κάτι που δεν περιγράφεται στο manual της samsung. Ακολουθούν ss από τις δυνατότητες των οδηγών σε linux:

 

post-34092-0-11586100-1433154718.jpg

post-34092-0-57153400-1433154717_thumb.j

post-34092-0-82760100-1433154716_thumb.j

post-34092-0-14668800-1433154716_thumb.j

post-34092-0-55428100-1433154715_thumb.j

post-34092-0-90746900-1433154714_thumb.j

post-34092-0-10918700-1433156754_thumb.j

 

 

Ο εκτυπωτής διαθέτει και ένα χρησιμότατο web panel στο οποίο έχεις πρόσβαση απλά πληκτρολογώντας το ip του ston browser ή κατεβάζοντας την αντίστοιχη εφαρμογή από την samsung.

 

post-34092-0-11771400-1433155285_thumb.j

 

Τέλος εγκαταστάθηκε και το samsung mobile print από το google play στο κινητό, βρήκε τον εκτυπωτή αυτόματα και εκτύπωσε χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Ίσως το μεγαλύτερο μείον του εκτυπωτή είναι το on-line manual της samsung. Πραγματικά οι άνθρωποι που το έγραψαν πρέπει να έχουν νοητικό πρόβλημα ή κάτι παρόμοιο. Σχεδόν σε κάθε παράγραφο είναι ασαφές και προκαλεί απορίες. Για παράδειγμα να αναφέρω ότι στην δικτυακή εγκατάσταση του εκτυπωτή αναφέρει ως υποχρεωτικό βήμα ότι πρώτα πρέπει να κατεβάσεις, να εγκαταστήσεις και να τρέξεις την εφαρμογή SetIp από την samsung, ώστε να βρεις την ip και την mac address του εκτυπωτή. 1) Δεν χρειάζεται, διότι τα βρίσκεις και από τον network manager. 2) Τα στοιχεία αυτά δεν ζητούνται σε κανένα σημείο της εγκατάστασης των οδηγών. Πιθανότατα το setip να είναι απαραίτητο αν θέλεις να δώσεις καρφωτή ip στον εκτυπωτή, αλλά αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στο manual. Η ίδια ασάφεια υπάρχει και σε πολλά άλλα σημεία του manual και πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχει προκαλέσει σε μένα τόσες απορίες (που τελικά λύνονται με trial and error), τι θα γίνει με έναν άπειρο χρήστη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα στην παρέα και μπράβο για το άρθρο. Πως πάει αλήθεια το μηχάνημα;

Έχω καταλήξει σε δύο μηχανήματα, ένα είναι το 2875, θα ήθελα τη γνώμη σας ή κάποια άλλη πρόταση.

Είμαι καθηγητής σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα και θέλω να αποκτήσω μία μικρή αυτονομία, με 2πλής όψης, μονόχρωμες εκτυπώσεις και προαιρετικά την ύπαρξη fax.

 

1) Samsung SL-M2875 ND ή το FD (με fax) στα 185 και 220 ευρώ.

http://www.plaisio.g...M2875ND-SEE.htm

http://www.e-shop.gr...et-p-PER.406722

..με Γνήσιο Τόνερ 3000 σελ. 59 ευρώ και drum 10000 σελ στα 48 ευρώ.

 

2) Xerox Workcentre 3225DNI (με wifi+fax) στα 192 (eshop) και 249 (plaisio).

http://www.e-shop.gr...ni-p-PER.451067
http://www.plaisio.g...olumhxanhma.htm

..με γνήσιο τόνερ 3000 σελ. 55 ευρώ και drum 9000 σελ στα 41 ευρώ.

 

*Με ενδιαφέρει προφανώς και η απροβλημάτιστη χρήση συμβατών οικονομικότερων τόνερ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.