Jump to content


Θερμοκρασίες κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Ωχ! 60+ βαθμους σε IDLE κατασταση η καρτα γραφικων; Μαλλον θελει αλλαγη παστουλας ή παραδίδει πνευμα σιγά σιγά! Ισως και αλλαγη ψυκτρας να χρειαζεται... Ετσι παρεδιδε η παλια μου gtx 275 , αλλα την προλαβα και αναστηθηκε και καταφερα να πουλησω το μηχανημα που ειχα. 

 

Ενταξει με στοκ ψυκτρα ο επεξεργαστης και σε ενα τοσο παλαιο κουτι , ειναι νορμαλ να εχει 40 βαθμους. Με αλλαγη κουτιου + παστας θα δεις περιπου 5 με 7 βαθμους λιγοτερους (και σε θερμοκρασια δωματιου κανονικη - οχι σε φουρνο). 

 

Για την καρτα, δεν ειμαι βεβαιος!!!

Εμ γι αυτό ρώτησα. Είδα το 100άρι που είπε και δεν μου έκατσε καλά.

 

@Goulis η κάρτα πρέπει να ανοιχτεί. Να αλλαχτεί η πάστα της. Αν κάνει τις ίδιες θερμοκρασίες και με αλλαγή πάστας τότε αρχίζει και παραδινει πνεύμα η κάρτα. Όποιο κουτί και να έχεις οι 60+ σε idle δεν εξηγούνται.

Το cooler δεν νομίζω ότι χρειάζεται αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,δοκιμασε με ανοιχτο κουτι θερμοκρασιες και ξαναποσταρε.

Δεν νομιζω το κακο airflow να ειναι ο υπαιτιος για τις τοσο μεγαλες θερμοκρασιες της gpu παρολαυτα.

Επισης το τροφοδοτικο δεν το προσεξε κανενας??

Αλλαξε το χτες!

Ειχα ασχημες εμπειριες οπως και πολλοι αλλοι με τετοια τροφοδοτικα της σειρας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη η θερμοκρασία, δοκίμασε λίγο με TA curves αλλά δε πιστεύω ότι θα αλλάξει τπτ. Κάτι διευκρινιστικο
Σε idle κατάσταση, TA ανεμιστήρια δε δουλεύουν καθόλου;

Και κάτι ακόμη.. το τροφοδοτικό ήταν από αυτά που φοβόμουν :/ Α και Ω είναι το τροφοδοτικό κατά τη γνώμη μου !

 

 

Με προλαβε στο νημα ο tavlamari.  Τωρα ξαναδα τις φωτο καλυτερα και ειδα το lamtech ... πφφφ 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το airflow σε τέτοιο κουτί δε βελτιώνεται, πρέπει να πάρεις ένα καινούργιο.

Οι θερμοκρασίες της κάρτας σε idle έιναι τραγικές,(και με 68% fan speed παρακαλώ) οπότε πρέπει να αλλάξεις τη θερμοαγώγιμη πάστα στην κάρτα σου.

Το έχεις να την ανοίξεις? Αν πιστεύεις οτι θα κάνεις ζημιά, δώστη σε κάποιο φίλο σου που το έχει ξανακάνει ή σε μάστορα.

 

Τότε θα έχει νόημα να μιλήσουμε για την fan curve.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,δοκιμασε με ανοιχτο κουτι θερμοκρασιες και ξαναποσταρε.

Δεν νομιζω το κακο airflow να ειναι ο υπαιτιος για τις τοσο μεγαλες θερμοκρασιες της gpu παρολαυτα.

Επισης το τροφοδοτικο δεν το προσεξε κανενας??

Αλλαξε το χτες!

Ειχα ασχημες εμπειριες οπως και πολλοι αλλοι με τετοια τροφοδοτικα της σειρας.

Έχεις δίκιο για το τροφοδοτικό. Πρέπει να αλλαχτεί. Το πρόσεξα να σου πω αλλά δεν το ανέφερα γιατί δεν νομίζω ότι φταίει αυτό. Θα είχε και άλλα θέματα. Και σε Idle κατάσταση δεν σηκώνει και ρεύμα το pc.

 

@Goulis μαζί με μια καλή παστούλα (Arctic κατά προτίμηση) θα σου συνιστούσα και εγώ να αλλάξεις τροφοδοτικό. από 50-65 ευρώ βρίσκεις καλό τροφοδοτικό.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Εμ γι αυτό ρώτησα. Είδα το 100άρι που είπε και δεν μου έκατσε καλά.

 

@Goulis η κάρτα πρέπει να ανοιχτεί. Να αλλαχτεί η πάστα της. Αν κάνει τις ίδιες θερμοκρασίες και με αλλαγή πάστας τότε αρχίζει και παραδινει πνεύμα η κάρτα. Όποιο κουτί και να έχεις οι 60+ σε idle δεν εξηγούνται.

Το cooler δεν νομίζω ότι χρειάζεται αλλαγή.

 

 

 Θα αλλαξω την παστα συντομα τοτε για να προλαβω τα χειροτερα!

Το cooler δε χρειαζεται αλλαγη εφοσων μου ελλατωνει τοσο πολυ τις θερμοκρασιες σε μικρο χρονικο διαστημα!

Αλλαζω συντομα παστα και βλεπουμε πως παει!

 

 

Λοιπον,δοκιμασε με ανοιχτο κουτι θερμοκρασιες και ξαναποσταρε.

Δεν νομιζω το κακο airflow να ειναι ο υπαιτιος για τις τοσο μεγαλες θερμοκρασιες της gpu παρολαυτα.

Επισης το τροφοδοτικο δεν το προσεξε κανενας??

Αλλαξε το χτες!

Ειχα ασχημες εμπειριες οπως και πολλοι αλλοι με τετοια τροφοδοτικα της σειρας.

 

Πανω κατω ειναι ιδιες οι θερμοκρασιες και με ανοιχτο κουτι!

Το airflow δε νομιζω να ειναι η αιτια για ολο αυτο...Τα υπολοιπα δουλευουν σε καλες θερμοκρασιες!

Το τροφοδοτικο θα το αλλαξω το ειχα βαλει σκοπο!

Το εχω και αυτο πολλα χρονια και δε θελω να μ μεινει στα χερια και αυτο!

 

Είναι μεγάλη η θερμοκρασία, δοκίμασε λίγο με TA curves αλλά δε πιστεύω ότι θα αλλάξει τπτ. Κάτι διευκρινιστικο

Σε idle κατάσταση, TA ανεμιστήρια δε δουλεύουν καθόλου;

Και κάτι ακόμη.. το τροφοδοτικό ήταν από αυτά που φοβόμουν :/ Α και Ω είναι το τροφοδοτικό κατά τη γνώμη μου !

 

 

Με προλαβε στο νημα ο tavlamari.  Τωρα ξαναδα τις φωτο καλυτερα και ειδα το lamtech ... πφφφ 

 

Τα curves ποια ειναι το προγραμμα που μ δειξατε??

Τα ανεμιστηρακια δουλευουν ναι αλλα δε ξερω κατα ποσο μ κανουν δουλεια!

Οπως ειπα και πανω θα το αλλαζω το συντομοτερο δυνατον το ειχα ηδη μεσα στο προγραμμα!

 

 

Αλλη μια ερωτηση θελω να κανω!

24Volt ανεμιστηρακι σηκωνει ο υπολογιστης ή χρειαζετε κατι αλλο για να μη δημιουργησω προβλημα το λεω!

12Volt ξερω σιγουρα οτι ειναι τα δικα μου αλλα εχω και ενα αλλο 24αρι...

Έγινε επεξεργασία από Goulis
Link to comment
Share on other sites

 

Το airflow σε τέτοιο κουτί δε βελτιώνεται, πρέπει να πάρεις ένα καινούργιο.

Οι θερμοκρασίες της κάρτας σε idle έιναι τραγικές,(και με 68% fan speed παρακαλώ) οπότε πρέπει να αλλάξεις τη θερμοαγώγιμη πάστα στην κάρτα σου.

Το έχεις να την ανοίξεις? Αν πιστεύεις οτι θα κάνεις ζημιά, δώστη σε κάποιο φίλο σου που το έχει ξανακάνει ή σε μάστορα.

 

Τότε θα έχει νόημα να μιλήσουμε για την fan curve.

 

Ναι μπορω να την ανοιξω την καρτα δεν εχω θεμα!

Βαζω την παστα μολις την παραλαβω και βλεπω μετα πως παει!

 

Έχεις δίκιο για το τροφοδοτικό. Πρέπει να αλλαχτεί. Το πρόσεξα να σου πω αλλά δεν το ανέφερα γιατί δεν νομίζω ότι φταίει αυτό. Θα είχε και άλλα θέματα. Και σε Idle κατάσταση δεν σηκώνει και ρεύμα το pc.

 

@Goulis μαζί με μια καλή παστούλα (Arctic κατά προτίμηση) θα σου συνιστούσα και εγώ να αλλάξεις τροφοδοτικό. από 50-65 ευρώ βρίσκεις καλό τροφοδοτικό.

 

Ωραιος τρελε μου θα δοκιμασω αυτη και απο οτι βλεπω εχει παρα πολυ καλα σχολια σαν παστα!!

Η επομενη αλλαγη θα ειναι το τροφοδοτικο! ;)

 

Όχι, 12V θέλει. Αλλά για να το βάλεις πού?

 

Eχει μια θεση στο καπακι που ανοιγω αλλα δε ξερω αν χρειαζετε ή αν θα βοηθησει να βαλω εκει ανεμιστηρα!

Έγινε επεξεργασία από Goulis
Link to comment
Share on other sites

Α έχει στο πλάι? Ναι, βάλε όπως και δήπωτε!!

Να κυτάξεις να φυσάει αέρα προς τα μέσα, προς την κάρτα δηλαδή.

 

Ναι εννοειτε!

Ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας!

 

Να σαι καλά.

Και για την αλλαγή της πάστας στην κάρτα, επειδή δε το έχεις ξανακάνει, πάρε μια ιδέα από δω:

 

 

...αναμένουμε αποτελέσματα :D

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι παιδια!!

 

Αρχικα ευχαριστω για την βοηθεια για ολα!!

 

Με το προγραμμα που μου δωσατε το MSI Afterburner εχω δει τεραστιες αλλαγες στη λειτουργεια της γραφικων και στις θερμοκρασιες της!!

Σε normal κατασταση βρισκεται στους 43-48 βαθμους η θερμοκρασια!!

 

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις που εχω κανει νομιζω ειναι πολυ καλες!Με βοηθησε αρκετα το προγραμμα!

http://i.imgur.com/sLSctOL.png

 

Τελος αν δω οτι θα ανεβασει παλι θερμοκρασιες θα βαλω και την παστα που μου ειπατε την εχω αγορασει και θα την βαλω αργοτερα λογικα!

 

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα παιδιά και πάλι!!

Μετά από όλα αυτά πέρασε ο καιρός και έχω πάλι θέμα με την γραφικών!!όπως σας είχα πει είχα πρόβλημα με τις θερμοκρασίες στην κάρτα γραφικών...όλα κομπλέ μέχρι ένα σημείο όπου αντιμετωπίζα πρόβλημα με την ποιότητα των γραφικών που μ έδινε...

Να μη τα πολυλεω εκεί που έπαιζα Dota 2 σε μέτρια γραφικά ξαφνικά μ έβγαζε περίεργα πράγματα...πάνω από τους ήρωες διάφορες γραμμές λαμψεις και κάτι τέτοια παράξενα πράγματα...και αμέσως μετά από λίγο μ πετούσε από το παιχνίδι!!κοιτούσα ταυτόχρονα και θερμοκρασίες και ήταν στους 60 βαθμούς...μολις γινόταν αυτό από 120 FPS έπεφτε απότομα και πήγαινε κάτω από τα 40 FPS...

Εσβησα τους drivers που ήταν στην τελευταία ενημέρωση που τους είχα κάνει και μετά δε μπορούσε ο υπολογιστής να ανοίξει εκτός και αν αφαιρουσα την κάρτα γραφικών...

Έκανα φορματ και έβαλα τους οδηγούς από το cd αλλά και πάλι βλέπω ότι πρέπει να παίζω στα χάλια γραφικά για να μη μ πετάει...

Τα παίξε η γραφικών??μήπως θέλει μάστορα ή έχει καεί κάτι??

Η κάρτα είναι η sapphire Radeon HD 7790.. Έχει κανένας καμία ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Έλυσες την ψύκτρα για να την καθαρίσεις και να αλλάξεις πάστα ή έμεινες ήσυχος με τις ρυθμίσεις

του Afterburner; Οι θερμοκρασίες που έγραψες στην άρχη ήταν τραγικές οπότε μη σου φαίνεται

περίεργο αν την έχει ακούσει γενικότερα η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/3/2016 at 11:11 ΠΜ, το μέλος Eaglos έγραψε:

Έλυσες την ψύκτρα για να την καθαρίσεις και να αλλάξεις πάστα ή έμεινες ήσυχος με τις ρυθμίσεις

του Afterburner; Οι θερμοκρασίες που έγραψες στην άρχη ήταν τραγικές οπότε μη σου φαίνεται

περίεργο αν την έχει ακούσει γενικότερα η κάρτα.

Sorry για την καθυστέρηση αλλά για κάποιο λόγο διορθώθηκε το πρόβλημα με το που έβαλα τα windows 10.. Δε ξέρω πως εξηγηται αυτό αλλά αυτή τι στιγμή όλα κομπλέ αλλά με Afterburner μόνο...σας ευχαριστώ όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.