Jump to content



Recommended Posts

Με αφορμή το DDU+Windows 10 VGA driver updates να αναφέρω οτι τα Windows 10 κάνανε override την επιλογή του DDU (για μη αυτόματη εγκατάσταση οδηγών) και αναμένεται νεότερη έκδοση DDU για WIndows 10. Πρός το παρόν χρησιμοποιείστε την έκδοση V15.4 αν και απο οτι είδα έαν έχετε ήδη περασμένο το τελευταίο driver (σε AMD δεν ξέρω σε Nvidia ακόμη) απλά θα περάσει και αυτό έναν δικό του ο οποίος δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα ή απορρύθμιση στις λειτουργίες του official AMD Catalyst driver (απλά φαίνεται το install entry μέσα στο control panel), συμβουλή πρός ώρας μην ασχοληθείτε και μην το κάνετε απεγκατάσταση!

 

@tommybertsen στην δική σου περίπτωση ισχύει το γεγονός οτι είχες ήδη μεριμνήσει και είχες κάνει παρέμβαση στο gpedit ασχέτως DDU! Υπο κανονικές συνθήκες normal user ισχύει οτι λεώ παραπάνω!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι το icon packager? για να τα αλλαζει παντου σε ολο το συστημα; Κατι σα το παλιο Windowblinds?

Της ίδιας εταιρίας είναι, άλλη χρήση. Τα παίρνεις και όλα μαζί σε πακέτο αν θέλεις.

Γενικά τα βαριέμαι τα ίδια εικονίδια όλη την ώρα και τα αλλάζω. Αλλά αυτά δεν τα έχω βαρεθεί, απλά είναι άθλια.

Και δεν είμαι ο μόνος που το λέω:

http://www.slashgear.com/microsoft-is-getting-slammed-for-these-windows-10-icon-designs-18374211/

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο site και ειδα και αυτο που λες (τη λιστα με τις συμβατοτητες των προγραμματων της stardock) .

 

Προχειρη λυση ειναι το rainmeter. Μια ακομη το rocket dock , αλλα μαλλον καμμια σχεση με το icon packager που λες εσυ! Αυτο πρεπει να κανει ριζικες αλλαγες στα εικονιδια (οχι μονο desktop replacement εικονιδιων δηλαδη ). Πραγμα το οποιο δε το υποστηριζει στα 10ρια ακομη. Βλεπω εχει και trial, οποτε οταν τυχει υποστηριξης, σιγουρα θα το δοκιμασω ! 

 

 
 

Το αστειο ειναι οτι αυτο γραφεται 4 μηνες πριν την επισημη κυκλοφορια , και κυκλοφορουν με τα ιδια icons :p Θεουληδες :D 

 

ειδα βιντεο του iconpackager. Εχει λινκς για ομορφα icon packs αν ψαξει καποιος! Καλη φαση ειναι , αναμενουμε υποστηριξη γιατι , ενταξει , μπορει στο desktop να τα αλλαζεις, αλλα τα βλεπεις παντου σε ολο το υπολοιπο λειτουργικο :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με τους drivers κάρτας γραφικών, εγώ στο laptop έχω switchable graphics και πρέπει να μπουν συγκεκριμένοι drivers απο την dell.

τι μπορώ να κάνω για να μην μου βάλουν τα windows update τους δικούς του?

να πώ οτι μόλις τώρα θα κάνω clean install και θα στήσω το μηχάνημα απο την αρχή.

με upgrade που είμαι τώρα σε γενικό βαθμό δεν βλέπω ιδιαίτερα προβλήματα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το DDU+Windows 10 VGA driver updates να αναφέρω οτι τα Windows 10 κάνανε override την επιλογή του DDU (για μη αυτόματη εγκατάσταση οδηγών) και αναμένεται νεότερη έκδοση DDU για WIndows 10. Πρός το παρόν χρησιμοποιείστε την έκδοση V15.4 αν και απο οτι είδα έαν έχετε ήδη περασμένο το τελευταίο driver (σε AMD δεν ξέρω σε Nvidia ακόμη) απλά θα περάσει και αυτό έναν δικό του ο οποίος δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα ή απορρύθμιση στις λειτουργίες του official AMD Catalyst driver (απλά φαίνεται το install entry μέσα στο control panel), συμβουλή πρός ώρας μην ασχοληθείτε και μην το κάνετε απεγκατάσταση!

 

@tommybertsen στην δική σου περίπτωση ισχύει το γεγονός οτι είχες ήδη μεριμνήσει και είχες κάνει παρέμβαση στο gpedit ασχέτως DDU! Υπο κανονικές συνθήκες normal user ισχύει οτι λεώ παραπάνω!

Δυστηχως μολις περασει τους οδηγους απο το Update τα to wildstar γινεται unplayable

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως μολις περασει τους οδηγους απο το Update τα to wildstar γινεται unplayable

Προσωπικά σε BF4 & Crysis 3 που έχω προλάβει να δοκιμάσω δεν έχω το παραμικρό θέμα.

Επίσης δουλεύουν όλα τα features του οδηγού κανονικά όπως VSR,FRTC κτλ...

Link to comment
Share on other sites

To bug με την μπαρα κατω συνεχιζεται . Ενω την εχω αυτοματη αποκρυψη ,σε καποιες στιγμες (πχ κανω copy αρχεια) ,αυτη μενει πανω κανονικα, ενω την εχω να αποκρυπτεται. Δεν κρυβεται με την καμμια, αν δε κανω restart. Ηλιθιο bug πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Περί προβλημάτων της taskbar, και αν την έχεις πάνω στην οθόνη έχει κάποια θεματάκια. Κάποιες εφαρμογές ανοίγουν με την μπάρα τίτλου πίσω από την taskbar και είναι δύσκολο να τις κουνήσεις. Σημερινό "θύμα" ο Reader, και κατ' επέκταση, φαντάζομαι, κάθε Metro εφαρμογή στο fullscreen.

 

Αν πας το ποντίκι πάνω στην οθόνη βγαίνει η έναρξη και από πίσω η μπάρα τίτλου της εφαρμογής. Πρέπει αν στοχεύσεις προσεκτικά για να κατέβει η έναρξη και να μείνει η μπάρα τίτλου.

Link to comment
Share on other sites

το rapid storage ειναι για ιντελ πλατφορμα. Αν εισαι σε αυτη, κατεβαζεις τον τελευταιο απο το σαιτ της Ιντελ. 14+ ειναι η εκδοση αν θυμαμαι καλα. Εγω παντως παιζω χωρις τον irst και ολα κομπλε

Link to comment
Share on other sites

το rapid storage ειναι για ιντελ πλατφορμα. Αν εισαι σε αυτη, κατεβαζεις τον τελευταιο απο το σαιτ της Ιντελ. 14+ ειναι η εκδοση αν θυμαμαι καλα. Εγω παντως παιζω χωρις τον irst και ολα κομπλε

στα windows 7 έπαιζε κανονικά. τον τελευταίο κατέβασα αλλα δεεεν..

Link to comment
Share on other sites

στα windows 7 έπαιζε κανονικά. τον τελευταίο κατέβασα αλλα δεεεν..

Απο το site του κατασκευαστή της μητρικής σου δοκίμασες?

14.5.0.1081 είναι η δική μου έκδοση για την Z87 Hero απο το site της ASUS όλα κομπλέ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το site του κατασκευαστή της μητρικής σου δοκίμασες?

14.5.0.1081 είναι η δική μου έκδοση για την Z87 Hero απο το site της ASUS όλα κομπλέ!

για windows 10 δεν μου έχει κάτι.

τεσπά το αφήνω τώρα και βλέπω αργότερα αν βγάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα 10 πρόσφατα με εγκατάσταση πάνω στην παλιά των 7. Μεγάλη καθυστέρηση στο boot. Έως και 3 φορές περισσότερο. Βλέπω ότι το πρόβλημα το έχουν και άλλοι.

Ξέρει κανείς αν οφείλεται στον τρόπο εγκατάστασης ή είναι απλώς βαρύτερα;

 

Εδιτ: Έχω κάνει όλες τις προτεινόμενες βελτιστοποιήσεις π.χ. hybrid shutdown

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια τα 8.1;

 

Ξέρει κανείς αλήθεια αν το iso που κατεβάζουμε από την MS θα μπορεί να μετατρέπει την εγκατάσταση των 7, 8 κλπ σε 10 ακόμα και μετά τη λήξη της προθεσμίας αναβάθμισης;

Λογικά ναι έτσι;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα 10 πρόσφατα με εγκατάσταση πάνω στην παλιά των 7. Μεγάλη καθυστέρηση στο boot. Έως και 3 φορές περισσότερο. Βλέπω ότι το πρόβλημα το έχουν και άλλοι.

Ξέρει κανείς αν οφείλεται στον τρόπο εγκατάστασης ή είναι απλώς βαρύτερα;

 

Εδιτ: Έχω κάνει όλες τις προτεινόμενες βελτιστοποιήσεις π.χ. hybrid shutdown

Το Upgrade καθυστερέστησε και σε μένα. Αν κάνεις clean install στο τσακ μπαμ θα τα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το boot είναι αισθητά πιο αργό σε σχέση με τα 7. Παραπονιούνται πολλά άτομα σε ξένα φόρα. Δεν μίλησα για την εγκατάσταση αυτή καθεαυτή.

 

Παρένθεση: Επειδή βλέπω ότι πολλοί έχουν πρόβλημα με την εύρεση drivers. Δοκιμάστε τους drivers των 8. Τους 8.1 η xonar stx δεν τους δεχόταν, αλλά με τους 8 είμαι τζετ. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.