Jump to content



Recommended Posts

Ήμουν υπόγα να φέρω λίγο λάδι πάνω και είδα οτι έχω και ένα netbook παρατημένο :hehe: Το έχω dual boot με Linux Mint. Θα το πάρει το upgrade μόνο στο Win7 partition ή θα τα διαλύσει όλα;;

 

΄Η να μείνω με τα 7ρια λέτε; 2 γιγα Ram και Atom έχει το Aspire One μου,

Aν θες τοσο πολυ να τα δοκιμασεις αν εχεις χωρο στο σκληρο βαλτα σε virtual (και δωσε 1gb ram), εγω τα εσβησα απο 3boot που τα ειχα, ουτε να τα βλεπω δεν θελω, 1000 φορες τα 7, η linux, παρα την μεγαλυτερη ρουφιανοαποτυχια :p....της μικρομαλακης

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω τα 10ρια σε άλλα δυο pc από upgrade κ σε εκείνα χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν θα χαθεί το dual boot με απασχολεί και αν θα την παλέψει ο Atomάκος, γιατί και με τα 7ρια σφιγγεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι είμαστε σε Z77 ( s1155 ) sandy bridge και δεν έχει βγάλει ο κατασκευαστής drivers για τα 10αρια τι κάνουμε;

Ξεκινά αναζήτηση από τα forum τους αλλιώς ψάξε στους κατασκευαστες ανάλογα με τα chip (Realtek creative Intel) και με την Mpower z77 της msi αυτό το πρόβλημα είχαμε, εδώ καλά καλά δεν είχε βγάλει οδηγούς για 8αρια
Link to comment
Share on other sites

Σε ολη την 1150 εχει βγαλει η Asrock παντως (τουλαχστον στων 2 pc μου) . Μου φαινεται περιεργο που δεν εβγαλε για Ζ77 και για 1155. Ισως το καθυστερησει, ισως να δουλεψουν οι drivers απο 8.1 , αλλα το καλυτερο θα ηταν αυτο που ειπε ο @evolution, , να ψαξεις στα forum και στους κατασκευαστες. Εαν και εφοσον βρεις λυση,  τοτε μονο προχωρας σε εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

εν τάχει ...win10 enterprise...στα settings/updates/Advanced options μου εμφανίζει μήνυμa

Some Settings are managed by your organization!!

To choose how updates are installed είν αι στο automatic και δεν μπορώ να το αλλάξω...Θελω να μου βγάζει τις διαθέσιμες ενημερώσεις αλλά να επιλέγω τις 5 απτις 10 που θα κανει Update...Πώς γίνεται αυτό;

Αλλάζοντας απο gpedit.msc μια επιλογή (δεν θυμάμαι) από 0 σε 4 ή 5 δεν μου δίνει δυνατότητα να αλλάξω τον τρόπο ενημέρωσης των Updates....

Link to comment
Share on other sites

Στο gpedit - windows components - windows update - configure Automatic Updates , διαλεξα το 2. Εκεινο σε κανει τουλαχιστον notify και δε βαζει τιποτα απο updates αν δε του δωσεις εσυ εντολη για κατεβασμα. Απλα σου λεει οτι εχεις update. 

 

Δες μηπως κατι απο τα policies κανει αυτο που ζητας (τωρα το ψαχνω και εγω, αν και δε με ενδιαφερει η ποσοτητα που θα γινεται εγκατασταση, αρκει να με ειδοποιει για να τα κατεβασω ΕΓΩ )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο gpedit - computer configuration - administrative templates - windows components - windows update - configure Automatic Updates (Πατάς Enable) , διαλεξα το 2. Εκεινο σε κανει τουλαχιστον notify και δε βαζει τιποτα απο updates αν δε του δωσεις εσυ εντολη για κατεβασμα. Απλα σου λεει οτι εχεις update. 

 

Δες μηπως κατι απο τα policies κανει αυτο που ζητας (τωρα το ψαχνω και εγω, αν και δε με ενδιαφερει η ποσοτητα που θα γινεται εγκατασταση, αρκει να με ειδοποιει για να τα κατεβασω ΕΓΩ )

 

Fixed! :D:p

Το έκανα και γώ thanks boy! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεινη η επιλογη μεσα απο τα settings ειναι να'χαμε να λεγαμε. Σε κανει notify για να σου θυμισει πότε θα κανεις restart για αυτα που εβαλε. Για selective δε βρηκα τιποτα δυστυχως! Μονο για notify to download! 

Link to comment
Share on other sites

Εκεινη η επιλογη μεσα απο τα settings ειναι να'χαμε να λεγαμε. Σε κανει notify για να σου θυμισει πότε θα κανεις restart για αυτα που εβαλε. Για selective δε βρηκα τιποτα δυστυχως! Μονο για notify to download

Και αυτό αρκεί για να προλάβεις το "κακό"! :D

Βέβαια αυτό έχει παραπάνω απο 1 οφέλη. 1ον ΔΕΝ σου κατεβάζει τπτ την ώρα που εσύ χρησιμοποιείς το PC (Δεν σου τραβάει πόρους), 2ον ΔΕΝ σου τρώει bandwidth απο το Internet (εάν κατεβάζεις παράλληλα ή παίζεις online) και το 3ο είναι οτι δεν σου κάνει τπτ Install προτού δείς τι και πώς! Βέβαια όλα αυτά συμβαίνουν εάν και εφόσον η συγκεκριμένη παρέμβαση στο gpedit κάνει override (στην πραγματικότητα) τις όποιες επιλογές γίνονται απο τον χρήστη στις ρυθμίσεις των Windows updates απο το κλασικό settings UI των Windows. Λογικά θα δουλεύει εε?! :D

Link to comment
Share on other sites

1ον ΔΕΝ σου κατεβάζει τπτ την ώρα που εσύ χρησιμοποιείς το PC (Δεν σου τραβάει πόρους), 2ον ΔΕΝ σου τρώει bandwidth απο το Internet (εάν κατεβάζεις παράλληλα ή παίζεις online)

Θεωρητικά αυτά τα δύο δεν ισχύουν. Υποτίθεται πως κάνει updates όταν δεν το χρησιμοποιείς (Idle).

Στην πράξη πάντως δεν έχω προσέξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα παιδιά με κάνει notify για να κατεβάσω. Δε κατεβάζει τπτ από πίσω, αν δε πατήσω download, συνεπώς ούτε εγκαθιστά ενημερώσεις αν δε του πω εγώ!

 

Καπως ετσι θα πρεπει να φαινεται και σε εσας (αυτα ειναι pending απο 18 Αυγουστου) 

 

post-60900-0-37341900-1440420057_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αυτά τα δύο δεν ισχύουν. Υποτίθεται πως κάνει updates όταν δεν το χρησιμοποιείς (Idle).

Στην πράξη πάντως δεν έχω προσέξει κάτι.

Επί του πρακτέου όμως ισχύουν κανόνικά (το πώς εννοεί το idle άσε το καλύτερα). Έπαιζα online μία μέρα και την ώρα που έπαιζα είχα ένα μικρό frame drop στο παιχνίδι και ένα περίεργο κολληματάκι (αμελητέο βέβαια, ούτε 1" δεν κράτησε αλλά το κατάλαβα) και όταν τελείωσα βγαίνω έξω στο desktop και βλέπω notification για να κάνω restart διότι τα Windows κάνανε download/Install κανονικά στο background χωρίς να με ρωτήσουν. Απο την στιγμή που έκανα την παρέμβαση στο gpedit που ανέφερε ο φίλος @tommybertsen δεν ξανά παρουσιάστηκε τέτοιο φαινόμενο.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο: Έχει βρει κανείς τρόπο να αλλάξουμε αυτά τα ηλίθια εικονίδια; Σα Win95 είναι...

Βρήκα ένα οδηγό, αλλά το κάνεις manual και πειράζεις registry και files.

Έχω αγορασμένο το Icon Packager αλλά η ίδια η εταιρία προτείνει να μην το χρησιμοποιήσουμε γιατί δεν έχει δοκιμαστεί.

Άλλες λύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο σημερα που ανοιξα το pc μετα απο 4 μερες ξεκινησε και κατεβαζει οδηγους για καρτα γραφικων δοκιμασα απεγκατασταση με ddu αλλα συνεχιζει το ιδιο βιολι , ως τωρα ειχα ησυχασει αλλα ειναι κουραστικο , υπαρχει καμια λυση ?

Link to comment
Share on other sites

Οντως , τωρα που τα παρατηρω ειναι λιγο τραγικουτσικα... Αλλα οντας συνηθισμενος με Rainmeter κανα χρονο τωρα, τουλαχιστον στο Desktop , δεν υπαρχουν εικονιδια , αν και θα μου αρεσε να υπαρχει καποιος τροπος για αλλαγη.

 

Tι ειναι το icon packager? για να τα αλλαζει παντου σε ολο το συστημα; Κατι σα το παλιο Windowblinds?

 

 

Για καποιο λογο σημερα που ανοιξα το pc μετα απο 4 μερες ξεκινησε και κατεβαζει οδηγους για καρτα γραφικων δοκιμασα απεγκατασταση με ddu αλλα συνεχιζει το ιδιο βιολι , ως τωρα ειχα ησυχασει αλλα ειναι κουραστικο , υπαρχει καμια λυση ?

 

Στο DDU επελεξες εκεινο που λεει να απενεργοποιησει τα αυτοματα updates γι'αυτο το σκοπο ; Δε θυμαμαι πως ακριβως το ελεγε, αλλα το ειχα πατησει. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Οντως , τωρα που τα παρατηρω ειναι λιγο τραγικουτσικα... Αλλα οντας συνηθισμενος με Rainmeter κανα χρονο τωρα, τουλαχιστον στο Desktop , δεν υπαρχουν εικονιδια , αν και θα μου αρεσε να υπαρχει καποιος τροπος για αλλαγη.

 

Tι ειναι το icon packager? για να τα αλλαζει παντου σε ολο το συστημα; Κατι σα το παλιο Windowblinds?

 

 
 

Στο DDU επελεξες εκεινο που λεει να απενεργοποιησει τα αυτοματα updates γι'αυτο το σκοπο ; Δε θυμαμαι πως ακριβως το ελεγε, αλλα το ειχα πατησει. 

Ναι το εκανα απο την αρχη  ως  τωρα δεν ειχα θεμα γυρισα απο διακοπες και οταν ανοιξα τον υπολογιστη εκει που εβαλα μια ταινια αναβοσβησε η οθονης και παω βλεπω οτι εκανε update τους οδηγους της καρτα , κανω απεγκατασταση τρεχω ddu με το που ανοιγει τα windows βλεπω οτι ξανα κατεβαζει οδηγους

Link to comment
Share on other sites

Πολυ παραξενο  :hmm: Δε μου το εκανε καθολου και εχω απο 2 Αυγουστου βαλμενα τα Windows 10. Δηλαδη το εκανε στην αρχη αλλα με DDU (το πατησα σε safe mode οπως ζητουσε) και τσεκαρισμενη την επιλογη αυτη, συν το οτι τα updates τα εβαλα να γινονται οταν το θελω εγω, δε το ξανακανε. Μηπως ειναι κανα conflict με το update της 18ης Αυγουστου; (το οποιο σκοπιμα δε κανω γιατι ειδα οτι προκαλει καποια θεματα-περιμενω το επομενο που θα τα διορθωνει θεωρητικα) ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.