Jump to content



Βοηθεια με θερμοκρασιες σε AMD


Recommended Posts

Καλησπερα αρχικα το μηχανημα μου ειναι : Επεξεργαστης AMD fx 9590, Μητρικη Asus Sabbertooth 990fx r2.0, Μνημες Ram AMD Raderib R9 Gamer Series 16G 2400Mhz, Καρτα Γραφηκων Nvidia Geforce GTX 580, και τροφοδοτικο ειναι της EVGA 850W gold και κουτι το Xpredator X3 Medium Tower.

 

Στο παχνιδι που παιζω το World Of the Warcraft οι θερμοκρασια του επεκσεργαστη στο προγραμμα της ASUS εφτασε τους 71C.

εβαλα 2 ανεμιστηρες εφτιαξα διαφορετικα τη ροη αερα μεσα και παιζω με 65C 66C. και το PC πανω

και τωρα ξαφνικα μου πετάει ενα error γράφει modul kernel driver nividia had stopped ακριβως δε θυμαμε.

εκανα ενα φορματ ολοκληρωμενο εβαλα Drivers ta 340 tou 2012 ενω τωρα ειναι τα 350 εκδωση και παλι το ιδιο μετα απο 2 ωρες gaming μ πεταει error κρασσαρει το game για 2 3 δευτερα κλεινει ανοιγει την οθονει και μου χαλαει λιγο τα skills γενικα μου μουτζουρωνει την οθονει αλλα με ενα reload του παιχνιδιου 2 δευτρα περνει στρωνει απο θεμα εικονα αλλα αρχιζουνε τα Crasses.εκει που ειμαι ακομα και ακινιτοσ απο 120Fps κρασαρει το game κολαο σε ενα σημειο 2 3 δευτερα και τα Fps pane sto 5 μετα επανεργοντε στα 120.αμα κανω επαννεκινιση το PC στρωνει αλλα μετα κανα 2 ωρο παων κατω ξανα τα ιδια.

Ξεκινησα να ψαχνω να δω αμα ειναι Hardwere το θεμα. Ετρεξα το Prime95 σε 2 λεπτα μου ερηξε 4 workers και μου εβγαλε (Possible hardware failure, consult readme.txt file, restarting test. ERROR: ILLEGAL SUMOUT)

 

Εβγαλα τη 1 μνημη Ram και το prime95 κρατησε 11mins εριξα τα Hz της ram απο 2400 1866 το prime95 κρατησε 12min και το τελευτεο που εκανα ητανε απο το Bios να βαλο το ecconomy επιλογη και να ρηξω τη 1 Ram p exw sta 1600Mhz το prime95 κρατησε 15mins

Οταν εκανα τα τελευτεα 3 να τονησο οτι ι θεμοκρασια του CPU πηγε στα 65C και τα Core απο την εφαρμογη Core Temp ηταν 48C και το ανωτερο που εφτασε ηταν 51C η θερμοκρασια στους πυρηνες. Tο τελευτεο stress που ετρεξα τωρα μου εβγαλε:

[Wed Jun 03 14:03:05 2015]
Self-test 640K passed!
Self-test 640K passed!
Self-test 640K passed!
Self-test 640K passed!
Self-test 640K passed!
Self-test 640K passed!
FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4
Hardware failure detected, consult stress.txt file.

φταιει η μνημη? φταει ο επεξεργαστης τη μπορω να κανω?

να βρω τη φταει και μου γινεται ολο αυτο το θεμα!

η θερμοκρασια στο edle einai 35C και ο επεξεργαστης δουλευει στο 0,3%

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

μου εβγαλε τελικα προβλημα στη μητρικι την εστηλα πισω. Για αλλαγη της Ram  οπως μου ειπεσ τις δοκημασα σε αλλο Η/Υ και ειδα απο το ΒΙΟΣ οτι δουλευουνε στα 2,4 μια μια τις δοκημασα αμα εχουνε προβλημα τι αλλο θα μου εμφανησει?

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι το προβλημα συνεχιζετε μου αλλαξανε την μητρικη αλλα η θερμοκρασια τιγανιζει αυγο.ΜΟΝο με 1 skype και το World of the Warcraft CPU 81C να τα πατησω ολα να το καψω?εχο το προγραμμα τις ASUS και μου διχνει στο temp CPU 78 και VCore1  82C θα ανεβασω πιο μετα φοτογραφιες φταει καπιο  Hardware παλι? τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι το προβλημα συνεχιζετε μου αλλαξανε την μητρικη αλλα η θερμοκρασια τιγανιζει αυγο.ΜΟΝο με 1 skype και το World of the Warcraft CPU 81C να τα πατησω ολα να το καψω?εχο το προγραμμα τις ASUS και μου διχνει στο temp CPU 78 και VCore1  82C θα ανεβασω πιο μετα φοτογραφιες φταει καπιο  Hardware παλι? τι μπορω να κανω?

Σε Idle κατάσταση τι θερμοκρασίες έχεις? Βάλε μια φωτό (cpu + gpu).

Link to comment
Share on other sites

ψυκτα εχω της arctic cooler to freezer 13 pro...!

http://imgur.com/axmukNc

http://imgur.com/aMXI4up

 

εβαλα εξτρα ανεμηστηρα εχω τωρα 2 ανεμηστηρες να φυσανε μεσα στο κουτι απο μπροστα και ενας κατω απο τα πλαγια αυτοι φυσανε μεσα στο κουτι

και εναν πισω να φυσαει εξω και εναν μεγαλο πανω να φυσαει και αυτος εξω

χωρις να βαλω τον ανεμηστηρα αυτον χτες το βραδυ αγγιξα τουσ 85C τι να κανω να παρω υδροψυξη?η να το αφησω να ΚΑιει?

 

πλεον αυτες τη θερμοκρασιες εχω

μολις ανοιξα το PC ι θεμοκρασια μετα απο 4 λεπτα

http://imgur.com/HDKYMEx

εκει κειμενετε 43C - 44C

 

Στης 12 το βραδυ σημερα ετρεξα για 3 λεπτα το Prime95

http://imgur.com/B1zWTtV

 

Αυτο που με προβλιματησε ειναι το CH fan4 στο edle ανεβοκατεβενουν οι στροφες του δεν το εχο στο Auto στο turbo εχω την επιλογη πριν την αλλαγη δε το εκανε

http://imgur.com/wbqmFuL

μετα

http://imgur.com/8DO09AH

και εφατασε και στα 500rpm για 2 3 δευτερα

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Το vcore 1 & 2  δεν ειναι θερμοκρασια πυρηνα, ειναι θερμοκρασια των mosfet που δινουν ρευμα στη cpu. Για να δεις θερμοκρασια πυρηνα κατεβασε ενα απο τα HWmonitor, HWiNFO, speccy ή coretemp (προσωπικα προτιμω το HWiNFO). Αν ειναι κοντα στους 50°C τοτε εισαι σχετικα καλα, θα μπορουσε και καλυτερα.

Το ιδανικο θα ηταν υδροψυξη με 240ρι ψυγειο.

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια με το εσωτερικο του κουτιου?

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
Link to comment
Share on other sites

Στο 4ο 5ο και 6ο Link εχω το core Temp

 

Στο 4ο Link ειναι οταν τρεχω το Prime95

και το 4ο 5ο σε κατασταση  Edle

 

Το μεσσημερι θα βαλω φοτο πως ειναι μεσα το κουτι

Την καινουρια μητρικη μου την αντικατεστησαν αυτοι το πήρα συναρμολογημενο απο αυτους.

Παρηγγειλα νεα παστα και σε μερικες μερες θα την ξαναβαλω.

Μπορει να υπαρχει ακομα Hardware προβλημα?να εχει προβλημα ο επεξεργαστης?

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Χθες ουτε που το ειδα το coretemp, με συγχωρεις. Τεσπα, τα πραγματα τελικα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο πιστευα. Μπορουν να ειναι ομως πολυ καλυτερα. Με υδροψυξη θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα, αυτο ειναι σιγουρο. Το αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ενα να κανεις undervolt στη cpu μεχρι εκει που δε κρασαρει σε full load, το κανουν πολλοι στους Vishera.
Θα σου παρει χρονο αλλα θα μειωσεις σημαντικα τη θερμοκρασια. Εδω θα βρεις εναν οδηγο (θα υπαρχουν και αλλοι σιγουρα), αν θες προσπαθησε το και πες μας αποτελεσματα.

 

Επιστρεφοντας σε προηγουμεο ποστ σου, για να πεφτουν οι θερμοκρασιες οταν ανοιγεις το πλαινο καπακι σημαινει οτι δεν εχεις καλο airflow μεσα στο κουτι. Θα σου προτεινα τουλαχιστον για το καλοκαιρι να χρησιμοποιησεις ολες τις διαθεσιμες θεσεις για ανεμιστηρες με μπροστινους, κατω και πλαινους εισαγωγη αερα, πισω και πανω εξαγωγη αερα.

 

Ο επεξεργαστης δε νομιζω να εχει προβλημα, απλα απο τη φυση του παραγει πολλη θερμοτητα και γι'αυτο πρεπει να εισαι οσο το δυνατον πιο προσεκτικος.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το PC εσωτερικα

http://imgur.com/eA2XG95

και ετσι ειναι απο τα πλαγια κατω αριστερα ο πλαινος ανεμηστηρας φυσαει μεσα

http://imgur.com/rTwlHzu

και πανω ειναι ενας μεγαλος

http://imgur.com/OUVcF7b

ο ανεμηστηρας μπροστα ειναι λιγο σκονισμενος γτ ειναι ενος φιλου και τον εβαλα εχτρα εκει ειναι θεση για CD-rom και τον σταθεροποιισα με Tyreup

 

οπως βλεπετε εχω 2 ανεμιστηρες μπροστα ενας πανω που φαινετε στο 1ο link και ενας κατω του κουτιου που δε φαινετε αυτοι στελνουνε αερα μεσα στο κουτι

ενας πλαγια ειναι κατω χαμηλα και στελνει αερα κατω πανω στη καρτα γραφικων και κατω απο την ψηκτρα του επεξεργαστη (πανω δε μπορω να τη βαλω αγγιζει την ψυκρα

1 πισω που πεταει αερα Εξω απο το κουτι

και εναν μεγαλο οπω φαινετε λιγο στο 3ο Link που στελνει αερα εξω απο το κουτι

πιστευω εχω σωστη ροη αερα...

 

Αξιζει να παρω ετοιμη υδροψυξη?η να φτιαξω μονος μου?αμα βαλω υδροψυξη θα δω συμαντικη διαφορα η 1 - 2 βαθμους C?

τα 80C που ειχα στην αρχη με ενα μονο 1 WOW ανοιχτο.....

Με τη υδροψυξη θα παιζω με 55C τουλαχιστον?

Πριν 6 7 μηνες οταν πειρα το pC επαιζα wow και εκανα convert video με το sony vegas για 4ωρες απλα τοτε δε κοιτουσα θερμοκρασια και δε ξερω τι γινοτανε

απλα τοτε καικε το τροφοδοτικο και ξεκινισα να τα κοιταω ολα και γινομαι ψυρας

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Με υδροψυξη σιγουρα θα δεις διαφορα, δε μπορω να σου πω με σιγουρια ποσο μεγαλη αλλα πιστευω γυρω στους 10°C. Το ιδανικο θα ηταν να παρεις μια all in one με 240ρι ή 280ρι ψυγειο (αναλογως τι χωραει στο κουτι σου), αλλα γι'αυτο καλυτερα να ανοιξεις ενα νεο θεμα εδω για να αποφανθουν οι ειδικοι.

 

Επισης θα μπορουσες να κανεις λιγο καλυτερη δουλεια με το cable management, τοσο για αισθητικους λογους αλλα και για καλυτερο airflow (υπαρχουν απειροι οδηγοι στο youtube για το πως να το κανεις σωστα).

Link to comment
Share on other sites

@aciddimitris

Yunales βγάλε τον ανεμιστήρα από μπροστά που έβαλες και βάλτον στο πάτωμα (έχει φίλτρο εκεί ;).

Αν διακρίνω καλά υποστηρίζει το κουτί ανεμιστήρες στην μέσα μεριά του drive cage? Δοκίμασε και εκεί έναν-δύο.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις οδηγίες τις ψυχτρας δες, όχι της μητρικής.

Αλλά από ότι είδα πρόχειρα, μόνο έτσι μπαίνει όπως την έχεις.

Θες άλλη ψυχτρα σίγουρα. Ο επεξεργαστής σου είναι στα 220 watt και η ψυχτρα είναι μέχρι 200. Οπότε σε full load ξεπερνά την ικανότητα της ψυχτρας. Αλλάζεις πάστα και πας για κάτι άλλο καλύτερο

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.