Jump to content



Βοηθεια με θερμοκρασιες σε AMD


Recommended Posts

Καλημερα παρηγγειλα τελικα υδροψυξη αλλα θα ηθελα να ρωτησω μηπως η μητρικη μου δεν ειναι γι αυτο το CPU?

https://www.asus.com/Motherboards/SABERTOOTH_990FX_R20/HelpDesk_CPU/

μου γραφει ένα NOTE (Due to the high TDP, please be noted there are limitations while using this CPU(i.e. special thermal required..))

μηπως και η μητρικη ειναι οριακη γι αυτο το CPU?

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρηγγειλα τελικα υδροψυξη αλλα θα ηθελα να ρωτησω μηπως η μητρικη μου δεν ειναι γι αυτο το CPU?

https://www.asus.com/Motherboards/SABERTOOTH_990FX_R20/HelpDesk_CPU/

μου γραφει ένα NOTE (Due to the high TDP, please be noted there are limitations while using this CPU(i.e. special thermal required..))

μηπως και η μητρικη ειναι οριακη γι αυτο το CPU?

Πάστα και αλλαγή στην θέση των ανεμιστηρων δοκιμασες;

Γράφει ότι υποστηρίζει τα 9000series cpus αλλά θέλει να βάλεις καμία γωμαροψυκτρα...

Ποιά aio αγόρασες;

Στο είπα και στο ts το CPU είναι ουσιαστικά ένα oced 8350 με tdp στον θεό από την μάνα του, βάλε και την gtx580 wf3x που πετάει όλον τον ζεστό αέρα μέσα και έχεις ένα high tech φουρνακι [emoji14]

Υ.γ. θεία δίκη βρομοalliance, αν ήσουν horde θα έβλεπες και 100αρες θερμοκρασίες και θα γουσταρες!

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη σου ειναι πιθανοτατα η ιδανικοτερη μητρικη για το συγκεκριμενο επεξεργαστη.

 

Τωρα που θα βαλεις υδροψυξη τοποθετησε οπωσδηποτε τους πλαινους ανεμιστηρες να εισαγουν αερα στο κουτι

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια δικια μου με 2 ψυγεια και ενα εχτρα εκτος απο το PC και 4 φουρφουρια πανω θα στειλω φοτο πω θα το κανω δε τελειωσε ακομα περιμενω

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Πάστα και αλλαγή στην θέση των ανεμιστηρων δοκιμασες;

Γράφει ότι υποστηρίζει τα 9000series cpus αλλά θέλει να βάλεις καμία γωμαροψυκτρα...

Ποιά aio αγόρασες;

Στο είπα και στο ts το CPU είναι ουσιαστικά ένα oced 8350 με tdp στον θεό από την μάνα του, βάλε και την gtx580 wf3x που πετάει όλον τον ζεστό αέρα μέσα και έχεις ένα high tech φουρνακι [emoji14]

Υ.γ. θεία δίκη βρομοalliance, αν ήσουν horde θα έβλεπες και 100αρες θερμοκρασίες και θα γουσταρες!

Συγνωμη κυριε Horda δε μιλαω σε ατομα κατω απο τα 5Ghz

Η ψυκτρα που λεγαμε της προαλες δε μπαινει αλλιως μονο σε ΙΝΤΕΛ

γτ πια καρτα γραφηκων δε πεταει τον ζεστο αερα μεσα στο κουτι?

http://www.skroutz.gr/s/4036552/Sapphire-Radeon-R9-290X-4GB-Battlefield-4-Version.html

λεω γι αυτη την καρτα να παρω τωρα

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη καρτα ανεβαζει θερμοκρασιες στο θεο λογω refence cooler, αλλα ακριβως επειδη ειναι reference στελνει κατευθειαν το μεγαλυτερο μερος της θερμοτητας που παραγει εξω απο το κουτι (ετσι νομιζω τουλαχιστον). Καλυτερα να περιμενεις για τη σειρα R9 390/390X που σιγα σιγα θα κυκλοφορησει στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κυριε Horda δε μιλαω σε ατομα κατω απο τα 5Ghz

Η ψυκτρα που λεγαμε της προαλες δε μπαινει αλλιως μονο σε ΙΝΤΕΛ

γτ πια καρτα γραφηκων δε πεταει τον ζεστο αερα μεσα στο κουτι?

http://www.skroutz.gr/s/4036552/Sapphire-Radeon-R9-290X-4GB-Battlefield-4-Version.html

λεω γι αυτη την καρτα να παρω τωρα

Μια μια τις αλλαγές γιατί θα την πατήσεις...

Και μακριά από reference 290x...

Δεν είναι μονο ότι πετάει μέσα τον αέρα είναι ότι είναι ζεστή κάρτα και το CPU cooler τραβάει κατευθείαν από εκεί.

Σου έγραψα πιο πριν και για τις θέσεις που έχει στο πλάι του hdd cage, μπορούν να βοηθήσουν μιας και ο μπροστινός ανεμιστήρας μπλοκάρεται αρκετά.

Υ.γ. Τα 5ghz αν τα δεις για κάθε μέρα με το καρβουνακι σου στα χαρίζω [emoji14]

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

ο λογος που γενικα κοιταω τωρα να εχω μονο AMD αφου ξεκινισα με AMD να τα παρω ολα AMD ειμαι τις αποψης να εχεις οικογενια σε μια μαρκα να περνεις το 100% της αποδοσης και γενικα εισαι παντα σιγουρος οτι συνεργαζονται αψογα μεταξυ τους ολα τα κοματια

περιμενω και ενα ακομα κουτι να παραγγηλω και μολις τελειωσω με την υδροψυξη θα δωσω Link

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα χτες εβαλα την υδροψηκη πηρα την Corshair tin h110i GT και ειδα οτι εχοντας 1 slot mimis ram 8giga με το prime95 μετα απο 20 λεπτα 55 βαθμους C μολης βαλλω και το 2ο Slot 16giga τοτε περναει τους 65C και τη δουλευω στο 60% για silence αμα την παο στο 100% τοτε ι θεμοκρασια μενει πευτει στους 63 και παλι το v core1  ι θεμοκρασια παει στο θεο πιανει 80C.επιπλεων δε μ αναγνωριζε την υδροπσιξη το CPU fan και μου πετουσε Error και αναγκαστικα να κανω disable το CPU fan controler και να βαλω το 3πινακι σε ενα αλλο Ch fan...τι αλλο να κανο για γλυτοσο απο τα προβληματα δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα χτες εβαλα την υδροψηκη πηρα την Corshair tin h110i GT και ειδα οτι εχοντας 1 slot mimis ram 8giga με το prime95 μετα απο 20 λεπτα 55 βαθμους C μολης βαλλω και το 2ο Slot 16giga τοτε περναει τους 65C και τη δουλευω στο 60% για silence αμα την παο στο 100% τοτε ι θεμοκρασια μενει πευτει στους 63 και παλι το v core1  ι θεμοκρασια παει στο θεο πιανει 80C.επιπλεων δε μ αναγνωριζε την υδροπσιξη το CPU fan και μου πετουσε Error και αναγκαστικα να κανω disable το CPU fan controler και να βαλω το 3πινακι σε ενα αλλο Ch fan...τι αλλο να κανο για γλυτοσο απο τα προβληματα δε ξερω

 

απλο....... αλλαζεις επεξεργαστη....!!!  

 

 παρε εναν 8350 και καντου OC.  και λιγοτερες θερμοκρασιες, και σχετικα ανετα μπορεις να πας στα 5GHZ..  αν πεσεις και σε καλο κομματι, μπορει και λιγο παραπανω..!!!!   

 

θεωρω τους FX95**  ο,τι πιο αχρηστο εχει βγαλει η AMD στην ιστορια της...!!!!!!!!! σκετη κοροιδια...!!!  ααα... η αληθεια να λεγεται...!!!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

ΜΕτανιωσα πραγματικα που πειρα ΑΜD αλλα εδωσα 220e τουλαχιστον να στροθει το μηχανιμα δε γινεται με τιποτα να στρωσω την κατασταση?

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Πριν την υδροψυξη, τη θερμοκρασιες ειχες σε παρομοια τεστ?

Επισης για τη θερμοκρασια δωματιου μιλαμε?

Εμενα γενικα καλα μου φαινονται,για τον συγκεκριμενο cpu

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η σελιδα τα εχω ολα και σε λινκς θερμοκρασια δωματιου 26 28


λεω αμα ξαναβγει προβλημα στη μητρικη να παρω την asus croshair V formula Z και να βαλω ανεμιστηρες πανω στο Vcore 1 και πανω στις Ram και μετα με τοσα φουρφουρια θα παω για απογειωσει .τελευτεα φορα σε AMD ξανα ουτε ΚΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Το Vcore 1 είναι στην τροφοδοσία του επεξεργαστή, λογικό είναι να έχεις καλοκαίρι σε load τέτοιες θερμοκρασίες.

 

Ο επεξεργαστής που έχεις είναι ότι πιο ενεργοβόρο έχει βγεί από AMD. Επίσης χρειάζεται άριστη ψύξη και για τον ίδιο και για τη μητρική.

 

Βάλε κάποιο ανεμιστηράκι στην ψύκτρα του VRM και διάβασε αρκετά ώστε να βελτιώσεις τη ροή εσωτερικά του κουτιού σου.

 

Τέτοιες εποχές δεν ενδείκνυνται για prime και ζορίσματα, oi θερμοκρασίες είναι απαγορευτικές.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειδα οτι οι περισσοτεροι εχουνε αυτην εδω την μητρικη για το συγκεκριμενο CPU 

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-990fx-extreme9-retail-p-PER.528694

 

οσοι εχουνε την δικη μου αυτην εδω

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-sabertooth-990fx-r20-p-PER.522970

 

εχουνε προβλημα με θερμοκρασιες στα Vcore1 Vcore2 να αλλαξω μητρικη?

 

επιπλεον στην 1η μητρικη ολοι εχοθνε τον 9590 οπως εχω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειδα οτι οι περισσοτεροι εχουνε αυτην εδω την μητρικη για το συγκεκριμενο CPU 

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-990fx-extreme9-retail-p-PER.528694

 

οσοι εχουνε την δικη μου αυτην εδω

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-sabertooth-990fx-r20-p-PER.522970

 

εχουνε προβλημα με θερμοκρασιες στα Vcore1 Vcore2 να αλλαξω μητρικη?

 

επιπλεον στην 1η μητρικη ολοι εχοθνε τον 9590 οπως εχω κι εγω

Ότι χειρότερο θα μπορούσες να κάνεις. Με 300 ευρώ(?) πας σε intel cpu+mobo

Link to comment
Share on other sites

ειδη εδωσα 200  για την asus αμα την παρουνε πισω επι πιστωσει δινω αλλα 60ε και περνο ι σκευτομαι την

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-crosshair-v-formula-z-p-PER.522971

 

αλλα πραγματικα αμα μπορουσα να δοσω πισω ξανα μητρικη και επεξεργαστη θα επερνα ιντελ κριμα και πιστευα οτι θα ητανε καλητερα να παω σε ΑΜΔ 

να μην ειμαι σε μονοπολιο κτλ κτλ. 1100 μ βγηκε  το  pC kai απλα τηγανιζω αυγα

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με τη μητρική δεν είναι ότι "έχουν όλοι πρόβλημα" με τις θερμοκρασίες του VCore 1 & 2.

 

Το θέμα είναι ότι αυτή η μητρική έχει σένσορες θερμοκρασίας στις συγκεκριμένες περιοχές και οι περισσότεροι τρομοκρατούνται.

 

Δεν είναι επεξεργαστή η θερμοκρασία, είναι των VRM, δηλαδή της τροφοδοσίας του επεξεργαστή και είναι απολύτως λογικό αν δεν έχεις καλή ροή στο κουτί να πιάνει αυτές τις θερμοκρασίες.

 

Αναλόγως του είδους του τσιπ που έχει η κάθε μητρική αυτό ενδέχεται να μπορεί να λειτουργήσει και έως 110-120C.

 

Καλό είναι βέβαια να έχεις χαμηλες θερμοκρασίες, καθώς με την υψηλή θερμοκρασία πέφτει και η απόδοση των συγκεκριμένων στελεχών τροφοδοσίας, αλλά αν μιλάμε για 80 σε full load δεν είναι extreme κατάσταση.

 

Βάλε έναν ανεμιστήρα μικρού μεγέθους (π.χ. 60mm-80mm ) πάνω από αυτήν την ψύκτρα για να έχεις μια ικανή ροή αέρα προς αυτήν και μην ασχοληθείς άλλο.

 

Και δεν υπάρχει λόγος να το τσακίσεις στα Prime, κάνε τα τεστ σου να δείς τί ανεβάζει (5-10 λεπτά) και αν πέτυχες καλύτερες θερμοκρασίες και άστο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ακομα και αμα επερνα αυτην εδω που θεωρειτε η καλυτερη μητρικη για ΑΜΔ

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-crosshair-v-formula-z-p-PER.522971

τα vcore1 vcore θα ειναι τα ιδια?

 

απλα ειδα οτι οσοι εχουνε τον 9590 πηγανε στην ASrock και οχι asus

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Για να "ριξεις" της θερμοκρασιες στα vcores στα ματια σου,θα πας να παρεις μητρικη 300€?

Σου δημιουργουν καποιο προβλημα λειτουργικο?

Επισης,λογο υδροψυξης,εχεις αφαιρεσει 'ρευμα' αερα απο εκεινη τη περιοχη που ευνοοουν τα vrms με μια αεροψυχτρα.

Παρε δυο ανεμιστηρες αν θες,να φυσανε τα vrm's και ευχαριστησου το pc απο το να το ψηνεις στο prime καλοκαιριατικο

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.