Jump to content



radeon η geforce?


Recommended Posts

ΜΕ μια AtiHD7870 που αυτή τη στιγμή πιάνει κάνα .. 120άρι το πολύ σε αγγελία, τερμάτισα το BF4 με όλα τέρμα, unless I am very much mistaken.

FullHD οθόνη, i7 cpu.

 

Δηλαδή μια τωρινή καινούρια 270Χ των 200Ε σου κάνει για BF4.

 

Αν μόνο αυτό παίζεις, και ξέρεις τι θες, μην πας να σκάσεις 350Ε για κάρτα γραφικών, ταπεινή μου άποψη.

Σημειωτέον, το ίδιο σύστημα μέχρι τώρα παίζει στα High - όχι ultra - και το witcher 3 που είναι ολοκαίνουριος τίτλος. Απλά για να μην υπερβάλλουμε λίγο στο έξοδο για την κάρτα γραφικών. :)

Σε ευχαριστω πολυ..αυτη τη στιγμη παιζω μονο bf4 αργοτερα δεν ξερω μπορει να το παρατησω κιολας το pc γιατι το σεπτεμβριο με το καλο περιμενω να γεννηθει η κορουλα μου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Αν μόνο αυτό παίζεις, και ξέρεις τι θες, μην πας να σκάσεις 350Ε για κάρτα γραφικών, ταπεινή μου άποψη.

Σημειωτέον, το ίδιο σύστημα μέχρι τώρα παίζει στα High - όχι ultra - και το witcher 3 που είναι ολοκαίνουριος τίτλος. Απλά για να μην υπερβάλλουμε λίγο στο έξοδο για την κάρτα γραφικών. :)

 

 

Στο προηγουμενο setup μου ειχα μια gtx 680 (οκ δεν τη λες και μικρη, ομως σε σχεση με τις 780/780ti που ειχαν κυκλοφορησει ηταν αρκετα κατω σε spects) και σε 1080p δε θυμαμαι ποτε να γκρινιαξα οτι δε μου επαρκει.

Με τη νεα οθονη βεβαια την ειδα εντελως ανεπαρκη αλλα η πλειοψηφια των gamers αρκειτε σε οθονες 1080p οπως το ιδιο κι ο ts  οποτε προφανως με καποιες εκπτωσεις η καρτα που αναφερεις οντως να κανει μια χαρα για το συγκεκριμενο παιχνιδι. (αν και αν ψαχνομουν προσωπικα θα το ψιλοφοβομουν και θα πηγαινα τουλαχιστο στη 280Χ για να ναι πιο σιγουρο)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι αλλα μην γελατε ειμαι ασχετος.Καποιος μου ειπε οτι οι radeon ξοδευουν παραπανω ρευμα σε σχεση με τις geforce..ισχυει?το τροφοδοτικο μου ειναι corsair 650 w..επειδη βλεπω σε καποιες καρτες γραφει απαιτιησεις παροχης ρευματος 600w πχ εγω μεχρι ποια καρτα μπορω να σηκωσω με αυτο το τροφοδοτικο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι ειναι περισσοτερο ενεργοβορες οι πιο πολλες AMD . Αλλα μη κοιτας τι λεει σαν απαιτησεις. Στο λεει για να εχει "αερα" το τροφοδοτικο σου. Σε πραγματικη χρηση , πανω απο 400 (και πολλα λεω) Watt, δε θα καταναλωσεις! Και το τροφοδοτικο σου νομιζω ειναι μια χαρα για οποιαδηποτε καρτα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι ειναι περισσοτερο ενεργοβορες οι πιο πολλες AMD . Αλλα μη κοιτας τι λεει σαν απαιτησεις. Στο λεει για να εχει "αερα" το τροφοδοτικο σου. Σε πραγματικη χρηση , πανω απο 400 (και πολλα λεω) Watt, δε θα καταναλωσεις! Και το τροφοδοτικο σου νομιζω ειναι μια χαρα για οποιαδηποτε καρτα! 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου..καμια καινουργια geforce θα βγει να πεσουν λιγο οι τιμες απο τις προηγουμενες?

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η 980ti. Δε νομιζω να πεσει πολυ η 970 λογω της 980ti .Οι τιμες εδω παραμενουν υψηλες. Θεωρω οτι οταν βγει η επομενη σειρα καρτων , αυτες ισως πεσουν αλλα οχι πολυ (βλεπω και τη δικια μου που εξαφανιστηκε απο την αγορα και οπου υπαρχει , την βαρανε στο κεφαλι).

 

Εαν τελικα αποφασισεις να δωσεις το κατι παραπανω για την περιπτωση που ξεφυγεις απο το bf4, ειναι καλη λυση η 970, αλλα και αλλες καρτες που προταθηκαν παραπανω, θα κανουν τη δουλεια.. 

 

Απλα να εχεις παντα στο νου , οτι τα φιλτρα και αυτα, ισως να πρεπει να τα απενεργοποιεις για καλυτερη gaming εμπειρια :)

Link to comment
Share on other sites

@Nick74

Σωστός :)

 

@axilleas30 με το καλό να γίνεις μπαμπάς, φίλε μου :) Τα χόμπυ σε κρατάνε ορεξάτο, δεν θα τα κόψεις, γιατί έτσι θα επιβαρύνεσαι και δεν θα έχεις κάπου να ξεδώσεις.

κι εγώ σε παρόμοια φάση, πχ όταν έπρεπε να μείνω ξύπνιος τις νύχτες, έπαιζα κάνα παιχνίδι να κρατηθώ και ξύπνιος. όλα μαζί γίνονται!

κάποτε θα λέω στο γιο μου ότι έπαιζα skyrim για να μείνω ξύπνιος με εκείνον δίπλα να κοιμάται, και θα γελά με την πάρτη μου, κι εγώ επίσης!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ..αυτη τη στιγμη παιζω μονο bf4 αργοτερα δεν ξερω μπορει να το παρατησω κιολας το pc γιατι το σεπτεμβριο με το καλο περιμενω να γεννηθει η κορουλα μου

Θα το παρατήσεις.. Πίστεψέ με! :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω ολους..εκατσα και διαβασα παρα πολλα σχολια για διαφορες καρτες και το μονο που καταλαβα ειναι οτι εχω 2 επιλογες..βασικα θελω μια καρτα που να μου παει για 2 χρονακια..επειδη της πιο ακριβες καρτες πχ gtx 980 μπορω να της αγορασω αλλα δεν θα δωσω τοσα φραγκα γτ θα πεσει αγριο κραξιμο απο την γυναικα(περιμενουμε και παιδι σε 3 μηνες) οι μονες επιλογες που εχω σε μια ας πουμε πιο λογικη τιμη κοντα στα 300-350 ειναι η gtx970 kai η r9 290..επειδη ομως ειμαι λιγο ασχετος σε αυτα βλεπω καποια πραγματα και δεν τα καταλαβαινω..px οι gtx λεει οτι εχουν ταχυτητα μνημης 7000 Mhz ενω oi r9 290x 5000 mhz..μονο εγω βλεπω οτι ειναι τεραστια η διαφορα?το memory bus τι ειναι?


Καταρχην σας ευχαριστω ολους..εκατσα και διαβασα παρα πολλα σχολια για διαφορες καρτες και το μονο που καταλαβα ειναι οτι εχω 2 επιλογες..βασικα θελω μια καρτα που να μου παει για 2 χρονακια..επειδη της πιο ακριβες καρτες πχ gtx 980 μπορω να της αγορασω αλλα δεν θα δωσω τοσα φραγκα γτ θα πεσει αγριο κραξιμο απο την γυναικα(περιμενουμε και παιδι σε 3 μηνες) οι μονες επιλογες που εχω σε μια ας πουμε πιο λογικη τιμη κοντα στα 300-350 ειναι η gtx970 kai η r9 290..επειδη ομως ειμαι λιγο ασχετος σε αυτα βλεπω καποια πραγματα και δεν τα καταλαβαινω..px οι gtx λεει οτι εχουν ταχυτητα μνημης 7000 Mhz ενω oi r9 290x 5000 mhz..μονο εγω βλεπω οτι ειναι τεραστια η διαφορα?το memory bus τι ειναι?

επισης να πω οτι παιζω μονο bf4 και μεχρι 1080p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συγκρίνεις επιμέρους χαρακτηριστικά σε κάρτες διαφορετικών εταιριών και αρχιτεκτονικών. Αν παίζεις μόνο bf τότε κοιτάς σε radeon. Γενικά η 970 είναι καλύτερη αλλά στο bf συγκεκριμένα όχι, όπως σου γράψανε και άλλα παιδιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συγκρίνεις επιμέρους χαρακτηριστικά σε κάρτες διαφορετικών εταιριών και αρχιτεκτονικών. Αν παίζεις μόνο bf τότε κοιτάς σε radeon. Γενικά η 970 είναι καλύτερη αλλά στο bf συγκεκριμένα όχι, όπως σου γράψανε και άλλα παιδιά εδώ.

Σε ευχαριστω..Η αντιστοιχη της 970 ειναι η r9 290?Τα gb της καρτας που θα τα χρειαστω?Εννοω στο bf4 που παιζω μου αρκει μια καρτα με 2gb η θα χρειαστω μια με 4 gb?

Link to comment
Share on other sites

Η 290Χ είναι η αντίστοιχη. Δεν υπάρχει 290 και 290Χ με 2gb. :)

Οκ ευχαριστω..Θα περιμενω λιγες μερες μεχρι να βγουν οι καινουργιες amd που αν δεν κανω λαθος μου ειπαν για αυριο αλλα δεν ειμαι σιγουρος και μετα θα αποφασισω.Να δω που θα παιξουν οι τιμες τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συγκρίνεις επιμέρους χαρακτηριστικά σε κάρτες διαφορετικών εταιριών και αρχιτεκτονικών. Αν παίζεις μόνο bf τότε κοιτάς σε radeon. Γενικά η 970 είναι καλύτερη αλλά στο bf συγκεκριμένα όχι, όπως σου γράψανε και άλλα παιδιά εδώ.

 

 

για να εχει τα πλεονεκτηματα της radeon στο συγκεκριμενο παιχνιδι υποθετω πρεπει να το ανοιξει με mantle κι οχι με dx

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια απο ολες τις 970 θα προτεινατε?μου αρεσε αυτη https://www.skroutz.gr/s/6989291/Asus-GeForce-GTX970-4GB-DirectCU-OC-Black-90YV07K2-M0NA00.html που κοστιζει 380 αλλα δεν ξερω αν εχει μεγαλη διαφορα απο αυτην https://www.skroutz.gr/s/5584802/Palit-GeForce-GTX970-4GB-NE5X970014G2F.html που κοστιζει 50 ευρω λιγοτερα οποτε ζηταω την γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια απο ολες τις 970 θα προτεινατε?μου αρεσε αυτη https://www.skroutz.gr/s/6989291/Asus-GeForce-GTX970-4GB-DirectCU-OC-Black-90YV07K2-M0NA00.html που κοστιζει 380 αλλα δεν ξερω αν εχει μεγαλη διαφορα απο αυτην https://www.skroutz.gr/s/5584802/Palit-GeForce-GTX970-4GB-NE5X970014G2F.html που κοστιζει 50 ευρω λιγοτερα οποτε ζηταω την γνωμη σας

 

Προσωπικα στα 380 ευρω θα προτιμουσα την  G1  και οχι την asus που δειχνεις.

Η palit που δειχνεις ειναι refernce υλοποιηση, η asus ειναι custom υλοποιηση και εχει και καλυτερη ψυξη,

 

Με την ψυξη της asus θα ειναι η καρτα πιο αθορυβη, πιο κρυα και θα μπορεις να κανεις και ενα αξιοπρεπες oc για καθημερινη χρηση στην καρτα χωρις να βραζει η καρτα ουτε να σου παιρνει τα αυτα το φανακι.

 

Γενικα αν εχεις σκοπο να κλοκαρεις και γενικως αν το παραπανω 50ευρω για σενα δεν ειναι προβλημα, παρε καμια G1.

Αν δεν ασχολησε καθολου με oc κτλ,και σκοπος σου ειναι απλα να καρφωσεις την καρτα στο συστημα και να παιζει στοκ χωρις να ασχοληθεις παραπερα παρε την palit,  την ιδια δουλεια θα κανεις και θα σου μεινει και ενα 50ευρω στην τσεπη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στα 380 ευρω θα προτιμουσα την  G1  και οχι την asus που δειχνεις.

Η palit που δειχνεις ειναι refernce υλοποιηση, η asus ειναι custom υλοποιηση και εχει και καλυτερη ψυξη,

 

Με την ψυξη της asus θα ειναι η καρτα πιο αθορυβη, πιο κρυα και θα μπορεις να κανεις και ενα αξιοπρεπες oc για καθημερινη χρηση στην καρτα χωρις να βραζει η καρτα ουτε να σου παιρνει τα αυτα το φανακι.

 

Γενικα αν εχεις σκοπο να κλοκαρεις και γενικως αν το παραπανω 50ευρω για σενα δεν ειναι προβλημα, παρε καμια G1.

Αν δεν ασχολησε καθολου με oc κτλ,και σκοπος σου ειναι απλα να καρφωσεις την καρτα στο συστημα και να παιζει στοκ χωρις να ασχοληθεις παραπερα παρε την palit,  την ιδια δουλεια θα κανεις και θα σου μεινει και ενα 50ευρω στην τσεπη.

Το oc που γραφει στην καρτα σημαινει οτι ειναι overclocked η οτι μπορει να γινει oc?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι Factory Overclocked .  Και εσυ μπορεις να δωσεις επιπλεον boost αν θες (σε λογικα πλαισια και μετα απο ψαξιμο παντα για το ποσο μπορεις να δωσεις). Σχεδον παντα οι aftermarket υλοποιησεις , βγαινουν με λιγο ανεβασμενα ρολογια απ'οτι οι reference καθως και με καλυτερα συστηματα ψυξης!

 

Η g1 gaming ειναι λιγο πιο boostαρισμενη απο την Asus οπως βλεπω. Δε νομιζω να εχεις θεματα με καποια απο τις παραπανω :)

Link to comment
Share on other sites

Το oc που γραφει στην καρτα σημαινει οτι ειναι overclocked η οτι μπορει να γινει oc?

 

To ΟC που γραφει εννοει οτι εχει καποιο oc απο μαμα της, εχει λιγο υψηλοτερα ρολογια απο τα reference, απο εκει και περα μπορεις να τις κανεις και εσυ μεγαλυτερο OC αν θελεις.

 

Οc μπορουν να κανουν ολες οι καρτες, δηλαδη και την refernce970 palit να παρεις μπορεις να της κανεις ανετα oc στα ρολογια της asus για παραδειγμα η και ψηλοτερα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.