Jump to content



Βοηθεια με θερμοκρασιες σε AMD


Recommended Posts

δηλαδη ακομα και αμα επερνα αυτην εδω που θεωρειτε η καλυτερη μητρικη για ΑΜΔ

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-crosshair-v-formula-z-p-PER.522971

τα vcore1 vcore θα ειναι τα ιδια?

απλα ειδα οτι οσοι εχουνε τον 9590 πηγανε στην ASrock και οχι asus

Αυτην εχω και θερμοκρασιες στα VRM δεν δειχνει.

Δεν υπαρχει σενσορας και προσθεσα εγω εναν.

Ειμαι με υδροψυξη και μπλοκ στη συγκεκριμενη περιοχη και οι τοπ θερμοκρασιες που θα δω καλοκαιρι ειναι 55-58C

Οπως καταλαβαινεις,με αερα λογικο ειναι να ειναι +25, ειδικα αν δεν εχεις ανεμιστηρες πανω απο την εργοστασιακη ψυκτρα της μητρικης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απλα διαβασα μερικα σχολεια και επειδη παιζει ι μητρικη μου να εχει ενα θεμα γτ δε μου αναγνωριζει το CPU Fan αμα ειναι να μ την αλλαξουνε

να παρω η την asus v formula 1 Ζ η να παρω την ashrok και εκλεινα πρως τη 2η γτ ειδα οτι οσοι πηρανε τον 9590 πηγανε στην 2η

 

και κατι ακομα οταν εχω μονο τη 1 μνημη 8αρα δεν εχει θεμα τηποτα και το sony vegas που εχω και χρειαζομε και στο prime να το

αφησω βδομαδες ολα ειναι τελεια 51 βαθμους σε CPU ειναι λες και το μηχανιμα παει σε ρελαντι και εχω και την υδροψηκη στο 60% της δυναμης της.

ΜΟλις βαλλω και το 2ο σλοτ εκει καληνυχτα ολα ανεβαινουνε

 

2 ειναι τα θεματα μου γτ δε μ αναγνωριζει ι μητρικη το CPU fan και αναγκαστικα να το κανω disable και να το βαλο σε ενα απλο CH fan

και γτ οταν βαζω και το 2ο σλοτ μνημης ολα υπερθερμενοντε

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ,όταν βάζεις δεύτερη μνήμη σε dual channel ζοριζεται ο memory controller που λογικά είναι στον CPU μεσα,και γιαυτό ανεβάζει θερμοκρασία.Δεν είναι θέμα της μητρικής δλδ. Επίσης δες μήπως πρεπει να αλλαξεις το CPU fan στις ρυθμίσεις της motherboard, σε pwm ή σε απλό mode για να "δει" την υδροψυξη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@achiddimitris
Δοκίμασες να κλείσεις το Turbo mode από το bios? Πολλές μητρικές δίνουν υπερβολικό ρεύμα σε turbo mode και οι θερμοκρασίες εκτοξεύονται, ότι ψύκτρα και να έχεις.

Έγινε επεξεργασία από Candyman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.