Jump to content



δοκιμή φακού 24 mm 1.4 l ii canon στην 700 d canon . κατάθεση εμπειρίας .


Recommended Posts

το έχεις δοκιμάσει και το λες ???? στα review λένε πολυ καλά λόγια για τον σιγμα και είναι και πιο ακριβής από τον κάνον. και στον κάνον κάποιες φορές δεν λόκαρε καλά .

 

Δε ξέρω τι review διαβάζεις, απλά από περιέργεια έριξα μια ματιά και βλέπω να είναι καλύτερος με βάση τα MTF charts  στο κέντρο μονο. Εσύ πως θα την καταλάβεις την διαφορά σε σχέση με τον EFS 24mm 2.8 των 150 ευρώ? Απλά απάντησέ μου με δόκιμους όρους σε παρακαλώ.

 

Τα MTF charts ετσι για να υπάρχουν. 

 

 

 

MTF.gif

 

 

sigcan-1024x707.jpg

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειρωνικά το λες ή κανονικά ????

Και με τα δυο.

Τελευταιο ποστ απο μενα.

Λοιπον,πως περιμενεις να σου πουμε ποιος ειναι καλυτερος οταν ΔΕΝ γνωριζεις τα βασικα ; Σου λεμε ανοιξε κανα βιβλιο , εσυ εκει , επιμενεις ποιος ειναι καλυτερος

Καλυτερος λοιπον ειναι αυτος που ταιριαζει καλυτερα σε σενα.

Οποτε δε θα σου πουμε εμεις.

Ε ρε αθανατη D40..Σε ευχαριστω που μου εμαθες να βγαζω φωτογραφιες για 1χρονο παρεα με τον 18-55 και δεν σκεφτηκα για κανεναν λογο να αγορασω καινουργιους φακους.Αυτη η μανια που κουβαλαει τους νεοεισαχθεντες* στην φωτογραφια απο την πρωτη βδομαδα να θελουν να αγορασουν καινουργια πραγματα γιατι "εμαθαν" τα παλια δεν το καταλαβαινω.

*Και δε μου λενε κατι τα 5 χρονια που ασχολεισαι οταν μετα απο 5 χρονια δεν ξερεις τι σημαινει διαφραγμα..

Καλο βραδυ και καλες αγορες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι review διαβάζεις, απλά από περιέργεια έριξα μια ματιά και βλέπω να είναι καλύτερος με βάση τα MTF charts  στο κέντρο μονο. Εσύ πως θα την καταλάβεις την διαφορά σε σχέση με τον EFS 24mm 2.8 των 150 ευρώ? Απλά απάντησέ μου με δόκιμους όρους σε παρακαλώ.

 

Τα MTF charts ετσι για να υπάρχουν. 

 

 

 

MTF.gif

 

 

sigcan-1024x707.jpg

 

είδα σε review , (ελπίζω να εννοείς τον καινούργιο τον αρτ ) , σε 100/100 κροπ , στο κέντρο η φωτογραφία του σίγμα ήταν πιο ευκρινής . το έλεγε και ο reviewer . αλλά έλεγε ότι αυτό οφείλεται στο ότι οι φακοί μεταξύ τους έχουν 6 χρόνια διαφορά στην τεχνολογία . για αυτό τον νοικιασα για να δω διαφορές με αυτούς που ήδη έχω . τις διαφορές θα τις καταλάβω από τις φωτογραφίες . καμιά φορά η μαθηματική ανάλυση ή τα όργανα βρίσκουν διαφορές αλλά δεν τις καταλαβαίνει το μάτι ή ο εγκέφαλος κτλ. σε αυτές τις λίγες που τράβηξα είδα διαφορές αλλά όχι χαώδεις .

τώρα να βάλω τις φωτογραφίες σε πρόγραμμα και να κάνω μέτρηση σε φως και ανάλυση δεν ξέρω πως να το κάνω αν και θα ήθελα. όπως κάνει το photozone . ειδικά στην ανάλυση . αλλά εαν οι διαφορές είναι του 50 /100 δεν αξίζει τον κόπο .

Και με τα δυο.

Τελευταιο ποστ απο μενα.

Λοιπον,πως περιμενεις να σου πουμε ποιος ειναι καλυτερος οταν ΔΕΝ γνωριζεις τα βασικα ; Σου λεμε ανοιξε κανα βιβλιο , εσυ εκει , επιμενεις ποιος ειναι καλυτερος

Καλυτερος λοιπον ειναι αυτος που ταιριαζει καλυτερα σε σενα.

Οποτε δε θα σου πουμε εμεις.

Ε ρε αθανατη D40..Σε ευχαριστω που μου εμαθες να βγαζω φωτογραφιες για 1χρονο παρεα με τον 18-55 και δεν σκεφτηκα για κανεναν λογο να αγορασω καινουργιους φακους.Αυτη η μανια που κουβαλαει τους νεοεισαχθεντες* στην φωτογραφια απο την πρωτη βδομαδα να θελουν να αγορασουν καινουργια πραγματα γιατι "εμαθαν" τα παλια δεν το καταλαβαινω.

*Και δε μου λενε κατι τα 5 χρονια που ασχολεισαι οταν μετα απο 5 χρονια δεν ξερεις τι σημαινει διαφραγμα..

Καλο βραδυ και καλες αγορες.

 

σου είπα ότι επιστημονικά δεν ξέρω τι σημαίνει διάφραγμα . να σου γράψω των φυσικό- μαθηματικό τύπο . τα βασικά τα ξέρω. αυτό που δεν ξέρω είναι η σχέση  μεταξύ ταχύτητας κλείστρου και διαφράγματος και τοποθέτηση αντικειμένων σε κάδρο. επίσης το πως να χειρίζομαι το φωτόμετρο .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν εχεις ιδέα.

Πως να συγκρινουμε τις φωτογραφίες απο φακους  οταν ουτε το ιδιο θεμα εχουν, ουτε το ιδιο καδρο εχουν, ουτε το ιδιο iso/f/exp εχουν και ειναι συμπιεσμενες τοσο πολυ που ετσι κι αλλιως ειναι χαλια.

 

Τραβα το ιδιο θεμ με το το ιδιο καδρο και τις ιδιες ρυθμισεις, ανεβασε τα raw και τοτε μπορει καποιος να ασχοληθει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

στην ευκρίνεια και στο ακριβές λοκάρισμα δεν το πιστεύω.

εάν εννοείς όμως τον canon 50 1.8 των 100 ευρώ θα συμφωνήσω . δεν τον λες άχρηστο φακό όμως .

σήμερα δοκίμασα τον εφ ς 60 2.8 και ήταν πραγματικά πολύ καλός. λόκαρε απίστευτα καλά με καλή ευκρίνεια. καλύτερα από τον 18-55 στμ .

 

κοίταχτε διαφορά στις φωτογραφίες του ξύλων.  μικρή μεταξύ δύο καλών φακών .   η πρώτη είναι με τον 24 1.4 και η δεύτερη με τον 60 2.8 μακρο .

24 1.4  φ/8 ισο 400  1/200 ......

60  2.8 1/200  φ/2.8 .

post-44129-0-32401500-1432591579_thumb.j

post-44129-0-00356600-1432591616_thumb.j

post-44129-0-84858500-1432591804_thumb.j

post-44129-0-51390500-1432591842_thumb.j

post-44129-0-25949900-1432591873_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Αν νοιώθεις μια χαρά ευκρίνεια πετυχαίνεις.

Παρεπιπτόντως μια φωτογραφία δεν γίνεται καλή αν απλά είναι ευκρινής...

Το ακριβές λοκάρισμα για δώσε τι εννοείς ( γιατί προβλέπεται άκυρο )

Link to comment
Share on other sites

είναι όσο πιο ακριβές το λοκάρισμα εννοώ το περίγραμμα των σωμάτων και τα γράμματα να είναι όσο πιο καλά σχηματισμένα γίνεται.

δηλαδή το focus να είναι όσο πιο καλό γίνεται .

ρίξε μια ματιά στις παραπάνω φωτό που έκανα edit .  

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

είναι όσο πιο ακριβές το λοκάρισμα εννοώ το περίγραμμα των σωμάτων και τα γράμματα να είναι όσο πιο καλά σχηματισμένα γίνεται.

δηλαδή το focus να είναι όσο πιο καλό γίνεται .

ρίξε μια ματιά στις παραπάνω φωτό που έκανα edit .

Το focus είναι δουλειά της μηχανής...

Το focus μέσω live view ( contrast detect ) είναι το πιο ακριβές.

Μέσω viewfinder ( phase detect ) είναι ανακριβές, ανάλογα την μηχανή και τον φακό θα έχεις κάποιο ποσοστό αποτυχίας, κάποια ανακρίβεια ( front/back focus ) ανάλογα τον φακό, κλπ.

Το πως φαίνονται τα περιγράμματα των γραμμάτων είναι θέμα focus ( αν θες λεπτομέρεια και κάνεις focus μέσω viewfinder/phase detect απλά εσύ κάνεις λάθος ) και ρυθμίσεων ( κυρίως διάφραγμα και ISO ).

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.

δεν μιλάω για την φωτογραφία στο επίπεδο τέχνης. δηλαδή επιλογή θέματος , καδράρισμα, σκιές , φώς κτλ . για τα βασικά μιλάω.

 

αυτό που λες  για το Live view και το θαμπόγυαλο ισχύει και σε focus όταν έχεις μόνο ένα σημείο ή όταν έχει πολλαπλά σημεία ??

η ευκρίνεια του φακού δεν μετράει στο focus ???

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα... SINGLE FOCUS POINT.

Ο φακός εστιάζει σε μια απόσταση, είτε έχεις ένα point είτε πολλαπλά...

Η ευκρίνεια του φακού δεν έχει απολύτως καμμία επαφή με το focus.

Τρίτον... η εστίαση μέσω viewfinder γίνεται με τον φακό στο πιο ανοιχτό του διάφραγμα ασχέτως του τι f/ έχεις διαλέξει εσύ.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και όταν το έχω στο μανουαλ με ένα σημείο όταν το βάζω στο Live view πάλι εμφανίζει τη στιγμή του lock αρκετά πράσινα τετράγωνα . γιατί ???

έχει ρύθμιση το  Live view για single focus point ????

βρήκα κάτι

af : flexzone multi

 flexzone single .

 το single είναι μονού σημείου ?? γιατί το μόνο πράσινο τετράγωνο που εμφανίζει είναι αρκετά μεγάλο για sigle point focus όταν επιλέγεις το δεύτερο .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.