Jump to content



Κάποιος μάστορας να μας εξηγήσει τι παίζει με 2κ και 4κ ανάλυση


Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω ψαξει αρκετα αλλα κατι κατανοητο δεν εχω βρει ... ναι η 4 κ ειναι 4 χιλιαδες φορες μεγαλυτερη αναλυση απο 1080 .. ναι αλλα στο ματι μας τι διαφορα εχει ;; ( πχ μια 2κ και μια 4κ στις 27 ιντσες εχουν τοσο τραγικη διαφορα ; ) επισης βλεπω καποιους που τεσταρουν παιχνιδια με 4κ οθονη εχουν 36 fps στο 2κ εχουν 74 fps Και στο 1080p εχουν 124 fps τι παιζει εδω ?) Και η ερωτηση εινα η εξης οσα πιο πολλα fps εχουμε δεν εχουμε και καλυτερη εικονα ; 

 

συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση μου ευχαριστω για τον χρονο σας ! 

Link to comment
Share on other sites

- 4 φορές μεγαλύτερη

- η 4Κ έχει διπλάσια εικονοστοιχεία

- παίζει ότι όσο μεγαλύτερη η ανάλυση, τόσο περισσότερο ζορίζεται η κάρτα για να αποδώσει

- Καλύτερη ροή εικόνας

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω την u2713 h που παίζει σε 2560 χ 1440. παλαιότερα είχα την u2711 πάλι σε 2560 χ 1440 σε 27 ίντσες και οι δύο .  από απορία σαν την δικιά σου πήγα να δώ την 5k της apple την καινούργια να δω διαφορές . δεν παρατήρησα τόσο τρομακτικές διαφορές . στις φωτογραφίες που κατέβασα πάλι είδα λίγο διαφορά. μάλλον λόγω της πυκνότητας των πίξελ . από εκεί και πέρα δεν είδα τόσο τρελές διαφορές .

στο πλαίσιο του ψυχικού έχει demo πολλές οθόνες . οι 3 από αυτές είναι 4κ . ακριβώς δίπλα από αυτές έχει τις κανονικές - σε εισαγωγικά - τις 1080 ανάλυση . στο πρώτο βίντεο που έδειχναν ένα φύλλο εφημεριδας παλιό δεν κατάλαβα καιμία διαφορά. αλλά μάλλον ήταν χαμηλής ανάλυσης . ρώτησα τον υπεύθυνο τι γίνεται γιατί δε βλέπω διαφορά . και μου είπε ότι για αυτό το λόγο έχουν έναν μεγενθυτικό φακό για να φαίνεται η διαφορά στα πίξελ . με το φακό βλέπεις όντως την διαφορά στην πυκνότητα .

την πιο μεγάλη διαφορά την είδα στο επόμενο βίντεο που έπαιζε στην δεύτερη 4κ οθόνη . το βίντεο μάλλον αυτό ήταν κανονικό 4κ και μάλλον όχι upscaled από 1080 σε 4κ .

εκεί σε αυτό το βίντεο κάποιες φορές ένιωθα ότι έβλεπα κινούμενες φωτογραφίες από dslr . τόσο καλή ποιότητα είχε . λες και έβλεπα φωτογραφίες από μηχανή σε ποιότητα .

 

στην προηγούμενη περίπτωση με την apple δεν είδα τόσο μεγάλες διαφορές στις ίδιες φωτογραφίες που έχω και στον υπολογιστή μου .

εάν θές και μπορείς στάση Χολαργός στο ρεύμα προς αθήνα , isystem έχουν demo μια 4κ ή 5κ της apple. απλά πάρε τους ένα τηλέφωνο μήπως και την στείλουν πουθενά για καμία έκθεση . γιατί κάποιες φορές λείπει.

επίσης πές στον υπάλληλο να ανεβάσει τέρμα την ανάλυση . γιατί κάποιες φορές την κατεβάζει να φαίνονται πιο ευανάγνωστα τα γράμματα της επιφάνειας εργασίας.

 

edit  οι οθόνες του πλαισίου που γράφω είναι τηλεοράσεις όχι monitor pc . είχε και ντεμο ( μόνιτορ πισι )  την 4κ την φτηνή της samsung στο πάνω όροφο αλλά την έβγαλαν από εκεί . ούτε εκεί είδα τρελές διαφορές .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ @trex

φιλε @Γεωργιε εισαι ευχαρηστημενος πανω στα παιχνιδια με την 2κ πιστευεις οτι χρειαζεσαι μια 4κ ? 

γιατι ειμαι σαυτο το δίλημμα 

Link to comment
Share on other sites

Για gaming σε 4Κ αναλυση θες και πολλα λεφτα σε καρτΕΣ γραφικων. Επισης η 4Κ για να δειξει τη γοητεια της και τις αρετες της θελει ιντσες. Εξου και το ηλιθιο τεστ με το μεγενθυντικο φακο. Το να παρεις 27αρι 4κ μονιτορ δεν ξερω κατα ποσο διαφορα θα εχει με ενα 1440p. Σιγουρα θα εχει μια διαφορα λογω πιο ευρεους χρωματικου φασματος (4:4:4) αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει το εξτρα κοστος. Τη δεδομενη χρονικη στιγμη την 4Κ αναλυση την σκεφτομαι μονο για μια σαλονατη tv ανω των 60 ιντσων και ας τη χαιρομουν μονο με καποια demo βιντεο. Αργει η στιγμη που το 4Κ gaming θα ειναι mainstream και προσιτο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για gaming σε 4Κ αναλυση θες και πολλα λεφτα σε καρτΕΣ γραφικων. Επισης η 4Κ για να δειξει τη γοητεια της και τις αρετες της θελει ιντσες. Εξου και το ηλιθιο τεστ με το μεγενθυντικο φακο. Το να παρεις 27αρι 4κ μονιτορ δεν ξερω κατα ποσο διαφορα θα εχει με ενα 1440p. Σιγουρα θα εχει μια διαφορα λογω πιο ευρεους χρωματικου φασματος (4:4:4) αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει το εξτρα κοστος. Τη δεδομενη χρονικη στιγμη την 4Κ αναλυση την σκεφτομαι μονο για μια σαλονατη tv ανω των 60 ιντσων και ας τη χαιρομουν μονο με καποια demo βιντεο. Αργει η στιγμη που το 4Κ gaming θα ειναι mainstream και προσιτο.

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση με βλεπω να πηγαινω σε μια ωραια 2κ :p 

Link to comment
Share on other sites

στο σαλόνι έχω μια 42 πλάσμα σε 1080 ανάλυση . παλαιότερα ήταν καλύτερη λόγω πλάσμα. τώρα που έχει  δουλέψει οκτάωρα για τέσσερα χρόνια  η καινούργια μου η 2560 είναι καλύτερη και στα χρώματα.

η 2560 έχει αρκετή διαφορά στη ανάλυση σε αυτή του σαλονιού .

δεν νομίζω ότι χρειάζομαι ακόμα 4κ . είμαι ευχαριστημένος .

εξάλλου δεν υπάρχει και υλικό να δεις. πέρα από τα παιχνίδια . για σχετικά προσιτή κάμερα πχ μόνο η go pro η 4 έχει 4κ βίντεο να μπορείς να το βάζεις να το βλέπεις να χαρείς την 4κ .

εντύπωση μου έκανε ότι ακόμα και με την παλιά κάρτα που έχω (την 7850 ) με 1 γίγα μνήμη το crysis 3 επειδή μάλλον είναι καλογραμμένο μου παίζει μια χαρά . δηλαδή 2560 ανάλυση , textures στα μέγιστα και τα υπόλοιπα low . παίζει με 50 καρέ. σε λίγο βέβαια θα αναβαθμίσω . μάλλον στην 980τι .

 

αυτό που θα δοκίμαζα στη θέση σου ,θα έπαιρνα μια 4κ τηλεόραση γύρω στα 800 ευρώ χωρίς 3d γύρω στις 50 ίντσες . τα μόνα παιχνίδια που δεν μπορείς να παίξεις λόγω απόστασης από την οθόνη είναι τα fps . (call of Duty, bf4 ) δεν θα μπορείς να εστιάζεις καλά σε μέσους με μακρινούς παίχτες .

εγώ τέσσερα χρόνια που έχω την πλασμα στο σαλόνι από τα δύο μέτρα 4ωρα καθημερινά μόνο αυτό το πρόβλημα έχω . σε όλα τα άλλα παιχνίδια μια χαρά ( racing , strategy -Red alert 3 ,warcraft 3 - ) η γενική χρήση του πι σι μια χαρά .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

chriscoolermaster γράψε λίγο τη σύνθεση του pc σου.

corsair case spec 03 

samsung 1080p 23 inch Led monitor 

I7 2600k 

corsair cooling a70

8 GB Ram ddr3 

Asus Gtx 960 

1 tb Hdd 

250 samsung ssd

Έγινε επεξεργασία από chriscoolermaster
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

corsair case spec 03 

samsung 1080p 23 inch Led monitor 

I7 2600k 

corsair cooling a70

8 GB Ram ddr3 

Asus Gtx 960 

1 tb Hdd 

250 samsung ssd

 

H 960 δεν ειναι για gaming στα 1440p. Θα προτεινα να μην κανεις καμια αγορα, αλλα αν θελεις να αλλαξεις οθονη οπως και να εχει, δες αν η samsung σου ειναι IPS και αν ειναι flicker-free. Αν δεν ικανοποιειται καποια συνθηκη απο τις παραπανω, να σου πουμε να παρεις μια 1080p IPS flicker-free οθονη.

Αν δεν ξερεις τι ειναι αυτα, πες μας το ακριβες μοντελο της οθονης σου.

Link to comment
Share on other sites

Η 960, αξιοπρεπέστατη κάρτα για 1080p που είναι η οθόνη σου, δεν κάνει ούτε για 4Κ, ούτε για 2Κ. Για 2Κ στα περισσότερα παιχνίδια θα είσαι οκ με μια 970, για 4Κ θέλεις 2 Χ 980. Ένα χιλιάρικο μόνο στις κάρτες δλδ :)

Link to comment
Share on other sites

Η 960, αξιοπρεπέστατη κάρτα για 1080p που είναι η οθόνη σου, δεν κάνει ούτε για 4Κ, ούτε για 2Κ. Για 2Κ στα περισσότερα παιχνίδια θα είσαι οκ με μια 970, για 4Κ θέλεις 2 Χ 980. Ένα χιλιάρικο μόνο στις κάρτες δλδ :)

 

Σε λιγο καιρο που θα ερθει η 980ti ελλαδα (η και τωρα για τους ανυπομονους απο γερμανια) οι τιμες θα γινουν λιγο φυσιολογικοτερες.

Το μειον με το '4K' αυτη τη στιγμη ειναι οτι δεν ειναι το κινηματογραφικο-multimedia 4K αλλα κατι μικροτερο. Οποτε δε νομιζω οτι αξιζει ακομη να ριξεις τα χρηματα που ζητανε για τετοιες οθονες, ακομη και αν τα διαθετεις.

Link to comment
Share on other sites

- 4 φορές μεγαλύτερη

- η 4Κ έχει διπλάσια εικονοστοιχεία

- παίζει ότι όσο μεγαλύτερη η ανάλυση, τόσο περισσότερο ζορίζεται η κάρτα για να αποδώσει

- Καλύτερη ροή εικόνας

Εδω τα χεις γράψει ανάποδα. Είναι:

- 2 φορές μεγαλύτερη σε ανάλυση απο την FHD γιατί 1920χ2=3840 1080χ2=2160.

- η 4k έχει τετραπλάσια εικονοστοιχεία γιατί 1920χ1080= 2073600 και 3840χ2160= 8294400

Link to comment
Share on other sites

Εδω τα χεις γράψει ανάποδα. Είναι:

- 2 φορές μεγαλύτερη σε ανάλυση απο την FHD γιατί 1920χ2=3840 1080χ2=2160.

- η 4k έχει τετραπλάσια εικονοστοιχεία γιατί 1920χ1080= 2073600 και 3840χ2160= 8294400

Καλα τα λεει.. Η fhd ειναι 1920*1080, ενω η 4k ειναι (1920*2)*(1080*2) που σημαινει (1920*1080)*4. Γι αυτο αλλωστε οπως πολυ σωστα λες εσυ, εχει τετραπλασια εικονοστοιχεια (pixel)

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λεει.. Η fhd ειναι 1920*1080, ενω η 4k ειναι (1920*2)*(1080*2) που σημαινει (1920*1080)*4. Γι αυτο αλλωστε οπως πολυ σωστα λες εσυ, εχει τετραπλασια εικονοστοιχεια (pixel)

Η FHD ανάλυση διπλασιάζεται σε υψος και πλάτος και απο το συνολο βγαίνει το 4k. Γι αυτο και το σωστότερο imo είναι να λέγεται οτι η 4k είναι 2 φορές η ανάλυση FHD σε υψος, 2 φορες σε πλάτος και στο σύνολο 4ς φορες. [emoji12]

Έγινε επεξεργασία από Arxagelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η FHD ανάλυση διπλασιάζεται σε υψος και πλάτος και απο το συνολο βγαίνει το 4k. Γι αυτο και το σωστότερο imo είναι να λέγεται οτι η 4k είναι 2 φορές η ανάλυση FHD σε υψος, 2 φορες σε πλάτος και στο σύνολο 4ς φορες. [emoji12]

Αυτο που εγραψα με μαθηματικη σχεση δλδ.. Σωστα τα λες τωρα! Στο συνολο παντως ειναι 4 φορες μεγαλυτερη!

Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμασα την καρτα μου σε 2κ οθονη φιλου απλα φοβερο επαιξα το witcher 3 και ειδα διαφορα

 

Σε τι ρυθμισεις; Με τι framerate ; Ποσο εμφανης ειναι η διαφορα; Ποια ειναι η οθονη του φιλου σου ; :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ρυθμισεις; Με τι framerate ; Ποσο εμφανης ειναι η διαφορα; Ποια ειναι η οθονη του φιλου σου ; :)

μια Dell φιλε :) δεν θυμαμαι μοντελο θα τον ρωτησω (στο High τα βαλαμε με την μια- βλακια που δεν δοκιμασα παραπανω ), καταλαβαινα οτι ειχα μια αλλη εμπειρια gaming απο αυτην που εχω τωρα λες και εβαλα καινουργια γυαλια :p ..νομιζω σε μια δοση ανοιξαμε φραπς ειδα 35 -40 fps εκει ηταν με το δικο μου πισι 

Έγινε επεξεργασία από chriscoolermaster
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.