Jump to content



Κάποιος μάστορας να μας εξηγήσει τι παίζει με 2κ και 4κ ανάλυση


Recommended Posts

μια Dell φιλε :) δεν θυμαμαι μοντελο θα τον ρωτησω (στο High τα βαλαμε με την μια- βλακια που δεν δοκιμασα παραπανω ), καταλαβαινα οτι ειχα μια αλλη εμπειρια gaming απο αυτην που εχω τωρα λες και εβαλα καινουργια γυαλια :p ..νομιζω σε μια δοση ανοιξαμε φραπς ειδα 35 -40 fps εκει ηταν με το δικο μου πισι 

 

Κοιτα, εχουν γινει πολλα benchmarks και εχουν δειξει οτι τα fps αυτα με high settings με την 960 δε τα φτανεις στα 1440p. Και φιλος μου εχει 960 και βγαζει 30-40 μεσο ορο με settings στο high στα 1080p. Η διαφορα μπορει να οφειλεται στην ανωτεροτητα της οθονης του οσον αφορα τα χρωματα και την αντιθεση, οχι απαραιτητα λογο αναλυσης. Αν δεν κανεις τον κοπο να γραψεις το ακριβες μοντελο της οθονης σου και αν θες και της οθονης του φιλου σου, δε μπορουμε να σε βοηθησουμε.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εχουν γινει πολλα benchmarks και εχουν δειξει οτι τα fps αυτα με high settings με την 960 δε τα φτανεις στα 1440p. Και φιλος μου εχει 960 και βγαζει 30-40 μεσο ορο με settings στο high στα 1080p. Η διαφορα μπορει να οφειλεται στην ανωτεροτητα της οθονης του οσον αφορα τα χρωματα και την αντιθεση, οχι απαραιτητα λογο αναλυσης. Αν δεν κανεις τον κοπο να γραψεις το ακριβες μοντελο της οθονης σου και αν θες και της οθονης του φιλου σου, δε μπορουμε να σε βοηθησουμε.

φιλε εγω τοσα ειδα ... στο δικο μου πισι με 1080P βλεπω γυρω στα 45-50 fps στο γουιτσερ

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω τοσα ειδα ... στο δικο μου πισι με 1080P βλεπω γυρω στα 45-50 fps στο γουιτσερ

 

Σαφως και γινεται, αλλα τοτε εχεις πιο κατεβασμενα τα γραφικα.

Τελος παντων το νοημα δεν ειναι αυτο, ειναι οτι η καρτα σου δεν ειναι φτιαγμενη για 1440p. Αν το θελεις πολυ ομως και θεωρεις οτι αξιζει να παιζεις με τα γραφικα στο medium - low αντι για high - ultra στα 1080p το βλεπουμε. Ακομη ομως δε μας ειπες ποια οθονη εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ο ανθρωπος θελει 1440p και νιωθει ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα ενος αρκετα βαριου παιχνιδιου η αληθεια ειναι , γιατι οχι; 

 

Απλως πολλοι θα σου πουνε οτι "35-40 fps δεν ειναι εμπειρια gaming". Εν μερει δικαιο θα εχουν , αλλα εφοσον ικανοποιεισαι εσυ, προχωρας. Απλα εαν προχωρησεις, εχεις στην ακρη του μυαλου σου ειτε αυτο που λεει ο xmorsx (παραχωρησεις στα γραφικα) ειτε αλλαγη καρτας στο μελλον. 

 

Οπως και να'χει η γνωμη μου για τις οθονες ειναι , οτι οθονη, παιρνεις μια φορα και την κρατας για κανα δυο πισιά που αλλαζεις. Οποτε μπορει και να το ευχαριστηθεις. 

 

Απο την αλλη πρεπει να εξετασεις εαν εχεις αναγκη μια τετοια οθονη αυτη τη στιγμη :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω κατι δεν αντελεγω οτι η καρτα μου δεν ειναι καταλληλη για 1440 αλλα το ps4 με τοσο παλια τεχνολογια πλεον παιζει 4κ ..και εγω δεν μπορω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω κατι δεν αντελεγω οτι η καρτα μου δεν ειναι καταλληλη για 1440 αλλα το ps4 με τοσο παλια τεχνολογια πλεον παιζει 4κ ..και εγω δεν μπορω...

 

Τι εννοεις στο boldαρισμενο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lol,τι παίζει το ps4 ? Κατσε να παίξει 1080 ...

Φιλε μου καλα στα λενε ολοι.

Αν θες πάνω απο 1080p δεν κανει μια τέτοια καρτα .

Τα 30 fps ειναι εντελώς οριακα , πρώτα κοιτας να εχεις αξιοπρεπή fps ,και υστερα ολα τα αλλα.

Εγω βλέπω οτι ρωτας ενω εχεις διαμορφώσει άποψη ηδη.

Κανε οτι νομίζεις λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω κατι δεν αντελεγω οτι η καρτα μου δεν ειναι καταλληλη για 1440 αλλα το ps4 με τοσο παλια τεχνολογια πλεον παιζει 4κ ..και εγω δεν μπορω...

 

Δεν παιζει 4Κ. Η τηλεοραση ισως μετατρεπει τα 1080p σε 4Κ αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τα γραφικα ποιοτητας 4Κ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα παιδια εχετε δικιο η καρτα μου δεν ειναι για 2κ και 4κ αλλα ειναι καταλληλη 1200p ...εχω φιλο τεχνικο που εχει 4χιλιαρικα Pc με 2κ οθονη που εχει μου λεει  ειναι οριακακαι μου ειπε κατα γραμμα παιχνιδια με 4κ μονιτορ θα τα επαιζε μεχρι 25 fps το pc του και εχει την 980 ( πραγματικα δεν περιμενα ν ακουσω κατι τετοιο αλλα τον εμπιστευομαι )

 ( ξεχασα για τον φιλο που ρωτησε τι οθονη εχω , SyncMaster SA350)

Έγινε επεξεργασία από chriscoolermaster
Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια στο ιντερνετ κ στα διαφορα forums ακομη να μαθετε να ξεχωριζετε τα τρολς?

 

Xρηματα δεν χανουμε, οποτε μικρο το κακο. Αν μη τι αλλο μπορει να τα βλεπει και κανενας αλλος.

καταλαβα παιδια εχετε δικιο η καρτα μου δεν ειναι για 2κ και 4κ αλλα ειναι καταλληλη 1200p ...εχω φιλο τεχνικο που εχει 4χιλιαρικα Pc με 2κ οθονη που εχει μου λεει  ειναι οριακακαι μου ειπε κατα γραμμα παιχνιδια με 4κ μονιτορ θα τα επαιζε μεχρι 25 fps το pc του και εχει την 980 ( πραγματικα δεν περιμενα ν ακουσω κατι τετοιο αλλα τον εμπιστευομαι )

 ( ξεχασα για τον φιλο που ρωτησε τι οθονη εχω , SyncMaster SA350)

 

Τα 1200p me ta 1080p πρακτικα δεν εχουν διαφορα. Με την 980 οριακα παιζεις σε 4Κ με κατεβασμενα γραφικα, καλα σου ειπε.

Η οθονη σου εχει TN panel, το οποιο αποδιδει αρκετα χειροτερα τα χρωματα σε σχεση με τα συγχρονα IPS /PLS / AHVA, ακομη και τα νεα TN πλεον, και ειναι και 27' και 1080p, που σημαινει οτι αν καθεσαι κοντα της (<1,0-1,2 μετρα) η διακριση των pixel θα ειναι εντονη. Αν τρωγεσαι να παρεις αλλη οθονη μπορουμε να βρουμε μια λυση, αλλα καλο ειναι να μην ξεφυγεις απο τα 1080 / 1200 p.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.