Jump to content



radeon η geforce?


Recommended Posts

Το cooler μπορεις να το ρυθμισεις απο το MSI AFterburner , και να στροφαρει στις θερμοκρασιες που εσυ θα του ορισεις. 

 

Αν πας εδω  post-60900-0-71880400-1434468748_thumb.j

 

λογικα μπορεις να το κανεις.

 

 

 

Δουλευει και ακουγεται πολυ ακομη και σε χαμηλες θερμοκρασιες;

Link to comment
Share on other sites

Τσου είναι η απάνηση. Απαντάω μόνο μου  :D

 

EVGA έχω. Έχει αντίστοιχο πρόγραμα να ρυθμίζεις το cooler αλλά δεν πάει κάτω από 40%. Δυστυχώς είχα διαβάζει για προβλήματα θορύβου του cooler στις evga.  :angry:

 

Edit: Ναι και στις χαμηλές θερμοκρασίες ακούγεται

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Χμ, γιατι να μη χρησιμοποιησεις το msi afterburner? και εγω palit εχω και εχει ρυθμιστει εργοστασιακα να ανεβαζει στροφες μετα τους 70, οποτε δε συμφερει και το μειωσα καπως για να μη φτανει πολυ πιο πανω. 

 

Εκτος και αν ειναι "κλειδωμενο" απο την evga και δε μπορεις να πειραξεις τις στροφες. Δε το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ,. εριξα τωρα μια ματια σε αυτο το vento που εχεις, και ισως να χωραει. Να μετρησεις απο το τελος του cage των δισκων εως τα pci slot (το πισω μερος του κουτιου οπου βγαινουν οι εξοδοι της καρτας γραφικων ) να δεις αν σε παιρνει :) 

 

Εαν εχεις πανω απο 320mm χωρο , σε παιρνει. Αλλιως διαλεγεις μια υλοποιηση asus ή msi και εισαι κομπλε ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετρησε το εσυ καλου κακου για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :)

 

Παντως συμφωνα με αυτη την εικονα πρεπει να χωραει ! 

 

ΑΥτο ειναι το κουτι σου σωστα;;;

Σωστα αυτο ειναι..Θα το μετρησω παντως για σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια απο ολες τις 970 θα προτεινατε?μου αρεσε αυτη https://www.skroutz....7K2-M0NA00.html που κοστιζει 380 αλλα δεν ξερω αν εχει μεγαλη διαφορα απο αυτην https://www.skroutz.gr/s/5584802/Palit-GeForce-GTX970-4GB-NE5X970014G2F.html που κοστιζει 50 ευρω λιγοτερα οποτε ζηταω την γνωμη σας

 

Όταν πρωτοκυκλοφόρησαν οι 970 είχα πάρει την ASUS STRIX (είχα θέματα με coil whine, μπορεί να ήταν και η παρτίδα) μετά από 3 κάρτες πήρα τα λεφτά πίσω.

Η G1 από την  αρχή είχε τα λιγότερα προβλήματα με coil whine και μετά η MSI.

 

Πριν περίπου 2 μήνες αγόρασα πάλι 970 και πήρα την Asus Black, κανένα πρόβλημα με coil whine-αθόρυβη.

http://www.thelab.gr/topic/143432-αγορά-gtx970-asus-msi/?p=2149593

 

Διαφορές μεταξύ Black & Strix :

-Στην Black λογικά μπορείς να κάνεις καλύτερο οverclock (10 phase) ως προς την strix (6 phase).

-Η black έχει 5 heat-pipes ενώ η strix 3 heat-pipes στο σύστημα ψύξης της.

-    >> έχει 8+6 pin τροφοδοσία ενώ η strix ένα 8 pin.

-Έχουν διαφορές στις εξόδους

black --> 1 DVI-I, 1 HDMI, 3 Display Port

strix --> 1 DVI-I, 1 DVI-D, 1 HDMI, 1 Display Port 

 

-H strix υιοθετεί στο σύστημα ψύξης της το zero fan μέχρι κάποια θερμοκρασία, ενώ στη black δουλεύουν από την αρχή τα fan.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω στην palit υλοποιηση της 770 τα fan μεχρι το ~60% ειναι αθορυβα. Μετα αρχιζουν να ακουγονται. Φανταζομαι οτι και στης Asus την υλοποιηση θα ειναι εξισου καλα ή ακομη καλυτερα. 

 

Το θεμα coil whine ειναι μη σου τυχει. Στην gb gtx660 εχει plenty. Στην palit τιποτα. Για την g1 970 διαβαζα οτι ειχε το περισσοτερο ενω για την MSI το λιγοτερο. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το coil whine σημαινει οτι εχει καπιο προβλημα η καρτα η οτι μπορει να σου δημιουργησει καποιο προβλημα η απλα ειναι σπαστικος ο ηχος που ακουγεται?


Το coil whine σημαινει οτι εχει καπιο προβλημα η καρτα η οτι μπορει να σου δημιουργησει καποιο προβλημα η απλα ειναι σπαστικος ο ηχος που ακουγεται?

Παιζει ρολο και τι pc εχεις για το αν θα εχεις λιγοτερο η περισσοτερο η και καθολου coil whine?

Link to comment
Share on other sites

Ενοχλητικος τσιριχτος ηχος. Συνηθως σε loading screens που τα fps πανε στο Θεο! Σε αλλες περιπτωσεις δε νομιζω να ειναι προβλημα, αλλα καταντα ενοχλητικο ! Και οπως προειπα , ειναι και θεμα τυχης σε τι κομματι θα πεσεις :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω οτι ειναι και θεμα τυχης και ειναι και να μην σου τυχει αλλα να ρωτησω..μπορει να το παρουσιασουν ολες οι καρτες οι καποιες συγκεκριμενες το παρουσιαζουν περισσοτερο..επειδη λεω να παρω την 970 g1 και ακουω απο πολλους να λενε οτι η g1 το παρουσιαζει περισσοτερο το coil whine

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω ακουσει για την g1 gaming οτι το παρουσιαζει λιγο παραπανω απο τις υπολοιπες. Αυτο δε θα με απετρεπε απο το να την αγορασω (μονο η τσεπη μου με αποτρεπει :hehe:

 

Μη το πολυσκεφτεσαι , παρε οποια σου καθεται καλυτερα στο ματι. Εαν αυτη ειναι η g1 , so be it. Αλλιως δες και τι εγραψε ο φιλος @idonthave, παραπανω, και τσεκαρε και εκεινες τις υλοποιησεις :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.